Constituency | Incumbent deputy | Party | Elected deputy | Party | Elected in 1st round |
Ain | 1st | Xavier Breton | | LR | Xavier Breton | | LR | No |
2nd | Romain Daubié | | MoDem | Romain Daubié | | MoDem | No |
3rd | Olga Givernet | | RE | Olga Givernet | | RE | No |
4th | Jérôme Buisson | | RN | Jérôme Buisson | | RN | No |
5th | Damien Abad | | DVD | Marc Chavent | | LR (UXD) | No |
Aisne | 1st | Nicolas Dragon | | RN | Nicolas Dragon | | RN | Yes |
2nd | Julien Dive | | LR | Julien Dive | | LR | No |
3rd | Jean-Louis Bricout | | DVG | Eddy Casterman | | EXD | Yes |
4th | José Beaurain | | RN | José Beaurain | | RN | Yes |
5th | Jocelyn Dessigny | | RN | Jocelyn Dessigny | | RN | Yes |
Allier | 1st | Yannick Monnet | | PCF | Yannick Monnet | | PCF | No |
2nd | Jorys Bovet | | RN | Jorys Bovet | | RN | No |
3rd | Nicolas Ray | | LR | Nicolas Ray | | LR | No |
Alpes-de-Haute-Provence | 1st | Christian Girard | | RN | Christian Girard | | RN | No |
2nd | Léo Walter | | LFI | Sophie Vaginay-Ricourt | | RN | No |
Hautes-Alpes | 1st | Pascale Boyer | | RE | Marie-José Allemand | | PS | No |
2nd | Joël Giraud* | | PR | Valérie Rossi | | PS | No |
Alpes-Maritimes | 1st | Éric Ciotti | | LR (UXD) | Éric Ciotti | | LR (UXD) | No |
2nd | Lionel Tivoli | | RN | Lionel Tivoli | | RN | No |
3rd | Philippe Pradal | | HOR | Bernard Chaix | | LR (UXD) | No |
4th | Alexandra Masson | | RN | Alexandra Masson | | RN | Yes |
5th | Christelle d'Intorni | | LR (UXD) | Christelle d'Intorni | | LR (UXD) | Yes |
6th | Bryan Masson | | RN | Bryan Masson | | RN | Yes |
7th | Éric Pauget | | LR | Éric Pauget | | LR | No |
8th | Alexandra Martin | | LR | Alexandra Martin | | LR | No |
9th | Michèle Tabarot | | LR | Michèle Tabarot | | LR | No |
Ardèche | 1st | Hervé Saulignac | | PS | Hervé Saulignac | | PS | No |
2nd | Olivier Dussopt* | | RE | Vincent Trébuchet | | LR (UXD) | No |
3rd | Fabrice Brun | | DVD | Fabrice Brun | | DVD | No |
Ardennes | 1st | Lionel Vuibert | | RE | Flavien Termet | | RN | No |
2nd | Pierre Cordier | | LR | Pierre Cordier | | LR | No |
3rd | Jean-Luc Warsmann | | DVD | Jean-Luc Warsmann | | DVD | No |
Ariège | 1st | Martine Froger | | PS | Martine Froger | | PS | Yes |
2nd | Laurent Panifous | | PS | Laurent Panifous | | PS | No |
Aube | 1st | Jordan Guitton | | RN | Jordan Guitton | | RN | Yes |
2nd | Valérie Bazin-Malgras | | LR | Valérie Bazin-Malgras | | LR | No |
3rd | Angélique Ranc | | RN | Angélique Ranc | | RN | No |
Aude | 1st | Christophe Barthès | | RN | Christophe Barthès | | RN | No |
2nd | Frédéric Falcon | | RN | Frédéric Falcon | | RN | No |
3rd | Julien Rancoule | | RN | Julien Rancoule | | RN | No |
Aveyron | 1st | Stéphane Mazars | | RE | Stéphane Mazars | | RE | No |
2nd | Laurent Alexandre | | LFI | Laurent Alexandre | | LFI | No |
3rd | Jean-François Rousset | | RE | Jean-François Rousset | | RE | No |
Bouches-du-Rhône | 1st | Didier Parakian | | RE | Monique Griseti | | RN | No |
2nd | Claire Colomb-Pitollat | | RE | Laurent Lhardit | | PS | No |
3rd | Gisèle Lelouis | | RN | Gisèle Lelouis | | RN | No |
4th | Manuel Bompard | | LFI | Manuel Bompard | | LFI | Yes |
5th | Hendrik Davi | | LFI | Hendrik Davi | | LFI | No |
6th | Lionel Royer-Perreaut | | RE | Olivier Fayssat | | LR (UXD) | No |
7th | Sébastien Delogu | | LFI | Sébastien Delogu | | LFI | Yes |
8th | Jean-Marc Zulesi | | RE | Romain Tonussi | | RN | No |
9th | Joëlle Mélin | | RN | Joëlle Mélin | | RN | No |
10th | José Gonzalez | | RN | José Gonzalez | | RN | No |
11th | Mohamed Laqhila | | MoDem | Marc Pena | | SE (NFP) | No |
12th | Franck Allisio | | RN | Franck Allisio | | RN | Yes |
13th | Pierre Dharréville | | PCF | Emmanuel Fouquart | | RN | No |
14th | Anne-Laurence Petel | | RE | Gérault Verny | | LR (UXD) | No |
15th | Romain Baubry | | RN | Romain Baubry | | RN | No |
16th | Emmanuel Taché de La Pagerie | | RN | Emmanuel Taché de La Pagerie | | RN | No |
Calvados | 1st | Fabrice Le Vigoureux* | | RE | Joël Bruneau | | DVD | No |
2nd | Arthur Delaporte | | PS | Arthur Delaporte | | PS | No |
3rd | Jérémie Patrier-Leitus | | HOR | Jérémie Patrier-Leitus | | HOR | No |
4th | Christophe Blanchet | | RE | Christophe Blanchet | | RE | No |
5th | Bertrand Bouyx | | RE | Bertrand Bouyx | | RE | No |
6th | Élisabeth Borne | | RE | Élisabeth Borne | | RE | No |
Cantal | 1st | Vincent Descœur | | LR | Vincent Descœur | | LR | No |
2nd | Jean-Yves Bony | | LR | Jean-Yves Bony | | LR | No |
Charente | 1st | René Pilato | | LFI | René Pilato | | LFI | No |
2nd | Sandra Marsaud | | RE | Sandra Marsaud | | RE | No |
3rd | Caroline Colombier | | RN | Caroline Colombier | | RN | No |
Charente-Maritime | 1st | Olivier Falorni | | DVG | Olivier Falorni | | DVG | No |
