Italy at the 2022 Mediterranean Games
Italy at the 2022 Mediterranean Games | |
---|---|
IOC code | ITA |
NOC | Italian Olympic Committee |
Medals Ranked 1st |
|
Mediterranean Games appearances (overview) | |
Italy competed at the 2022 Mediterranean Games in Oran, Algeria from 25 June to 6 July 2022.[1]
Medalists
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Angela Andreoli Alice D'Amato Asia D'Amato Martina Maggio Giorgia Villa | Artistic gymnastics | Women's team | June 26 |
Gold | Martina Maggio | Artistic gymnastics | Women's all-around | June 28 |
Gold | Asia D'Amato | Artistic gymnastics | Women's vault | June 29 |
Gold | Giorgia Villa | Artistic gymnastics | Women's uneven bars | June 29 |
Gold | Martina Maggio | Artistic gymnastics | Women's balance beam | June 29 |
Gold | Asia D'Amato | Artistic gymnastics | Women's floor exercise | June 29 |
Gold | Nicola Bartolini | Artistic gymnastics | Men's floor exercise | June 29 |
Gold | Martina Bartolomei | Shooting | Women's Skeet | June 29 |
Gold | Giovanna Epis | Athletics | Women's Half marathon | June 30 |
Gold | Aziz Abbes Mouhiidine | Boxing | Men's 91 kg | July 1 |
Gold | Sara Franceschi | Swimming | Women's 400 m individual medley | July 1 |
Gold | Fabio Scozzoli | Swimming | Men's 50 m Breaststroke | July 2 |
Gold | Filippo Megli | Swimming | Men's 100 m Freestyle | July 2 |
Gold | Lisa Angiolini | Swimming | Women's 100 m Breaststroke | July 2 |
Gold | Pier Andrea Matteazzi | Swimming | Men's 400 m Medley | July 2 |
Gold | Italy | Athletics | Women's 4 × 400 m | July 3 |
Gold | Nicolò Renna | Sailing | Men's IQFOIL | July 3 |
Gold | Simone Stefanì | Swimming | Men's 50 m backstroke | July 3 |
Gold | Alessandro Bori Filippo Megli Luca Serio Giovanni Carraro | Swimming | Men's 4 × 100 m freestyle relay | July 3 |
Gold | Giulia Rizzi | Fencing | Women's individual épée | July 4 |
Gold | Carlotta Zofkova Lisa Angiolini Ilaria Bianchi Sofia Morini | Swimming | Women's 4 × 100 m medley relay | July 4 |
Gold | Lorenzo Mora Alessandro Pinzuti Matteo Rivolta Alessandro Bori | Swimming | Men's 4 × 100 m medley relay | July 4 |
Gold | Sara Franceschi | Swimming | Women's 200 m individual medley | July 4 |
Gold | Lisa Angiolini | Swimming | Women's 50 m breaststroke | July 4 |
Gold | Claudio Antonino Faraci | Swimming | Men's 200 m butterfly | July 4 |
Gold | Italy | Volleyball | Women's tournament | July 4 |
Gold | Antonino Pizzolato | Weightlifting | Men's -89 kg Snatch | July 4 |
Gold | Antonino Pizzolato | Weightlifting | Men's -89 kg Clean & Jerk | July 4 |
Gold | Olga Rachele Calissi | Fencing | Women's Individual Foil | July 5 |
Gold | Matteo Rivolta | Swimming | Men's 100 m Butterfly | July 5 |
Gold | Filippo Megli | Swimming | Men's 200 m Freestyle | July 5 |
Gold | Lorenzo Mora | Swimming | Men's 200 m Backstroke | July 5 |
Silver | Luca Maresca | Karate | Men's 67 kg | June 26 |
Silver | Silvia Semeraro | Karate | Women's 68 kg | June 27 |
Silver | Mirco Minguzzi | Wrestling | Men's Greco-Roman 87 kg | June 27 |
Silver | Nicola Bartolini Lorenzo Minh Casali Lay Giannini Matteo Levantesi Marco Lodadio | Artistic gymnastics | Men's team | June 27 |
Silver | Katharina Fink Yasmine Hamza | Badminton | Women's doubles | June 27 |
Silver | Nicole Arlia Giorgia Piccolin Nikoleta Stefanova | Table tennis | Women's team | June 27 |
Silver | Asia D'Amato | Artistic gymnastics | Women's all-around | June 28 |
Silver | Martina Maggio | Artistic gymnastics | Women's uneven bars | June 29 |
Silver | Asia D'Amato | Artistic gymnastics | Women's balance beam | June 29 |
Silver | Martina Maggio | Artistic gymnastics | Women's floor exercise | June 29 |
Silver | Nicola Bartolini | Artistic gymnastics | Men's vault | June 29 |
Silver | Matteo Levantesi | Artistic gymnastics | Men's parallel bars | June 29 |
Silver | Matteo Piras | Judo | Men's 66 kg | June 29 |
Silver | Giulia Caggiano | Judo | Women's 57 kg | June 29 |
Silver | Tobia Bocchi | Athletics | Men's triple jump | June 30 |
Silver | Kenny Komi Bedel | Judo | Men's 81 kg | June 30 |
Silver | Diana Bacosi Tammaro Cassandro | Shooting | Mixed Skeet | June 30 |
Silver | Lorenzo Agro Sylvain | Judo | Men's +100 kg | July 1 |
