Seznam medailistů na mistrovství světa v biatlonu – štafeta mužů
Související informace naleznete také v článku Mistrovství světa v biatlonu.
Seznam medailistů na mistrovství světa v biatlonu ze štafet mužů představuje chronologický přehled stupňů vítězů ve štafetách mužů na 4 x 7,5 km na mistrovství světa konaného pravidelně od roku 1958 oficiálně od 1966 s výjimkou olympijských ročníků.
Štafeta (4 × 7,5 km)
Rok | Dějiště | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|---|
1958 | Saalfelden | Švédsko Švédsko Adolf Wiklund Olle Gunneriusson Sture Ohlin | Sovětský svaz Sovětský svaz Wiktor Butakow Walentin Pszenicyn Dmitrij Sokołow | Norsko Norsko Arvid Nyberg Asbjørn Bakken Knut Wold |
1959 | Courmayeur | Sovětský svaz Sovětský svaz Vladimir Melanin Dmitrij Sokołow Walentin Pszenicyn | Švédsko Švédsko Sven Agge Adolf Wiklund Sture Ohlin | Norsko Norsko Knut Wold Henry Hermansen Ivar Skogsrud |
1961 | Umeå | Finsko Finsko Kalevi Huuskonen Paavo Repo Antti Tyrväinen | Sovětský svaz Sovětský svaz Aleksander Priwałow Walentin Pszenicyn Dmitrij Sokołow | Švédsko Švédsko Klas Lestander Tage Lundin Stig Anersson |
1962 | Hämeenlinna-Tavastehus | Sovětský svaz Sovětský svaz Vladimir Melanin Walentin Pszenicyn Nikołaj Puzanow | Finsko Finsko Antti Tyrväinen Hannu Posti Kalevi Huuskonen | Norsko Norsko Jon Istad Olav Jordet Henry Hermansen |
1963 | Seefeld in Tirol | Sovětský svaz Sovětský svaz Vladimir Melanin Nikołaj Mieszczariakow Walentin Pszenicyn | Finsko Finsko Antti Tyrväinen Hannu Posti Veikko Hakulinen | Norsko Norsko Jon Istad Olav Jordet Egil Nygård |
1965 | Elverum | Norsko Norsko Olav Jordet Ola Wærhaug Ivar Nordkild | Sovětský svaz Sovětský svaz Nikołaj Puzanow Vladimir Melanin Wasilij Makarow | Polsko Polsko Stanisław Szczepaniak Józef Rubiś Józef Gąsienica Sobczak |
1966 | Garmisch-Partenkirchen | Norsko Norsko Jon Istad Ragnar Tveiten Ivar Nordkild Olav Jordet | Polsko Polsko Józef Gąsienica Sobczak Stanisław Szczepaniak Stanisław Łukaszczyk Józef Rubiś | Švédsko Švédsko Olle Petrusson Tore Eriksson Holmfrid Olsson Sture Ohlin |
1967 | Altenberg | Norsko Norsko Jon Istad Ragnar Tveiten Ola Wærhaug Olav Jordet | Sovětský svaz Sovětský svaz Alexandr Tichonov Wiktor Mamatow Rinat Safin Nikołaj Puzanow | Švédsko Švédsko Olle Petrusson Tore Eriksson Holmfrid Olsson Sture Ohlin |
1969 | Zakopané | Sovětský svaz Sovětský svaz Alexandr Tichonov Wiktor Mamatow Rinat Safin Władimir Gundarcew | Norsko Norsko Jon Istad Ragnar Tveiten Magnar Solberg Esten Gjelten | Finsko Finsko Kalevi Vähäkylä Mauri Röppänen Mauno Peltonen Esko Marttinen |
1970 | Östersund | Sovětský svaz Sovětský svaz Alexandr Tichonov Wiktor Mamatow Rinat Safin Aleksander Uszakow | Norsko Norsko Tor Svendsberget Ragnar Tveiten Magnar Solberg Esten Gjelten | Východní Německo Východní Německo Hans-Gert Jahn Hansjörg Knauthe Dieter Speer Horst Koschka |
