Mistrovství světa v biatlonu 2013
Mistrovství světa v biatlonu 2013 | |
---|---|
Skupina závodníků v lese během závodu s hromadným startem mužů | |
Základní informace | |
Pořadí | 46. ročník |
Datum | 6.–17. února 2013 |
Místo | Vysočina Aréna Nové Město na Moravě, Česko Česko |
Pořadatel | Mezinárodní biatlonová unie |
Účastníci | 377 biatlonistů 43 národních výprav |
Závody | 8 individuálních 3 týmové |
Lídr medailového pořadí | |
Tora Bergerová (NOR) 4 – 2 – 0 | |
Oficiální web | |
www.biathlonnmnm.cz | |
≺ 2012 2015 ≻ | |
Tento box:
|
Mistrovství světa v biatlonu 2013 probíhalo od 6. do 17. února 2013 v areálu Vysočina Aréna v Novém Městě na Moravě ve Žďárských vrších na Českomoravské vrchovině. Jednalo se o 46. ročník mistrovství světa v biatlonu, ale první v České republice i v tehdejším Československu.
Mistrovství pořádal organizační výbor jmenovaný Českým svazem biatlonu.[1] Jeho předsedou je Jiří Hamza, ředitelem závodů Vlastimil Jakeš. Rozpočet šampionátu činil 280 milionů korun na investice a 192 milionů korun na vlastní pořádání šampionátu.[2]
Program závodů
Mistrovství světa v biatlonu 2013 | ||||
---|---|---|---|---|
vytrvalostní závod | muži | ženy | ||
sprint | muži | ženy | ||
stíhací závod | muži | ženy | ||
závod s hromadným startem | muži | ženy | ||
štafeta | muži | smíšená | ženy |
Mistrovství světa bylo oficiálně zahájeno 6. února 2013 večer na stadionu ve Vysočina Aréně. V dalších dnech proběhlo celkem 11 závodů – 5 závodů mužů, 5 závodů žen a jeden smíšený.[3] Výsledky všech závodů se započítávaly do pořadí Světového poháru.
Den | Datum | Disciplína | Začátek (SEČ) | Počet závodníků |
---|---|---|---|---|
Čt | 7. února | Smíšená štafeta na 2 × 6 km + 2 × 7,5 km | 17:30 | 27 týmů |
So | 9. února | Sprint na 10 km (muži) | 13:00 | 136 |
Sprint na 7,5 km (ženy) | 16:15 | 115 | ||
Ne | 10. února | Stíhací závod na 12,5 km (muži) | 13:00 | 60 |
Stíhací závod na 10 km (ženy) | 16:15 | 60 | ||
St | 13. února | Vytrvalostní závod na 15 km (ženy) | 17:15 | 118 |
Čt | 14. února | Vytrvalostní závod na 20 km (muži) | 17:15 | 136 |
Pá | 15. února | Štafeta na 4 × 6 km (ženy) | 17:15 | 25 týmů |
So | 16. února | Štafeta na 4 × 7,5 km (muži) | 15:15 | 29 týmů |
Ne | 17. února | Závod s hromadným startem na 12,5 km (ženy) | 12:00 | 30 |
Závod s hromadným startem na 15 km (muži) | 15:00 | 30 |
Sportovci
Šampionátu se měli podle přihlášek zúčastnit závodníci ze 44 zemí,[4] na poslední chvíli však odřekla Argentina.[5] Celkem zde bylo akreditováno 725 sportovců a členů jejich doprovodu, 300 novinářů a stejný počet komentátorů a ostatních televizních pracovníků.
|
|
|
Čeští reprezentanti
Několik dní před začátkem šampionátu, 4. února, uveřejnil Český biatlonový svaz nominaci českých závodníků. Z žen by se měly mistrovství zúčastnit Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová, Barbora Tomešová a Veronika Zvařičová,[5] z mužů Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup, Michal Krčmář, Zdeněk Vítek a Tomáš Holubec.
Českým reprezentantům se po dobrých výkonech v sezóně 2012/2013 věřilo.[6] Nejvíce nadějí se vkládalo do úvodní smíšené štafety; z individuálních výkonů pak do vítězky prosincového závodu Světového poháru Gabriely Soukalové, která však pro onemocnění netrénovala přes Vánoce naplno.
Areál
Mistrovství probíhalo v areálu Vysočina nacházejícím se v Novém Městě na Moravě v Českomoravská vrchovině.[7] Areál se nachází 2 km severozápadně od Nového Města podél silnice na Vlachovice.