Silver | Matteo Rivolta | Swimming | Men's 50 m Butterfly | July 1 |
Silver | Lorenzo Mora | Swimming | Men's 100 m Backstroke | July 1 |
Silver | Viola Scotto di Carlo | Swimming | Women's 50 m Butterfly | July 2 |
Silver | Anita Bottazzo | Swimming | Women's 100 m Breaststroke | July 2 |
Silver | Diego Aldo Pettorossi | Athletics | Men's 200 m | July 3 |
Silver | Nicla Mosetti | Athletics | Women's 100 m hurdles | July 3 |
Silver | Federica Del Buono | Athletics | Women's 1500 m | July 3 |
Silver | Riccardo Nuccio | Fencing | Men's Individual Sabre | July 3 |
Silver | Chiara Mormile | Fencing | Women's Individual Sabre | July 3 |
Silver | Marta Maggetti | Sailing | Women's IQFOIL | July 3 |
Silver | Chiara Benini Floriani | Sailing | Women's ILCA 6 | July 3 |
Silver | Alice Mizzau Linda Caponi Antonietta Cesarano Noemi Cesarano | Swimming | Women's 4 × 200 m freestyle relay | July 3 |
Silver | Nicole Foietta | Fencing | Women's individual épée | July 4 |
Silver | Valerio Cuomo | Fencing | Men's individual épée | July 4 |
Silver | Italy | Football | Men's tournament | July 4 |
Silver | Carlotta Zofkova Costa | Swimming | Women's 100 m Backstroke | July 5 |
Silver | Matteo Restivo | Swimming | Men's 200 m Backstroke | July 5 |
Bronze | Luigi Busà | Karate | Men's 75 kg | June 26 |
Bronze | Veronica Brunori | Karate | Women's 55 kg | June 26 |
Bronze | Alessandra Mangiacapra | Karate | Women's 61 kg | June 26 |
Bronze | Ruben Marvice | Wrestling | Men's Greco-Roman 60 kg | June 27 |
Bronze | Fabio Caponio Giovanni Toti | Badminton | Men's doubles | June 27 |
Bronze | Studd Morris | Wrestling | Men's freestyle 57 kg | June 28 |
Bronze | Angela Andreoli | Artistic gymnastics | Women's vault | June 29 |
Bronze | Matteo Levantesi | Artistic gymnastics | Men's vault | June 29 |
Bronze | Diana Bacosi | Shooting | Women's Skeet | June 29 |
Bronze | Chiara Giancamilli Luca Tesconi | Shooting | Mixed team 10 m air pistol | June 29 |
Bronze | Martina Esposito | Judo | Women's 70 kg | June 30 |
Bronze | Martina Bartolomei Gabriele Rossetti | Shooting | Mixed Skeet | June 30 |
Bronze | Luca Tesconi | Shooting | Men's 10 m air pistol | July 1 |
Bronze | Sonia Laquintana | Swimming | Women's 50 m Butterfly | July 2 |
Bronze | Alice Mizzau | Swimming | Women's 200 m Freestyle | July 2 |
Bronze | Alessandro Bori | Swimming | Men's 100 m Freestyle | July 2 |
Bronze | Pietro Paolo Sarpe | Swimming | Men's 400 m Medley | July 2 |
Bronze | Martina Rita Caramignoli | Swimming | Women's 800 m Freestyle | July 2 |
Bronze | Italy | Athletics | Men's 4 × 400 m | July 3 |
Bronze | Italo Quazzola | Athletics | Men's 5000 m | July 3 |
Bronze | Marta Morara | Athletics | Women's High Jump | July 3 |
Bronze | Ludovica Cavalli | Athletics | Women's 1500 m | July 3 |
Bronze | Catalin Tecuceanu | Athletics | Men's 800 m | July 3 |
Bronze | Italy | 3×3 basketball | Women's tournament | July 3 |
Bronze | Diego Cavaliere | Fencing | Men's individual sabre | July 3 |
Bronze | Rebecca Gargano | Fencing | Women's Individual Sabre | July 3 |
Bronze | Eloisa Passaro | Fencing | Women's individual sabre | July 3 |
Bronze | Luca Di Tomassi | Sailing | Men's IQFOIL | July 3 |
Bronze | Giovanni Coccoluto Giorgetti | Sailing | Men's ILCA 7 | July 3 |
Bronze | Silvana Stanco | Shooting | Women's trap | July 3 |
Bronze | Luca De Tullio | Swimming | Men's 400 individual freestyle | July 3 |
Bronze | Lorenzo Mora | Swimming | Men's 50 m Individual backstroke | July 3 |
Bronze | Pier Andrea Matteazzi | Swimming | Men's 200 m individual medley | July 3 |
Bronze | Roberto Botta | Taekwondo | Men's +80 kg | July 3 |
Bronze | Giada Al Halwani | Taekwondo | Women's 57 kg | July 3 |
Bronze | Roberta Marzani | Fencing | Women's individual épée | July 4 |
Bronze | Matteo Tagliariol | Fencing | Men's individual épée | July 4 |
Bronze | Giacomo Paolini | Fencing | Men's individual épée | July 4 |
Bronze | Anita Bottazzo | Swimming | Women's 50 m Breaststroke | July 4 |
Bronze | Ilaria Bianchi | Swimming | Women's 100 m Butterfly | July 4 |
Bronze | Italy | Volleyball | Men's tournament | July 4 |
Bronze | Cristiano Ficco | Weightlifting | Men's -102 kg Snatch | July 4 |