2nd | Anne-Laure Babault | | MoDem | Benoît Biteau | | DVE | No |
3rd | Jean-Philippe Ardouin | | RE | Fabrice Barusseau | | PS | No |
4th | Raphaël Gérard | | RE | Pascal Markowsky | | RN | No |
5th | Christophe Plassard | | HOR | Christophe Plassard | | HOR | No |
Cher | 1st | François Cormier-Bouligeon | | RE | François Cormier-Bouligeon | | RE | No |
2nd | Nicolas Sansu | | PCF | Nicolas Sansu | | PCF | No |
3rd | Loïc Kervran | | HOR | Loïc Kervran | | HOR | No |
Corrèze | 1st | Francis Dubois | | DVD | François Hollande | | PS | No |
2nd | Frédérique Meunier | | LR | Frédérique Meunier | | LR | No |
Corse-du-Sud | 1st | Laurent Marcangeli | | HOR | Laurent Marcangeli | | HOR | No |
2nd | Paul-André Colombani | | PNC | Paul-André Colombani | | PNC | No |
Haute-Corse | 1st | Michel Castellani | | FaC | Michel Castellani | | FaC | No |
2nd | Jean-Félix Acquaviva | | FaC | François-Xavier Ceccoli | | LR | No |
Côte-d'Or | 1st | Didier Martin | | RE | Océane Godard | | PS | No |
2nd | Benoît Bordat | | FP | Catherine Hervieu | | LE | No |
3rd | Philippe Frei | | RE | Pierre Pribetich | | PS | No |
4th | Hubert Brigand | | LR | Hubert Brigand | | LR | No |
5th | Didier Paris | | RE | René Lioret | | RN | No |
Côtes-d'Armor | 1st | Mickaël Cosson | | MoDem | Mickaël Cosson | | MoDem | No |
2nd | Chantal Bouloux | | RE | Hervé Berville | | RE | No |
3rd | Marc Le Fur* | | LR | Corentin Le Fur | | LR | No |
4th | Murielle Lepvraud | | LFI | Murielle Lepvraud | | LFI | No |
5th | Éric Bothorel | | RE | Éric Bothorel | | RE | No |
Creuse | 1st | Catherine Couturier | | LFI | Bartolomé Lenoir | | LR (UXD) | No |
Dordogne | 1st | Pascale Martin | | LFI | Nadine Lechon | | RN | No |
2nd | Serge Muller | | RN | Serge Muller | | RN | No |
3rd | Jean-Pierre Cubertafon | | MoDem | Florence Joubert | | RN | No |
4th | Sébastien Peytavie | | G.s | Sébastien Peytavie | | G.s | No |
Doubs | 1st | Laurent Croizier | | MoDem | Laurent Croizier | | MoDem | No |
2nd | Éric Alauzet* | | RE | Dominique Voynet | | LE | No |
3rd | Nicolas Pacquot | | RE | Matthieu Bloch | | LR (UXD) | No |
4th | Géraldine Grangier | | RN | Géraldine Grangier | | RN | No |
5th | Annie Genevard | | LR | Annie Genevard | | LR | No |
Drôme | 1st | Mireille Clapot | | RE | Paul Christophle | | PS | No |
2nd | Lisette Pollet | | RN | Lisette Pollet | | RN | No |
3rd | Marie Pochon | | LE | Marie Pochon | | LE | No |
4th | Emmanuelle Anthoine | | LR | Thibaut Monnier | | RN | No |
Eure | 1st | Christine Loir | | RN | Christine Loir | | RN | No |
2nd | Katiana Levavasseur | | RN | Katiana Levavasseur | | RN | No |
3rd | Kévin Mauvieux | | RN | Kévin Mauvieux | | RN | No |
4th | Philippe Brun | | PS | Philippe Brun | | PS | No |
5th | Timothée Houssin | | RN | Timothée Houssin | | RN | No |
Eure-et-Loir | 1st | Véronique de Montchalin* | | RE | Guillaume Kasbarian | | RE | No |
2nd | Olivier Marleix | | LR | Olivier Marleix | | LR | No |
3rd | Luc Lamirault* | | HOR | Harold Huwart | | PR | No |
4th | Philippe Vigier | | MoDem | Philippe Vigier | | MoDem | No |
Finistère | 1st | Annaïg Le Meur | | RE | Annaïg Le Meur | | RE | No |
2nd | Jean-Charles Larsonneur | | DVC | Pierre-Yves Cadalen | | LFI | No |
3rd | Didier Le Gac | | RE | Didier Le Gac | | RE | No |
4th | Sandrine Le Feur | | RE | Sandrine Le Feur | | RE | No |
5th | Graziella Melchior | | RE | Graziella Melchior | | RE | No |
6th | Mélanie Thomin | | PS | Mélanie Thomin | | PS | No |
7th | Liliana Tanguy | | RE | Liliana Tanguy | | RE | No |
8th | Erwan Balanant | | MoDem | Erwan Balanant | | MoDem | No |
Gard | 1st | Yoann Gillet | | RN | Yoann Gillet | | RN | No |
2nd | Nicolas Meizonnet | | RN | Nicolas Meizonnet | | RN | Yes |
3rd | Pascale Bordes | | RN | Pascale Bordes | | RN | No |
4th | Pierre Meurin | | RN | Pierre Meurin | | RN | No |
5th | Michel Sala | | LFI | Alexandre Allegret-Pilot | | LR (UXD) | No |
6th | Philippe Berta* | | MoDem | Sylvie Josserand | | RN | No |
Haute-Garonne | 1st | Hadrien Clouet | | LFI | Hadrien Clouet | | LFI | No |
2nd | Anne Stambach-Terrenoir | | LFI | Anne Stambach-Terrenoir | | LFI | No |
3rd | Corinne Vignon | | RE | Corinne Vignon | | RE | No |
4th | François Piquemal | | LFI | François Piquemal | | LFI | Yes |
5th | Jean-François Portarrieu | | AC | Jean-François Portarrieu | | AC | No |
6th | Monique Iborra | | RE | Arnaud Simion | | PS | No |
7th | Christophe Bex | | LFI | Christophe Bex | | LFI | No |
8th | Joël Aviragnet | | PS | Joël Aviragnet | | PS | No |
9th | Christine Arrighi | | LE | Christine Arrighi | | LE | No |
10th | Laurent Esquenet-Goxes | | MoDem | Jacques Oberti | | PS | No |
Gers | 1st | Jean-René Cazeneuve | | RE | Jean-René Cazeneuve | | RE | No |
2nd | David Taupiac | | DVG | David Taupiac | | DVG | No |
