Formula 2 Venäjän Grand Prix 2018
Formula 2 Venäjän Grand Prix 2018 | |
---|---|
11. osakilpailu 12 osakilpailusta kaudella 2018. | |
Päivämäärä | 29. syyskuuta 2018 |
Sijainti | Sotši, Venäjä |
Rata | Katuun pohjautuva moottorirata 5,848 km |
Lauantain kilpailu | |
Pituus | 28 kierrosta, 163,744 km |
Sää | Puolipilvinen |
Paalupaikka | |
Kuljettaja | Nyck de Vries (Pertamina Prema Theodore Racing) |
Aika | 1.46,476 |
Nopein kierros | |
Kuljettaja | Nyck de Vries (Pertamina Prema Theodore Racing) |
Aika | 1.51,929 (kierroksella 8) |
Palkintokoroke | |
Ensimmäinen | Alexander Albon (DAMS) |
Toinen | Nicholas Latifi (DAMS) |
Kolmas | Nyck de Vries (Pertamina Prema Theodore Racing) |
Sunnuntain kilpailu | |
Pituus | 21 kierrosta, 122,808 km |
Sää | Epävakaa |
Nopein kierros | |
Kuljettaja | George Russell (ART Grand Prix) |
Aika | 1.50,501 (kierroksella 5) |
Palkintokoroke | |
Ensimmäinen | George Russell (ART Grand Prix) |
Toinen | Sérgio Sette Câmara (Carlin) |
Kolmas | Alexander Albon (DAMS) |
Infobox OK |
Formula 2 Venäjän Grand Prix 2018 oli Formula 2 -kauden 2018 11. osakilpailu, joka ajettiin 29.–30. syyskuuta Sotšin katuradalla Venäjällä.
Tulokset
Aika-ajot
Sija | Nro | Kuljettaja | Talli | Aika | Ero | Lähtöruutu |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Nyck de Vries | Pertamina Prema Theodore Racing | 1.46,476 | 1 | |
2 | 19 | Lando Norris | Carlin | 1.46,696 | +0,220 | 2 |
3 | 8 | George Russell | ART Grand Prix | 1.46,839 | +0,363 | 3 |
4 | 6 | Nicholas Latifi | DAMS | 1.46,890 | +0,414 | 4 |
5 | 5 | Alexander Albon | DAMS | 1.47,039 | +0,563 | 5 |
6 | 14 | Luca Ghiotto | Campos Vexatec Racing | 1.47,151 | +0,675 | 6 |
7 | 2 | Tadasuke Makino | Russian Time | 1.47,372 | +0,896 | 7 |
8 | 18 | Sérgio Sette Câmara | Carlin | 1.47,384 | +0,908 | 8 |
9 | 7 | Jack Aitken | ART Grand Prix | 1.47,634 | +1,158 | 9 |
10 | 11 | Maximilian Günther | BWT Arden | 1.47,743 | +1,267 | 10 |
11 | 21 | Antonio Fuoco | Charouz Racing System | 1.47,774 | +1,298 | 11 |
12 | 15 | Roberto Merhi | Campos Vexatec Racing | 1.47,854 | +1,378 | 12 |
13 | 17 | Alessio Lorandi | Trident | 1.48,006 | +1,530 | 13 |
14 | 20 | Louis Delétraz | Charouz Racing System | 1.48,105 | +1,629 | 14 |
15 | 3 | Sean Gelael | Pertamina Prema Theodore Racing | 1.48,154 | +1,678 | 15 |
16 | 10 | Niko Kari | MP Motorsport | 1.48,206 | +1,730 | 16 |
17 | 12 | Nirei Fukuzumi | BWT Arden | 1.48,327 | +1,851 | 17 |
18 | 9 | Dorian Boccolacci | MP Motorsport | 1.48,491 | +2,015 | 18 |
19 | 1 | Artjom Markelov | Russian Time | 1.48,568 | +2,092 | 19 |
20 | 16 | Arjun Maini | Trident | 2.14,971 | +28,495 | 20 |
Lähde:[1] |
Lauantain kilpailu
Sija | Nro | Kuljettaja | Talli | Kierrokset | Aika/Keskeytys | Lähtöruutu | Pisteet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 5 | Alexander Albon | DAMS | 28 | 54.12,383 | 5 | 25 |
2. | 6 | Nicholas Latifi | DAMS | 28 | +11,307 | 4 | 18 |
