Veslování na Letních olympijských hrách 1984
Veslování na Letních olympijských hrách 1984 | |||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Základní údaje | |||||||||||||||||||||||
Pořadatel | Mezinárodní veslařská federace Mezinárodní olympijský výbor | ||||||||||||||||||||||
Dějiště | Jezero Casitas | ||||||||||||||||||||||
Datum | 30. července - 5. srpna 1984 | ||||||||||||||||||||||
Soutěže | 14 (8 mužů, 6 žen) | ||||||||||||||||||||||
Startující | 447 (286 mužů, 161 žen) z 38 zemí | ||||||||||||||||||||||
Soutěže | |||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
|
Veslování na Letních olympijských hrách 1984 probíhalo na hladině přehradní nádrže Casitas v Los Padres National Forest v okrese Ventura severozápadně od Los Angeles.
Medailisté
Muži
Disciplína | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
Skif | Finsko (FIN) Pertti Karppinen 7:00.24 | Západní Německo (FRG) Peter-Michael Kolbe 7:02.19 | Kanada (CAN) Robert Mills 7:10.38 |
Dvojskif | Spojené státy americké (USA) Brad Alan Lewis Paul Enquist | Belgie (BEL) Pierre-Marie Deloof Dirk Crois | Jugoslávie (YUG) Zoran Pancic Milorad Stanulov |
Párová čtyřka | Západní Německo (FRG) Albert Hedderich Raimund Hörmann Dieter Wiedenmann Michael Dürsch 5:57.55 | Austrálie (AUS) Paul Reedy Gary Gullock Timothy Mclaren Anthony Lovrich 5:57.98 | Kanada (CAN) Doug Hamilton Mike Hughes Phil Monckton Bruce Ford 5:59.07 |
Dvojka bez kormidelníka | Rumunsko (ROU) Petru Iosub Valer Toma | Španělsko (ESP) Fernando Climent Luis María Lasúrtegui | Norsko (NOR) Hans Magnus Grepperud Sverre Løken |
Dvojka s kormidelníkem | Itálie (ITA) Carmine Abbagnale Giuseppe Abbagnale Giuseppe Di Capua 7:05.99 | Rumunsko (ROU) Dimitrie Popescu Vasile Tomoiagă Dumitru Răducanu 7:11.21 | Spojené státy americké (USA) Kevin Still Robert Espeseth Doug Herland 7:12.81 |
Čtyřka s kormidelníkem | Velká Británie (GBR) Richard Budgett Martin Cross Adrian Ellison Andy Holmes Steve Redgrave 6:18.64 | Spojené státy americké (USA) Edward Ives Thomas Kiefer Michael Bach Gregory Springer John Stillings 6:20.28 | Nový Zéland (NZL) Brett Hollister Kevin Lawton Barrie Mabbott Don Symon Ross Tong 6:23.68 |
Čtyřka bez kormidelníka | Nový Zéland (NZL) Les O’Connell Shane O'Brien Conrad Robertson Keith Trask 6:03.48 | Spojené státy americké (USA) David Clark Jonathan Smith Phillip Stekl Alan Forney 6:06.10 | Dánsko (DEN) Michael Jessen Lars Nielsen Per Rasmussen Erik Christiansen 6:07.72 |
Osmiveslice | Kanada (CAN) Blair Horn Dean Crawford Michael Evans Paul Steele Grant Main Mark Evans Kevin Neufeld Pat Turner Brian McMahon 5:41.32 | Spojené státy americké (USA) Chip Lubsen Andrew Sudduth John Terwilliger Christopher Penny Tom Darling Fred Borchelt Charles Clapp III Bruce Ibbetson Bob Jaugstetter 5:41.74 | Austrálie (AUS) Craig Muller Clyde Hefer Samuel Patten Tim Willoughby Ian Edmunds James Battersby Ion Popa Stephen Evans Gavin Thredgold 5:43.40 |
Ženy
Disciplína | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
Skif | Rumunsko (ROU) Valeria Răcilăová 3:40.68 | Spojené státy americké (USA) Charlotte Geer 3:43.89 | Belgie (BEL) Ann Haesebrouck 3:45.72 |
Dvojskif | Rumunsko (ROU) Mariora Popescu Elisabeta Oleniucová 3:26.75 | Nizozemsko (NED) Greet Hellemans Nicolette Hellemans 3:29.13 | Kanada (CAN) Daniele Laumann Silken Laumann 3:29.82 |
