70è Festival Internacional de Cinema de Berlín
| ||||
Tipus | edició d'un festival de cinema | |||
---|---|---|---|---|
Interval de temps | 20 febrer - 1r març 2020 | |||
Data | 2020 | |||
Número d'edició | 70 | |||
Localització | Berlín (Alemanya) | |||
Estat | Alemanya | |||
El 70è Festival Internacional de Cinema de Berlín va tenir lloc entre el 20 de febrer i l'1 de març de 2020.[1][2] Va ser el primer dirigit pels nous caps del Festival de Cinema de Berlín, la directora d'administració d'empreses Mariette Rissenbeek i el director artístic Carlo Chatrian.[3] El festival es va inaugurar amb la gala inaugural presentada per l'actor Samuel Finzi, seguida de l'estrena mundial de la pel·lícula My Salinger Year, que va ser seleccionada per a la secció especial Berlinale.[4] L'Os d'Or fou atorgat a la pel·lícula iraniana Sheytān vojud nadārad, dirigida per Mohammad Rasoulof.[5]
Jurat
Competició principal
El jurat de la competició principal era format per:[6][7]
Jurat internacional
- Jeremy Irons, actor () - President
- Bérénice Bejo, actrius (/)
- Bettina Brokemper, productor ()
- Annemarie Jacir, cineasta i poetessa ()
- Kenneth Lonergan, guionista i cineasta ()
- Luca Marinelli, actor ()
- Kleber Mendonça Filho, crític, guionista, director i productor ()
Jurat del Premi Encontres
El jurat del premi encontres fou format per:[8]
- Shōzō Ichiyama, productor ()
- Dominga Sotomayor, directora, guionista i productora ()
- Eva Trobisch, directora ()
Jurat del Premi a la millor primera pel·lícula
El jurat del Premi a la primera pel·lícula era format per:[9]
- Ognjen Glavonić, director i escriptor ()
- Hala Lotfy, directora, productora i fundadora de Hassala Films ()
- Gonzalo de Pedro Amatria, acadèmic ()
Jurat del premi documental
El jurat del premi documental era format per:[10]
- Gerd Kroske, cineasta ()
- Marie Losier, cineasta (/)
- Alanis Obomsawin, cineasta, cantant i artista ()
Jurat del Premi al Curtmetratge
El Jurat del premi al millor curtmetrtge era format per:[11]
- Réka Bucsi, cineasta ()
- Fatma Çolakoğlu, curador ()
- Lemohang Jeremiah Mosese, cineasta i artista ()
En competició
Les pel·lícules seleccionades per competir per l'Os d'Or i l'Os d'Argent foren:[12][13]
Títol | Director(s) | País de producció |
---|---|---|
Todos os mortos | Caetano Gotardo i Marco Dutra | Brasil França |
Favolacce | Damiano i Fabio D'Innocenzo | Itàlia, Suïssa |
Berlin Alexanderplatz | Burhan Qurbani | Alemanya, Països Baixos, França |
DAU. Natasha | Ilya Khrzhanovskiy i Jekaterina Oertel | Alemanya, Ucraïna, Regne Unit, Rússia |
Rìzi 日子 | Tsai Ming-liang | Taiwan |
Effacer l'historique | Benoît Delépine i Gustave Kervern | França, Bèlgica |
First Cow | Kelly Reichardt | Estats Units |
Volevo nascondermi | Giorgio Diritti | Itàlia |
El prófugo | Natalia Meta | Argentina, Mèxic |
Irradiés | Rithy Panh | França, Cambodja |
Schwesterlein | Stéphanie Chuat i Véronique Reymond | Suïssa |
Never Rarely Sometimes Always | Eliza Hittman | Estats Units |
The Roads Not Taken | Sally Potter | Regne Unit |
Le sel des larmes | Philippe Garrel | França, Suïssa |
Siberia | Abel Ferrara | Itàlia, Alemanya, Mèxic |
Sheytān vojud nadārad شیطان وجود ندارد | Mohammad Rasoulof | Alemanya, Txèquia, Iran |
Undine | Christian Petzold | Alemanya, França |
Domangchin yeoja 도망친 여자 | Hong Sang-soo | Corea del Sud |
Encounters
Les pel·lícules seleccionades per la secció Encounters foren:[14]
