Cycling at the 2020 Summer Paralympics – Men's road race C1–3
Men's road race C1-3 at the XVI Paralympic Games | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue | Fuji Speedway | ||||||||||||
Dates | 2 September 2021 | ||||||||||||
Competitors | 39 from 27 nations | ||||||||||||
Medalists | |||||||||||||
| |||||||||||||
←2016 |
- v
- t
- e
Cycling at the 2020 Summer Paralympics | |||
---|---|---|---|
Road race | |||
Men | Women | Mixed team relay | |
B | B | ||
H1–2 | H1–4 | H1–5 | |
H3 | |||
H4 | |||
H5 | H5 | ||
C1–3 | C1–3 | ||
C4–5 | C4–5 | ||
T1–2 | T1–2 | ||
|
The men's road race C1-3 cycling event at the 2020 Summer Paralympics took place on 2 September 2021, at the Fuji Speedway in Shizuoka Prefecture. 39 riders competed in the event.[1]
The event covers the following three classifications, that all use standard bicycles:
- C1: cyclists with severe hemiplegic or diplegic spasticity; severe athetosis or ataxia; bilateral through knee amputation, etcetera.
- C2: cyclists with moderate hemiplegic or diplegic spasticity; moderate athetosis or ataxia; unilateral above knee amputation, etcetera.
- C3: cyclists with moderate hemiplegic or diplegic spasticity; moderate athetosis or ataxia; bilateral below knee or unilateral through knee amputation, etcetera.
Results
The event took place on 2 September 2021 at 9:48:[2]
Rank | Rider | Nationality | Class | Time | Deficit |
---|---|---|---|---|---|
Benjamin Watson | Great Britain | C3 | 2:04:23 | ||
Finlay Graham | Great Britain | C3 | 2:05:43 | +1:20 | |
Alexandre Léauté | France | C2 | 2:11:06 | +6:43 | |
4 | Fabio Anobile | Italy | C3 | s.t. | |
5 | Jaco van Gass | Great Britain | C3 | s.t. | |
6 | Masaki Fujita | Japan | C3 | s.t. | |
7 | Steffen Warias | Germany | C3 | s.t. | |
8 | Diederick Schelfhout | Belgium | C3 | s.t. | |
9 | Arslan Gilmutdinov | RPC | C2 | 2:11:10 | +6:47 |
10 | Ricardo Ten Argilés | Spain | C1 | 2:11:15 | +6:52 |
11 | Henrik Marvig | Sweden | C3 | 2:11:43 | +7:20 |
12 | Darren Hicks | Australia | C2 | 2:12:10 | +7:47 |
13 | Matthias Schindler | Germany | C3 | 2:17:02 | +12:39 |
14 | Alejandro Perea Arango | Colombia | C3 | 2:17:56 | +13:33 |
15 | Israel Hilario Rimas | Peru | C2 | 2:18:00 | +13:37 |
16 | Ewoud Vromant | Belgium | C2 | 2:19:19 | +14:56 |
17 | Nikolaos Papangelis | Greece | C2 | s.t. | |
18 | David Nicholas | Australia | C3 | 2:21:08 | +16:45 |
19 | Ivo Koblasa | Czech Republic | C2 | 2:21:21 | +16:58 |
20 | Mikhail Astashov | RPC | C1 | 2:22:14 | +17:51 |
21 | Daniel Strandberg | Sweden | C3 | 2:23:00 | +18:37 |
22 | Aaron Keith | United States | C1 | 2:26:00 | +21:37 |
23 | Henry Raabe | Costa Rica | C3 | 2:26:05 | +21:42 |
24 | Michael Teuber | Germany | C1 | 2:26:53 | +22:30 |
25 | Liang Guihua | China | C2 | 2:27:03 | +22:40 |
26 | Eduardo Santas Asensio | Spain | C3 | 2:28:22 | +23:59 |
27 | Mohamed Lahna | Morocco | C2 | 2:28:51 | +24:28 |
28 | Shota Kawamoto | Japan | C2 | s.t. | |
29 | Pierre Senska | Germany | C1 | 2:29:26 | +25:03 |
30 | Eduard Mihaita Moescu | Romania | C2 | -1 LAP | |
31 | Carlos Alberto Gomes Soares | Brazil | C1 | -1 LAP | |
32 | Telmo Pinao | Portugal | C2 | -1 LAP | |
33 | Mohamad Yusof Hafizi Shaharuddin | Malaysia | C1 | -1 LAP | |
34 | Victor Hugo Garrido Marquez | Venezuela | C2 | -1 LAP | |
35 | Damian Lopez Alfonso | Cuba | C1 | -1 LAP | |
36 | Rodrigo Fernando Lopez | Argentina | C1 | -2 LAP | |
Joseph Berenyi | United States | C3 | DNF | ||
Ross Wilson | Canada | C1 | DNF | ||
Ahmad Mubarak Almansoori | United Arab Emirates | C2 | DNF |
s.t. Same time