Campionat del Món d'atletisme en pista coberta de 2006
Tipus | Campionat del Món d'atletisme en pista coberta |
---|---|
Organitzador | World Athletics |
Format per | 2006 IAAF World Indoor Championships – women's 4 × 400 metres relay 2006 IAAF World Indoor Championships – women's 1500 metres 2006 IAAF World Indoor Championships – women's 400 metres + ../... 26 |
Nombre de participants | 561 |
Localització i Dates | |
Localització | Olympiysky Sports Complex (en) (Meshchansky District (en) ) 55° 46′ 52″ N, 37° 37′ 35″ E / 55.781°N,37.6264°E / 55.781; 37.6264 |
Estat | Rússia |
Interval de temps | 10 març 2006 – 12 març 2006 |
Número d'edició | 11 (2006) |
← 2004 2008 → |
El Campionat del Món d'atletisme en pista coberta de 2006 fou l'onzena edició del Campionat del Món d'atletisme en pista coberta i es disputà entre els dies 10 i 12 de març de 2006 a l'Estadi Olímpic de Moscou (Rússia).
Medallistes
Categoria masculina
Event | Or | Plata | Bronze | |||
60 m | Leonard Scott (USA) | 6.50 (WL) | Andrey Yepishin (RUS) | 6.52 (NR) | Terrence Trammell (USA) | 6.54 |
400 m | Alleyne Francique (GRN) | 45.54 (SB) | California Molefe (BOT) | 45.75 | Chris Brown (BAH) | 45.78 (NR) |
800 m | Wilfred Bungei (KEN) | 1:47.15 | Mbulaeni Mulaudzi (RSA) | 1:47.16 | Yuriy Borzakovskiy (RUS) | 1:47.38 |
1500 m | Ivan Heshko (UKR) | 3:42.08 | Daniel Kipchirchir Komen (KEN) | 3:42.55 | Elkanah Onkware Angwenyi (KEN) | 3:42.98 |
3000 m | Kenenisa Bekele (ETH) | 7:39.32 | Saif Saaeed Shaheen (QAT) | 7:41.28 | Eliud Kipchoge (KEN) | 7:42.58 |
60 m. tanques | Terrence Trammell (USA) | 7.43 (WL) | Dayron Robles (CUB) | 7.46 (PB) | Dominique Arnold (USA) | 7.52 |
relleus 4x400 m. llisos | Estats Units Tyree Washington LaShawn Merritt Milton Campbell Wallace Spearmon | 3:03.24 | Polònia Daniel Dąbrowski Marcin Marciniszyn Rafał Wieruszewski Piotr Klimczak | 3:04.67 (SB) | Rússia Konstantin Svechkar Aleksandr Derevyagin Yevgeniy Lebedev Dmitriy Petrov | 3:06.91 (SB) |
Salt d'alçada | Yaroslav Rybakov (RUS) | 2.37 (WL) | Andrey Tereshin (RUS) | 2.35 (WL) | Linus Thörnblad (SWE) | 2.33 (PB) |
Salt amb perxa | Brad Walker (USA) | 5.80 (SB) | Alhaji Jeng (SWE) | 5.70 | Tim Lobinger (GER) | 5.60 |
Salt de llargada | Ignisious Gaisah (GHA) | 8.30 | Irving Saladino (PAN) | 8.29 (AR) | Andrew Howe (ITA) | 8.19 (PB) |
Triple salt | Walter Davis (USA) | 17.73 (PB) | Jadel Gregório (BRA) | 17.56 (AR) | Yoandri Betanzos (CUB) | 17.42 (PB) |
Llançament de pes[1] | Reese Hoffa (USA) | 22.11 (WL) | Joachim Olsen (DEN) | 21.16 | Pavel Sofin (RUS) | 20.68 |
Heptatló | André Niklaus (GER) | 6192 (PB) | Bryan Clay (USA) | 6187 (SB) | Roman Šebrle (CZE) | 6161 (SB) |
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món
|
Categoria femenina
Event | Or | Plata | Bronze | |||
60 m | Me'Lisa Barber (USA) | 7.01 (WL) | Lauryn Williams (USA) | 7.01 (WL) | Kim Gevaert (BEL) | 7.11 (NR) |
400 m | Olesya Krasnomovets (RUS) | 50.04 (CR) | Vania Stambolova (BUL) | 50.21 (NR) | Christine Amertil (BAH) | 50.34 (AR) |
800 m | Maria de Lurdes Mutola (MOZ) | 1:58.90 (SB) | Kenia Sinclair (JAM) | 1:59.54 (NR) | Hasna Benhassi (MAR) | 2:00.34 (SB) |