Gironde | 1st | Alexandra Martin | | RE | Thomas Cazenave | | RE | No |
2nd | Nicolas Thierry | | LE | Nicolas Thierry | | LE | No |
3rd | Loïc Prud'homme | | LFI | Loïc Prud'homme | | LFI | No |
4th | Alain David | | PS | Alain David | | PS | No |
5th | Grégoire de Fournas | | RN | Pascale Got | | PS | No |
6th | Éric Poulliat | | RE | Marie Récalde | | PS | No |
7th | Bérangère Couillard | | RE | Sébastien Saint-Pasteur | | PS | No |
8th | Sophie Panonacle | | RE | Sophie Panonacle | | RE | No |
9th | Sophie Mette | | MoDem | Sophie Mette | | MoDem | No |
10th | Florent Boudié | | RE | Florent Boudié | | RE | No |
11th | Edwige Diaz | | RN | Edwige Diaz | | RN | Yes |
12th | Pascal Lavergne | | RE | Mathilde Feld | | LFI | No |
Hérault | 1st | Philippe Sorez | | RE | Jean-Louis Roumégas | | LE | No |
2nd | Nathalie Oziol | | LFI | Nathalie Oziol | | LFI | Yes |
3rd | Laurence Cristol | | RE | Fanny Dombre-Coste | | PS | No |
4th | Sébastien Rome | | LFI | Manon Bouquin | | RN | No |
5th | Stéphanie Galzy | | RN | Stéphanie Galzy | | RN | No |
6th | Emmanuelle Ménard | | DVD | Julien Gabarron | | RN | No |
7th | Aurélien Lopez-Liguori | | RN | Aurélien Lopez-Liguori | | RN | Yes |
8th | Sylvain Carrière | | LFI | Sylvain Carrière | | LFI | No |
9th | Patrick Vignal | | RE | Charles Alloncle | | LR (UXD) | No |
Ille-et-Vilaine | 1st | Frédéric Mathieu* | | LFI | Marie Mesmeur | | LFI | No |
2nd | Laurence Maillart-Méhaignerie | | RE | Tristan Lahais | | G.s | No |
3rd | Claudia Rouaux | | PS | Claudia Rouaux | | PS | No |
4th | Mathilde Hignet | | LFI | Mathilde Hignet | | LFI | No |
5th | Christine Le Nabour | | RE | Christine Le Nabour | | RE | No |
6th | Thierry Benoit | | HOR | Thierry Benoit | | HOR | No |
7th | Jean-Luc Bourgeaux | | DVD | Jean-Luc Bourgeaux | | DVD | No |
8th | Mickaël Bouloux | | PS | Mickaël Bouloux | | PS | Yes |
Indre | 1st | François Jolivet | | HOR | François Jolivet | | HOR | No |
2nd | Nicolas Forissier | | LR | Nicolas Forissier | | LR | No |
Indre-et-Loire | 1st | Charles Fournier | | LE | Charles Fournier | | LE | No |
2nd | Daniel Labaronne | | RE | Daniel Labaronne | | RE | No |
3rd | Henri Alfandari | | HOR | Henri Alfandari | | HOR | No |
4th | Fabienne Colboc | | RE | Laurent Baumel | | PS | No |
5th | Sabine Thillaye | | MoDem | Sabine Thillaye | | MoDem | No |
Isère | 1st | Olivier Véran | | RE | Hugo Prevost | | LFI | No |
2nd | Cyrielle Chatelain | | LE | Cyrielle Chatelain | | LE | No |
3rd | Élisa Martin | | LFI | Élisa Martin | | LFI | No |
4th | Marie-Noëlle Battistel | | PS | Marie-Noëlle Battistel | | PS | No |
5th | Jérémie Iordanoff | | LE | Jérémie Iordanoff | | LE | No |
6th | Alexis Jolly | | RN | Alexis Jolly | | RN | No |
7th | Yannick Neuder | | LR | Yannick Neuder | | LR | No |
8th | Caroline Abadie | | RE | Hanane Mansouri | | LR (UXD) | No |
9th | Élodie Jacquier-Laforge | | MoDem | Sandrine Nosbé | | LFI | No |
10th | Marjolaine Meynier-Millefert | | RE | Thierry Perez | | RN | No |
Jura | 1st | Danielle Brulebois | | RE | Danielle Brulebois | | RE | No |
2nd | Marie-Christine Dalloz | | LR | Marie-Christine Dalloz | | LR | No |
3rd | Justine Gruet | | LR | Justine Gruet | | LR | No |
Landes | 1st | Geneviève Darrieussecq | | MoDem | Geneviève Darrieussecq | | MoDem | No |
2nd | Lionel Causse | | RE | Lionel Causse | | RE | No |
3rd | Boris Vallaud | | PS | Boris Vallaud | | PS | No |
Loir-et-Cher | 1st | Mathilde Desjonquères | | MoDem | Marc Fesneau | | MoDem | No |
2nd | Roger Chudeau | | RN | Roger Chudeau | | RN | No |
3rd | Christophe Marion | | RE | Christophe Marion | | RE | No |
Loire | 1st | Quentin Bataillon | | RE | Pierrick Courbon | | PS | No |
2nd | Andrée Taurinya | | LFI | Andrée Taurinya | | LFI | No |
3rd | Emmanuel Mandon | | MoDem | Emmanuel Mandon | | MoDem | No |
4th | Sylvie Bonnet | | LR | Sylvie Bonnet | | LR | No |
5th | Antoine Vermorel-Marques | | LR | Antoine Vermorel-Marques | | LR | No |
6th | Jean-Pierre Taite | | LR | Jean-Pierre Taite | | LR | No |
Haute-Loire | 1st | Isabelle Valentin* | | LR | Laurent Wauquiez | | LR | No |
2nd | Jean-Pierre Vigier | | LR | Jean-Pierre Vigier | | LR | No |
Loire-Atlantique | 1st | Mounir Belhamiti | | RE | Karim Benbrahim | | PS | No |
2nd | Andy Kerbrat | | LFI | Andy Kerbrat | | LFI | Yes |
3rd | Ségolène Amiot | | LFI | Ségolène Amiot | | LFI | No |
4th | Julie Laernoes | | LE | Julie Laernoes | | LE | No |
5th | Luc Geismar | | MoDem | Fabrice Roussel | | PS | No |
6th | Jean-Claude Raux | | LE | Jean-Claude Raux | | LE | No |
7th | Sandrine Josso | | MoDem | Sandrine Josso | | MoDem | No |
8th | Matthias Tavel | | LFI | Matthias Tavel | | LFI | No |
9th | Yannick Haury* | | RE | Jean-Michel Brard | | SE (ENS) | No |