Títol | Director(s) | País de producció |
---|---|---|
Funny Face | Tim Sutton | Estats Units |
Gunda | Victor Kossakovsky | Noruega, Estats Units |
Isabella | Matías Piñeiro | Argentina |
Zabij to i wyjedz z tego miasta | Mariusz Wilczyński | Polònia |
Los Conductos | Camilo Restrepo | Brasil, Colòmbia, França |
Die letzte Stadt | Heinz Emigholz | Alemanya |
Malmkrog | Cristi Puiu | Bòsnia i Hercegovina, Macedònia del Nord, Romania, Sèrbia, Suècia, Suïssa |
A metamorfose dos pássaros | Catarina Vasconcelos | Portugal |
Nackte Tiere | Melanie Waelde | Alemanya |
Orphea | Khavn i Alexander Kluge | Alemanya |
Služobníci | Ivan Ostrochovský | Txèquia, Irlanda, Romania, Eslovàquia |
Laila aur satt geet | Pushpendra Singh | Índia |
Shirley | Josephine Decker | Estats Units |
The Trouble with Being Born | Sandra Wollner | Àustria, Alemanya |
The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin) | Anders Edström i C.W. Winter | Japó, Suècia, Estats Units, Regne Unit |
Panorama
Les següents pel·lícules foren seleccionades per la secció Panorama:[15][16][17][18]
Títol | Director(s) | País de producció |
---|---|---|
À L'abordage | Guillaume Brac | França |
Alltid Amber | Lia Hietala i Hannah Reinikainen | Suècia |
The Assistant | Kitty Green | Estats Units |
Schwarze Milch | Uisenma Borchu | Alemanya, Mongòlia |
Un crimen común | Francisco Márquez | Argentina, Brasil, Suïssa |
Digger | Georgis Grigorakis | Grècia, França |
Vento Seco | Daniel Nolasco | Brasil |
Eeb Allay Ooo! | Prateek Vats | Índia |
Exil | Visar Morina | Bèlgica, Alemanya, Kosovo |
Otac | Srdan Golubović | Bòsnia i Hercegovina, Croàcia, França, Alemanya, Sèrbia, Eslovènia |
Håp | Maria Sødahl | Noruega, Suècia |
Si c'était de l'amour | Patric Chiha | França |
Mare | Andrea Štaka | Croàcia, Suïssa |
Minyan | Eric Steel | Estats Units |
Mughal Mowgli | Bassam Tariq | Regne Unit |
Futur Drei | Faraz Shariat | Alemanya |
Aufzeichnungen aus der Unterwelt | Tizza Covi i Rainer Frimmel | Àustria |
Las mil y una | Clarisa Navas | Argentina, Alemanya |
One of These Days | Bastian Günther | Alemanya, Estats Units |
Pari | Siamak Etemadi | Bulgària, França, Grècia, Països Baixos |
Cidade Pássaro | Matias Mariani | Brasil |
Semina il vento | Danilo Caputo | França, Grècia, Itàlia |
Suk Suk | Ray Yeung | Hong Kong |
Surge | Aneil Karia | Regne Unit |
Kød & Blod | Jeanette Nordahl | Dinamarca |
Panorama Dokumente
Les següents pel·lícules foren seleccionades per la secció Panorama Dokumente:[15][16]
Títol | Director(s) | País de producció |
---|---|---|
O reflexo do lago | Fernando Segtowick | Brasil |
Bloody Nose, Empty Pockets | Bill i Turner Ross | Estats Units |
Days of Cannibalism | Teboho Edkins | França, Països Baixos, Sud-àfrica |
Kotlovan | Andrey Gryazev | Rússia |
I Dream of Singapore | Lei Yuan Bin | Singapur, Malàisia, Regne Unit |
Si c'était de l'amour | Patric Chiha | França |
Petite fille | Sébastien Lifshitz | França, Bèlgica |
Nardjes A. | Karim Aïnouz | Algèria, Brasil, França, Alemanya, Qatar |
Jetzt oder morgen | Lisa Weber | Àustria |
Schlingensief – In das Schweigen hineinschreien | Bettina Böhler | Alemanya |
Welcome to Chechnya | David France | Estats Units |
Berlinale Special
Les següents pel·lícules foren seleccionades per la secció Berlinale Special:
Títol | Director(s) | País de producció |
---|---|---|
