Edición | Oro | Plata | Bronce |
París 1900 | Estados Unidos William Carr Harry DeBaecke John Exley John Geiger Edwin Hedley James Juvenal Roscoe Lockwood Edward Marsh Louis Abell (t) | Bélgica Jules De Bisschop Prosper Bruggeman Oscar De Somville Oscar De Cock Maurice Hemelsoet Marcel Van Crombrugge Frank Odberg Maurice Verdonck Alfred Van Landeghem (t) | Países Bajos François Brandt Johannes van Dijk Roelof Klein Ruurd Leegstra Walter Middelberg Hendrik Offerhaus Walter Thijssen Henricus Tromp Hermanus Brockmann (t) |
St. Louis 1904 | Estados Unidos Frederick Cresser Michael Gleason Frank Schell James Flanagan Charles Armstrong Harry Lott Joseph Dempsey John Exley Louis Abell (t) | Canadá Arthur Bailey William Rice George Reiffenstein Phil Boyd George Strange William Wadsworth Don MacKenzie Joseph Wright Thomas Loudon (t) | medalla no otorgada |
Londres 1908 | Reino Unido Albert Gladstone Frederick Kelly Banner Johnstone Guy Nickalls Charles Burnell Ronald Sanderson Raymond Etherington-Smith Henry Bucknall Gilchrist Maclagan (t) | Bélgica Oscar Taelman Marcel Morimont Rémy Orban Georges Mys François Vergucht Polydore Veirman Oscar De Somville Rodolphe Poma Alfred Van Landeghem (t) | Canadá Irvine Robertson Joseph Wright Julius Thomson Walter Lewis Gordon Balfour Becher Gale Charles Riddy Geoffrey Taylor Douglas Kertland (t) |
Reino Unido Frank Jerwood Eric Powell Oswald Carver Edward Williams Henry Goldsmith Harold Kitching John Burn Douglas Stuart Richard Boyle (t) |
Estocolmo 1912 | Reino Unido Edgar Burgess Sidney Swann Leslie Wormald Ewart Horsfall James Angus Gillan Stanley Garton Alister Kirby Philip Fleming Henry Wells (t) | Reino Unido William Fison William Parker Thomas Gillespie Beaufort Burdekin Frederick Pitman Arthur Wiggins Charles Littlejohn Robert Bourne John Walker (t) | Alemania Otto Liebing Max Bröske Max Vetter Willi Bartholomae Fritz Bartholomae Werner Dehn Rudolf Reichelt Hans Matthiae Kurt Runge (t) |
Amberes 1920 | Estados Unidos Virgil Jacomini Edwin Graves William Jordan Edward Moore Alden Sanborn Donald Johnston Vincent Gallagher Clyde King Sherman Clark (t) | Reino Unido Ewart Horsfall Guy Oliver Nickalls Richard Lucas Walter James John Campbell Sebastian Earl Ralph Shove Sidney Swann Robin Johnstone (t) | Noruega Theodor Nag Conrad Olsen Adolf Nilsen Håkon Ellingsen Thore Michelsen Arne Mortensen Karl Nag Tollef Tollefsen Thoralf Hagen (t) |
París 1924 | Estados Unidos Leonard Carpenter Howard Kingsbury Alfred Lindley John Miller James Rockefeller Frederick Sheffield Benjamin Spock Alfred Wilson Laurence Stoddard (t) | Canadá Arthur Bell Robert Hunter William Langford Harold Little John Smith Warren Snyder Norman Taylor William Wallace Ivor Campbell (t) | Italia Ante Katalinić Frane Katalinić Šimun Katalinić Giuseppe Crivelli Petar Ivanov Bruno Sorić Carlo Toniatti Vittorio Gliubich Latino Galasso (t) |
Ámsterdam 1928 | Estados Unidos Marvin Stalder John Brinck Francis Frederick William Thompson William Dally James Workman Hubert Caldwell Peter Donlon Donald Blessing (t) | Reino Unido Jamie Hamilton Guy Oliver Nickalls John Badcock Donald Gollan Harold Lane Gordon Killick Jack Beresford Harold West Arthur Sulley (t) | Canadá Frederick Hedges Frank Fiddes John Hand Herbert Richardson Jack Murdoch Athol Meech Edgar Norris William Ross John Donnelly (t) |