10th | Sophie Errante | | RE | Sophie Errante | | RE | No |
Loiret | 1st | Stéphanie Rist | | RE | Stéphanie Rist | | RE | No |
2nd | Caroline Janvier | | RE | Emmanuel Duplessy | | G.s | No |
3rd | Mathilde Paris | | RN | Constance de Pélichy | | DVD | No |
4th | Thomas Ménagé | | RN | Thomas Ménagé | | RN | No |
5th | Anthony Brosse | | RE | Anthony Brosse | | RE | No |
6th | Richard Ramos | | MoDem | Richard Ramos | | MoDem | No |
Lot | 1st | Aurélien Pradié | | LR | Aurélien Pradié | | LR | No |
2nd | Huguette Tiegna | | RE | Christophe Proença | | PS | No |
Lot-et-Garonne | 1st | Michel Lauzzana | | RE | Michel Lauzzana | | RE | No |
2nd | Hélène Laporte | | RN | Hélène Laporte | | RN | No |
3rd | Annick Cousin | | RN | Guillaume Lepers | | LR | No |
Lozère | 1st | Pierre Morel-À-L'Huissier | | UDI | Sophie Pantel | | PS | No |
Maine-et-Loire | 1st | François Gernigon | | HOR | François Gernigon | | HOR | No |
2nd | Stella Dupont | | RE | Stella Dupont | | RE | No |
3rd | Anne-Laure Blin | | LR | Anne-Laure Blin | | LR | No |
4th | Laetitia Saint-Paul | | RE | Laetitia Saint-Paul | | RE | No |
5th | Denis Masséglia | | RE | Denis Masséglia | | RE | No |
6th | Nicole Dubré-Chirat | | RE | Nicole Dubré-Chirat | | RE | No |
7th | Philippe Bolo | | MoDem | Philippe Bolo | | MoDem | No |
Manche | 1st | Philippe Gosselin | | LR | Philippe Gosselin | | LR | No |
2nd | Bertrand Sorre | | RE | Bertrand Sorre | | RE | No |
3rd | Stéphane Travert | | RE | Stéphane Travert | | RE | No |
4th | Anna Pic | | PS | Anna Pic | | PS | No |
Marne | 1st | Xavier Albertini | | HOR | Xavier Albertini | | HOR | No |
2nd | Laure Miller | | RE | Laure Miller | | RE | No |
3rd | Éric Girardin | | RE | Maxime Michelet | | LR (UXD) | No |
4th | Lise Magnier | | HOR | Lise Magnier | | HOR | No |
5th | Charles de Courson | | LC | Charles de Courson | | LC | No |
Haute-Marne | 1st | Christophe Bentz | | RN | Christophe Bentz | | RN | No |
2nd | Laurence Robert-Dehault | | RN | Laurence Robert-Dehault | | RN | Yes |
Mayenne | 1st | Guillaume Garot | | PS | Guillaume Garot | | PS | No |
2nd | Géraldine Bannier | | MoDem | Géraldine Bannier | | MoDem | No |
3rd | Yannick Favennec-Bécot | | HOR | Yannick Favennec-Bécot | | HOR | No |
Meurthe-et-Moselle | 1st | Carole Grandjean* | | RE | Estelle Mercier | | PS | No |
2nd | Emmanuel Lacresse | | RE | Stéphane Hablot | | PS | No |
3rd | Martine Étienne | | LFI | Frédéric Weber | | RN | No |
4th | Thibault Bazin | | DVD | Thibault Bazin | | DVD | No |
5th | Dominique Potier | | PS | Dominique Potier | | PS | No |
6th | Caroline Fiat | | LFI | Anthony Boulogne | | RN | No |
Meuse | 1st | Bertrand Pancher | | DVD | Maxime Amblard | | RN | No |
2nd | Florence Goulet | | RN | Florence Goulet | | RN | Yes |
Morbihan | 1st | Anne Le Hénanff | | HOR | Anne Le Hénanff | | HOR | No |
2nd | Jimmy Pahun | | MoDem | Jimmy Pahun | | MoDem | No |
3rd | Nicole Le Peih | | RE | Nicole Le Peih | | RE | No |
4th | Paul Molac | | REG | Paul Molac | | REG | No |
5th | Lysiane Métayer | | RE | Damien Girard | | LE | No |
6th | Jean-Michel Jacques | | RE | Jean-Michel Jacques | | RE | No |
Moselle | 1st | Belkhir Belhaddad | | RE | Belkhir Belhaddad | | RE | No |
2nd | Ludovic Mendes | | RE | Ludovic Mendes | | RE | No |
3rd | Charlotte Leduc | | LFI | Nathalie Colin-Oesterlé | | UDI | No |
4th | Fabien Di Filippo | | LR | Fabien Di Filippo | | LR | No |
5th | Vincent Seitlinger | | LR | Pascal Jenft | | LR (UXD) | No |
6th | Kévin Pfeffer | | RN | Kévin Pfeffer | | RN | Yes |
7th | Alexandre Loubet | | RN | Alexandre Loubet | | RN | Yes |
8th | Laurent Jacobelli | | RN | Laurent Jacobelli | | RN | No |
9th | Isabelle Rauch | | HOR | Isabelle Rauch | | HOR | No |
Nièvre | 1st | Perrine Goulet | | MoDem | Perrine Goulet | | MoDem | No |
2nd | Patrice Perrot* | | RE | Julien Guibert | | RN | No |
Nord | 1st | Adrien Quatennens* | | LFI | Aurélien Le Coq | | LFI | No |
2nd | Ugo Bernalicis | | LFI | Ugo Bernalicis | | LFI | No |
3rd | Benjamin Saint-Huile | | DVG | Sandra Delannoy | | RN | Yes |
4th | Brigitte Liso | | RE | Brigitte Liso | | RE | No |
5th | Victor Catteau | | RN | Sébastien Huyghe | | SE (ENS) | No |
6th | Charlotte Parmentier-Lecocq | | RE | Charlotte Parmentier-Lecocq | | RE | No |
7th | Félicie Gérard | | HOR | Félicie Gérard | | HOR | No |
8th | David Guiraud | | LFI | David Guiraud | | LFI | No |
9th | Violette Spillebout | | RE | Violette Spillebout | | RE | No |
10th | Vincent Ledoux | | RE | Gérald Darmanin | | RE | No |
11th | Roger Vicot | | PS | Roger Vicot | | PS | No |
12th | Michaël Taverne | | RN | Michaël Taverne | | RN | Yes |
13th | Christine Decodts* | | RE | Julien Gokel | | PS | No |
14th | Paul Christophe | | HOR | Paul Christophe | | HOR | No |
