2017 New Zealand Radio Awards
2017 New Zealand Radio Awards | ||||
---|---|---|---|---|
Awarded for | Excellence in radio broadcasting | |||
Country | New Zealand | |||
Presented by | Radio Broadcasters Association | |||
Website | radioawards | |||
|
The 2017 New Zealand Radio Awards were the awards for excellence in the New Zealand radio industry during 2016. It was the 40th New Zealand Radio Awards, recognising staff, volunteers and contractors in both commercial and non-commercial broadcasting.[1]
Winners and nominees
This is a list of nominees, with winners in bold.[2]
Associated Craft Award
Associated Craft Award Bek Wall, Sheridan Hill, Bernadette Read - NZME Trade Marketing Team - NZME All Stations
|
Best Children's Programme
Best Children's Programme The Crazy Kiwi Christmas Kids Show - Phil Guyan, Frank Ritchie, Catherine Sylvester, Levi Guyan, Daryl Habraken, Phil Yule, Erin Carpenter, Chris Newbold, Joshua Couch, Skyler Sylvester, Lauren McLay, Andy Duff, John Key, Jack Tame, Rachel Smalley, Pippa Wetzel, Petra Bagust - Christian Broadcasting Assoc & NZME
|
Best Community Access Programmes
Best Music Programme in Any Language The Nobel Dylan - The Folk Music Hour - Davey Calder, Chris Foreman - Access Radio Taranaki 104.4FM
| Best Spoken/ Informational English Language Programme Canterbury Cultures - Philippines Export Labour Market - Lana Hart - PlainsFM
|
Best Community Campaign
Best Community Campaign Make Kaikoura Crate Again - Bryce Casey, Duncan Heyde, Roger Farrelly, Jennifer Bainbridge, Tom Furniss, Tony Lyall, Aaron Ly, Stacey Wouters, Stacey McLeod - The Rock Network
|
Best Content
Best Content Director Christian Boston - More FM Network
| Best Creative Feature Cool to Korero - Richard Culph, JGeek and the Geeks, Jimi Jackson, Grant Brodie - Mai FM Network
|
Best Show Producer Chris Bond - Si and Gary Show - More FM Network
| Best Video Jim's Extreme Parkour: Expectations vs. Reality - Stacey McLeod, Jim Cawthorn - The Rock Network
|
Best Maori Language Broadcast
Best Maori Language Broadcast OB Tangihanga Nolan Raihania - Kingston Cooper, Moerangi Tihore - Radio Ngati Porou
|
Best New Broadcaster
Best New Broadcaster - Off-Air Chanelle Allen - Copywriter - NZME Brands
| Best New Broadcaster - On-Air Jim Cawthorn - The Rock Network
|
Best News & Sport
Best News or Sports Journalist Lloyd Burr - RadioLIVE / Newshub Network
| Best News Story - Team Coverage The Kaikoura Earthquake - Chris Lynch, Tyler Adams, Anastasia Hedge, Kurt Bayer, Chelsea Daniels, Sam Olley - Newstalk ZB Canterbury
|
Best Newsreader Niva Retimanu - Newstalk ZB Network
| Best Sports Reader, Presenter or Commentator Martin Devlin - Radio Sport Network
|
Best Sports Story - Team Coverage Remembering Martin Crowe - Kent Johns, Kerrie Shaw, D'Arcy Waldegrave, Goran Paladin, Eli Mwaijumba, Rikki Swannell, Adam Cooper, Elliott Smith, Andrew Mulligan, Simon Doull, Marc Peard, Gareth Lischner - Radio Sport Network
|
Best On Air
Best Music Breakfast Show - Network Jay-Jay, Dom and Randell - Jay-Jay Harvey, Dominic Harvey, Clinton Randell, Kerry Gregory, Carl Thompson, Stephanie Munro, Stephanie Monks - The Edge Network
| Best Music Breakfast Show - Single Market The Hits Dunedin Breakfast with Callum and P - Callum Procter, Patrina Roche - The Hits Dunedin
|
Best Music Non-Breakfast Solo Host - Network Robert Scott - The Easy Drive Home - Robert Scott - The Breeze Network
| Best Music Non-Breakfast Solo Host - Single Market The Easy Workday with Katrina Smith - Katrina Smith - The Breeze Wellington
|
Best Music Non-Breakfast Team - Network Jono & Ben - Jono Pryor, Ben Boyce, Dan Webby, Duncan Heyde, Bronwynn Bakker - The Rock Network
| Best Talk Presenter - Breakfast or Drive Duncan Garner - RadioLIVE Drive with Duncan Garner - RadioLIVE Network
|
Best Talk Presenter - Other Marcus Lush - Marcus Lush Nights - Newstalk ZB Network