Centrem areálu je Vysočina Aréna, kde se nacházejí prostory pro start, cíl a především biatlonová střelnice. Byly zde rozšířeny původní tribuny (v areálu se pravidelně koná závod v běhu na lyžích Zlatá lyže) a postaveny další provizorní s kapacitou 8 500 diváků, čímž se kapacita prostorů pro diváky včetně míst u trati rozšířila na téměř 20 000.[8] Ceny jednodenních vstupenek se pohybovaly od 125 Kč (u trati) po 625 Kč (tribuny).[9] Pořadatelé očekávali celkovou návštěvu okolo 150 000 diváků.[4]
Vlastní závodní tratě byly vedeny v přilehlých většinou lesnatých úsecích nacházejících se na jih a na východ od arény.
Historie
Mistrovství světa bylo České republice přiděleno v roce 2008.[10] Areál a tratě byly otestovány při Mistrovství světa juniorů v roce 2011 a závodu Světového poháru v lednu 2012, i když se na nich už dříve jezdily nižší soutěže a běžně slouží k tréninku českých reprezentantů i ostatních biatlonistů.
Medailisté
Muži
Disciplína | Zlato | Výkon | Stříbro | Výkon | Bronz | Výkon |
Vytrvalostní závod (20 km)[11] detaily | Martin Fourcade (FRA) | 49:43,0 (0+0+0+1) | Tim Burke (USA) | 50:06,5 (0+0+0+1) | Fredrik Lindström (SWE) | 50:16,7 (0+0+0+1) |
Sprint (10 km)[12] detaily | Emil Hegle Svendsen (NOR) | 23:25,1 (0+1) | Martin Fourcade (FRA) | 23:33,2 (0+1) | Jakov Fak (SLO) | 23:36,3 (0+0) |
Stíhací závod (12,5 km)[13] detaily | Emil Hegle Svendsen (NOR) | 32:35,5 (0+0+0+1) | Martin Fourcade (FRA) | 32:35,6 (0+1+1+0) | Anton Šipulin (RUS) | 32:39,1 (0+0+1+0) |
Závod s hromadným startem (15 km)[14] detaily | Tarjei Bø (NOR) | 36:15,8 (0+0+0+0) | Anton Šipulin (RUS) | 36:19,5 (0+0+1+0) | Emil Hegle Svendsen (NOR) | 36:23,2 (0+1+0+0) |
Štafeta (4×7,5 km)[15] detaily | Norsko Norsko Ole Einar Bjørndalen Henrik L'Abée-Lund Tarjei Bø Emil Hegle Svendsen | 1:15:39,0 (0+1 0+2) (0+0 0+0) (0+1 0+0) (0+0 0+1) | Francie Francie Simon Fourcade Jean-Guillaume Béatrix Alexis Bœuf Martin Fourcade | 1:16:51,8 (0+0 0+3) (0+0 0+1) (0+0 0+1) (0+0 0+2) | Německo Německo Simon Schempp Andreas Birnbacher Arnd Peiffer Erik Lesser | 1:16:57,5 (0+0 0+0) (0+0 0+0) (0+0 0+0) (0+0 2+3) |
Ženy
Disciplína | Zlato | Výkon | Stříbro | Výkon | Bronz | Výkon |
Vytrvalostní závod (15 km)[16] detaily | Tora Bergerová (NOR) | 44:52,5 (0+0+0+0) | Andrea Henkelová (GER) | 45:45,2 (0+0+0+0) | Valentyna Semerenková (UKR) | 46:35,0 (1+0+0+0) |
Sprint (7,5 km)[17] detaily | Olena Pidhrušná (UKR) | 21:02,1 (0+0) | Tora Bergerová (NOR) | 21:08,5 (0+1) | Vita Semerenková (UKR) | 21:24,9 (0+0) |
Stíhací závod (10 km)[18] detaily | Tora Bergerová (NOR) | 28:48,4 (0+1+2+0) | Krystyna Pałková (POL) | 29:06,9 (0+0+1+1) | Olena Pidhrušná (UKR) | 29:09,9 (0+0+2+0) |
Závod s hromadným startem (12,5 km)[19] detaily | Darja Domračevová (BLR) | 35:54,5 (1+0+0+1) | Tora Bergerová (NOR) | 36:03,2 (1+0+1+0) | Monika Hojniszová (POL) | 36:22,1 (0+0+1+0) |
Štafeta (4×6 km)[20] detaily | Norsko Norsko Hilde Fenneová Ann Kristin Flatlandová Synnøve Solemdalová Tora Bergerová | 1:08:11,0 (0+2 1+3) (0+0 0+2) (0+0 0+1) (0+0 0+1) | Ukrajina Ukrajina Julija Džymová Vita Semerenková Valentyna Semerenková Olena Pidhrušná | 1:08:18,0 (0+0 0+1) (0+2 0+0) (0+1 0+0) (0+0 0+1) | Itálie Itálie Dorothea Wiererová Nicole Gontierová Michela Ponzaová Karin Oberhoferová | 1:08:22,6 (0+0 0+0) (0+2 0+0) (0+0 0+2) (0+0 0+0) |