15th | Pierrick Berteloot | | RN | Jean-Pierre Bataille | | DVD | No |
16th | Matthieu Marchio | | RN | Matthieu Marchio | | RN | Yes |
17th | Thibaut François* | | RN | Thierry Tesson | | LR (UXD) | No |
18th | Guy Bricout* | | UDI | Alexandre Dufosset | | RN | Yes |
19th | Sébastien Chenu | | RN | Sébastien Chenu | | RN | Yes |
20th | Fabien Roussel | | PCF | Guillaume Florquin | | RN | Yes |
21st | Béatrice Descamps* | | PR | Valérie Létard | | UDI | No |
Oise | 1st | Victor Habert-Dassault | | LR | Claire Marais-Beuil | | RN | No |
2nd | Philippe Ballard | | RN | Philippe Ballard | | RN | Yes |
3rd | Alexandre Sabatou | | RN | Alexandre Sabatou | | RN | No |
4th | Éric Woerth | | RE | Éric Woerth | | RE | No |
5th | Pierre Vatin | | LR | Frédéric Pierre Vos | | RN | No |
6th | Michel Guiniot | | RN | Michel Guiniot | | RN | No |
7th | Maxime Minot | | LR | David Magnier | | RN | No |
Orne | 1st | Chantal Jourdan | | PS | Chantal Jourdan | | PS | No |
2nd | Véronique Louwagie | | LR | Véronique Louwagie | | LR | No |
3rd | Jérôme Nury | | LR | Jérôme Nury | | LR | No |
Pas-de-Calais | 1st | Emmanuel Blairy | | RN | Emmanuel Blairy | | RN | Yes |
2nd | Jacqueline Maquet* | | RE | Agnès Pannier-Runacher | | RE | No |
3rd | Jean-Marc Tellier | | PCF | Bruno Clavet | | RN | Yes |
4th | Philippe Fait | | RE | Philippe Fait | | RE | No |
5th | Jean-Pierre Pont | | RE | Antoine Golliot | | RN | No |
6th | Christine Engrand | | RN | Christine Engrand | | RN | Yes |
7th | Pierre-Henri Dumont | | LR | Marc de Fleurian | | RN | No |
8th | Bertrand Petit | | PS | Auguste Evrard | | RN | No |
9th | Caroline Parmentier | | RN | Caroline Parmentier | | RN | No |
10th | Thierry Frappé | | RN | Thierry Frappé | | RN | Yes |
11th | Marine Le Pen | | RN | Marine Le Pen | | RN | Yes |
12th | Bruno Bilde | | RN | Bruno Bilde | | RN | Yes |
Puy-de-Dôme | 1st | Marianne Maximi | | LFI | Marianne Maximi | | LFI | No |
2nd | Christine Pirès-Beaune | | PS | Christine Pirès-Beaune | | PS | No |
3rd | Laurence Vichnievsky | | MoDem | Nicolas Bonnet | | LE | No |
4th | Delphine Lingemann | | MoDem | Delphine Lingemann | | MoDem | No |
5th | André Chassaigne | | PCF | André Chassaigne | | PCF | No |
Pyrénées-Atlantiques | 1st | Josy Poueyto | | MoDem | Josy Poueyto | | MoDem | No |
2nd | Jean-Paul Mattei | | MoDem | Jean-Paul Mattei | | MoDem | No |
3rd | David Habib | | DVG | David Habib | | DVG | No |
4th | Iñaki Echaniz | | PS | Iñaki Echaniz | | PS | No |
5th | Florence Lasserre | | MoDem | Colette Capdevielle | | PS | No |
6th | Vincent Bru* | | MoDem | Peio Dufau | | EH Bai | No |
Hautes-Pyrénées | 1st | Sylvie Ferrer | | LFI | Sylvie Ferrer | | LFI | No |
2nd | Benoît Mournet | | RE | Denis Fégné | | PS | No |
Pyrénées-Orientales | 1st | Sophie Blanc | | RN | Sophie Blanc | | RN | No |
2nd | Anaïs Sabatini | | RN | Anaïs Sabatini | | RN | Yes |
3rd | Sandrine Dogor-Such | | RN | Sandrine Dogor-Such | | RN | No |
4th | Michèle Martinez | | RN | Michèle Martinez | | RN | No |
Bas-Rhin | 1st | Sandra Regol | | LE | Sandra Regol | | LE | No |
2nd | Emmanuel Fernandes | | LFI | Emmanuel Fernandes | | LFI | No |
3rd | Bruno Studer | | RE | Thierry Sother | | PS | No |
4th | Françoise Buffet | | RE | Françoise Buffet | | RE | No |
5th | Charles Sitzenstuhl | | RE | Charles Sitzenstuhl | | RE | No |
6th | Louise Morel | | MoDem | Louise Morel | | MoDem | No |
7th | Patrick Hetzel | | LR | Patrick Hetzel | | LR | No |
8th | Stéphanie Kochert | | HOR | Théo Bernhardt | | RN | No |
9th | Vincent Thiébaut | | HOR | Vincent Thiébaut | | HOR | No |
Haut-Rhin | 1st | Brigitte Klinkert | | RE | Brigitte Klinkert | | RE | No |
2nd | Hubert Ott | | MoDem | Hubert Ott | | MoDem | No |
3rd | Didier Lemaire | | HOR | Didier Lemaire | | HOR | No |
4th | Raphaël Schellenberger | | LR | Raphaël Schellenberger | | LR | No |
5th | Olivier Becht | | RE | Olivier Becht | | RE | No |
6th | Bruno Fuchs | | MoDem | Bruno Fuchs | | MoDem | No |
Rhône | 1st | Thomas Rudigoz | | RE | Anaïs Belouassa-Cherifi | | LFI | No |
2nd | Hubert Julien-Laferrière* | | DVE | Boris Tavernier | | LE | No |
3rd | Marie-Charlotte Garin | | LE | Marie-Charlotte Garin | | LE | Yes |
4th | Anne Brugnera | | RE | Sandrine Runel | | PS | No |
5th | Blandine Brocard | | MoDem | Blandine Brocard | | MoDem | No |
6th | Gabriel Amard | | LFI | Gabriel Amard | | LFI | No |
7th | Alexandre Vincendet | | HOR | Abdelkader Lahmar | | LFI | No |
8th | Nathalie Serre | | LR | Jonathan Gery | | RN | No |
9th | Alexandre Portier | | LR | Alexandre Portier | | LR | No |
10th | Thomas Gassilloud | | RE | Thomas Gassilloud | | RE | No |
11th | Jean-Luc Fugit | | RE | Jean-Luc Fugit | | RE | No |
12th | Cyrille Isaac-Sibille | | MoDem | Cyrille Isaac-Sibille | | MoDem | No |