1500 m | Yuliya Chizhenko (RUS) | 4:04.70 | Ielena Sóboleva (RUS) | 4:05.21 | Maryam Yusuf Jamal (BHR) | 4:05.53 |
3000 m | Meseret Defar (ETH) | 8:38.80 | Liliya Shobukhova (RUS) | 8:42.18 | Lidia Chojecka (POL) | 8:42.59 (SB) |
60 m. tanques | Derval O'Rourke (IRL) | 7.84 (NR) | Glory Alozie (ESP) | 7.86 (SB) | Susanna Kallur (SWE) | 7.87 |
relleus 4x400 m. llisos | Rússia Tatyana Levina Natalya Nazarova Olesya Krasnomovets Natalya Antyukh | 3:24.91 | Estats Units Debbie Dunn Tiffany Williams Monica Hargrove Mary Danner | 3:28.63 (SB) | Belarús Natallia Solohub Anna Kozak Yulyana Zhalniaruk Ilona Usovich | 3:28.65 |
Salt d'alçada | Ielena Slessarenko (RUS) | 2.02 (SB) | Blanka Vlašić (CRO) | 2.00 | Ruth Beitia (ESP) | 1.98 (SB) |
Salt amb perxa | Ielena Issinbàieva (RUS) | 4.80 | Anna Rogowska (POL) | 4.75 | Svetlana Feofanova (RUS) | 4.70 (SB) |
Salt de llargada | Tatyana Kotova (RUS) | 7.00 (WL) | Tianna Madison (USA) | 6.80 (PB) | Naide Gomes (POR) | 6.76 † |
Triple salt | Tatiana Lébedeva (RUS) | 14.95 (WL) | Anna Pyatykh (RUS) | 14.93 (PB) | Yamilé Aldama (SUD) | 14.86 (SB) |
Llançament de pes | Natallia Kharaneka (BLR) | 19.84 (PB) | Nadine Kleinert (GER) | 19.64 (PB) | Olga Ryabinkina (RUS) | 19.24 (SB) |
Pentatló | Lyudmila Blonska (UKR) | 4685 (PB) | Karin Ruckstuhl (NED) | 4607 | Olga Levenkova (RUS) | 4579 |
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món
|
Medaller
Pos. | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rússia | 8 | 5 | 6 | 19 |
2 | Estats Units | 7 | 4 | 2 | 13 |
3 | Ethiopia | 2 | 0 | 0 | 2 |
Ucraïna | 2 | 0 | 0 | 2 | |
5 | Kenya | 1 | 1 | 2 | 4 |
6 | Alemanya | 1 | 1 | 1 | 3 |
7 | Belarús | 1 | 0 | 1 | 2 |
8 | Ghana | 1 | 0 | 0 | 1 |
Grenada | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Irlanda | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Moçambic | 1 | 0 | 0 | 1 | |
12 | Polònia | 0 | 2 | 1 | 3 |
13 | Suècia | 0 | 1 | 2 | 3 |
14 | Cuba | 0 | 1 | 1 | 2 |
Espanya | 0 | 1 | 1 | 2 | |
16 | Botswana | 0 | 1 | 0 | 1 |
Brasil | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Bulgària | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Croàcia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Dinamarca | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Jamaica | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Països Baixos | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Panamà | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Qatar | 0 | 1 | 0 | 1 | |
25 | Bahames | 0 | 0 | 2 | 2 |
26 | Bahrain | 0 | 0 | 1 | 1 |
Bèlgica | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Itàlia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Marroc | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Portugal | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Txèquia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Sudan | 0 | 0 | 1 | 1 |
Notes
- ↑ L'atleta Andrei Mikhnevich inicialment aconseguí la medalla de plata però fou sancionat per la IAAF per problemes amb test antidopatge [1]