Karsinnat jalkapallon Euroopan-mestaruuskilpailuihin 2024
UEFA Euro 2024 -karsinnat | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
UEFA Euro 2024 qualifying | |||||||
Joukkueet | 53 | ||||||
Ajankohta | 23. maaliskuuta 2023 – 26. maaliskuuta 2024 | ||||||
Ottelut | 92 | ||||||
Maalit | 253 (2,75 ottelua kohti) | ||||||
Yleisö | 2 071 971 (22 521 ottelua kohti) | ||||||
Maalintekijä | Romelu Lukaku Rasmus Højlund (6 maalia) | ||||||
| |||||||
Infobox OK |
Karsinnat jalkapallon Euroopan-mestaruuskilpailuihin 2024 käynnistyivät maaliskuussa 2023. Karsintoihin osallistuneista UEFA:n 53 maajoukkueesta 23 eteni yhdessä isäntämaa Saksan kanssa lopputurnaukseen. Karsinnat olivat sidoksissa Kansojen liigan kauteen 2022–2023, josta oli myös mahdollista edetä lopputurnaukseen.
Joukkueet
53 UEFA:n jäsenmaata osallistuvat karsintoihin. Isäntämaa Saksa pääsi automaattisesti lopputurnaukseen. Venäjä suljettiin kisoista pois Ukrainaan tekemänsä hyökkäyksen johdosta.[1] Joukkueet jaettiin kymmeneen lohkoon, joista seitsemässä pelasi viisi joukkuetta ja kahdessa lohkossa kuusi.[2]
- Alankomaat
- Albania
- Andorra
- Armenia
- Azerbaidžan
- Belgia
- Bosnia ja Hertsegovina
- Bulgaria
- Englanti
- Espanja
- Färsaaret
- Georgia
- Gibraltar
- Irlanti
- Islanti
- Israel
- Italia
- Itävalta
- Kazakstan
- Kosovo
- Kreikka
- Kroatia
- Kypros
- Latvia
- Liechtenstein
- Liettua
- Luxemburg
- Pohjois-Makedonia
- Malta
- Moldova
- Montenegro
- Norja
- Pohjois-Irlanti
- Portugali
- Puola
- Ranska
- Romania
- Ruotsi
- San Marino
- Serbia
- Skotlanti
- Slovakia
- Slovenia
- Suomi
- Sveitsi
- Tanska
- Tšekki
- Turkki
- Ukraina
- Unkari
- Valko-Venäjä
- Viro
- Wales
Lopputurnaukseen selvinneet joukkueet
Joukkue | Karsintatapa | Karsintapäivä | Aiempia esiintymisiä | Edellinen | Edellinen paras sijoitus |
---|---|---|---|---|---|
Saksa | Isäntämaa | 27. syyskuuta 2018 | 13 | 2020 | Mestaruus (1972, 1980 ja 1996) |
Belgia | Lohko F:n voittaja | 13. lokakuuta 2023 | 6 | 2020 | Hopeaa (1980) |
Portugali | Lohko J:n voittaja | 13. lokakuuta 2023 | 8 | 2020 | Mestaruus (2016) |
Ranska | Lohko B:n voittaja | 13. lokakuuta 2023 | 10 | 2020 | Mestaruus (1984 ja 2000) |
Espanja | Lohko A:n voittaja | 15. lokakuuta 2023 | 11 | 2020 | Mestaruus (1964, 2008 ja 2012) |
Skotlanti | Lohko A:n toinen | 15. lokakuuta 2023 | 3 | 2020 | |
Turkki | Lohko D:n voittaja | 15. lokakuuta 2023 | 5 | 2020 | |
Itävalta | Lohko F:n toinen | 16. lokakuuta 2023 | 3 | 2020 | |
Englanti | Lohko C:n voittaja | 17. lokakuuta 2023 | 10 | 2020 | Hopeaa (2020) |
Unkari | Lohko G:n voittaja | 16. lokakuuta 2023 | 4 | 2020 | |
Slovakia | Lohko J:n toinen | 16. lokakuuta 2023 | 2 | 2020 | |
Albania | Lohko E:n voittaja | 17. marraskuuta 2023 | 1 | 2016 | |
Tanska | Lohko H:n voittaja | 17. marraskuuta 2023 | 9 | 2020 | Mestaruus (1992) |
Alankomaat | Lohko B:n toinen | 19. marraskuuta 2023 | 10 | 2020 | Mestaruus (1988) |