3. | 4 | Nyck de Vries | Pertamina Prema Theodore Racing | 28 | +14,259 | 1 | 15+4+2 |
4. | 8 | George Russell | ART Grand Prix | 28 | +17,468 | 3 | 12 |
5. | 18 | Sérgio Sette Câmara | Carlin | 28 | +22,953 | 8 | 10 |
6. | 21 | Antonio Fuoco | Charouz Racing System | 28 | +34,899 | 11 | 8 |
7. | 17 | Alessio Lorandi | Trident | 28 | +39,133 | 13 | 6 |
8. | 12 | Nirei Fukuzumi | BWT Arden | 28 | +43,463 | 17 | 4 |
9. | 15 | Roberto Merhi | Campos Vexatec Racing | 28 | +46,334 | 12 | 2 |
10. | 2 | Tadasuke Makino | Russian Time | 28 | +46,461 | 7 | 1 |
11. | 1 | Artjom Markelov | Russian Time | 28 | +53,455 | 19 | |
12. | 20 | Louis Delétraz | Charouz Racing System | 28 | +56,606 | 14 | |
13. | 9 | Dorian Boccolacci | MP Motorsport | 28 | +1.00,950 | 18 | |
14. | 7 | Jack Aitken | ART Grand Prix | 28 | +1.06,522 | 9 | |
15. | 16 | Arjun Maini | Trident | 27 | +1 kierros | 20 | |
16.† | 11 | Maximilian Günther | BWT Arden | 26 | DNF | 10 | |
Kesk. | 10 | Niko Kari | MP Motorsport | 23 | DNF | 16 | |
Kesk. | 19 | Lando Norris | Carlin | 6 | DNF | 2 | |
Kesk. | 14 | Luca Ghiotto | Campos Vexatec Racing | 1 | DNF | 6 | |
DNS | 3 | Sean Gelael | Pertamina Prema Theodore Racing | 0 | Ei startannut | 15 | |
Lähde:[1] |
Sunnuntain kilpailu
Sija | Nro | Kuljettaja | Talli | Kierrokset | Aika/Keskeytys | Lähtöruutu | Pisteet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 8 | George Russell | ART Grand Prix | 21 | 44.46,259 | 5 | 15+2 |
2. | 18 | Sérgio Sette Câmara | Carlin | 21 | +7,438 | 4 | 12 |
3. | 5 | Alexander Albon | DAMS | 21 | +8,216 | 8 | 10 |
4. | 4 | Nyck de Vries | Pertamina Prema Theodore Racing | 21 | +19,132 | 6 | 8 |
5. | 1 | Artjom Markelov | Russian Time | 21 | +22,258 | 11 | 6 |
6. | 15 | Roberto Merhi | Campos Vexatec Racing | 21 | +27,778 | 9 | 4 |
7. | 12 | Nirei Fukuzumi | BWT Arden | 21 | +30,852 | 1 | 2 |
8. | 9 | Dorian Boccolacci | MP Motorsport | 21 | +35,190 | 13 | 1 |
9. | 21 | Antonio Fuoco | Charouz Racing System | 21 | +39,981 | 3 | |
10. | 11 | Maximilian Günther | BWT Arden | 21 | +47,076 | 16 | |
11. | 2 | Tadasuke Makino | Russian Time | 21 | +50,708 | 10 | |
12. | 3 | Sean Gelael | Pertamina Prema Theodore Racing | 21 | +53,110 | 20 | |
13. | 20 | Louis Delétraz | Charouz Racing System | 21 | +53,404 | 12 | |
14. | 14 | Luca Ghiotto | Campos Vexatec Racing | 21 | +53,553 | 19 | |
15. | 16 | Arjun Maini | Trident | 21 | +1.52,002 | 15 | |
Kesk. | 19 | Lando Norris | Carlin | 16 | DNF | 18 | |
Kesk. | 7 | Jack Aitken | ART Grand Prix | 11 | DNF | 14 | |
Kesk. | 10 | Niko Kari | MP Motorsport | 10 | DNF | 17 | |
Kesk. | 6 | Nicholas Latifi | DAMS | 0 | Kolari (Lorandi) | 7 | |
Kesk. | 17 | Alessio Lorandi | Trident | 0 | Kolari (Latifi) | 2 | |
Lähde:[1] |
Muuta
- Niko Karin ensimmäinen kilpailu.
- Alessio Lorandin ensimmäiset pisteet.
- Roberto Merhi korvasi Roy Nissanyn Campoksella.
Katso myös
Lähteet
- ↑ a b c 2018 FIA Formula 2 Sochi Results www.fiaformula2.com. Viitattu 5.10.2018.