Campionat del Món de natació en piscina curta de 2004
Conseco Fieldhouse (Indianàpolis)
← 2002
2006 →
El Campionat del Món de natació en piscina curta del 2004 fou una competició esportiva que es realitzà entre els dies 7 i 11 d'octubre del 2004 a la ciutat d'Indianapolis (Estats Units) sota l'organització de la Federació Internacional de Natació (FINA) i en piscina curta (25 metres). La competició es realitzà a les instal·lacions aquàtiques del Conseco Fieldhouse.[1] L'australiana Brooke Hanson es va convertir en la nedadora que més medalles d'or ha guanyat en un sol campionat, amb sis.[2]
Resum de medalles
Categoria masculina
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
50 m. lliures | Mark Foster Regne Unit | 21,58 s | Stefan Nystrand Suècia | 21,66 s | Nick Brunelli Estats Units Nicholas Santos Brasil | 21,71 s |
100 m. lliures | Jason Lezak Estats Units | 47,97 | Salim Iles Algèria | 48,07 | Rick Say Canadà | 48,38 |
200 m. lliures | Michael Phelps Estats Units | 1:43,59 | Richard Say Canadà | 1:44,39 | Ryan Lochte Estats Units | 1:44,97 |
400 m. lliures | Yuri Prilukov Rússia | 3:40,79 | Chad Carvin Estats Units | 3:43,77 | Junstin Mortimer Estats Units | 3:44,70 |
1500 m. lliures | Yuri Prilukov Rússia | 14:39,16 | Simone Ercoli Itàlia | 14:53,89 | Dragoş Coman Romania | 14:56,74 |
50 m. esquena | Thomas Rupprath Alemanya | 23,51 | Matthew Welsh Austràlia | 23,60 | Peter Marshall Estats Units | 23,93 |
100 m. esquena | Aaron Peirsol Estats Units | 50,72 | Matthew Welsh Austràlia | 51,04 | Thomas Rupprath Alemanya | 51,20 |
200 m. esquena | Aaron Peirsol Estats Units | 1:50,52 | Matthew Welsh Austràlia | 1:52,54 | Arkadi Viachanin Rússia | 1:54,20 |
50 m. braça | Brendan Hansen Estats Units | 26,86 | Brenton Rickard Austràlia | 27,09 | Stefan Nystrand Suècia | 27,28 |
100 m. braça | Brendan Hansen Estats Units | 58,45 | Brenton Rickard Austràlia | 58,64 | Vladsilav Poliakov Kazakhstan | 59,07 |
200 m. braça | Brendan Hansen Estats Units | 2:04,98 | Brenton Rickard Austràlia | 2:08,34 | Vladislav Poliakov Kazakhstan | 2:08,36 |
50 m. papallona | Ian Crocker Estats Units | 22,71 RM | Mark Foster Regne Unit | 23,22 | Duje Draganja Croàcia | 23,26 |
100 m. papallona | Ian Crocker Estats Units | 50,18 | James Hickman Regne Unit | 51,13 | Peter Mankoč Eslovènia | 51,66 |
200 m. papallona | James Hickman Regne Unit | 1:53,41 | Ioan Gherghel Romania | 1:54,06 | Wu Peng R.P. de la Xina | 1:54,51 |
100 m. estils | Peter Mankoč Eslovènia | 52,66 | Thomas Rupprath Alemanya | 53,35 | Tiago Pereira Brasil | 53,75 |
200 m. estils | Tiago Pereira Brasil | 1:55,78 | Ryan Lochte Estats Units | 1:55,86 | Oussama Mellouli Tunísia | 1:56,23 |
400 m. estils | Oussama Mellouli Tunísia | 4:07,02 | Robin Francis Regne Unit | 4:08,06 | Eric Shanteau Estats Units | 4:08,94 |
relleus 4 x 100 m. lliures | Estats Units Nick Brunelli Neil Walker Nate Dusing Jason Lezak | 3:09,96 | Brasil César Cielo Tiago Pereira Christiano Santos Nicholas Santos | > 3:12,73 | Canadà Michael Mintenko Matthew Rose Adam Sioui Richard Say | 3:13,62 |
relleus 4 x 200 m. lliures | Estats Units Ryan Lochte Chad Carvin Daniel Ketchum Justin Mortimer | 7:03,71 | Austràlia Nicholas Sprenger Andrew Mewing Brendan Hughes Joshua Krogh | 7:03,78 | Brasil Rodrigo Castro Tiago Pereira Rafael Mosca Lucas Salatta | 7:06,64 |
relleus 4 x 100 m. estils | Estats Units Aaron Peirsol Brendan Hansen Ian Crocker Jason Lezak | 3:25,09 RM | Austràlia Matthew Welsh Brenton Rickard Andrew Richards Andrew Mewing | 3:29,72 | Rússia Arkadi Viachanin Andrei Ivanov Nikolai Skvortsov Andrei Kapralov | 3:32,11 |
Categoria femenina
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
50 m. lliures | Marleen Veldhuis Països Baixos | 24,41 s | Lisbeth Lenton Austràlia | 24,54 s | Therese Ashammar Suècia | 24,63 s |
100 m. lliures | Lisbeth Lenton Austràlia | 52,67 | Josefin Lillhage Suècia | 53,56 | Marleen Veldhuis Països Baixos | 53,88 |
