Mistrovství světa v biatlonu
Sport | biatlon |
---|---|
Založeno | 1958 |
Periodicita | každoroční s výjimkou olympijských let |
Období | únor–březen |
Pořadatel | Mezinárodní biatlonová unie |
První ročník | 1958 |
Mistrovství světa v biatlonu (anglicky Biathlon World Championships) je vrcholná soutěž biatlonu, kterou organizuje Mezinárodní biatlonová unie (IBU). Mistrovství světa bylo založeno roku 1958, kdy se poprvé konalo v rakouském Saalfeldenu. V současné době se soutěží v sedmi disciplínách – ve vytrvalostním závodu, sprintu, stíhacím závodu, závodu s hromadným startem, štafetě, smíšené štafetě a smíšeného závodu dvojic.
Historie
Již v roce 1957 Mezinárodní unie moderního pětiboje (UIPM) zahrnula biatlon do své působnosti a rozšířila název na Mezinárodní unii moderního pětiboje a biatlonu (UIPMB). O rok později se poprvé konalo v rakouském Saalfeldenu první mistrovství světa, jehož součástí byl vytrvalostní závod mužů. Až do roku 1965 se medaile udělovaly pouze za tuto disciplínu, jelikož štafetový, resp. týmový závod mužů nebyl oficiální součástí Mistrovství světa v biatlonu a jeho výsledky byly tvořeny pouze na základě výsledků vytrvalostního závodu čtyř (1958) nebo tří nejlepších (1959–1963) sportovců daného národa. V roce 1965 se poprvé konal štafetový závod na 3 × 7,5 km a v roce 1966 byl upraven na dnešní podobu ve čtyřech závodnících.
V roce 1974 byl program rozšířen o třetí disciplínu – sprint. Mezi lety 1989 a 1998 byl součástí týmový závod. Stíhací závod byl poprvé zařazen v roce 1997, závod s hromadným startem je součástí od roku 1999. V roce 2007 byla poprvé zařazena smíšená štafeta, smíšený závod dvojic pak od roku 2019.
Původně na mistrovství světa závodili pouze muži. V roce 1984 se konalo první mistrovství světa pro ženy, přičemž mužský i ženský šampionát probíhaly odděleně až do roku 1989.
Původně se střílelo z velkorážních pušek na čtyřech střelnicích, vleže na 250 m na terče o průměru 25 cm, 200 m (25 cm), 150 m (20 cm) a ve stoje na 100 m (30 cm). Na podnět ČSSR a Rakouska se roku 1978 začala místo kulovnice používat malorážka a vzdálenost terče byla snížena na 50 metrů.
Přehled světových šampionátů
Poř. | rok | město | země | poznámky |
---|---|---|---|---|
1. | 1958 | Saalfelden | Rakousko Rakousko | |
2. | 1959 | Courmayeur | Itálie Itálie | |
3. | 1961 | Umeå | Švédsko Švédsko | |
4. | 1962 | Hämeenlinna-Tavastehus | Finsko Finsko | |
5. | 1963 | Seefeld in Tirol | Rakousko Rakousko | |
6. | 1965 | Elverum | Norsko Norsko | |
7. | 1966 | Garmisch-Partenkirchen | Západní Německo Západní Německo | |
8. | 1967 | Altenberg | Východní Německo Východní Německo | |
9. | 1969 | Zakopané | Polsko Polsko | |
10. | 1970 | Östersund | Švédsko Švédsko | |
11. | 1971 | Hämeenlinna-Tavastehus | Finsko Finsko | |
12. | 1973 | Lake Placid | Spojené státy americké Spojené státy americké | |
13. | 1974 | Minsk | Sovětský svaz Sovětský svaz | |
14. | 1975 | Anterselva | Itálie Itálie | |
15. | 1976 | Anterselva | Itálie Itálie | sprint |
16. | 1977 | Lillehammer | Norsko Norsko | |
17. | 1978 | Hochfilzen | Rakousko Rakousko | |
18. | 1979 | Ruhpolding | Západní Německo Západní Německo | |
19. | 1981 | Lahti | Finsko Finsko | |
20. | 1982 | Minsk | Sovětský svaz Sovětský svaz | |
21. | 1983 | Anterselva | Itálie Itálie | |
22. | 1984 | Chamonix | Francie Francie | |
23. | 1985 | Ruhpolding | Západní Německo Západní Německo | muži |
Egg am Etzel, Einsiedeln | Švýcarsko Švýcarsko | ženy | ||
24. | 1986 | Oslo | Norsko Norsko | muži |
Falun | Švédsko Švédsko | ženy | ||
25. | 1987 | Lake Placid | Spojené státy americké Spojené státy americké | muži |
Lahti | Finsko Finsko | ženy | ||
26. | 1988 | Chamonix | Francie Francie | ženy |
27. | 1989 | Feistritz | Rakousko Rakousko | |
28. | 1990 | Minsk | Sovětský svaz Sovětský svaz | |
Oslo | Norsko Norsko | |||
Kontiolahti | Finsko Finsko | |||