1971 | Hämeenlinna-Tavastehus | Sovětský svaz Sovětský svaz Alexandr Tichonov Wiktor Mamatow Rinat Safin Nikołaj Muchitow | Norsko Norsko Tor Svendsberget Ragnar Tveiten Magnar Solberg Ivar Nordkild | Polsko Polsko Józef Różak Andrzej Rapacz Aleksander Klima Józef Stopka |
1973 | Lake Placid | Sovětský svaz Sovětský svaz Alexandr Tichonov Rinat Safin Jurij Kołmakow Giennadij Kowalow | Norsko Norsko Tor Svendsberget Esten Gjelten Ragnar Tveiten Kjell Hovda | Východní Německo Východní Německo Dieter Speer Manfred Geyer Herbert Wiegand Günther Bartnick |
1974 | Minsk | Sovětský svaz Sovětský svaz Alexandr Tichonov Aleksander Uszakow Nikolaj Kruglov Jurij Kołmakow | Finsko Finsko Simo Halonen Carl-Henrik Flöjt Juhani Suutarinen Heikki Ikola | Norsko Norsko Kjell Hovda Kåre Hovda Terje Hanssen Tor Svendsberget |
1975 | Anterselva | Finsko Finsko Carl-Henrik Flöjt Simo Halonen Juhani Suutarinen Heikki Ikola | Sovětský svaz Sovětský svaz Alexandr Tichonov Aleksander Jelizarow Aleksander Uszakow Nikolaj Kruglov | Polsko Polsko Jan Szpunar Andrzej Rapacz Ludwik Zięba Wojciech Truchan |
1977 | Lillehammer | Sovětský svaz Sovětský svaz Alexandr Tichonov Aleksander Jelizarow Aleksander Uszakow Nikolaj Kruglov | Finsko Finsko Erkki Antila Raimo Seppänen Simo Halonen Heikki Ikola | Východní Německo Východní Německo Manfred Beer Klaus Siebert Frank Ullrich Manfred Geyer |
1978 | Hochfilzen | Východní Německo Východní Německo Manfred Beer Frank Ullrich Klaus Siebert Eberhard Rösch | Norsko Norsko Odd Lirhus Sigleif Johansen Roar Nilsen Tor Svendsberget | Západní Německo Západní Německo Gerhard Winkler Andreas Schweiger Hansi Estner Heinrich Mehringer |
1979 | Ruhpolding | Východní Německo Východní Německo Manfred Beer Klaus Siebert Frank Ullrich Eberhard Rösch | Finsko Finsko Simo Halonen Heikki Ikola Erkki Antila Raimo Seppänen | Sovětský svaz Sovětský svaz Władimir Alikin Władimir Barnaszow Nikolaj Kruglov Alexandr Tichonov |
1981 | Lahti | Východní Německo Východní Německo Mathias Jung Matthias Jacob Frank Ullrich Eberhard Rösch | Západní Německo Západní Německo Peter Angerer Andreas Schweiger Fritz Fischer Franz Bernreiter | Sovětský svaz Sovětský svaz Władimir Alikin Anatolij Aljabjev Władimir Barnaszow Władimir Gawrikow |
1982 | Minsk | Východní Německo Východní Německo Frank Ullrich Mathias Jung Matthias Jacob Bernd Helmich | Norsko Norsko Eirik Kvalfoss Kjell Søbak Odd Lirhus Rolf Storsveen | Sovětský svaz Sovětský svaz Władimir Alikin Anatolij Aljabjev Władimir Barnaszow Wiktor Siemionow |
1983 | Anterselva | Sovětský svaz Sovětský svaz Algimantas Šalna Jurij Kaszkarow Piotr Miłoradow Siergiej Bułygin | Východní Německo Východní Německo Frank Ullrich Mathias Jung Matthias Jacob Frank-Peter Roetsch | Norsko Norsko Kjell Søbak Eirik Kvalfoss Odd Lirhus Øyvind Nerhagen |