The American Sector | Courtney Stephens i Pacho Velez | Estats Units |
Charlatan | Agnieszka Holland | Txèquia, Irlanda, Polònia, Eslovàquia |
Curveball | Johannes Naber | Alemanya |
DAU. Degeneratsia | Ília Khrjanovski i Ilia Permiakov | Alemanya, Ucraïna, Regne Unit, Rússia |
Golda Maria | Patrick Sobelman i Hugo Sobelman | França |
High Ground | Stephen Maxwell Johnson | Austràlia |
Hillary | Nanette Burstein | Estats Units |
Last and First Men | Jóhann Jóhannsson | Islàndia |
Minamata | Andrew Levitas | Regne Unit |
My Salinger Year | Philippe Falardeau | Canadà, Irlanda |
Police | Anne Fontaine | França |
Nomera | Oleg Sentsov amb Akhtem Seitablaiev | Ucraïna, Polònia, Txèquia, França |
The Nutty Professor | Jerry Lewis | Estats Units |
Onward | Dan Scanlon | Estats Units |
Paris Calligrammes | Ulrike Ottinger | Alemanya, França |
Persischstunden | Vadim Perelman | Rússia, Alemanya, Belarús |
Pinocchio | Matteo Garrone | Itàlia, França, Regne Unit |
Speer Goes to Hollywood | Vanessa Lapa | Israel |
Yi zhi you dao hai shui bian lan 一直游到海水变蓝 | Jia Zhangke | R.P. de la Xina |
Sanyangui Sigan 사냥의 시간 | Yoon Sung-hyun | Corea del Sud |
Altres seccions
La retrospectiva de la Berlinale incloïa més de 30 pel·lícules del cineasta de Hollywood King Vidor.[19] Se li va dedicar un homenatge a Helen Mirren, qui fou guardonada amb l'Os d'Or Honorari.[20] La Berlinale Camera fou atorgada a Ulrike Ottinger seguida de l'estrena mundial del documental d'Ottinger Paris Calligrammes.[21]
La nova secció de sèries està dedicada a sèries de televisió de llarga durada. El 2020, hi va haver dues entrades australianes: Stateless i Mystery Road temporada 2.[22][23]
Premis
Es van atorgar els següents premis:[24][25][26][27][28][29][30][31][32][33]
- Os d'Or –Sheytān vojud nadārad de Mohammad Rasoulof
- Premi Especial del Jurat (Os de Plata) – Never Rarely Sometimes Always d'Eliza Hittman
- Millor director – Hong Sang-soo per Domangchin yeoja
- Millor actriu – Paula Beer per Undine
- Millor actor – Elio Germano per Volevo nascondermi
- Os de Plata al millor guió – Damiano and Fabio D'Innocenzo per Favolacce
- Os de Plata a la millor contribució artística – Jürgen Jürges pr la fotografia de DAU. Natasha
- Os de Plata 70a Berlinale – Effacer l'historique de Benoît Delépine i Gustave Kervern
- Os d'Or al Millor Curtmetratge – Keisha Rae Witherspoon per T
- Encounters
- Millor pel·lícula — The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin) de C.W. Winter & Anders Edström
- Millor Director — Cristi Puiu per Malmkrog
- Premi Especial del Jurat — The Trouble with Being Born de Sandra Wollner
- Menció Especial — Isabella de Matías Piñeiro
- Premi Panorama de l'Audiència
- 1r Lloc: Otac de Srdan Golubović
- 2n Lloc: Futur Drei de Faraz Shariat
- 3r Lloc: Håp de Maria Sødahl
- Premi Panorama de l'Audiència - Documentals
- 1r Lloc: Welcome to Chechnya de David France
- 2n Lloc: Saudi Runaway de Susanne Regina Meures
- 3r Lloc: Petite fille de Sébastien Lifshitz
- Premi Teddy
- Millor llargmetratge: Futur drei de Faraz Shariat
- Millor documental: Si c'était de l'amour de Patric Chiha
- Millor curtmetratge: Playback d'Agustina Comedi
- Premi especial del jurat: Rìzi de Tsai Ming-liang
- Premi FIPRESCI
- Competició: Undine de Christian Petzold
- Panorama: Mogul Mowgli de Bassam Tariq
- Menció Especial: À l'abordage de Guillaume Brac
- Fòrum: The Twentieth Century de Matthew Rankin