Bronze | Davide Filippi | Fencing | Men's Individual Foil | July 5 |
Bronze | Edoardo Valsecchi | Swimming | Men's 100 m Butterfly | July 5 |
Bronze | Antonietta Cesarano | Swimming | Women's 400 m Freestyle | July 5 |
Bronze | Alessandro Pinzuti | Swimming | Men's 100 m Breaststroke | July 5 |
Archery
- Men
Athlete | Event | Ranking round | Round of 24 | Round of 16 | Round of 8 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Federico Musolesi | Individual | 661 | 3 | — | Aly (EGY) W 7–1 | Remar (CRO) W 6–0 | Alvarino Garcia (ESP) W 6–4 | Nespoli (ITA) W 6-2 | Gazoz (TUR) W 4-6 | |
Mauro Nespoli | 667 | 2 | — | Rahlaoui (ALG) W 0–6 | Bariteaud (FRA) W 3–7 | Fichet (FRA) W 1–6 | Musolesi (ITA) L 6-2 | Bernardi (FRA) W 3-7 | ||
Alessandro Paoli | 641 | 11 | — | Gllareva (KOS) W 6–4 | Alvarino Garcia (ESP) L 1–7 | did not advance | 9 | |||
Federico Musolesi Mauro Nespoli Alessandro Paoli | Team | — | — | — | Cyprus (CYP) W 6–0 | France (FRA) L 0–6 | Turkey (TUR) L 4–5 | 4 |
- Women
Athlete | Event | Ranking round | Round of 24 | Round of 16 | Round of 8 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Lucilla Boari | Individual | 637 | 7 | — | Yassen (EGY) W 6–0 | Kourouna (CYP) W 6–2 | Psarra (GRE) W 6–4 | Florent (FRA) W 0-6 | Fernandez Infante (ESP) L 7-1 | |
Tatiana Andreoli | 634 | 9 | — | Azzam (EGY) W 6–2 | Fernandez Infante (ESP) L 2–6 | did not advance | 9 | |||
Chiara Rebagliati | 629 | 11 | — | Bellal (ALG) W 6–2 | Coskun (ESP) L 0–6 | did not advance | 9 | |||
Lucilla Boari Tatiana Andreoli Chiara Rebagliati | Team | — | — | — | Cyprus (CYP) W 0–6 | Greece (GRE) W 0–6 | Turkey (TUR) L 5–3 |
- Mixed
Athlete | Event | Ranking round | Round of 8 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Lucilla Boari Mauro Nespoli | Team | — | Tunisia (TUN) W 0–6 | Greece (GRE) W 0–6 | Turkey (TUR) L 5–3 |
Artistic gymnastics
Italy competed in artistic gymnastics.[2]
- Women
- Team
Athlete | Event | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | |||||
VT | UB | BB | FX | ||||
Angela Andreoli | Team | 12.700 Q | — | 13.000 | 12.000 | — | |
Alice D'Amato | 13.800 | 12.750 | — | 11.200 | — | ||
Asia D'Amato | 13.850 Q | 13.600 | 13.750 Q | 13.200 Q | 54.400 | 2 Q | |
Martina Maggio | 13.650 | 13.800 Q | 13.750 Q | 13.500 Q | 54.700 | 1 Q | |
Giorgia Villa | — | 13.850 Q | 13.200 | — | — | ||
Total | 41.300 | 41.250 | 40.700 | 38.700 | 161.950 |
- Individual
Athlete | Event | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | |||||
VT | UB | BB | FX | ||||
Asia D'Amato | All-around | 14.033 | 13.833 | 13.366 | 12.833 | 54.065 | |
Martina Maggio | 13.666 | 13.666 | 13.966 | 13.566 | 54.864 |
- Apparatus
Athlete | Event | Total | Rank |
---|---|---|---|
Angela Andreoli | Vault | 13.200 | |
Asia D'Amato | 13.875 | ||
Martina Maggio | Uneven Bars | 13.850 | |
Giorgia Villa | 14.000 | ||
Asia D'Amato | Balance Beam | 13.250 | |
Martina Maggio | 13.550 | ||
Asia D'Amato | Floor Exercise | 13.500 | |
Martina Maggio | 13.300 |
Athletics
Italy competed in athletics.[5]
Badminton
Italy competed in badminton.[6]
- Men
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Fabio Caponio | Singles | Kattirtzi Ranjbar (CYP) W (21–5, 21–7) | Tsamousiadis (GRE) W (21–5, 21–12) | Krapež (SLO) L (25–27, 21–6, 17–21) | did not advance | ||
Giovanni Toti | Špoljarec (CRO) W (21–16, 21–9) | Ivanič (SLO) W (22–20, 21–9) | Lale (TUR) L (13–21, 13–21) | did not advance | |||
Fabio Caponio Giovanni Toti | Doubles | — | — | Portugal (POR) W (21–11, 21–8) | Spain (ESP) L (21–17, 15–21, 19–21) | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Yasmine Hamza | Singles | Polanc (SLO) W (21–14, 21–15) | Bouksani (ALG) W (21–11, 21–15) | Yiğit (TUR) L (10–21, 12–21) | did not advance | ||
Katharina Fink | Cloteaux-Foucault (FRA) W (21–18, 13–21, 21–12) | Lončar (SRB) W WDN | Bayrak (TUR) L (14–21, 10–21) | did not advance | |||
Katharina Fink Yasmine Hamza | Doubles | — | — | Slovenia (SLO) W (21–18, 21–13) | Cyprus (CYP) W (21–16, 21–17) | Turkey (TUR) L (15–21, 18–21) |
Basketball
Italy won the bronze medal in the women's tournament.[7] Italy also competed in the men's tournament.