1985 | Ruhpolding | Sovětský svaz Sovětský svaz Jurij Kaszkarow Algimantas Šalna Siergiej Bułygin Andriej Zenkow | Východní Německo Východní Německo Frank-Peter Roetsch Matthias Jacob Ralf Göthel Andre Sehmisch | Západní Německo Západní Německo Peter Angerer Walter Pichler Fritz Fischer Herbert Fritzenwenger |
1986 | Oslo | Sovětský svaz Sovětský svaz Jurij Kaszkarow Dmitrij Wasiliew Walerij Miedwiedcew Siergiej Bułygin | Východní Německo Východní Německo Jürgen Wirth Frank-Peter Roetsch Matthias Jacob Andre Sehmisch | Itálie Itálie Werner Kiem Gottlieb Taschler Johann Passler Andreas Zingerle |
1987 | Lake Placid | Východní Německo Východní Německo Frank-Peter Roetsch Matthias Jacob Andre Sehmisch Jürgen Wirth | Sovětský svaz Sovětský svaz Dmitrij Wasiliew Jurij Kaszkarow Aleksander Popow Walerij Miedwiedcew | Západní Německo Západní Německo Ernst Reiter Herbert Fritzenwenger Peter Angerer Fritz Fischer |
1989 | Feistritz | Východní Německo Východní Německo Frank Luck Andre Sehmisch Birk Anders Frank-Peter Roetsch | Sovětský svaz Sovětský svaz Jurij Kaszkarow Siergiej Czepikow Aleksander Popow Siergiej Bułygin | Norsko Norsko Geir Einang Sylfest Glimsdal Gisle Fenne Eirik Kvalfoss |
1990 | Kontiolahti | Itálie Itálie Pieralberto Carrara Wilfried Pallhuber Johann Passler Andreas Zingerle | Francie Francie Christian Dumont Xavier Blond Hervé Flandin Thierry Gerbier | Východní Německo Východní Německo Frank Luck Andre Sehmisch Mark Kirchner Birk Anders |
1991 | Lahti | Německo Německo Ricco Groß Frank Luck Mark Kirchner Fritz Fischer | Sovětský svaz Sovětský svaz Jurij Kaszkarow Aleksander Popow Sergej Tarasov Siergiej Czepikow | Norsko Norsko Geir Einang Eirik Kvalfoss Jon Åge Tyldum Gisle Fenne |
1993 | Borowec | Itálie Itálie Wilfried Pallhuber Johann Passler Pieralberto Carrara Andreas Zingerle | Rusko Rusko Walerij Miedwiedcew Walerij Kirijenko Sergej Tarasov Siergiej Czepikow | Německo Německo Sven Fischer Frank Luck Mark Kirchner Jens Steinigen |
1995 | Anterselva | Německo Německo Ricco Groß Mark Kirchner Frank Luck Sven Fischer | Francie Francie Lionel Laurent Patrice Bailly-Salins Thierry Dusserre Hervé Flandin | Bělorusko Bělorusko Igor Chochrjakow Aleksander Popow Aleh Ryżenkau Wadim Saszurin |
1996 | Ruhpolding | Rusko Rusko Wiktor Maigurow Władimir Draczew Sergej Tarasov Aleksiej Kobielew | Německo Německo Ricco Groß Peter Sendel Frank Luck Sven Fischer | Bělorusko Bělorusko Alaksiej Ajdarau Aleh Ryżenkau Wadim Saszurin Aleksander Popow |
1997 | Brezno-Osrblie | Německo Německo Ricco Groß Peter Sendel Sven Fischer Frank Luck | Norsko Norsko Egil Gjelland Jon Åge Tyldum Dag Bjørndalen Ole Einar Bjørndalen | Itálie Itálie René Cattarinussi Wilfried Pallhuber Patrick Favre Pieralberto Carrara |
1999 | Kontiolahti | Bělorusko Bělorusko Alaksiej Ajdarau Petr Iwaszko Wadim Saszurin Aleh Ryżenkau | Rusko Rusko Wiktor Maigurow Władimir Draczew Siergiej Rożkow Pawieł Rostowcew | Norsko Norsko Halvard Hanevold Dag Bjørndalen Frode Andresen Ole Einar Bjørndalen |