200 m. lliures | Josefin Lillhage Suècia | 1:56,35 | Lindsay Benko Estats Units | 1:56,48 | Dana Vollmer Estats Units | 1:58,05 |
400 m. lliures | Kaitlin Sandeno Estats Units | 4:02,01 | Sara McLarty Estats Units | 4:04,49 | Sachiko Yamada Japó | 4:04,64 |
800 m. lliures | Sachiko Yamada Japó | 8:18,21 | Kate Ziegler Estats Units | 8:20,55 | Melissa Gorman Austràlia | 8:25,38 |
50 m. esquena | Haley Cope Estats Units | 27,49 | Gao Chang R.P. de la Xina | 27,55 | Sophie Edington Austràlia | 28,17 |
100 m. esquena | Haley Cope Estats Units | 59,03 | Gao Chang R.P. de la Xina | 59,61 | Sophie Edington Austràlia | 59,64 |
200 m. esquena | Margaret Hoelzer Estats Units | 2:05,84 | Tayliah Zimmer Austràlia | 2:08,05 | Melissa Ingram Nova Zelanda | 2:08,54 |
50 m. braça | Brooke Hanson Austràlia | 30,20 | Jade Edmistone Austràlia | 30,21 | Tara Kirk Estats Units | 30,61 |
100 m. braça | Brooke Hanson Austràlia | 1:05,36 | Jade Edmistone Austràlia | 1:05,97 | Tara Kirk Estats Units | 1:06,33 |
200 m. braça | Brooke Hanson Austràlia | 2:21,68 | Amanda Beard Estats Units | 2:22,53 | Sarah Katsoulis Austràlia | 2:22,97 |
50 m. papallona | Jenny Thompson Estats Units | 25,89 | Anna-Karin Kammerling Suècia | 26,02 | Lisbeth Lenton Austràlia | 26,553 |
100 m. papallona | Martina Moravcová Eslovàquia | 57,38 | Rachel Komisarz Estats Units | 57,85 | Jenny Thompson Estats Units | 58,13 |
200 m. papallona | Kaitlin Sandeno Estats Units | 2:06,95 | Mary Descenza Estats Units | 2:07,79 | Audrey Lacroix Canadà | 2:08,35 |
100 m. estils | Brooke Hanson Austràlia | 1:00,01 | Shayne Reese Austràlia | 1:00,92 | Martina Moravcová Eslovàquia | 1:00,95 |
200 m. estils | Brooke Hanson Austràlia | 2:09,81 | Lara Carroll Austràlia | 2:10,58 | Katie Hoff Estats Units | 2:10,61 |
400 m. estils | Kaitlin Sandeno Estats Units | 4:30,12 | Katie Hoff Estats Units | 4:33,09 | Lara Carroll Austràlia | 4:35,46 |
relleus 4 x 100 m. lliures | Estats Units Amanda Weir Kara Lynn Joyce Lindsay Benko Jenny Thompson | 3:35,07 | Suècia Josefin Lillhage Anna-Karin Kammerling Johanna Sjöberg Therese Alshammar | 3:35,83 | Austràlia Lisbeth Lenton Louise Tomlinson Danni Miatke Shayne Reese | 3:36,18 |
relleus 4 x 200 m. lliures | Estats Units Dana Vollmer Rachel Komisarz Lindsay Benko Kaitlin Sandeno | 7:47,72 | Austràlia Lisbeth Lenton Danni Miatke Louise Tomlinson Shayne Reese | 7:51,39 | Suècia Ida Mattsson Johanna Sjöberg Josefin Lillhage Petra Granlund | 7:54,39 |
relleus 4 x 100 m. estils | Austràlia Sophie Edington Brooke Hanson Jessica Schipper Lisbeth Lenton | 3:54,95 RM | Estats Units Haley Cope Tara Kirk Jenny Thompson Kara Lynn Joyce | 3:55,68 | Suècia Therese Svendsen Sara Larsson Johanna Sjöberg Josefin Lillhage | 4:01,76 |
Medaller
Pos. | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Estats Units | 21 | 10 | 10 | 41 |
2 | Austràlia | 7 | 15 | 8 | 30 |
3 | Regne Unit | 2 | 3 | 0 | 5 |
4 | Rússia | 2 | 0 | 2 | 4 |
5 | Suècia | 1 | 4 | 4 | 9 |
6 | Brasil | 1 | 1 | 3 | 5 |
7 | Alemanya | 1 | 1 | 1 | 3 |
8 | Eslovàquia | 1 | 0 | 1 | 2 |
Eslovènia | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Japó | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Països Baixos | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Tunísia | 1 | 0 | 1 | 2 | |
9 | R.P. de la Xina | 0 | 2 | 1 | 3 |
10 | Canadà | 0 | 1 | 3 | 4 |
11 | Romania | 0 | 1 | 1 | 2 |
12 | Algèria | 0 | 1 | 0 | 1 |
Itàlia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
13 | Kazakhstan | 0 | 0 | 2 | 2 |
14 | Croàcia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 40 | 40 | 41 | 121 |
Referències
- ↑ (anglès) HistoFINA, Volumes IIIa (homes) Arxivat 2015-04-27 a Wayback Machine. i IIIb (dones) Arxivat 2015-07-09 a Wayback Machine..
- ↑ «Mireia Belmonte entra en el selecto club de los cuatro oros» (en castellà). La Vanguardia, 06-12-2014. [Consulta: castellà].
Enllaços externs
- (anglès) FINA Arxivat 2011-09-23 a Wayback Machine.
- (anglès) Resultats Arxivat 2009-08-02 a Wayback Machine.