13th | Sarah Tanzilli | | RE | Tiffany Joncour | | RN | No |
14th | Idir Boumertit | | LFI | Idir Boumertit | | LFI | No |
Haute-Saône | 1st | Antoine Villedieu | | RN | Antoine Villedieu | | RN | No |
2nd | Emeric Salmon | | RN | Emeric Salmon | | RN | Yes |
Saône-et-Loire | 1st | Benjamin Dirx | | RE | Benjamin Dirx | | RE | No |
2nd | Josiane Corneloup | | LR | Josiane Corneloup | | LR | No |
3rd | Rémy Rebeyrotte | | RE | Aurélien Dutremble | | RN | No |
4th | Cécile Untermaier | | PS | Eric Michoux | | LR (UXD) | No |
5th | Louis Margueritte | | RE | Arnaud Sanvert | | RN | No |
Sarthe | 1st | Julie Delpech | | RE | Julie Delpech | | RE | No |
2nd | Marietta Karamanli | | PS | Marietta Karamanli | | PS | No |
3rd | Éric Martineau | | MoDem | Éric Martineau | | MoDem | No |
4th | Élise Leboucher | | LFI | Élise Leboucher | | LFI | No |
5th | Jean-Carles Grelier | | RE | Jean-Carles Grelier | | RE | No |
Savoie | 1st | Didier Padey | | MoDem | Marina Ferrari | | MoDem | No |
2nd | Vincent Rolland | | LR | Vincent Rolland | | LR | No |
3rd | Émilie Bonnivard | | LR | Émilie Bonnivard | | LR | No |
4th | Jean-François Coulomme | | LFI | Jean-François Coulomme | | LFI | No |
Haute-Savoie | 1st | Véronique Riotton | | RE | Véronique Riotton | | RE | No |
2nd | Antoine Armand | | RE | Antoine Armand | | RE | No |
3rd | Christelle Petex-Levet | | LR | Christelle Petex-Levet | | LR | No |
4th | Virginie Duby-Muller | | LR | Virginie Duby-Muller | | LR | No |
5th | Anne-Cécile Violland | | HOR | Anne-Cécile Violland | | HOR | No |
6th | Xavier Roseren | | RE | Xavier Roseren | | RE | No |
Paris | 1st | Sylvain Maillard | | RE | Sylvain Maillard | | RE | No |
2nd | Gilles Le Gendre | | RE | Jean Laussucq | | SE (ENS) | No |
3rd | Caroline Yadan | | RE | Léa Balage El Mariky | | LE | No |
4th | Astrid Panosyan-Bouvet | | RE | Astrid Panosyan-Bouvet | | RE | No |
5th | Julien Bayou* | | DVE | Pouria Amirshahi | | LE | Yes |
6th | Sophia Chikirou | | LFI | Sophia Chikirou | | LFI | Yes |
7th | Clément Beaune | | RE | Emmanuel Grégoire | | PS | Yes |
8th | Éva Sas | | LE | Éva Sas | | LE | Yes |
9th | Sandrine Rousseau | | LE | Sandrine Rousseau | | LE | Yes |
10th | Rodrigo Arenas | | LFI | Rodrigo Arenas | | LFI | Yes |
11th | Maud Gatel | | MoDem | Céline Hervieu | | PS | No |
12th | Fanta Berete | | RE | Olivia Gregoire | | RE | No |
13th | David Amiel | | RE | David Amiel | | RE | No |
14th | Benjamin Haddad | | RE | Benjamin Haddad | | RE | No |
15th | Danielle Simonnet | | LFI | Danielle Simonnet | | LFI | No |
16th | Sarah Legrain | | LFI | Sarah Legrain | | LFI | Yes |
17th | Danièle Obono | | LFI | Danièle Obono | | LFI | Yes |
18th | Aymeric Caron | | REV | Aymeric Caron | | REV | Yes |
Seine-Maritime | 1st | Damien Adam | | RE | Florence Hérouin-Leautey | | PS | No |
2nd | Annie Vidal | | RE | Annie Vidal | | RE | No |
3rd | Édouard Bénard | | PCF | Édouard Bénard | | PCF | No |
4th | Alma Dufour | | LFI | Alma Dufour | | LFI | No |
5th | Gérard Leseul | | PS | Gérard Leseul | | PS | No |
6th | Sébastien Jumel | | PCF | Patrice Martin | | RN | No |
7th | Agnès Firmin-Le Bodo | | HOR | Agnès Firmin-Le Bodo | | HOR | No |
8th | Jean-Paul Lecoq | | PCF | Jean-Paul Lecoq | | PCF | No |
9th | Marie-Agnès Poussier-Winsback | | HOR | Marie-Agnès Poussier-Winsback | | HOR | No |
10th | Xavier Batut | | HOR | Robert Le Bourgeois | | RN | No |
Seine-et-Marne | 1st | Aude Luquet | | MoDem | Arnaud Saint-Martin | | LFI | No |
2nd | Juliette Vilgrain | | HOR | Frédéric Valletoux | | HOR | No |
3rd | Jean-Louis Thiériot | | LR | Jean-Louis Thiériot | | LR | No |
4th | Isabelle Périgault | | LR | Julien Limongi | | RN | No |
5th | Patricia Lemoine | | RE | Franck Riester | | RE | No |
6th | Béatrice Roullaud | | RN | Béatrice Roullaud | | RN | No |
7th | Ersilia Soudais | | LFI | Ersilia Soudais | | LFI | No |
8th | Hadrien Ghomi | | RE | Arnaud Bonnet | | LE | No |
9th | Michèle Peyron | | RE | Céline Thiébault-Martinez | | PS | No |
10th | Maxime Laisney | | LFI | Maxime Laisney | | LFI | No |
11th | Olivier Faure | | PS | Olivier Faure | | PS | Yes |
Yvelines | 1st | Charles Rodwell | | RE | Charles Rodwell | | RE | No |
2nd | Anne Bergantz | | MoDem | Jean-Noël Barrot | | MoDem | No |
3rd | Béatrice Piron | | RE | Béatrice Piron | | RE | No |
4th | Denis Bernaert | | HOR | Marie Lebec | | RE | No |
5th | Yaël Braun-Pivet | | RE | Yaël Braun-Pivet | | RE | No |
6th | Natalia Pouzyreff | | RE | Natalia Pouzyreff | | RE | No |
7th | Nadia Hai | | RE | Aurélien Rousseau | | PP | No |
8th | Benjamin Lucas | | G.s | Benjamin Lucas | | G.s | No |
9th | Bruno Millienne | | MoDem | Dieynaba Diop | | PS | No |
10th | Philippe Emmanuel* | | RE | Aurore Bergé | | RE | No |