Smíšená štafeta
Disciplína | Zlato | Výkon | Stříbro | Výkon | Bronz | Výkon |
Smíšená štafeta (2×6 + 2×7,5 km)[21] detaily | Norsko Norsko Tora Bergerová Synnøve Solemdalová Tarjei Bø Emil Hegle Svendsen | 1:12:04,9 (0+0 0+0) (0+0 0+2) (0+1 0+0) (0+0 0+1) | Francie Francie Marie-Laure Brunetová Marie Dorinová Habertová Alexis Bœuf Martin Fourcade | 1:12:24,9 (0+0 0+2) (0+1 0+2) (0+0 0+2) (0+0 0+1) | Česko Česko Veronika Vítková Gabriela Soukalová Jaroslav Soukup Ondřej Moravec | 1:12:37,2 (0+2 0+1) (0+1 0+0) (0+0 0+1) (0+0 0+0) |
Medailové pořadí
Medailové pořadí zemí
Pořadí | Země | Zlato | Stříbro | Bronz | Celkově |
---|---|---|---|---|---|
1. | Norsko Norsko | 8 | 2 | 1 | 11 |
2. | Francie Francie | 1 | 4 | 0 | 5 |
3. | Ukrajina Ukrajina | 1 | 1 | 3 | 5 |
4. | Bělorusko Bělorusko | 1 | 0 | 0 | 1 |
5. | Německo Německo | 0 | 1 | 1 | 2 |
Polsko Polsko | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Rusko Rusko | 0 | 1 | 1 | 2 | |
8. | USA USA | 0 | 1 | 0 | 1 |
9. | Česko Česko | 0 | 0 | 1 | 1 |
Itálie Itálie | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Slovinsko Slovinsko | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Švédsko Švédsko | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Celkem | 11 | 11 | 11 | 33 |
Individuální medailové pořadí
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Чэмпіянат свету па біятлоне 2013 na běloruské Wikipedii.
- ↑ Kontakty OC [online]. Organizační výbor MS v biatlonu 2013, 2013 [cit. 2013-02-05]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
- ↑ MACEK, Tomáš; KUČEROVÁ, Martina. Skončíme v černých číslech, říká šéf biatlonového šampionátu Hamza [online]. iDnes.cz, 2013-02-05 [cit. 2013-02-05]. Dostupné online.
- ↑ Program [online]. Organizační výbor MS v biatlonu 2013, 2013 [cit. 2013-02-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-02-07.
- ↑ a b Do Nového Města míří biatlonisté ze 44 zemí, Američané tam už trénují [online]. iDnes.cz, 2012-01-23 [cit. 2013-02-05]. Dostupné online.
- ↑ a b Nominace na MS biatlonistů s otazníkem, start Zvařičové je ohrožen [online]. iDnes.cz, 2013-02-04 [cit. 2013-02-05]. Dostupné online.
- ↑ Biatlonisté můžou na domácím MS myslet vysoko [online]. ČTK, 2013-02-05 [cit. 2013-02-06]. Dostupné online.
- ↑ Plánek Vysočina arény [online]. Organizační výbor MS v biatlonu 2013, 2013 [cit. 2013-02-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-02-08.
- ↑ KUČEROVÁ, Martina. Nové kanceláře i tunel, Nové Město se chystá na biatlonový šampionát [online]. iDnes.cz, 2012-10-24 [cit. 2013-02-05]. Dostupné online.
- ↑ Vstupenky info [online]. Organizační výbor MS v biatlonu 2013, 2013 [cit. 2013-02-05]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
- ↑ Biatlonová ročenka 2012 [online]. Český svaz biatlonu, 2013 [cit. 2013-02-05]. Str. 25. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-09-23.