Boules
Italy competed in boules.[8]
Boxing
Italy competed in boxing.[9]
Cycling
Italy competed in cycling.[10]
Fencing
Italy competed in fencing.[11]
- Men
Athlete | Event | Play Stage | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Riccardo Nuccio | Sabre | Annic (FRA) W 5–2 | Yildirim (TUR) W 5–3 | Elsissy (EGY) W 5–1 | Izem (ALG) W 5–2 | Hmissi (TUN) W 5–2 | — | 1 | Bye | Amer (EGY) W 15–6 | Bravo Aramburu (ESP) W 15-11 | Elsissy (EGY) L 9-15 | |
Giovanni Repetti | Ferjani (TUN) W 1-5 | Seitz (FRA) W 5–3 | Abdelaziz Saad (ALG) W 5–1 | Bravo Aramburu (ESP) L 5–4 | Zavirsek Zorz (SLO) W 1–5 | Moataz (EGY) W 5–4 | 2 | Annic (FRA) W 14-15 | Bravo Aramburu (ESP) L 15-3 | did not advance | |||
Dario Cavaliere | Bounabi (ALG) W 5-2 | Ferjani (TUN) W 4-5 | Kranjnc (SLO) W 5–2 | Amer (EGY) W 0-5 | Pogu (FRA) W 3–5 | — | 1 | Izem (ALG) W 4-15 | Ferjani (TUN) W 14-15 | Elsissy (EGY) L 15–9 | Did not advance | ||
Valerio Cuomo | Épée | Taliotis (CYP) W 1–5 | Ekenler (TUR) W 5–0 | Allegre (FRA) W 5–3 | Fabregat Pujol (ESP) W 5–2 | Kraria (ALG) W 5–3 | — | 1 | Taliotis (CYP) W 15–7 | Yasseen (EGY) W 12–8 | Tagliariol (ITA) W 15-10 | Elsayed (EGY) L 13-15 | |
Giacomo Paolini | Srbinoski (MKD) W 5–0 | Frazao (POR) W 0-5 | Hoareau-Berkani (ALG) W 1–5 | Nahi (MAR) W 1-5 | Abujtela (LBA) W 2–5 | — | 1 | Elkord (MAR) W 8-15 | Elsokkary (EGY) W 10-15 | Elsayed (EGY) L 15-14 | Did not Advance | ||
Matteo Tagliariol | Jerent (FRA) W 4–3 | Elkord (MAR) W 4–5 | El Choueiri (LBN) W 5–2 | Elsokkary (EGY) W 2-5 | Eljibali (LBA) W 3–2 | — | 1 | El Haouari (MAR) W 15–7 | Allegre (FRA) W 15–5 | Cuomo (ITA) L 10-15 | Did not advance | ||
Edoardo Luperi | Foil | ||||||||||||
Davide Filippi | |||||||||||||
Guillaume Bianchi |
Football
- Summary
Team | Event | Group stage | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Italy U18 men's | Men's tournament | Portugal W 1–0 | Greece W 4–0 | Turkey D 0–0 | 1 Q | Morocco W 2–1 | France L 0–1 |
- Group play
Pos | Team
| Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Italy | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 0 | +5 | 7 | Semifinals |
2 | Turkey | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | −1 | 4 | |
3 | Portugal | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 3 | −1 | 3 | |
4 | Greece | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | −3 | 3 |
- Semifinal
- Gold medal match
France | 1–0 | Italy |
---|---|---|
| Report |
Handball
- Summary
Team | Event | Group stage | Semifinal | Final / BM / Pl. | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Italy men's | Men's tournament | Egypt L 35–38 | Serbia L 33–34 | Tunisia L 29–34 | Slovenia W 10–0 | 4 | Did not advance | Turkey W 34–25 | 7 |
Men's tournament
- Group play
Pos | Team
| Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Egypt | 4 | 4 | 0 | 0 | 113 | 89 | +24 | 8 | Semifinals |
2 | Serbia | 4 | 3 | 0 | 1 | 107 | 97 | +10 | 6 | |
3 | Tunisia | 4 | 2 | 0 | 2 | 99 | 94 | +5 | 4 | Fifth place game |
4 | Italy | 4 | 1 | 0 | 3 | 107 | 106 | +1 | 2 | Seventh place game |
5 | Slovenia[a] | 4 | 0 | 0 | 4 | 0 | 40 | −40 | 0 | Ninth place game |
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Head-to-head goals scored; 5) Goal difference; 6) Goals scored; 7) Draw.
