Categoria | Guanyadors i nominats |
Millor pel·lícula iberoamericana de ficción |
El abrazo de la serpiente — Colòmbia, Veneçuela, Argentina |
El Clan — Argentina, Espanya |
El club — Xile |
Ixcanul — Guatemala |
Truman — Espanya, Argentina |
Millor direcció |
Ciro Guerra — El abrazo de la serpiente |
Alonso Ruizpalacios — Güeros |
Cesc Gay — Truman |
Pablo Larraín — El club |
Pablo Trapero — El Clan |
Millor interpretació masculina |
Guillermo Francella — El Clan; com Arquímedes Puccio. |
Alfredo Castro — El club; com el pare Vidal. |
Damián Alcázar — Magallanes; com Harvey Magallanes. |
Javier Cámara — Truman; com Tomás. |
Ricardo Darín — Truman; com Julián. |
Millor interpretació femenina |
Dolores Fonzi — La patota; com Paulina. |
Antonia Zegers — El club; com la madre Mónica. |
Elena Anaya — La memoria del agua; com Amanda. |
Inma Cuesta — La novia; com la novia. |
Penélope Cruz — Ma ma; com Magda. |
Millor guió |
El club — Pablo Larraín, Guillermo Calderón, Daniel Villalobos. |
El abrazo de la serpiente — Ciro Guerra, Jacques Toulemonde. |
Ixcanul — Jayro Bustamante. |
Magallanes — Salvador del Solar. |
Truman — Cesc Gay, Tomàs Aragay. |
Millor música original |
El abrazo de la serpiente — Nascuy Linares. |
Ixcanul — Pascual Reyes. |
Ma ma — Alberto Iglesias. |
Magallanes — Federico Jusid. |
Nadie quiere la noche — Lucas Vidal. |
Millor pel·lícula d'animació |
Atrapa la bandera — Espanya |
Don Gato: El Inicio de la Pandilla — Mèxic |
El americano — Mèxic |
El secreto de Amila — Argentina, Espanya |
Un gallo con muchos huevos — Mèxic |
Millor pel·lícula documental |
El botón de nácar — Xile, Espanya |
Allende mi abuelo Allende — Xile, Mèxic |
Chicas nuevas 24 horas — Espanya, Argentina, Paraguai, Colòmbia, Perú |
La once — Xile |
The Propaganda Game — Espanya |
Millor opera prima de ficció |
Ixcanul — Guatemala |
600 millas — Mèxic |
El desconocido — Espanya |
El patrón: radiografía de un crimen — Argentina, Veneçuela |
Magallanes — Perú, Colòmbia, Argentina, Espanya |
Millor direcció de muntatge |
El abrazo de la serpiente — Etienne Boussac, Cristina Gallego. |
El Clan — Pablo Trapero, Alejandro Carrillo Penovi. |
El desconocido — Jorge Coira. |
Ixcanul — César Díaz. |
Magallanes — Eric Williams. |
Millor direcció artística |
El abrazo de la serpiente — Angélica Perea. |
As Mil e Uma Noites: Volume 2, O Desolado — Bruno Duarte, Artur Pinheiro. |
El Clan — Sebastián Orgambide. |
Ixcanul — Pilar Peredo. |
La novia — Jesús Bosqued Maté, Pilar Quintana. |
Millor direcció de fotografia |
El abrazo de la serpiente — David Gallego. |
El club — Sergio Armstrong. |
Ixcanul — Luis Armando Arteaga. |
La memoria del agua — Arnaldo Rodríguez. |
La novia — Miguel Ángel Amoedo. |
Millor direcció de so |
El abrazo de la serpiente — Carlos García, Marco Salavería. |
El Clan — Vicente D'Elía, Leandro de Loredo. |
El desconocido — David Machado, Jaime Fernández, Nacho Arenas. |
Ixcanul — Eduardo Cáceres, Julien Cloquet. |
La patota — Federico Equerro, Santiago Fumagalli, Edson Secco. |