11th | William Martinet | | LFI | Laurent Mazaury | | UDI | No |
12th | Karl Olive | | RE | Karl Olive | | RE | No |
Deux-Sèvres | 1st | Bastien Marchive | | PR | Bastien Marchive | | PR | No |
2nd | Delphine Batho | | GE | Delphine Batho | | GE | No |
3rd | Jean-Marie Fiévet | | RE | Jean-Marie Fiévet | | RE | No |
Somme | 1st | François Ruffin | | PD | François Ruffin | | PD | No |
2nd | Ingrid Dordain | | EC | Zahia Hamdane | | LFI | No |
3rd | Emmanuel Maquet | | LR | Matthias Renault | | RN | No |
4th | Jean-Philippe Tanguy | | RN | Jean-Philippe Tanguy | | RN | No |
5th | Yaël Menache | | RN | Yaël Menache | | RN | Yes |
Tarn | 1st | Frédéric Cabrolier | | RN | Philippe Bonnecarrère | | AC | No |
2nd | Karen Erodi | | LFI | Karen Erodi | | LFI | No |
3rd | Jean Terlier | | RE | Jean Terlier | | RE | No |
Tarn-et-Garonne | 1st | Valérie Rabault | | PS | Brigitte Barèges | | LR (UXD) | No |
2nd | Marine Hamelet | | RN | Marine Hamelet | | RN | No |
Var | 1st | Yannick Chenevard | | RE | Yannick Chenevard | | RE | No |
2nd | Laure Lavalette | | RN | Laure Lavalette | | RN | Yes |
3rd | Stéphane Rambaud | | RN | Stéphane Rambaud | | RN | No |
4th | Philippe Lottiaux | | RN | Philippe Lottiaux | | RN | Yes |
5th | Julie Lechanteux | | RN | Julie Lechanteux | | RN | Yes |
6th | Frank Giletti | | RN | Frank Giletti | | RN | Yes |
7th | Frédéric Boccaletti | | RN | Frédéric Boccaletti | | RN | No |
8th | Philippe Schreck | | RN | Philippe Schreck | | RN | Yes |
Vaucluse | 1st | Catherine Jaouen | | RN | Raphaël Arnault | | NPA | No |
2nd | Bénédicte Auzanot | | RN | Bénédicte Auzanot | | RN | No |
3rd | Hervé de Lépinau | | RN | Hervé de Lépinau | | RN | Yes |
4th | Marie-France Lorho | | RN | Marie-France Lorho | | RN | No |
5th | Jean-François Lovisolo* | | RE | Catherine Rimbert | | RN | No |
Vendée | 1st | Philippe Latombe | | MoDem | Philippe Latombe | | MoDem | No |
2nd | Béatrice Bellamy | | HOR | Béatrice Bellamy | | HOR | No |
3rd | Stéphane Buchou | | RE | Stéphane Buchou | | RE | No |
4th | Véronique Besse | | DVD | Véronique Besse | | DVD | No |
5th | Pierre Henriet | | HOR | Pierre Henriet | | HOR | No |
Vienne | 1st | Lisa Belluco | | LE | Lisa Belluco | | LE | No |
2nd | Sacha Houlié | | RE | Sacha Houlié | | RE | No |
3rd | Pascal Lecamp | | MoDem | Pascal Lecamp | | MoDem | No |
4th | Nicolas Turquois | | MoDem | Nicolas Turquois | | MoDem | No |
Haute-Vienne | 1st | Damien Maudet | | LFI | Damien Maudet | | LFI | No |
2nd | Stéphane Delautrette | | PS | Stéphane Delautrette | | PS | No |
3rd | Manon Meunier | | LFI | Manon Meunier | | LFI | No |
Vosges | 1st | Stéphane Viry | | LR | Stéphane Viry | | LR | No |
2nd | David Valence | | PR | Gaëtan Dussausaye | | RN | No |
3rd | Christophe Naegelen | | UDI | Christophe Naegelen | | UDI | No |
4th | Jean-Jacques Gaultier | | LR | Sébastien Humbert | | RN | No |
Yonne | 1st | Daniel Grenon | | RN | Daniel Grenon | | RN | No |
2nd | André Villiers | | HOR | Sophie-Laurence Roy | | LR (UXD) | No |
3rd | Julien Odoul | | RN | Julien Odoul | | RN | Yes |
Territoire de Belfort | 1st | Ian Boucard | | LR | Ian Boucard | | LR | No |
2nd | Florian Chauche | | LFI | Guillaume Bigot | | RN | No |
Essonne | 1st | Farida Amrani | | LFI | Farida Amrani | | LFI | No |
2nd | Nathalie Da Conceicao Carvalho | | RN | Nathalie Da Conceicao Carvalho | | RN | No |
3rd | Alexis Izard | | RE | Steevy Gustave | | LE | No |
4th | Marie-Pierre Rixain | | RE | Marie-Pierre Rixain | | RE | No |
5th | Paul Midy | | RE | Paul Midy | | RE | No |
6th | Jérôme Guedj | | PS | Jérôme Guedj | | PS | No |
7th | Robin Reda | | RE | Claire Lejeune | | LFI | No |
8th | Nicolas Dupont-Aignan | | DLF | Bérenger Cernon | | LFI | No |
9th | Éric Husson | | RE | Julie Ozenne | | LE | No |
10th | Antoine Léaument | | LFI | Antoine Léaument | | LFI | No |
Hauts-de-Seine | 1st | Elsa Faucillon | | PCF | Elsa Faucillon | | PCF | Yes |
2nd | Francesca Pasquini | | G.s | Thomas Lam | | LR | No |
3rd | Philippe Juvin | | LR | Philippe Juvin | | LR | Yes |
4th | Sabrina Sebaihi | | LE | Sabrina Sebaihi | | LE | No |
5th | Céline Calvez | | RE | Céline Calvez | | RE | No |
6th | Constance Le Grip | | RE | Constance Le Grip | | RE | No |
7th | Pierre Cazeneuve | | RE | Pierre Cazeneuve | | RE | Yes |
8th | Virginie Lanlo | | UDI | Prisca Thevenot | | RE | No |
9th | Emmanuel Pellerin* | | RE | Stéphane Séjourné | | RE | No |
10th | Claire Guichard | | RE | Gabriel Attal | | RE | No |
11th | Aurélien Saintoul | | LFI | Aurélien Saintoul | | LFI | Yes |
12th | Jean-Louis Bourlanges* | | MoDem | Jean-Didier Berger | | LR | No |
13th | Maud Bregeon | | RE | Maud Bregeon | | RE | No |
Seine-Saint-Denis | 1st | Éric Coquerel | | LFI | Éric Coquerel | | LFI | Yes |