Notes:
27 June 2022 16:00 | Egypt | 38–35 | Italy | 24 February Indoor Hall, Arzew Referees: Ilievski, Ilievski (MKD) |
Kaddah 9 | (20–14) | Parisini 8 | ||
3× | Report | 1× |
30 June 2022 14:00 | Italy | 33–34 | Serbia | 24 February Indoor Hall, Arzew Referees: Ghoul, Chergui (ALG) |
Arcieri 7 | (16–15) | Milić 8 | ||
1× | Report | 2× 6× 1× |
1 July 2022 12:00 | Tunisia | 34–29 | Italy | 24 February Indoor Hall, Arzew Referees: Ilievski, Ilievski (MKD) |
Bhar, Boughanmi 8 | (18–15) | Prantner 7 | ||
1× 2× | Report | 1× 5× |
Cancelled | Italy | 10–0 | Slovenia | 24 February Indoor Hall, Arzew |
- Seventh place game
4 July 2022 12:30 | Italy | 34–25 | Turkey | 24 February Indoor Hall, Arzew Referees: Jakovljević, Sando Kovačević (SRB) |
Mengon, Moretti 6 | (22–11) | İlanç 8 | ||
Report | 1× 5× |
Judo
Italy competed in judo.[14]
Karate
Italy competed in karate.[15]
Sailing
Italy competed in sailing.[16]
Shooting
Italy competed in shooting.[17]
Swimming
Italy competed in swimming.[18]
- Men
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Gianluca Andolfi | 50 m butterfly | 24.26 | 11 | did not advance | |
Alessandro Bori | 50 m freestyle | 22.63 | 6 Q | 22.50 | 6 |
100 m freestyle | 49.45 | 3 Q | 49.12 | ||
Luca Bruno | 200 m butterfly | 2:00.92 | 7 Q | 2:00.63 | 7 |
Fabio Dalu | 1500 m freestyle | 15:35.90 | 8 Q | 15:28.41 | 6 |
Luca De Tullio | 400 m freestyle | 3:53.75 | 4 Q | 3:50.11 | |
1500 m freestyle | 15:29.61 | 4 Q | 15:16.31 | 4 | |
Claudio Faraci | 200 m butterfly | 1:58.49 | 1 Q | 1:57.09 | |
Nicolò Franceschi | 50 m freestyle | 22.69 | 9 | did not advance | |
Alessandro Fusco | 100 m breaststroke | 1:02.44 | 8 Q | 1:02.26 | 8 |
200 m breaststroke | 2:16.22 | 6 Q | 2:15.38 | 6 | |
Pier Andrea Matteazzi | 200 m individual medley | 2:02.80 | 6 Q | 2:00.24 | |
400 m individual medley | 4:23.56 | 3 Q | 4:13.83 | ||
Filippo Megli | 100 m freestyle | 49.18 | 2 Q | 49.00 | |
200 m freestyle | 1:48.08 | 1 Q | 1:47.33 | ||
Lorenzo Mora | 50 m backstroke | 25.54 | 6 Q | 25.17 | |
100 m backstroke | 55.09 | 4 Q | 54.50 | ||
200 m backstroke | 2:00.66 | =3 Q | 1:57.62 | ||
Alessandro Pinzuti | 50 m breaststroke | 27.82 | 6 Q | 27.55 | 4 |
100 m breaststroke | 1:01.50 | 2 Q | 1:00.31 | ||
Alessio Proietti Colonna | 200 m freestyle | 1:49.94 | 4 Q | 1:48.61 | 4 |
400 m freestyle | 3:56.83 | 7 Q | 3:56.12 | 8 | |
Matteo Restivo | 100 m backstroke | 55.88 | 10 | did not advance | |
200 m backstroke | 2:00.66 | =3 Q | 1:57.77 | ||
Matteo Rivolta | 50 m butterfly | 23.89 | 3 Q | 23.59 | |
100 m butterfly | 52.97 | 3 Q | 51.66 GR | ||
Pietro Paolo Sarpe | 400 m individual medley | 4:23.36 | 2 Q | 4:20.41 | |
Fabio Scozzoli | 50 m breaststroke | 27.17 | 1 Q | 26.97 GR | |
Simone Stefanì | 50 m backstroke | 25.17 | 1 Q | 25.00 | |
Giovanni Sorriso | 200 m breaststroke | 2:16.58 | 8 Q | 2:15.90 | 8 |
200 m individual medley | 2:03.46 | 7 Q | 2:03.33 | 7 | |
Edoardo Valsecchi | 100 m butterfly | 52.63 | 2 Q | 52.53 | |
Luca Serio Alessandro Bori Giovanni Carraro Filippo Megli | 4 × 100 m freestyle relay | — | 3:15.77 | ||
Mattia Zuin Luca De Tullio Filippo Megli Alessio Proietti Colonna | 4 × 200 m freestyle relay | — | DSQ | ||
Lorenzo Mora Alessandro Pinzuti Matteo Rivolta Alessandro Bori Matteo Restivo (heat) Alessandro Fusco (heat) Simone Stefanì (heat) Filippo Megli (heat) | 4 × 100 m medley relay | 3:43.34 | 4 Q | 3:35.77 |
- Women
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Lisa Angiolini | 50 m breaststroke | 31.22 | 1 Q | 30.87 GR | |
100 m breaststroke | 1:07.77 | 1 Q | 1:07.59 | ||
200 m breaststroke | 2:32.97 | 5 Q | 2:30.26 | 5 | |
Ilaria Bianchi | 100 m butterfly | 59.55 | 1 Q | 59.06 | |
Anita Bottazzo | 50 m breaststroke | 31.66 | 5 Q | 31.41 | |
100 m breaststroke | 1:08.84 | 2 Q | 1:08.14 | ||
Martina Caramignoli | 400 m freestyle | 4:14.50 | 2 Q | 4:12.08 | 4 |