- Menció Especial: Overtures per The Living and the Dead Ensemble
- Encounters: A metamorfose dos pássaros de Catarina Vasconcelos
- Premi del Jurat Ecumènid
- Competició: Sheytān vojud nadārad by Mohammad Rasoulof
- Panorama: Otac de Srdan Golubović
- Menció Especial: Saudi Runaway de Susanne Regina Meures
- Generation 14Plus
- Os de Cristall a la Millor Pel·lícula: Our Lady of the Nile d'Atiq Rahimi
- Menció Especial: White Riot de Rubika Shah
- Os de Cristall al Millor Curtmetratge: Mutts de Halima Ouardiri
- Menció Especial: Goodbye Golovin de Mathieu Grimard
- Grand Prix del Jurat Internacional de Generation 14Plus a la millor pel·lícula: My Name Is Baghdad de Caru Alves de Souza
- Menció Especial: Voices in the Wind de Nobuhiro Suwa
- Premi Especial del Jurat Internacional de Generation 14plus al millor curtmetratge: Mutts de Halima Ouardiri
- Menció Especial: White Winged Horse de Mahyar Mandegar
- Os de Cristall a la Millor Pel·lícula: Our Lady of the Nile d'Atiq Rahimi
- Generation KPlus
- Os de Cristall a la millor pel·lícula: Sweet Thing d'Alexandre Rockwell
- Menció Especial: H Is for Happiness de John Sheedy
- Os de Cristall al millor curtmetratge: The Name of the Son de Martina Matzkin
- Menció Especial: Miss d'Amira Géhanne Khalfallah
- Gran Premi del Jurat Internacional a Generation Kplus a la millor pel·lícula: The Wolves de Samuel Kishi Leopo
- Menció Especial: Cuties de Maïmouna Doucouré
- Menció Especial: Mum, Mum, Mum de Sol Berruezo Pichon-Rivière
- Premi Especial del Jurat Internacional de Generation Kplus al millor curtmetratge: The Name of the Son de Martina Matzkin
- Menció Especial: The Kites de Seyed Payam Hosseini
- Os de Cristall a la millor pel·lícula: Sweet Thing d'Alexandre Rockwell
- Premi Caligari Film
- Guanyador del Premi: Victoria de Sofie Benoot, Liesbeth De Ceulaer and Isabelle Tollenaere
- Premi Heiner Carow
- Guanyadorr: Garagenvolk de Natalija Yefimkina
- Premi Compass-Perspektive
- Guanyador: Walchensee Forever de Janna Ji Wonders
- Kompagnon-Fellowship
- Perspektive Deutsches Kino: 111 de Hristiana Rykova
- Berlinale Talents: Arctic Link d'Ian Purnell
Referències
- ↑ «Dec 19, 2019 Berlinale 2020: Key Visual and 70th Anniversary Events». Berlinale. Arxivat de l'original el 19 de desembre 2019. [Consulta: 19 desembre 2019].
- ↑ «Berlin: Roberto Benigni-Starring Live-Action Pinocchio Among First Titles for 2020 Festival». The Hollywood Reporter. [Consulta: 19 desembre 2019].
- ↑ ; Vivarelli, Nick«Carlo Chatrian Leads Berlin Fest Into New Era», 17-02-2020.
- ↑ ; Meza, Ed; Ravindran, Manori«Berlin Film Festival Opens With My Salinger Year, Subdued Atmosphere», 21-02-2020.
- ↑ «Berlin International Film Festival: Iranian film about executions wins top prize». BBC News. [Consulta: 1r març 2020].
- ↑ «Jeremy Irons Will Be the Jury President of the Berlinale 2020». Berlinale, 09-01-2019. Arxivat de l'original el 30 de gener 2020. [Consulta: 9 gener 2019].
- ↑ «Kenneth Lonergan, Bérénice Bejo, Annemarie Jacir Join Berlin Jury». Variety. [Consulta: 4 febrer 2020].
- ↑ «Encounters Jury». Berlinale. Arxivat de l'original el 14 de juny 2020. [Consulta: 16 abril 2020].
- ↑ «GWFF Best First Feature Award». Berlinale. Arxivat de l'original el 15 de febrer 2020. [Consulta: 16 abril 2020].
- ↑ «Berlinale Documentary Award». Berlinale. Arxivat de l'original el 5 de febrer 2020. [Consulta: 16 abril 2020].