29. | 1991 | Lahti | Finsko Finsko | |
30. | 1992 | Novosibirsk | Rusko Rusko | družstva |
31. | 1993 | Borovec | Bulharsko Bulharsko | |
32. | 1994 | Canmore | Kanada Kanada | družstva |
33. | 1995 | Anterselva | Itálie Itálie | |
34. | 1996 | Ruhpolding | Německo Německo | |
35. | 1997 | Brezno-Osrblie | Slovensko Slovensko | |
36. | 1998 | Pokljuka | Slovinsko Slovinsko | |
Hochfilzen | Rakousko Rakousko | družstva | ||
37. | 1999 | Kontiolahti | Finsko Finsko | |
Oslo | Norsko Norsko | |||
38. | 2000 | Oslo | Norsko Norsko | |
Lahti | Finsko Finsko | |||
39. | 2001 | Pokljuka | Slovinsko Slovinsko | |
40. | 2002 | Oslo | Norsko Norsko | hromadný běh |
41. | 2003 | Chanty-Mansijsk | Rusko Rusko | |
42. | 2004 | Oberhof | Německo Německo | |
43. | 2005 | Hochfilzen | Rakousko Rakousko | |
Chanty-Mansijsk | Rusko Rusko | smíšená štafeta | ||
44. | 2006 | Pokljuka | Slovinsko Slovinsko | smíšená štafeta |
45. | 2007 | Anterselva | Itálie Itálie | |
46. | 2008 | Östersund | Švédsko Švédsko | |
47. | 2009 | Pchjongčchang | Jižní Korea Jižní Korea | |
48. | 2010 | Chanty-Mansijsk | Rusko Rusko | smíšená štafeta |
49. | 2011 | Chanty-Mansijsk | Rusko Rusko | |
50. | 2012 | Ruhpolding | Německo Německo | |
51. | 2013 | Nové Město na Moravě | Česko Česko | |
52. | 2015 | Kontiolahti | Finsko Finsko | |
53. | 2016 | Oslo | Norsko Norsko | |
54. | 2017 | Hochfilzen | Rakousko Rakousko | |
55. | 2019 | Östersund | Švédsko Švédsko | |
56. | 2020 | Anterselva | Itálie Itálie | |
57. | 2021 | Pokljuka | Slovinsko Slovinsko | |
58. | 2023 | Oberhof | Německo Německo | |
59. | 2024 | Nové Město na Moravě | Česko Česko | |
60. | 2025 | Lenzerheide | Švýcarsko Švýcarsko | |
61. | 2027 | Otepää | Estonsko Estonsko |
Seznam vítězů
Nejúspěšnější závodníci
Muži
Pořadí | Jméno | Země | Od | Do | Zlato | Stříbro | Bronz | Celkově |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Ole Einar Bjørndalen | Norsko Norsko | 1997 | 2017 | 20 | 14 | 11 | 45 |
2. | Johannes Thingnes Bø | Norsko Norsko | 2015 | 2024 | 20 | 13 | 5 | 38 |
3. | Martin Fourcade | Francie Francie | 2011 | 2020 | 13 | 10 | 5 | 28 |
4. | Emil Hegle Svendsen | Norsko Norsko | 2007 | 2016 | 12 | 6 | 3 | 21 |
5. | Tarjei Bø | Norsko Norsko | 2011 | 2024 | 11 | 7 | 8 | 26 |
6. | Frank Luck | Východní Německo Východní Německo Německo Německo | 1989 | 2004 | 11 | 5 | 4 | 20 |
7. | Alexandr Tichonov | Sovětský svaz Sovětský svaz | 1967 | 1979 | 11 | 4 | 2 | 17 |
8. | Ricco Groß | Německo Německo | 1991 | 2007 | 9 | 5 | 6 | 20 |
9. | Frank Ullrich | Východní Německo Východní Německo | 1977 | 1983 | 9 | 4 | 1 | 14 |
10. | Raphaël Poirée | Francie Francie | 1998 | 2007 | 8 | 3 | 7 | 18 |
tučné – aktivní biatlonista |
Ženy
Pořadí | Jméno | Země | Od | Do | Zlato | Stříbro | Bronz | Celkově |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Marte Olsbuová Røiselandová | Norsko Norsko | 2016 | 2023 | 13 | – | 4 | 17 |
2. | Magdalena Neunerová | Německo Německo | 2007 | 2012 | 12 | 4 | 1 | 17 |
3. | Tiril Eckhoffová | Norsko Norsko | 2015 | 2021 | 10 | 2 | 3 | 15 |
4. | Jelena Golovinová | Sovětský svaz Sovětský svaz | 1985 | 1991 | 10 | 1 | 1 | 12 |
5. | Petra Behleová | Západní Německo Západní Německo Německo Německo | 1988 | 1997 | 9 | 2 | 2 | 13 |
6. | Uschi Dislová | Německo Německo | 1991 | 2005 | 8 | 8 | 3 | 19 |
7. | Andrea Henkelová | Německo Německo | 2000 | 2013 | 8 | 6 | 2 | 16 |
8. | Tora Bergerová | Norsko Norsko | 2006 | 2013 | 8 | 5 | 5 | 18 |
9. | Liv Grete Skjelbreidová Poiréeová | Norsko Norsko | 1997 | 2004 | 8 | 3 | 2 | 13 |
10. | Laura Dahlmeierová | Německo Německo | 2015 | 2019 | 7 | 3 | 5 | 15 |
tučné – aktivní biatlonistka |
Česká stopa
V letech 1993-2021 získali čeští biatlonisté celkem 21 medailí (6/6/9), výrazně si tak polepšili a navázali na československé biatlonisty, kteří v letech 1958-1992 získali čtyři medaile (0/1/3).