Los Ángeles 1932 | Estados Unidos Edwin Salisbury James Blair Duncan Gregg David Dunlap Burton Jastram Charles Chandler Harold Tower Winslow Hall Norris Graham (t) | Italia Vittorio Cioni Mario Balleri Renato Bracci Dino Barsotti Roberto Vestrini Guglielmo Del Bimbo Enrico Garzelli Renato Barbieri Cesare Milani (t) | Canadá Earl Eastwood Joseph Harris Stanley Stanyar Harry Fry Cedric Liddell William Thoburn Donald Boal Albert Taylor George MacDonald (t) |
Berlín 1936 | Estados Unidos Herbert Morris Charles Day Gordon Adam John White James McMillin George Hunt Joe Rantz Donald Hume Robert Moch (t) | Italia Guglielmo Del Bimbo Dino Barsotti Oreste Grossi Enzo Bartolini Mario Checcacci Dante Secchi Ottorino Quaglierini Enrico Garzelli Cesare Milani (t) | Alemania Alfred Rieck Helmut Radach Hans Kuschke Heinz Kaufmann Gerd Völs Werner Loeckle Hans-Joachim Hannemann Herbert Schmidt Wilhelm Mahlow (t) |
Londres 1948 | Estados Unidos Ian Turner David Turner James Hardy George Ahlgren Lloyd Butler David Brown Justus Smith John Stack Ralph Purchase (t) | Reino Unido Christopher Barton Michael Lapage Guy Richardson Ernest Bircher Paul Massey Charles Lloyd David Meyrick Alfred Mellows Jack Dearlove (t) | Noruega Kristoffer Lepsøe Thorstein Kråkenes Hans Hansen Halfdan Gran Olsen Harald Kråkenes Leif Næss Thor Pedersen Carl Monssen Sigurd Monssen (t) |
Helsinki 1952 | Estados Unidos Franklin Shakespeare William Fields James Dunbar Richard Murphy Robert Detweiler Henry Proctor Wayne Frye Edward Stevens Charles Manring (t) | Unión Soviética Yevgueni Brago Vladimir Rodimushkin Aleksey Komarov Igor Borisov Slava Amiragov Leonid Gissen Yevgueni Samsonov Vladimir Kriukov Igor Poliakov (t) | Australia Robert Tinning Ernest Chapman Nimrod Greenwood David Anderson Geoff Williamson Mervyn Finlay Edward Pain Phil Cayzer Thomas Chessell (t) |
Melbourne 1956 | Estados Unidos Thomas Charlton David Wight John Cooke Donald Beer Caldwell Esselstyn Charles Grimes Richard Wailes Robert Morey William Becklean (t) | Canadá Philip Kueber Richard McClure Robert Wilson David Helliwell Donald Pretty William McKerlich Douglas McDonald Lawrence West Carlton Ogawa (t) | Australia Michael Aikman David Boykett Angus Benfield James Howden Garth Manton Walter Howell Adrian Monger Bryan Doyle Harold Hewitt (t) |
Roma 1960 | Equipo Alemán Unificado Manfred Rulffs Walter Schröder Frank Schepke Kraft Schepke Karl-Heinrich von Groddeck Karl-Heinz Hopp Klaus Bittner Hans Lenk Willi Padge (t) | Canadá Donald Arnold Walter D'Hondt Nelson Kuhn John Lecky Lorne Loomer Archibald MacKinnon William McKerlich Glen Mervyn Sohen Biln (t) | Checoslovaquia Bohumil Janoušek Jan Jindra Jiří Lundák Stanislav Lusk Václav Pavkovič Luděk Pojezný Jan Švéda Josef Věntus Miroslav Koníček (t) |
Tokio 1964 | Estados Unidos Joseph Amlong Thomas Amlong Harold Budd Emory Clark Stanley Cwiklinski Hugh Foley William Knecht William Stowe Róbert Zimonyi (t) | Equipo Alemán Unificado Klaus Aeffke Klaus Bittner Karl-Heinrich von Groddeck Hans-Jürgen Wallbrecht Klaus Behrens Jürgen Schröder Jürgen Plagemann Horst Meyer Thomas Ahrens (t) | Checoslovaquia Petr Čermák Jiří Lundák Jan Mrvík Július Toček Josef Věntus Luděk Pojezný Bohumil Janoušek Richard Nový Miroslav Koníček (t) |
