Temporada de tennis 2007
Tipus | crònica |
---|---|
Esport | tennis |
Localització i Dates | |
Data | 2007 |
← 2006 in tennis (en) 2008 → |
Selecció dels principals esdeveniments tennístics de l'any 2007 classificats per categoria masculina, femenina i per equips.
Federació Internacional de Tennis
Grand Slams
Open d'Austràlia (15 - 28 de gener)
Categoria | Vencedor | Finalista | Marcador |
---|---|---|---|
Individual masculí | Roger Federer | Fernando González | 7-6(7-2), 6-4, 6-4 |
Individual femení | Serena Williams | Maria Xaràpova | 6-1, 6-2 |
Doble masculí | Bob Bryan Bob Bryan | Jonas Björkman Maks Mirni | 7-5, 7-5 |
Doble femení | Cara Black Liezel Huber | Yung-jan Chan Chia-jung Chuang | 6-4, 6-7(4-7), 6-1 |
Doble mixt | Daniel Nestor Elena Likhovtseva | Maks Mirni Viktória Azàrenka | 6-4, 6-4 |
Roland Garros (27 de maig - 10 de juny)
Categoria | Vencedor | Finalista | Marcador |
---|---|---|---|
Individual masculí | Rafael Nadal | Roger Federer | 6-3, 4-6, 6-3, 6-4 |
Individual femení | Justine Henin | Ana Ivanovic | 6-1, 6-2 |
Doble masculí | Mark Knowles Daniel Nestor | Lukas Dlouhy Pavel Vizner | 2-6, 6-3, 6-4 |
Doble femení | Alicia Molik Mara Santangelo | Katarina Srebotnik Ai Sugiyama | 7-6(5), 6-4 |
Doble mixt | Andy Ram Nathalie Dechy | Nenad Zimonjic Katarina Srebotnik | 7-5, 6-3 |
Wimbledon (25 de juny - 8 de juliol)
Categoria | Vencedor | Finalista | Marcador |
---|---|---|---|
Individual masculí | Roger Federer | Rafael Nadal | 7-6(9-7), 4-6, 7-6(7-3), 2-6, 6-2 |
Individual femení | Venus Williams | Marion Bartoli | 6-4, 6-1 |
Doble masculí | Arnaud Clément Michaël Llodra | Bob Bryan Bob Bryan | 6-7(5), 6-3, 6-4, 6-4 |
Doble femení | Cara Black Liezel Huber | Katarina Srebotnik Ai Sugiyama | 3-6, 6-3, 6-2 |
Doble mixt | Jamie Murray Jelena Jankovic | Jonas Björkman Alicia Molik | 6-4, 3-6, 6-1 |
US Open (27 d'agost - 9 de setembre)
Categoria | Vencedor | Finalista | Marcador |
---|---|---|---|
Individual masculí | Roger Federer | Novak Djokovic | 7-6(4) 7-6(2) 6-4 |
Individual femení | Justine Henin | Svetlana Kuznetsova | 6-1, 6-3 |
Doble masculí | Simon Aspelin Julian Knowle | Lukas Dlouhy Pavel Vizner | 7-5, 6-4 |
Doble femení | Nathalie Dechy Dinara Safina | Yung-jan Chan Chia-jung Chuang | 6-4, 6-2 |
Doble mixt | Maks Mirni Viktória Azàrenka | Leander Paes Meghann Shaughnessy | 6-4, 7-6(8) |
Copa Davis
Vuitens de final 9-11 de febrer | Quarts de final 6-8 d'abril | Semifinals 21-23 de setembre | Final 30 de novembre - 2 de desembre | |||||||||||||||
La Serena, Xile (terra batuda) | ||||||||||||||||||
1 | Rússia | 3 | ||||||||||||||||
Moscou, Rússia (terra batuda indoor) | ||||||||||||||||||
Xile | 2 | |||||||||||||||||
1 | Rússia | 3 | ||||||||||||||||
Clarmont d'Alvèrnia, França (dura indoor) | ||||||||||||||||||
7 | França | 2 | ||||||||||||||||
7 | França | 4 | ||||||||||||||||
Moscou, Rússia (terra batuda indoor) | ||||||||||||||||||
Romania | 1 | |||||||||||||||||
1 | Rússia | 3 | ||||||||||||||||
Krefeld, Alemanya (dura indoor) | ||||||||||||||||||
Alemanya | 2 | |||||||||||||||||
3 | Croàcia | 2 | ||||||||||||||||
Oostende, Bèlgica (terra batuda indoor) | ||||||||||||||||||
Alemanya | 3 | |||||||||||||||||
Alemanya | 3 | |||||||||||||||||
Lieja, Bèlgica (terra batuda indoor) | ||||||||||||||||||
Bèlgica | 2 | |||||||||||||||||
5 | Austràlia | 2 | ||||||||||||||||
Portland, Oregon, Estats Units (dura indoor) | ||||||||||||||||||
Bèlgica | 3 | |||||||||||||||||
1 | Rússia | 1 | ||||||||||||||||
Ostrava, Txèquia (terra batuda indoor) | ||||||||||||||||||
6 | Estats Units | 4 | ||||||||||||||||
Txèquia | 1 | |||||||||||||||||
Winston-Salem, Carolina del Nord, Estats Units (dura indoor) | ||||||||||||||||||
6 | Estats Units | 4 | ||||||||||||||||
6 | Estats Units | 4 | ||||||||||||||||
Ginebra, Suïssa (ciment indoor) | ||||||||||||||||||
4 | Espanya | 1 | ||||||||||||||||
Suïssa | 2 | |||||||||||||||||
Goteborg, Suècia (ciment indoor) | ||||||||||||||||||
4 | Espanya | 3 | ||||||||||||||||