|
Best Promotion
Best Client Digital/Social Promotion ZM and Friskies Cat News - Carl Fletcher, Cameron Maurice, Sarah Catran, Vaughan Smith, Megan Sellers - ZM Network
| Best Client Promotion/Activation - Network Jono and Ben's Cool Town Bro - Jono Pryor, Ben Boyce, Duncan Heyde, Dan Webby, Bronwynn Bakker, Jason Mac, Michael Batty, Tony Lyall, Chris Lloyd, Adam Stevenson, Cam Bakker, Monique Pierce, Mel Rundle - The Rock Network
|
Best Network Station Promotion Cranzacs - Steve Joll, Kath Bier, Pearl Leonard, Casey Sullivan - The Breeze Wellington
| Best Digital Engagement http://www.therock.net.nz - Stacey McLeod, Michael Baker, Alice Murray, Josh Post, Sharina Delluta, Kathleen Waller, Cathrin Jaeger - The Rock Network
|
Best Marketing Campaign Coast Ambassadors - Lauren Driffill, Abbie Mackay, Sheryl Dunlop, Justine Black, Tracey Fox - Coast Nationwide 50 Years Since They Told Us We Couldn't - Kate Britten, Mikhal Norriss, Mike McClung, Dan Bradley, Tracey Fox, Justine Black, Michael Fuiava, John Galliers, Claudia Williams - Radio Hauraki Network
| Best Network Station Promotion National Crate Day - Stacey Wouters, Michael Baker, Stacey McLeod - The Rock Network
|
Best Single Market Station Promotion Guns'N'Roses on The Breeze - Steve Joll, Kath Bier, Pearl Leonard, Casey Sullivan - The Breeze Wellington
- Nathan Hart, Jodie Gill, Felixe O'Keefe, Cynthia Monardez - Radio Hauraki Christchurch
| Best Station Digital/Social Promotion National Crate Day - Stacey Wouters, Michael Baker, Stacey McLeod - The Rock Network
|
Best Radio Creative
Best Creative Commercial - Single or Campaign Corn Evil - The End is Near Alastair Barran The Edge Auckland
| Best Voice Talent Gerard Cronin - MediaWorks All Stations
|
Most Effective Commercial - Single or Campaign 'Phone a Friend' - Scott Armstrong, Tim Woodley - ZB, Sport, Hits, Hauraki Nationwide
|
Best Spoken Programmes
Best Daily or Weekly Series Larry Williams Drive - Larry Williams, Laura Smith, Louis Herman-Watt, Thomas Thexton, Laura Heathcote - Newstalk ZB Network
|
Best Technical Production
Best Station Imaging Grant Brodie - The Edge Network
| Best Station Trailer Justin Bieber Campaign - Alistair Cockburn, Gary Pointon, Ross Flahive, Abi Banks, Dan Bernstone, Caitlin Marett - ZM Network Donald Trump Make NZ Crate Again - Joe Baxendale, Jason Mac - The Rock Network
|
Commercial Production Driveways - Ben French - Mai FM Northland
|
Sales Team of the Year
Best Network Sales Team MediaWorks National Agency - Donna Gurney, Gerhard Simanke, Paul Glaister, Matt Bowness, Amanda Nicholls, Matt Tattle, Amelia MacDiarmid, Mike Berry, Nicole Jones, Jude Taylor, Johnathan Schaffer, Tim Norman - MediaWorks National
| Best Regional/Provincial Sales Team MediaWorks Taupo/Rotorua - Penny Lyons, Irene Nottage, Brent Marshall, Julia Manktelow, Leah Withington, James Nottage - MediaWorks Taupo/Rotorua
|
Station of the Year
Station of the Year - Network ZM - Ross Flahive - ZM Network
| Station of the Year - Non-Surveyed Market One Double X - Glenn Smith - One Double X Eastern Bay of Plenty
|
Station of the Year - Surveyed Market More FM Canterbury - Christian Boston, Rob McDonald - More FM Canterbury
|
'The Blackie' (Award)
'The Blackie' (Award) Scotty J Word insertion - Matt Heath, Jeremy Wells, Joseph Durie, Chris Goodwin - Hauraki Network
|
Outstanding Contribution to Radio
Outstanding Contribution to Radio Jac Kluts Wendy Palmer |
Services to Broadcasting
Services to Broadcasting Simon Marsh Wayne Sleeman Ronnie Phillips Allen McLaughlin |
References
- v
- t
- e
- Apna
- Chinese Voice
- Coast FM (Westport)
- Port FM
- Radio Bay of Plenty
- Radio Tarana
- Rhema Media
- TAB Trackside
MediaWorks |
|
---|---|
NZME |
|
Radio New Zealand |
---|
Lists | |
---|---|
Authorities | |
Organisations | |
NZ Radio Awards |