800 m freestyle | — | 8:31.75 | |||
Vanessa Cavagnoli | 200 m breaststroke | 2:36.23 | 7 Q | 2:37.82 | 8 |
Martina Cenci | 200 m backstroke | 2:14.56 | 4 Q | 2:13.82 | 5 |
Antonietta Cesarano | 400 m freestyle | 4:14.82 | 3 Q | 4:10.13 | |
Noemi Cesarano | 200 m freestyle | 2:01.54 | 6 Q | 2:01.21 | 6 |
Ilaria Cusinato | 200 m butterfly | DNS | did not advance | ||
200 m individual medley | DNS | did not advance | |||
Sara Franceschi | 200 m individual medley | 2:17.41 | 2 Q | 2:12.19 | |
400 m individual medley | 4:46.75 | 2 Q | 4:40.86 | ||
Francesca Furfaro | 200 m backstroke | 2:15.62 | 7 Q | 2:17.15 | 8 |
Anita Gastaldi | 50 m backstroke | 29.00 | 3 Q | 29.17 | 6 |
100 m backstroke | 1:03.10 | 6 Q | 1:02.31 | 6 | |
Sonia Laquintana | 50 m butterfly | 26.77 | 4 Q | 26.38 | |
Claudia Lutecka | 50 m freestyle | 26.05 | 12 | did not advance | |
Alice Mizzau | 100 m freestyle | 56.30 | 9 | did not advance | |
200 m freestyle | 2:01.04 | 4 Q | 1:59.95 | ||
Sofia Morini | 100 m freestyle | 55.90 | 6 Q | 55.56 | 6 |
Alessia Polieri | 200 m butterfly | 2:14.53 | 9 | did not advance | |
Viola Scotto di Carlo | 50 m freestyle | 25.32 | 4 Q | 25.48 | 5 |
50 m butterfly | 26.48 | 1 Q | 26.25 | ||
Claudia Tarzia | 100 m butterfly | 1:00.05 | 3 Q | 59.41 | 6 |
Alisia Tettamanzi | 800 m freestyle | — | 8:37.75 | 4 | |
Carlotta Toni | 400 m individual medley | 4:51.99 | 7 Q | 4:54.80 | 8 |
Carlotta Zofkova | 50 m backstroke | 29.18 | 6 Q | 29.06 | 5 |
100 m backstroke | 1:02.19 | 3 Q | 1:01.61 | ||
Sonia Laquintana Alice Mizzau Viola Scotto di Carlo Sofia Morini | 4 × 100 m freestyle relay | — | 3:42.86 | ||
Linda Caponi Antonietta Cesarano Noemi Cesarano Alice Mizzau | 4 × 200 m freestyle relay | — | 7:59.63 | ||
Carlotta Zofkova Lisa Angiolini Ilaria Bianchi Sofia Morini | 4 × 100 m medley relay | — | 4:04.65 |
Table Tennis
- Men
Athlete | Event | First Phase | Second Phase | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Niagol Ivanov Stoyanov | Singles | Giardi (SMR) W 4-1 | Rembert (FRA) L 1-4 | Kharabaxhag (KOS) W 4-0 | 2 | Saleh (EGY) W 4-3 | Caballero Cuellar (ESP) W 4-1 | Sgouropoulos (GRE) L 3-4 | 2 | Bouloussa (ALG) W 4-2 | Assar (EGY) L 4-3 | Ferreiro Geraldo (POR) L 4-0 | 4 |
Mihai Razvan Bobocica | Kostantinopoulos (GRE) W 1-0 | Kozul (SLO) L 3-4 | Yiangou (CYP) W 4-1 | 1 | Andrae Selgas (POR) W 4-2 | Yingenler (TUR) W 2-0 | Assar (EGY) W 4-1 | 1 | Robles Martinez (ESP) L 3-4 | did not advance | 5 | ||
Bobocica Stoyanov Piccolin | Team | Portugal (POR) W 3-1 | Turkey (TUR) W 3-2 | — | 1 | — | — | — | Spain (ESP) L 3-2 | did not advance | 5 |
- Women
Athlete | Event | First Phase | Second Phase | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Nicole Arlia | Singles | Shao (POR) L 0-4 | Zhang Xu (ESP) L 0-4 | 3 | did not advance | Zoghlami (TUN) W 1-3 | Loghraibi (ALG) W 0-3 | Strazar (SLO) W 0-3 | 17 | |||
Giorgia Piccolin | Strazar (SLO) W 4-2 | Lutz (FRA) W 4-1 | 1 | Zhang Xu (ESP) L 4-0 | Altinkaya (TUR) L 0-0 | Assar (SRB) L 0-0 | 4 | did not advance | 13 | |||
Nicole Arlia Giorgia Piccolin Nikoleta Stefanova | Team | Turkey (TUR) W 3-1 | Serbia (SRB) W 3-1 | 1 | — | — | — | Tunisia (TUN) W 3-0 | Portugal (POR) W 3-2 | Egypt (EGY) L 3-2 |
Taekwondo
- Men
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Giuseppe Foti | Men's −58 kg | Onanga (FRA) L 19–17 | did not advance | |||
Dennis Baretta | Men's −68 kg | Barakat (EGY) W 10–8 | Pérez Polo (ESP) L 25–4 | did not advance | ||
Samuele Baliva | Men's -80 kg | Takov (SRB) L 4-20 | did not advance | |||
Roberto Botta | Men's +80 kg | Bye | Divkovic (SLO) W 2-10 | Sapina (CRO) L 18-15 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Giada Al Halwani | Women's −57 kg | Bye | Radmilovic (SRB) W 28-8 | Ilgun (TUR) L 12-3 | Did not advance | |
Cristina Gaspa | Women's −67 kg | Salih (MAR) L 3-4 | did not advance | |||