2000 | Lahti | Rusko Rusko Wiktor Maigurow Siergiej Rożkow Władimir Draczew Pawieł Rostowcew | Norsko Norsko Egil Gjelland Frode Andresen Halvard Hanevold Ole Einar Bjørndalen | Německo Německo Frank Luck Peter Sendel Sven Fischer Ricco Groß |
2001 | Pokljuka | Francie Francie Gilles Marguet Vincent Defrasne Julien Robert Raphaël Poirée | Bělorusko Bělorusko Alaksiej Ajdarau Aleksander Syman Aleh Ryżenkau Wadim Saszurin | Norsko Norsko Egil Gjelland Frode Andresen Halvard Hanevold Ole Einar Bjørndalen |
2003 | Chanty-Mansijsk | Německo Německo Peter Sendel Sven Fischer Ricco Groß Frank Luck | Rusko Rusko Wiktor Maigurow Pawieł Rostowcew Siergiej Rożkow Siergiej Czepikow | Bělorusko Bělorusko Alaksiej Ajdarau Władimir Draczew Rustam Waliullin Aleh Ryżenkau |
2004 | Oberhof | Německo Německo Frank Luck Ricco Groß Sven Fischer Michael Greis | Norsko Norsko Halvard Hanevold Lars Berger Egil Gjelland Ole Einar Bjørndalen | Francie Francie Ferreol Cannard Vincent Defrasne Julien Robert Raphaël Poirée |
2005 | Hochfilzen | Norsko Norsko Halvard Hanevold Stian Eckhoff Egil Gjelland Ole Einar Bjørndalen | Rusko Rusko Siergiej Rożkow Nikolaj Kruglov Pawieł Rostowcew Siergiej Czepikow | Rakousko Rakousko Daniel Mesotitsch Friedrich Pinter Wolfgang Rottmann Christoph Sumann |
2007 | Anterselva | Rusko Rusko Ivan Čerezov Maksim Czudow Dmitrij Jaroszenko Nikolaj Kruglov | Norsko Norsko Halvard Hanevold Lars Berger Frode Andresen Ole Einar Bjørndalen | Německo Německo Michael Rösch Ricco Groß Sven Fischer Michael Greis |
2008 | Östersund | Rusko Rusko Ivan Čerezov Nikolaj Kruglov Dmitrij Jaroszenko Maksim Czudow | Norsko Norsko Emil Hegle Svendsen Rune Bratsveen Halvard Hanevold Ole Einar Bjørndalen | Německo Německo Michael Rösch Alexander Wolf Andreas Birnbacher Michael Greis |
2009 | Pchjongčchang | Norsko Norsko Emil Hegle Svendsen Lars Berger Halvard Hanevold Ole Einar Bjørndalen | Rakousko Rakousko Daniel Mesotitsch Simon Eder Dominik Landertinger Christoph Sumann | Německo Německo Michael Rösch Christoph Stephan Arnd Peiffer Michael Greis |
2011 | Chanty-Mansijsk | Norsko Norsko Ole Einar Bjørndalen Alexander Os Emil Hegle Svendsen Tarjei Bø | Rusko Rusko Anton Šipulin Jevgenij Usťugov Maxim Maximov Ivan Čerezov | Ukrajina Ukrajina Ołeksandr Biłanenko Andrij Deryzemla Serhij Semenov Serhij Sedniew |
2012 | Ruhpolding | Norsko Norsko Ole Einar Bjørndalen Rune Brattsveen Tarjei Bø Emil Hegle Svendsen | Francie Francie Jean-Guillaume Béatrix Simon Fourcade Alexis Bœuf Martin Fourcade | Německo Německo Simon Schempp Andreas Birnbacher Michael Greis Arnd Peiffer |
2013 | Nové Město na Moravě | Norsko Norsko Ole Einar Bjørndalen Henrik L'Abée-Lund Tarjei Bø Emil Hegle Svendsen | Francie Francie Simon Fourcade Jean-Guillaume Béatrix Alexis Bœuf Martin Fourcade | Německo Německo Simon Schempp Andreas Birnbacher Arnd Peiffer Erik Lesser |