Romania | Lohko I:n voittaja | 18. marraskuuta 2023 | 5 | 2016 | |
Sveitsi | Lohko I:n toinen | 19. marraskuuta 2023 | 5 | 2020 | |
Serbia | Lohko G:n toinen | 19. marraskuuta 2023 | 5 | 2000 | |
Italia | Lohko C:n toinen | 20. marraskuuta 2023 | 10 | 2020 | Mestaruus (1968, 2020) |
Slovenia | Lohko H:n toinen | 20. marraskuuta 2023 | 1 | 2000 | |
Tšekki | Lohko E:n toinen | 20. marraskuuta 2023 | 10 | 2020 | Mestaruus (1976) |
Kroatia | Lohko D:n toinen | 21. marraskuuta 2023 | 6 | 2020 | |
Puola | Play-off Polku A:n voittaja | 26. maaliskuuta 2024 | 4 | 2020 | |
Ukraina | Play-off Polku B:n voittaja | 26. maaliskuuta 2024 | 3 | 2020 | |
Georgia | Play-off Polku C:n voittaja | 26. maaliskuuta 2024 | 0 | Debyytti |
Sijoituksen määräytyminen
Tasapisteissä olevien joukkueiden järjestys sarjataulukossa määritettiin seuraavasti:[3]
- keskinäisten ottelujen pisteet;
- keskinäisten ottelujen maaliero;
- keskinäisten ottelujen tehdyt maalit;
- jos kriteerien 1–3 jälkeen joukkueet ovat yhä tasatilanteessa, kriteerit 1–3 sovelletaan uudelleen yksinomaan näiden joukkueiden keskinäisiin otteluihin. Jos tämä menettely ei johda päätökseen, sovelletaan perusteita 5–11;
- maaliero kaikissa lohkon otteluissa;
- tehdyt maalit kaikissa lohkon otteluissa;
- tehdyt vierasmaalit kaikissa lohkon otteluissa;
- voitot kaikissa lohkon otteluissa;
- vierasvoitot kaikissa lohkon otteluissa;
- kurinpitopisteet kaikissa lohkon otteluissa (1 piste yhdestä keltaisesta kortista, 3 pistettä epäsuorasta punaisesta (kaksi keltaista), 3 pistettä suorasta punaisesta kortista, 4 pistettä keltaisesta ja sen jälkeisestä suorasta punaisesta kortista);
- sijoitus Kansojen liigan rankingissa.
Kokonaissijoituksen kriteerit
- sijoitus lohkossa;
- pisteet;
- maaliero;
- tehdyt maalit;
- tehdyt vierasmaalit;
- voitot;
- vierasvoitot;
- kurinpitopisteet (1 piste yhdestä keltaisesta kortista, 3 pistettä epäsuorasta punaisesta (kaksi keltaista), 3 pistettä suorasta punaisesta kortista, 4 pistettä keltaisesta ja sen jälkeisestä suorasta punaisesta kortista);
- sijoitus Kansojen liigan rankingissa.
Lohkot
Ottelut pelattiin välillä 23. maaliskuuta 2023 – 26. maaliskuuta 2024.[4]
Lohko A
Sij. | Joukkue n • k • m | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | Karsinta | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Espanja | 8 | 7 | 0 | 1 | 25 | 5 | +20 | 21 | Eteni lopputurnaukseen | — | 2–0 | 3–0 | 3–1 | 6–0 | |
2 | Skotlanti | 8 | 5 | 2 | 1 | 17 | 8 | +9 | 17 | 2–0 | — | 3–3 | 2–0 | 3–0 | ||
3 | Norja | 8 | 3 | 2 | 3 | 11 | 9 | +2 | 11 | 0–1 | 1–2 | — | 2–1 | 3–1 | ||
4 | Georgia | 8 | 2 | 2 | 4 | 11 | 15 | −4 | 8 | 1–7 | 2–2 | 1–1 | — | 4–0 | ||
5 | Kypros | 8 | 0 | 0 | 8 | 3 | 28 | −25 | 0 | 1–3 | 0–3 | 0–4 | 1–2 | — |
Lohko B
Sij. | Joukkue n • k • m | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | Karsinta | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ranska | 8 | 7 | 1 | 0 | 29 | 3 | +26 | 22 | Eteni lopputurnaukseen | — | 4–0 | 1–0 | 2–0 | 14–0 | |