- ↑ IBU WORLD CHAMPIONSHIPS - Nové Město na Moravě (CZE); Men 20 km Individual [online]. Mezinárodní biatlonová unie [cit. 2015-03-18]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ IBU WORLD CHAMPIONSHIPS - Nové Město na Moravě (CZE); Men 10 km Sprint [online]. Mezinárodní biatlonová unie [cit. 2015-03-18]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ IBU WORLD CHAMPIONSHIPS - Nové Město na Moravě (CZE); Men 12.5 km Pursuit [online]. Mezinárodní biatlonová unie [cit. 2015-03-18]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ IBU WORLD CHAMPIONSHIPS - Nové Město na Moravě (CZE); Men 15 km Mass Start [online]. Mezinárodní biatlonová unie [cit. 2015-03-18]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ IBU WORLD CHAMPIONSHIPS - Nové Město na Moravě (CZE); Men 4x7.5 km Relay [online]. Mezinárodní biatlonová unie [cit. 2015-03-18]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ IBU WORLD CHAMPIONSHIPS - Nové Město na Moravě (CZE); Women 15 km Individual [online]. Mezinárodní biatlonová unie [cit. 2015-03-18]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ IBU WORLD CHAMPIONSHIPS - Nové Město na Moravě (CZE); Women 7.5 km Sprint [online]. Mezinárodní biatlonová unie [cit. 2015-03-18]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ IBU WORLD CHAMPIONSHIPS - Nové Město na Moravě (CZE); Women 10 km Pursuit [online]. Mezinárodní biatlonová unie [cit. 2015-03-18]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ IBU WORLD CHAMPIONSHIPS - Nové Město na Moravě (CZE); Women 12.5 km Mass Start [online]. Mezinárodní biatlonová unie [cit. 2015-03-18]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ IBU WORLD CHAMPIONSHIPS - Nové Město na Moravě (CZE); Women 4x6 km Relay [online]. Mezinárodní biatlonová unie [cit. 2015-03-18]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ IBU WORLD CHAMPIONSHIPS - Nové Město na Moravě (CZE); Mixed 2x6+2x7.5 km Relay [online]. Mezinárodní biatlonová unie [cit. 2015-03-18]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Mistrovství světa v biatlonu 2013 na Wikimedia Commons
- Oficiální stránky mistrovství
- Kompletní výsledky na stránkách Mezinárodní biatlonové asociace (anglicky)
- Webkamery na stadionu
Mistrovství světa v biatlonu | |
---|---|
Saalfelden 1958 • Courmayeur 1959 • Umeå 1961 • Hämeenlinna 1962 • Seefeld 1963 • Elverum 1965 • Garmisch-Partenkirchen 1966 • Altenberg 1967 • Zakopane 1969 • Östersund 1970 • Hämeenlinna 1971 • Lake Placid 1973 • Minsk 1974 • Anterselva 1975 • Anterselva 1976 • Vingrom 1977 • Hochfilzen 1978 • Ruhpolding 1979 • Lahti 1981 • Minsk 1982 • Anterselva 1983 • Chamonix 1984 • Egg am Etzl/Ruhpolding 1985 • Falun/Oslo 1986 • Lahti/Lake Placid 1987 • Chamonix 1988 • Feistritz 1989 • Minsk/Oslo/Kontiolahti 1990 • Lahti 1991 • Novosibirsk 1992 • Borovec 1993 • Canmore 1994 • Anterselva 1995 • Ruhpolding 1996 • Brezno-Osrblie 1997 • Pokljuka/Hochfilzen 1998 • Kontiolahti/Oslo 1999 • Oslo/Lahti 2000 • Pokljuka 2001 • Oslo 2002 • Chanty-Mansijsk 2003 • Oberhof 2004 • Hochfilzen 2005 • Anterselva 2007 • Östersund 2008 • Pchjongčchang 2009 • Chanty-Mansijsk 2011 • Ruhpolding 2012 • Nové Město na Moravě 2013 • Kontiolahti 2015 • Oslo 2016 • Hochfilzen 2017 • Östersund 2019 • Anterselva 2020 • Pokljuka 2021 • Oberhof 2023 • Nové Město na Moravě 2024 • Lenzerheide 2025 • Otepää 2027 | |
Smíšené štafety | Chanty-Mansijsk 2005 • Pokljuka 2006 • Chanty-Mansijsk 2010 |
Medailisté muži | |
Medailisté ženy | |
Medailisté smíšené | |
Ukončené závody |