Párová čtyřka | Rumunsko (ROU) Titie Taran Anisoara Sorohan Ioana Badea Sofia Corban Ecaterina Oancia 3:14.11 | Spojené státy americké (USA) Anne Marden Lisa Rohde Joan Lind Ginny Gilder Kelly Rickon 3:15.57 | Dánsko (DEN) Hanne Eriksen Birgitte Hanel Charlotte Koefoed Bodil Rasmussen Jette Sørensen 3:16.02 |
Dvojka bez kormidelníka | Rumunsko (ROU) Rodica Arba Elena Horvat 3:32.60 | Kanada (CAN) Elizabeth Craig Tricia Smith 3:36.06 | Západní Německo (FRG) Ellen Becker Iris Völkner 3:40.50 |
Čtyřka s kormidelníkem | Rumunsko (ROU) Florica Lavric Maria Fricioiu Chira Apostol Olga Bularda Viorica Ioja 3:19.30 | Kanada (CAN) Marilyn Brain Angela Schneider Barbara Armbrust Jane Tregunno Lesley Thompson 3:21.55 | Austrálie (AUS) Robyn Grey-Gardner Karen Brancourt Susan Chapman Margot Foster Susan Lee 3:23.29 |
Osmiveslice | Spojené státy americké (USA) Kristen Thorsness Kristine Norelius Shyril O'Steen Carie Graves Kathy Keeler Harriet Metcalf Betsy Beard Carol Bower Jeanne Flanagan 2:59.80 | Rumunsko (ROU) Marioara Trasca Lucia Sauca Doina Liliana Snep-Balan Aneta Mihaly Aurora Plesca Camelia Diaconescu Viorica Ioja Mihaela Armasescu Adriana Bazon-Chelariu 3:00.87 | Nizozemsko (NED) Wiljon Vaandrager Marieke van Drogenbroek Harriet van Ettekoven Catharina Neelissen Anne Quist Nicolette Hellemans Martha Laurijsen Greet Hellemans Lynda Cornet 3:02.92 |
Přehled medailí
Pořadí | Země | Zlato | Stříbro | Bronz | Celkově |
---|---|---|---|---|---|
1. | Rumunsko (ROM) | 6 | 2 | 0 | 8 |
2. | Spojené státy americké (USA) | 2 | 5 | 1 | 8 |
3. | Kanada (CAN) | 1 | 2 | 3 | 6 |
4. | Západní Německo (FRG) | 1 | 1 | 1 | 3 |
5. | Nový Zéland (NZL) | 1 | 0 | 1 | 2 |
6. | Velká Británie (GBR) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Finsko (FIN) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Itálie (ITA) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
9. | Austrálie (AUS) | 0 | 1 | 2 | 3 |
10. | Nizozemsko (NED) | 0 | 1 | 1 | 2 |
Belgie (BEL) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
12. | Španělsko (ESP) | 0 | 1 | 0 | 1 |
13. | Dánsko (DEN) | 0 | 0 | 2 | 2 |
14. | Jugoslávie (YUG) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Norsko (NOR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Celkem | 14 | 14 | 14 | 42 |
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Veslování na Letních olympijských hrách 1984 na Wikimedia Commons
Sporty na Letních olympijských hrách 1984 v Los Angeles | |
---|---|
Atletika • Baseball (ukázkový sport) • Basketbal • Box • Cyklistika • Fotbal • Gymnastika (sportovní, moderní) • Házená • Jachting • Jezdectví • Judo • Kanoistika • Lukostřelba • Moderní pětiboj • Plavání • Pozemní hokej • Skoky do vody • Sportovní střelba • Synchronizované plavání • Šerm • Tenis (ukázkový sport) • Veslování • Vodní pólo • Volejbal • Vzpírání • Zápas |
Veslování na letních olympijských hrách | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
LOH | Paříž 1900 • St. Louis 1904 • Londýn 1908 • Stockholm 1912 • Antverpy 1920 • Paříž 1924 • Amsterdam 1928 • Los Angeles 1932 • Berlín 1936 • Londýn 1948 • Helsinky 1952 • Melbourne 1956 • Řím 1960 • Tokio 1964 • Ciudad de México 1968 • Mnichov 1972 • Montréal 1976 • Moskva 1980 • Los Angeles 1984 • Soul 1988 • Barcelona 1992 • Atlanta 1996 • Sydney 2000 • Athény 2004 • Peking 2008 • Londýn 2012 • Rio de Janeiro 2016 • Tokio 2020 • Paříž 2024 | ||||||
Seznamy medailistů |
|
Portály: Sport