Maristella Smiraglia | Women's +67 kg | Aboufaras (MAR) L 23-13 | did not advance |
Tennis
Italy competed in tennis.[19]
- Men
Athlete | Event | Third round | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Matteo Arnaldi | Singles | Moundir (MAR) L 5–7, 7–6, 3–6 | did not advance | |||
Francesco Passaro | Elsayed (EGY) W 6–7, 2–6 | Chrysochos (CYP) W 1–6, 6–1, 1–6 | Benchetrit (MAR) W 4–6, 2–6 | Lopez Montagud (ESP) W 7–6, 4–6, 3-6 | ||
Matteo Arnaldi Francesco Passaro | Doubles | — | Chrysochos / Neos (CYP) W 6–3, 6–2 | Ağabigün / Ilkel (TUR) W 6–2, 6–1 | Lopez Montagud / López San Martín (ESP) W 6–2, 6–3 |
- Women
Athlete | Event | Third round | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Aurora Zandeschi | Singles | El Aouni (MAR) W 6–4, 7–5 | Maristany (ESP) L 0–6, 1–6 | — | Kabbaj (MAR) W ret. | 5 |
Nuria Brancaccio | Pellicano (MLT) W ret. | Sonmez (TUR) W 6–1, 6–4 | Bouzas Maneiro (ESP) W 7–5, 4–6, 3–6 | Maristany (ESP) L 2–6, 7–5, 2-6 | ||
Aurora Zandeschi Nuria Brancaccio | Doubles | — | Abdelsalam / El Sayed (EGY) W 6–4, 6–2 | Curmi / Genovese (MLT) L 6–3, 6–7, 0–0 | Did not advance |
Volleyball
Italy competed in volleyball.[20]
Team | Event | Group stage | Quarter-final | Semifinal | Final / BM / Pl. | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Italy men's | Men's tournament | Egypt W 3-0 | North Macedonia L 3-0 | — | 1 Q | Turkey W 3-0 | Croatia L 1-3 | France W 3-1 | |
Italy women's | Women's tournament | Spain W 3-0 | Turkey L 1-3 | Algeria W 3-0 | 2 Q | Croatia W 3-0 | Spain W 3-0 | Turkey W 3-1 |
Water polo
- Summary
Team | Event | Group stage | Semifinal | Final / BM / Pl. | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Italy men's | Men's tournament | Turkey W 13–2 | Spain L 8–14 | Greece W 10–6 | 2 Q | Serbia L 7–8 | Spain L 8–16 | 4 |
- Group play
Pos | Team
| Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spain | 3 | 3 | 0 | 0 | 41 | 27 | +14 | 6 | Semifinals |
2 | Italy | 3 | 2 | 0 | 1 | 31 | 22 | +9 | 4 | |
3 | Greece | 3 | 1 | 0 | 2 | 38 | 29 | +9 | 2 | Fifth place game |
4 | Turkey | 3 | 0 | 0 | 3 | 17 | 49 | −32 | 0 | Seventh place game |
24 June 2022 18:00 | Report | Turkey | 2–13 | Italy | Oran Referees: Matevž Homovec (SLO), Eurico da Silva (POR) |
Score by quarters: 1–2, 1–4, 0–2, 0–5 | |||||
Caner, Kuloğlu 1 | Goals | Cora, Taramasco 4 |
26 June 2022 16:00 | Report | Spain | 14–8 | Italy | Oran Referees: Igor Virijević (SRB), Andrija Đurašković (MNE) |
Score by quarters: 2–1, 3–3, 5–2, 4–2 | |||||
Castro 4 | Goals | Nenni 3 |
28 June 2022 18:00 | Report | Italy | 10–6 | Greece | Oran Referees: Eurico da Silva (POR), Igor Virijević (SRB) |
Score by quarters: 1–1, 4–2, 3–2, 2–1 | |||||
Bragantini, Nenni 3 | Goals | Almyras, Kandanoleon 2 |
- Semifinal
29 June 2022 17:00 | Report | Serbia | 8–7 | Italy | Oran Referees: Grigorios Spanoudis (GRE), Emanuel Manol Taylan (TUR) |
Score by quarters: 3–1, 2–0, 1–4, 2–2 | |||||
Dimitrijević, Gavrilović 2 | Goals | Taramasco 3 |
- Third place game
30 June 2022 10:00 | Report | Spain | 16–8 | Italy | Oran Referees: Andrija Đurašković (MNE), Eurico da Silva (POR) |
Score by quarters: 2–4, 4–1, 5–2, 5–1 | |||||
Castro 4 | Goals | three players 2 |
Weightlifting
Italy competed in weightlifting.[21]
- Men
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Mirko Zanni | −73 kg | 150 | 177 | ||
Antonino Pizzolato | −89 kg | 172 | 213 | ||
Cristiano Giuseppe Ficco | −102 kg | 164 | 207 | 4 |
- Women
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Giulia Imperio | −49 kg | 83 | 97 | ||
Lucrezia Magistris | −59 kg | 95 | 114 | ||
Carlotta Brunelli | −71 kg | 93 | 5 | 105 | 11 |
Wrestling
Italy competed in wrestling.[22]
References
- ^ "Oran 2022". results.oran2022.dz. Archived from the original on 24 June 2022. Retrieved 2 July 2022.