2015 | Kontiolahti | Německo Německo Erik Lesser Daniel Böhm Arnd Peiffer Simon Schempp | Norsko Norsko Ole Einar Bjørndalen Tarjei Bø Johannes Thingnes Bø Emil Hegle Svendsen | Francie Francie Simon Fourcade Jean-Guillaume Béatrix Quentin Fillon Maillet Martin Fourcade |
2016 | Oslo | Norsko Norsko Ole Einar Bjørndalen Tarjei Bø Johannes Thingnes Bø Emil Hegle Svendsen | Německo Německo Erik Lesser Benedikt Doll Arnd Peiffer Simon Schempp | Kanada Kanada Christian Gow Nathan Smith Scott Gow Brendan Green |
2017 | Hochfilzen | Rusko Rusko Alexej Volkov Maxim Cvetkov Anton Babikov Anton Šipulin | Francie Francie Jean-Guillaume Béatrix Quentin Fillon Maillet Simon Desthieux Martin Fourcade | Rakousko Rakousko Daniel Mesotitsch Julian Eberhard Simon Eder Dominik Landertinger |
2019 | Östersund | Norsko Norsko Lars Helge Birkeland Vetle Sjåstad Christiansen Tarjei Bø Johannes Thingnes Bø | Německo Německo Erik Lesser Roman Rees Arnd Peiffer Benedikt Doll | Rusko Rusko Matvej Jelisejev Nikita Poršněv Dmitrij Malyško Alexandr Loginov |
2020 | Anterselva | Francie Francie Émilien Jacquelin Martin Fourcade Simon Desthieux Quentin Fillon Maillet | Norsko Norsko Vetle Sjåstad Christiansen Johannes Dale Tarjei Bø Johannes Thingnes Bø | Německo Německo Erik Lesser Philipp Horn Arnd Peiffer Benedikt Doll |
2021 | Pokljuka | Norsko Norsko | Švédsko Švédsko | Ruská biatlonová unie Ruská biatlonová unie |
2023 | Oberhof | Francie Francie | Norsko Norsko | Švédsko Švédsko |
2024 | Nové Město na Moravě | Švédsko Švédsko
| Norsko Norsko | Francie Francie |
2025 | Lenzerheide |
Mistrovství světa v biatlonu | |
---|---|
Saalfelden 1958 • Courmayeur 1959 • Umeå 1961 • Hämeenlinna 1962 • Seefeld 1963 • Elverum 1965 • Garmisch-Partenkirchen 1966 • Altenberg 1967 • Zakopane 1969 • Östersund 1970 • Hämeenlinna 1971 • Lake Placid 1973 • Minsk 1974 • Anterselva 1975 • Anterselva 1976 • Vingrom 1977 • Hochfilzen 1978 • Ruhpolding 1979 • Lahti 1981 • Minsk 1982 • Anterselva 1983 • Chamonix 1984 • Egg am Etzl/Ruhpolding 1985 • Falun/Oslo 1986 • Lahti/Lake Placid 1987 • Chamonix 1988 • Feistritz 1989 • Minsk/Oslo/Kontiolahti 1990 • Lahti 1991 • Novosibirsk 1992 • Borovec 1993 • Canmore 1994 • Anterselva 1995 • Ruhpolding 1996 • Brezno-Osrblie 1997 • Pokljuka/Hochfilzen 1998 • Kontiolahti/Oslo 1999 • Oslo/Lahti 2000 • Pokljuka 2001 • Oslo 2002 • Chanty-Mansijsk 2003 • Oberhof 2004 • Hochfilzen 2005 • Anterselva 2007 • Östersund 2008 • Pchjongčchang 2009 • Chanty-Mansijsk 2011 • Ruhpolding 2012 • Nové Město na Moravě 2013 • Kontiolahti 2015 • Oslo 2016 • Hochfilzen 2017 • Östersund 2019 • Anterselva 2020 • Pokljuka 2021 • Oberhof 2023 • Nové Město na Moravě 2024 • Lenzerheide 2025 • Otepää 2027 | |
Smíšené štafety | Chanty-Mansijsk 2005 • Pokljuka 2006 • Chanty-Mansijsk 2010 |
Medailisté muži | Vytrvalostní závod 20 km • Sprint 10 km • Stíhací závod 12,5 km • Závod s hromadným startem 15 km • Štafeta 4x7,5 km |
Medailisté ženy | |
Medailisté smíšené | |
Ukončené závody |
Portály: Sport