- ↑ «International Short Film Jury 2020». Berlinale. Arxivat de l'original el 16 de gener 2020. [Consulta: 16 abril 2020].
- ↑ «The 70th Berlinale Competition and Further Films to Complete the Berlinale Special». Berlinale. Arxivat de l'original el 29 de gener 2020. [Consulta: 29 gener 2020].
- ↑ «Berlin Competition Lineup Revealed: Sally Potter, Kelly Reichardt, Eliza Hittman, Abel Ferrara». Variety. [Consulta: 29 gener 2020].
- ↑ «Programme Encounters Completed: Vitality of Cinema in All of Its Forms». Berlinale, 17-01-2020. Arxivat de l'original el 19 de febrer 2020. [Consulta: 19 febrer 2020].
- ↑ 15,0 15,1 «Panorama 2020: (Un)common Grounds». Berlinale, 17-12-2019. Arxivat de l'original el 17 de desembre 2019. [Consulta: 20 desembre 2019].
- ↑ 16,0 16,1 «Crossing Borders». Berlinale, 21-01-2020. Arxivat de l'original el 17 de desembre 2019. [Consulta: 21 gener 2020].
- ↑ «Matteo Garrone's Pinocchio, Starring Roberto Benigni, to Screen at Berlinale». Variety. [Consulta: 31 gener 2020].
- ↑ «Berlin completes 2020 Panorama line-up, adds Riz Ahmed's Mogul Mowgli». ScreenDaily. [Consulta: 31 gener 2020].
- ↑ «Berlinale 2020: Retrospective "King Vidor"». Berlinale. Arxivat de l'original el 28 de febrer 2020. [Consulta: 28 febrer 2020].
- ↑ «Berlinale 2020 – Homage and Honorary Golden Bear for Helen Mirren». Berlinale. Arxivat de l'original el 28 de febrer 2020. [Consulta: 28 febrer 2020].
- ↑ «Director Ulrike Ottinger Will Be Honored at Berlinale 2020». Women and Hollywood. [Consulta: 28 febrer 2020].
- ↑ Zhou, Debbie. «'People are starting to wake up': Berlin film festival spotlights Australia’s ‘unfinished business'», 27-02-2020. [Consulta: 22 març 2020].
- ↑ «World premieres for Stateless and Mystery Road at Berlin International Film Festival». Australian Broadcasting Corporation, 15-01-2020. [Consulta: 22 març 2020].
- ↑ «Prizes of the Youth Jury in the competition Generation 14plus». Berlinale, 28-02-2020. [Consulta: 29 febrer 2020].
- ↑ «FIPRESCI Prize for "The Twentieth Century"», 28-02-2020. Arxivat de l'original el 29 de febrer 2020. [Consulta: 29 febrer 2020].
- ↑ «Prize Winners in the Section Perspektive Deutsches Kino». Berlinale, 28-02-2020. Arxivat de l'original el 28 de febrer 2020. [Consulta: 29 febrer 2020].
- ↑ «Caligari Prize for "Victoria"», 28-02-2020. Arxivat de l'original el 29 de febrer 2020. [Consulta: 29 febrer 2020].
- ↑ «Live Stream of the Teddy Award Ceremony 2020». Teddy Award, 28-02-2020. [Consulta: 29 febrer 2020].
- ↑ Diego, Mendez. «They announce the first awards of the Berlinale». The Miracle Tech, 29-02-2020. Arxivat de l'original el 29 de febrer 2020. [Consulta: 29 febrer 2020].
- ↑ «The Panorama Audience Awards go to Otac (Father) and Welcome to Chechnya». Berlinale, 29-02-2020. Arxivat de l'original el 29 de febrer 2020. [Consulta: 29 febrer 2020].
- ↑ «Crystal Bears and The Deutsches Kinderhilfswerk Awards in Generation Kplus». Berlinale. Arxivat de l'original el 2020-02-29. [Consulta: 5 desembre 2020].
- ↑ Serfontein, Anli. «Berlinale Ecumenical Jury Prize goes to Iranian dissident film». Medium, 29-02-2020. [Consulta: 29 febrer 2020].
- ↑ «The Awards of the 70th Berlin International Film Festival». Berlinale. Arxivat de l'original el 2020-02-29. [Consulta: 1r març 2020].
Enllaços externs
- 70è Festival Internacional de Cinema de Berlín a filmaffinity