6 | Estats Units | 4 | ||||||||||||||||
Minsk, Belarús (dura indoor) | ||||||||||||||||||
Suècia | 1 | |||||||||||||||||
Suècia | 3 | |||||||||||||||||
Goteborg, Suècia (ciment indoor) | ||||||||||||||||||
8 | Belarús | 2 | ||||||||||||||||
Suècia | 4 | |||||||||||||||||
Linz, Àustria (ciment indoor) | ||||||||||||||||||
2 | Argentina | 1 | ||||||||||||||||
Àustria | 1 | |||||||||||||||||
2 | Argentina | 4 |
Final
Estats Units 4 | Memorial Coliseum, Portland, Oregon, Estats Units 30 de novembre - 2 de desembre dura indoor | Rússia 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Copa Davis 2007 |
---|
Estats Units 32è títol |
Copa Federació
Quarts de final 21-22 d'abril | Semifinals 14-15 de juliol | Final 15-16 de setembre | |||||||||||
Delray Beach, Florida, Estats Units (dura) | |||||||||||||
1 | Bèlgica | 0 | |||||||||||
Stowe (Vermont), Estats Units (dura) | |||||||||||||
Estats Units | 5 | ||||||||||||
Estats Units | 2 | ||||||||||||
Moscou, Rússia (terra batuda indoor) | |||||||||||||
4 | Rússia | 3 | |||||||||||
4 | Rússia | 5 | |||||||||||
Moscou, Rússia (terra batuda indoor) | |||||||||||||
Espanya | 0 | ||||||||||||
4 | Rússia | 4 | |||||||||||
Llemotges, França (terra batuda indoor) | |||||||||||||
2 | Itàlia | 0 | |||||||||||
Japó | 0 | ||||||||||||
Castellaneta Marina, Itàlia (terra batuda) | |||||||||||||
3 | França | 5 | |||||||||||
3 | França | 2 | |||||||||||
Castellaneta Marina, Itàlia (terra batuda) | |||||||||||||
2 | Itàlia | 3 | |||||||||||
R.P. de la Xina | 0 | ||||||||||||
2 | Itàlia | 5 |
Final
Rússia 4 | Luzhniki Palace of Sports, Moscou, Rússia 15 - 16 de setembre de 2007 terra batuda indoor | Itàlia 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Copa Federació 2007 |
---|
Rússia Tercer títol |
Copa Hopman
Grup A
Pos. | País | V | D | Partits | Sets |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rússia | 2 | 1 | 6 – 3 | 13 – 6 |
2 | França | 2 | 1 | 5 – 4 | 10 – 10 |
3 | Austràlia | 2 | 1 | 4 – 5 | 8 – 12 |
4 | Estats Units | 0 | 3 | 3 – 6 | 9 – 12 |
Grup B
Pos. | País | V | D | Partits | Sets |
---|---|---|---|---|---|
1 | Espanya | 2 | 1 | 6 – 3 | 14 – 8 |
2 | Índia | 2 | 1 | 5 – 4 | 11 – 11 |
3 | Txèquia | 1 | 2 | 4 – 5 | 9 – 11 |
4 | Croàcia | 1 | 2 | 3 – 6 | 8 – 12 |
Final
Rússia 2 | Burswood Entertainment Complex, Perth, Austràlia 5 de gener de 2007 Dura indoor | Espanya 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Copa Hopman 2007 |
---|
Rússia Primer títol |
ATP Tour
Tennis Masters Cup
Categoria | Vencedor/s | Finalista/es | Marcador |
---|---|---|---|
Individual | Roger Federer | David Ferrer | 6-2, 6-3, 6-2 |
Dobles | Mark Knowles Daniel Nestor | Simon Aspelin Julian Knowle | 6-2, 6-3 |
ATP Masters Series
Copa del món de tennis
Grup Blau
Pos. | País | Resultat | Partits | Sets |
---|---|---|---|---|
1. | Txèquia | 3 – 0 | 7 – 2 | 15 – 5 |
2. | Espanya | 2 – 1 | 6 – 3 | 13 – 7 |
3. | Alemanya | 1 – 2 | 4 – 5 | 8 – 11 |
4. | Bèlgica | 0 – 3 | 1 – 8 | 4 – 17 |
Grup Vermell
Pos. | País | Resultat | Partits | Sets |
---|---|---|---|---|
1. | Argentina | 2 – 1 | 6 – 3 | 13 – 8 |
2. | Xile | 2 – 1 | 4 – 5 | 9 – 12 |
3. | Suècia | 1 – 2 | 4 – 5 | 12 – 11 |
4. | Estats Units | 1 – 2 | 4 – 5 | 9 – 12 |
Final
Argentina 2 | Düsseldorf, Alemanya 26 de maig de 2007 Terra batuda | Txèquia 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Copa del món de tennis 2007 |
---|
Argentina Tercer títol |
Sony Ericsson WTA Tour
WTA Tour Championships
Categoria | Vencedora/es | Finalista/es | Marcador |
---|---|---|---|
Individual | Justine Henin | Maria Xaràpova | 5-7, 7-5, 6-3 |
Dobles | Cara Black Liezel Huber | Katarina Srebotnik Ai Sugiyama | 5-7, 6-3, 10-8 |
Sèries WTA Tier 1
Vegeu també
Enllaços externs
A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Temporada de tennis 2007
- Web oficial de la Federació de Tennis Internacional (ITF)
- Web oficial de l'Associació de Tennistes Professional (ATP)
- Web oficial de la Women's Tennis Association (WTA) Arxivat 2017-02-15 a Wayback Machine.