México 1968 | Alemania Occidental Horst Meyer Wolfgang Hottenrott Dirk Schreyer Egbert Hirschfelder Rüdiger Henning Jörg Siebert Lutz Ulbricht Nikolaus Ott Gunther Tiersch (t) | Australia Alfred Duval David Douglas Michael Morgan John Ranch Joe Fazio Gary Pearce Peter Dickson Robert Shirlaw Alan Grover (t) | Unión Soviética Zigmas Jukna Alexandr Martyshkin Antanas Bagdonavičius Vytautas Briedis Vladimir Sterlik Valentin Kravchuk Juozas Jagelavičius Viktor Suslin Yuri Lorentsson (t) |
Múnich 1972 | Nueva Zelanda Anthony Hurt Gerard Veldman Richard Joyce John Hunter Lindsay Wilson Athol Earl Trevor Coker Gary Robertson Simon Dickie (t) | Estados Unidos Lawrence Terry Franklin Hobbs Peter Raymond Timothy Mickelson Eugene Clapp William Hobbs Cleve Livingston Michael Livingston Paul Hoffman (t) | Alemania Oriental Hans-Joachim Borzym Jörg Landvoigt Harold Dimke Manfred Schneider Hartmut Schreiber Manfred Schmorde Bernd Landvoigt Heinrich Mederow Dietmar Schwarz (t) |
Montreal 1976 | Alemania Oriental Bernd Baumgart Gottfried Döhn Werner Klatt Hans-Joachim Lück Dieter Wendisch Roland Kostulski Ulrich Karnatz Karl-Heinz Prudöhl Karl-Heinz Danielowski (t) | Reino Unido Richard Lester John Yallop Timothy Crooks Hugh Matheson David Maxwell James Clark Frederick Smallbone Leonard Robertson Patrick Sweeney (t) | Nueva Zelanda Ivan Sutherland Trevor Coker Peter Dignan Lindsay Wilson Athol Earl David Rodger Alexander McLean Anthony Hurt Simon Dickie (t) |
Moscú 1980 | Alemania Oriental Bernd Krauß Hans-Peter Koppe Ulrich Kons Jörg Friedrich Jens Doberschütz Ulrich Karnatz Uwe Dühring Bernd Höing Klaus-Dieter Ludwig (t) | Reino Unido Duncan McDougall Allan Whitwell Henry Clay Chris Mahoney Andrew Justice John Pritchard Malcolm McGowan Richard Stanhope Colin Moynihan (t) | Unión Soviética Viktor Kokoshin Andrei Tishchenko Alexandr Tkachenko Jonas Pinskus Jonas Narmontas Andrei Luguin Alexandr Tkachenko Igor Maistrenko Grigori Dmitrenko (t) |
Los Ángeles 1984 | Canadá Blair Horn Dean Crawford Michael Evans Paul Steele Grant Main Mark Evans Kevin Neufeld Patrick Turner Brian McMahon (t) | Estados Unidos Walter Lubsen Andrew Sudduth John Terwilliger Christopher Penny Thomas Darling Fred Borchelt Charles Clapp Bruce Ibbetson Robert Jaugstetter (t) | Australia Craig Muller Clyde Hefer Samuel Patten Timothy Willoughby Ian Edmunds James Battersby Ion Popa Stephen Evans Gavin Thredgold (t) |
Seúl 1988 | Alemania Occidental Bahne Rabe Eckhardt Schultz Ansgar Wessling Wolfgang Maennig Matthias Mellinghaus Thomas Möllenkamp Thomas Domian Armin Eichholz Manfred Klein (t) | Unión Soviética Viktor Omelyanovich Vasily Tikhonov Andrey Vasilyev Pavlo Hurkovskiy Nikolay Kumarov Veniamin But Viktor Diduk Aleksandr Dumchev Aleksandr Lukianov (t) | Estados Unidos Mike Teti Jonathan Smith Ted Patton Jack Rusher Peter Nordell Jeffrey McLaughlin Doug Burden John Pescatore Seth Bauer (t) |
Barcelona 1992 | Canadá Darren Barber Andrew Crosby Michael Forgeron Robert Marland Derek Porter Michael Rascher Bruce Robertson John Wallace Terrence Paul (t) | Rumania Iulică Ruican Viorel Talapan Vasile Năstase Gabriel Marin Dănuț Dobre Valentin Robu Vasile Măstăcan Ioan Vizitiu Marin Gheorghe (t) | Alemania Roland Baar Armin Eichholz Detlef Kirchhoff Bahne Rabe Frank Richter Hans Sennewald Thorsten Streppelhoff Ansgar Wessling Manfred Klein (t) |
Atlanta 1996 | Países Bajos Koos Maasdijk Ronald Florijn Michiel Bartman Henk-Jan Zwolle Niels van der Zwan Niels van Steenis Diederik Simon Nico Rienks Jeroen Duyster (t) | Alemania Mark Kleinschmidt Detlef Kirchhoff Wolfram Huhn Roland Baar Marc Weber Ulrich Viefers Thorsten Streppelhoff Frank Richter Peter Thiede (t) | Rusia Pavel Melnikov Andrey Glukhov Anton Chermashentsev Nikolay Aksyonov Dmitry Rozinkevich Sergey Matveyev Roman Monchenko Vladimir Volodenkov Aleksandr Lukianov (t) |