- ^ "Artistic Gymnastics Results Book" (PDF). 2022 Mediterranean Games. Archived from the original (PDF) on 7 July 2022. Retrieved 7 July 2022.
- ^ "Ginnastica artistica, l'Italia vince i Giochi del Mediterraneo. Le Fate si laureano Regine del Mare Nostrum" [Artistic gymnastics, Italy wins the Mediterranean Games. The Fairies graduate Queens of the Mare Nostrum]. OA Sport (in Italian). 26 June 2022.
- ^ "Ginnastica artistica, Martina Maggio vince i Giochi del Mediterraneo! Splendida doppietta all-around con Asia D'Amato" [Artistic gymnastics, Martina Maggio wins the Mediterranean Games! Splendid all-around double with Asia D'Amato]. OA Sport (in Italian). 28 June 2022.
- ^ "Athletics Results Book" (PDF). 2022 Mediterranean Games. Archived from the original (PDF) on 5 July 2022. Retrieved 6 July 2022.
- ^ "Badminton Results Book" (PDF). 2022 Mediterranean Games. Archived from the original (PDF) on 6 July 2022. Retrieved 7 July 2022.
- ^ "Basketball Results Book" (PDF). 2022 Mediterranean Games. Archived from the original (PDF) on 4 July 2022. Retrieved 9 July 2022.
- ^ "Boules Results Book" (PDF). 2022 Mediterranean Games. Archived from the original (PDF) on 6 July 2022. Retrieved 7 July 2022.
- ^ "Boxing Results Book" (PDF). 2022 Mediterranean Games. Archived from the original (PDF) on 4 July 2022. Retrieved 6 July 2022.
- ^ "Cycling Results Book" (PDF). 2022 Mediterranean Games. Archived from the original (PDF) on 7 July 2022. Retrieved 7 July 2022.
- ^ "Fencing Results Book" (PDF). 2022 Mediterranean Games. Archived from the original (PDF) on 6 July 2022. Retrieved 7 July 2022.
- ^ "La finale du tournoi de football des Jeux Méditerranéens Italie - France a débuté avec 45 000 spectateurs". CIJM facebook official page. 4 July 2022.
- ^ "Slovenski rokometaši predčasno zaključujejo nastope na sredozemskih igrah" (in Slovenian). Handball Federation of Slovenia. 30 June 2022. Retrieved 2 July 2022.
- ^ "Judo Results Book" (PDF). 2022 Mediterranean Games. Archived from the original (PDF) on 4 July 2022. Retrieved 6 July 2022.
- ^ "Karate Results Book" (PDF). 2022 Mediterranean Games. Archived from the original (PDF) on 5 July 2022. Retrieved 5 July 2022.
- ^ "Sailing Results Book" (PDF). 2022 Mediterranean Games. Archived from the original (PDF) on 6 July 2022. Retrieved 7 July 2022.
- ^ "Shooting Results Book" (PDF). 2022 Mediterranean Games. Archived from the original (PDF) on 4 July 2022. Retrieved 4 July 2022.
- ^ "Swimming Results Book" (PDF). 2022 Mediterranean Games. Archived from the original (PDF) on 6 July 2022. Retrieved 6 July 2022.
- ^ "Tennis Results Book" (PDF). 2022 Mediterranean Games. Archived from the original (PDF) on 6 July 2022. Retrieved 6 July 2022.
- ^ "Volleyball Results Book" (PDF). 2022 Mediterranean Games. Archived from the original (PDF) on 5 July 2022. Retrieved 7 July 2022.
- ^ "Weightlifting Results Book" (PDF). 2022 Mediterranean Games. Archived from the original (PDF) on 5 July 2022. Retrieved 6 July 2022.
- ^ "Wrestling Competition Summary" (PDF). 2022 Mediterranean Games. Archived from the original (PDF) on 30 June 2022. Retrieved 30 June 2022.
External links
- Official website