2nd | Stéphane Peu | | PCF | Stéphane Peu | | PCF | Yes |
3rd | Thomas Portes | | LFI | Thomas Portes | | LFI | No |
4th | Soumya Bourouaha | | PCF | Soumya Bourouaha | | PCF | No |
5th | Raquel Garrido | | LFI | Aly Diouara | | LFI | No |
6th | Bastien Lachaud | | LFI | Bastien Lachaud | | LFI | Yes |
7th | Alexis Corbière | | LFI | Alexis Corbière | | LFI | No |
8th | Fatiha Keloua-Hachi | | PS | Fatiha Keloua-Hachi | | PS | No |
9th | Aurélie Trouvé | | LFI | Aurélie Trouvé | | LFI | Yes |
10th | Nadège Abomangoli | | LFI | Nadège Abomangoli | | LFI | Yes |
11th | Clémentine Autain | | LFI | Clémentine Autain | | LFI | Yes |
12th | Jérôme Legavre | | POI | Jérôme Legavre | | POI | No |
Val-de-Marne | 1st | Frédéric Descrozaille | | RE | Sylvain Berrios | | LR | No |
2nd | Clémence Guetté | | LFI | Clémence Guetté | | LFI | Yes |
3rd | Louis Boyard | | LFI | Louis Boyard | | LFI | No |
4th | Maud Petit | | MoDem | Maud Petit | | MoDem | No |
5th | Mathieu Lefèvre | | RE | Mathieu Lefèvre | | RE | No |
6th | Guillaume Gouffier Valente | | RE | Guillaume Gouffier Valente | | RE | No |
7th | Rachel Keke | | LFI | Vincent Jeanbrun | | LR | No |
8th | Michel Herbillon | | LR | Michel Herbillon | | LR | No |
9th | Isabelle Santiago | | PS | Isabelle Santiago | | PS | Yes |
10th | Mathilde Panot | | LFI | Mathilde Panot | | LFI | Yes |
11th | Sophie Taillé-Polian | | G.s | Sophie Taillé-Polian | | G.s | Yes |
Val-d'Oise | 1st | Émilie Chandler | | RE | Anne Sicard | | RN | No |
2nd | Guillaume Vuilletet | | RE | Ayda Hadizadeh | | PS | No |
3rd | Cécile Rilhac | | RE | Emmanuel Maurel | | GRS | No |
4th | Naïma Moutchou | | HOR | Naïma Moutchou | | HOR | No |
5th | Paul Vannier | | LFI | Paul Vannier | | LFI | Yes |
6th | Estelle Folest | | RR | Gabrielle Cathala | | LFI | No |
7th | Dominique Da Silva | | RE | Romain Eskenazi | | PS | No |
8th | Carlos Martens Bilongo | | LFI | Carlos Martens Bilongo | | LFI | Yes |
9th | Arnaud Le Gall | | LFI | Arnaud Le Gall | | LFI | No |
10th | Aurélien Taché | | LFI | Aurélien Taché | | LFI | No |
Guadeloupe | 1st | Olivier Serva | | DVG | Olivier Serva | | DVG | No |
2nd | Christian Baptiste | | PPDG | Christian Baptiste | | PPDG | No |
3rd | Max Mathiasin | | DVG | Max Mathiasin | | DVG | No |
4th | Élie Califer | | FGPS [fr] | Élie Califer | | FGPS [fr] | No |
Martinique | 1st | Jiovanny William | | Péyi-A | Jiovanny William | | Péyi-A | No |
2nd | Marcellin Nadeau | | Péyi-A | Marcellin Nadeau | | Péyi-A | No |
3rd | Johnny Hajjar | | PPM | Béatrice Bellay | | FSM | No |
4th | Jean-Philippe Nilor | | Péyi-A | Jean-Philippe Nilor | | Péyi-A | No |
French Guiana | 1st | Jean-Victor Castor | | MDES | Jean-Victor Castor | | MDES | No |
2nd | Davy Rimane | | PLD | Davy Rimane | | PLD | No |
Réunion | 1st | Philippe Naillet | | PS | Philippe Naillet | | PS | No |
2nd | Karine Lebon | | PLR | Karine Lebon | | PLR | No |
3rd | Nathalie Bassire | | DVD | Joseph Rivière | | RN | No |
4th | Emeline K/Bidi | | LP | Emeline K/Bidi | | LP | No |
5th | Jean-Hugues Ratenon | | LFI | Jean-Hugues Ratenon | | LFI | No |
6th | Frédéric Maillot | | PLR | Frédéric Maillot | | PLR | No |
7th | Perceval Gaillard | | LFI | Perceval Gaillard | | LFI | No |
Mayotte | 1st | Estelle Youssouffa | | DVD | Estelle Youssouffa | | DVD | Yes |
2nd | Mansour Kamardine | | LR | Anchya Bamana | | RN | No |
New Caledonia | 1st | Philippe Dunoyer | | CE | Nicolas Metzdorf | | GNC | No |
2nd | Nicolas Metzdorf | | GNC | Emmanuel Tjibaou | | UC | No |
French Polynesia | 1st | Tematai Le Gayic | | Tavini | Moerani Frébault | | Tapura | Yes |
2nd | Steve Chailloux | | Tavini | Nicole Sanquer | | AHIP | No |
3rd | Mereana Reid Arbelot | | Tavini | Mereana Reid Arbelot | | Tavini | No |
Saint Barthélemy and Saint Martin | 1st | Frantz Gumbs | | RSM | Frantz Gumbs | | RSM | No |
Saint Pierre and Miquelon | 1st | Stéphane Lenormand | | AD | Stéphane Lenormand | | AD | No |
Wallis and Futuna | 1st | Mikaele Seo | | RE | Mikaele Seo | | RE | Yes |
French residents overseas | 1st | Christopher Weissberg | | RE | Roland Lescure | | RE | No |
2nd | Éléonore Caroit | | RE | Éléonore Caroit | | RE | No |
3rd | Alexandre Holroyd* | | RE | Vincent Caure | | RE | No |
4th | Pieyre-Alexandre Anglade | | RE | Pieyre-Alexandre Anglade | | RE | No |
5th | Stéphane Vojetta | | DVC | Stéphane Vojetta | | DVC | No |
6th | Marc Ferracci | | RE | Marc Ferracci | | RE | No |
7th | Frédéric Petit | | MoDem | Frédéric Petit | | MoDem | No |
8th | Meyer Habib | | UDI | Caroline Yadan | | RE | No |
9th | Karim Ben Cheïkh | | G.s | Karim Ben Cheïkh | | G.s | No |
10th | Amal Amélia Lakrafi | | RE | Amal Amélia Lakrafi | | RE | No |
11th | Anne Genetet | | RE | Anne Genetet | | RE | No |