Sídney 2000 | Reino Unido Andrew Lindsay Ben Hunt-Davis Simon Dennis Louis Attrill Luka Grubor Kieran West Fred Scarlett Steve Trapmore Rowley Douglas (t) | Australia Christian Ryan Alastair Gordon Nick Porzig Rob Jahrling Michael McKay Stuart Welch Daniel Burke Jaime Fernandez Brett Hayman (t) | Croacia Igor Francetić Tihomir Franković Tomislav Smoljanović Nikša Skelin Siniša Skelin Krešimir Čuljak Igor Boraska Branimir Vujević Silvijo Petriško (t) |
Atenas 2004 | Estados Unidos Jason Read Wyatt Allen Christian Ahrens Joseph Hansen Matt Deakin Dan Beery Beau Hoopman Bryan Volpenhein Peter Cipollone (t) | Países Bajos Matthijs Vellenga Gijs Vermeulen Jan-Willem Gabriëls Daniël Mensch Geert-Jan Derksen Gerritjan Eggenkamp Diederik Simon Michiel Bartman Chun Wei Cheung (t) | Australia Stefan Szczurowski Stuart Reside Stuart Welch James Stewart Geoffrey Stewart Boden Hanson Michael McKay Stephen Stewart Michael Toon (t) |
Beijing 2008 | Canadá Kevin Light Ben Rutledge Andrew Byrnes Jake Wetzel Malcolm Howard Dominic Seiterle Adam Kreek Kyle Hamilton Brian Price (t) | Reino Unido Alex Partridge Tom Stallard Tom Lucy Richard Egington Josh West Alastair Heathcote Matt Langridge Colin Smith Acer Nethercott (t) | Estados Unidos Beau Hoopman Matt Schnobrich Micah Boyd Wyatt Allen Daniel Walsh Steven Coppola Josh Inman Bryan Volpenhein Marcus McElhenney (t) |
Londres 2012 | Alemania Filip Adamski Andreas Kuffner Eric Johannesen Maximilian Reinelt Richard Schmidt Lukas Müller Florian Mennigen Kristof Wilke Martin Sauer (t) | Canadá Gabriel Bergen Douglas Csima Robert Gibson Conlin McCabe Malcolm Howard Andrew Byrnes Jeremiah Brown Will Crothers Brian Price (t) | Reino Unido Alex Partridge James Foad Tom Ransley Richard Egington Moe Sbihi Greg Searle Matt Langridge Constantine Louloudis Phelan Hill (t) |
Río de Janeiro 2016 | Reino Unido Paul Bennett Scott Durant Matt Gotrel Matt Langridge Tom Ransley Pete Reed Will Satch Andrew Triggs Hodge Phelan Hill (t) | Alemania Maximilian Munski Malte Jakschik Andreas Kuffner Eric Johannesen Maximilian Reinelt Felix Drahotta Richard Schmidt Hannes Ocik Martin Sauer (t) | Países Bajos Kaj Hendriks Robert Lücken Boaz Meylink Boudewijn Röell Olivier Siegelaar Dirk Uittenbogaard Mechiel Versluis Tone Wieten Peter Wiersum (t) |
Tokio 2020 | Nueva Zelanda Tom Mackintosh Hamish Bond Thomas Murray Michael Brake Dan Williamson Phillip Wilson Shaun Kirkham Matt Macdonald Sam Bosworth (t) | Alemania Johannes Weißenfeld Laurits Follert Olaf Roggensack Torben Johannesen Jakob Schneider Malte Jakschik Richard Schmidt Hannes Ocik Martin Sauer (t) | Reino Unido Josh Bugajski Jacob Dawson Thomas George Moe Sbihi Charles Elwes Oliver Wynne-Griffith James Rudkin Thomas Ford Henry Fieldman (t) |
París 2024 | Reino Unido Sholto Carnegie Rory Gibbs Morgan Bolding Jacob Dawson Charles Elwes Thomas Digby James Rudkin Thomas Ford Harry Brightmore (t) | Países Bajos Ralf Rienks Olav Molenaar Sander de Graaf Ruben Knab Gert-Jan van Doorn Jacob van de Kerkhof Jan van der Bij Mick Makker Dieuwke Fetter (t) | Estados Unidos Henry Hollingsworth Nicholas Rusher Christian Tabash Clark Dean Christopher Carlson Peter Chatain Evan Olson Pieter Quinton Rielly Milne (t) |