Přehled medailí
Pořadí | Země | Zlato | Stříbro | Bronz | Celkově |
---|---|---|---|---|---|
1. | Norsko Norsko | 90 | 78 | 70 | 238 |
2. | Německo Německo | 64 | 53 | 36 | 153 |
3. | Sovětský svaz Sovětský svaz | 44 | 29 | 21 | 94 |
4. | Francie Francie | 40 | 37 | 40 | 117 |
5. | Rusko Rusko | 28 | 41 | 28 | 97 |
6. | Východní Německo Východní Německo | 19 | 12 | 10 | 41 |
7. | Švédsko Švédsko | 16 | 18 | 30 | 64 |
8. | Finsko Finsko | 10 | 10 | 16 | 36 |
9. | Itálie Itálie | 10 | 9 | 15 | 34 |
10. | Ukrajina Ukrajina | 7 | 10 | 22 | 39 |
11. | Bělorusko Bělorusko | 6 | 9 | 14 | 29 |
12. | Česko Česko | 6 | 6 | 9 | 21 |
13. | Rakousko Rakousko | 3 | 8 | 11 | 22 |
14. | Západní Německo Západní Německo | 2 | 4 | 7 | 13 |
15. | Slovinsko Slovinsko | 2 | 2 | 1 | 5 |
16. | Polsko Polsko | 1 | 6 | 7 | 14 |
17. | Spojené státy americké Spojené státy americké | 1 | 4 | 1 | 6 |
18. | Kanada Kanada | 1 | 2 | 1 | 4 |
Slovensko Slovensko | 1 | 2 | 1 | 4 | |
20. | SNS SNS | 1 | 1 | 0 | 2 |
21. | Bulharsko Bulharsko | 0 | 4 | 4 | 8 |
22. | Čína Čína | 0 | 3 | 0 | 3 |
23. | Československo Československo | 0 | 1 | 3 | 4 |
24. | Rumunsko Rumunsko | 0 | 1 | 0 | 1 |
25. | Lotyšsko Lotyšsko | 0 | 0 | 2 | 2 |
26. | Chorvatsko Chorvatsko | 0 | 0 | 1 | 1 |
Estonsko Estonsko | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Ruská biatlonová unie Ruská biatlonová unie | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Celkem | 352 | 350 | 352 | 1054 |
Odkazy
Reference
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Biathlon World Championships na anglické Wikipedii a Biathlon-Weltmeisterschaften na německé Wikipedii.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Mistrovství světa v biatlonu na Wikimedia Commons
Mistrovství světa v biatlonu | |
---|---|
Saalfelden 1958 • Courmayeur 1959 • Umeå 1961 • Hämeenlinna 1962 • Seefeld 1963 • Elverum 1965 • Garmisch-Partenkirchen 1966 • Altenberg 1967 • Zakopane 1969 • Östersund 1970 • Hämeenlinna 1971 • Lake Placid 1973 • Minsk 1974 • Anterselva 1975 • Anterselva 1976 • Vingrom 1977 • Hochfilzen 1978 • Ruhpolding 1979 • Lahti 1981 • Minsk 1982 • Anterselva 1983 • Chamonix 1984 • Egg am Etzl/Ruhpolding 1985 • Falun/Oslo 1986 • Lahti/Lake Placid 1987 • Chamonix 1988 • Feistritz 1989 • Minsk/Oslo/Kontiolahti 1990 • Lahti 1991 • Novosibirsk 1992 • Borovec 1993 • Canmore 1994 • Anterselva 1995 • Ruhpolding 1996 • Brezno-Osrblie 1997 • Pokljuka/Hochfilzen 1998 • Kontiolahti/Oslo 1999 • Oslo/Lahti 2000 • Pokljuka 2001 • Oslo 2002 • Chanty-Mansijsk 2003 • Oberhof 2004 • Hochfilzen 2005 • Anterselva 2007 • Östersund 2008 • Pchjongčchang 2009 • Chanty-Mansijsk 2011 • Ruhpolding 2012 • Nové Město na Moravě 2013 • Kontiolahti 2015 • Oslo 2016 • Hochfilzen 2017 • Östersund 2019 • Anterselva 2020 • Pokljuka 2021 • Oberhof 2023 • Nové Město na Moravě 2024 • Lenzerheide 2025 • Otepää 2027 | |
Smíšené štafety | Chanty-Mansijsk 2005 • Pokljuka 2006 • Chanty-Mansijsk 2010 |
Medailisté muži | |
Medailisté ženy | |
Medailisté smíšené | |
Ukončené závody |