2 | Alankomaat | 8 | 6 | 0 | 2 | 17 | 7 | +10 | 18 | 1–2 | — | 3–0 | 1–0 | 3–0 | ||
3 | Kreikka | 8 | 4 | 1 | 3 | 14 | 8 | +6 | 13 | 2–2 | 0–1 | — | 2–1 | 5–0 | ||
4 | Irlanti | 8 | 2 | 0 | 6 | 9 | 10 | −1 | 6 | 0–1 | 1–2 | 0–2 | — | 3–0 | ||
5 | Gibraltar | 8 | 0 | 0 | 8 | 0 | 41 | −41 | 0 | 0–3 | 0–6 | 0–3 | 0–4 | — |
Lohko C
Sij. | Joukkue n • k • m | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | Karsinta | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Englanti | 8 | 6 | 2 | 0 | 22 | 4 | +18 | 20 | Eteni lopputurnaukseen | — | 3–1 | 2–0 | 7–0 | 2–0 | |
2 | Italia | 8 | 4 | 2 | 2 | 16 | 9 | +7 | 14 | 1–2 | — | 2–1 | 5–2 | 4–0 | ||
3 | Ukraina | 8 | 4 | 2 | 2 | 11 | 8 | +3 | 14 | 1–1 | 0–0 | — | 2–0 | 1–0 | ||
4 | Pohjois-Makedonia | 8 | 2 | 2 | 4 | 10 | 20 | −10 | 8 | 1–1 | 1–1 | 1–0 | — | 2–1 | ||
5 | Malta | 8 | 0 | 0 | 8 | 2 | 20 | −18 | 0 | 0–4 | 0–2 | 1–3 | 0–2 | — |
Lohko D
Sij. | Joukkue n • k • m | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | Karsinta | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Turkki | 8 | 5 | 2 | 1 | 14 | 7 | +7 | 17 | Eteni lopputurnaukseen | — | 0–2 | 2–0 | 1–1 | 4–0 | |
2 | Kroatia | 8 | 5 | 1 | 2 | 13 | 4 | +9 | 16 | 0–1 | — | 1–1 | 1–0 | 5–0 | ||
3 | Wales | 8 | 3 | 3 | 2 | 10 | 10 | 0 | 12 | 1–1 | 2–1 | — | 2–4 | 1–0 | ||
4 | Armenia | 8 | 2 | 2 | 4 | 9 | 11 | −2 | 8 | 1–2 | 0–1 | 1–1 | — | 2–1 | ||
5 | Latvia | 8 | 1 | 0 | 7 | 5 | 19 | −14 | 3 | 2–3 | 0–2 | 0–2 | 2–0 | — |
Lohko E
Sij. | Joukkue n • k • m | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | Karsinta | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Albania | 8 | 4 | 3 | 1 | 12 | 4 | +8 | 15 | Eteni lopputurnaukseen | — | 3–0 | 2–0 | 2–0 | 3–0 | |
2 | Tšekki | 8 | 4 | 3 | 1 | 12 | 6 | +6 | 15 | 1–1 | — | 3–1 | 0–0 | 1–0 | ||
3 | Puola | 8 | 3 | 2 | 3 | 10 | 10 | 0 | 11 | 1–0 | 1–1 | — | 1–1 | 2–0 | ||
4 | Moldova | 8 | 2 | 4 | 2 | 7 | 10 | −3 | 10 | 1–1 | 0–0 | 3–2 | — | 1–1 | ||
5 | Färsaaret | 8 | 0 | 2 | 6 | 2 | 13 | −11 | 2 | 1–3 | 0–3 | 0–2 | 0–1 | — |
Lohko F
Sij. | Joukkue n • k • m | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | Karsinta | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Belgia | 8 | 6 | 2 | 0 | 22 | 4 | +18 | 20 | Eteni lopputurnaukseen | — | 1–1 | 1–1 | 5–0 | 5–0 | |
2 | Itävalta | 8 | 6 | 1 | 1 | 17 | 7 | +10 | 19 | 2–3 | — | 2–0 | 4–1 | 2–1 | ||
3 | Ruotsi | 8 | 3 | 1 | 4 | 14 | 12 | +2 | 10 | 0–3 | 1–3 | — | 5–0 | 2–0 | ||
4 | Azerbaidžan | 8 | 2 | 1 | 5 | 7 | 17 | −10 | 7 | 0–1 | 0–1 | 3–0 | — | 1–1 | ||
5 | Viro | 8 | 0 | 1 | 7 | 2 | 22 | −20 | 1 | 0–3 | 0–2 | 0–5 | 0–2 | — |
Lohko G
Sij. | Joukkue n • k • m | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | Karsinta | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Unkari | 8 | 5 | 3 | 0 | 16 | 7 | +9 | 18 | Eteni lopputurnaukseen | — | 2–1 | 3–1 | 2–0 | 3–0 | |
2 | Serbia | 8 | 4 | 2 | 2 | 15 | 9 | +6 | 14 | 1–2 | — | 3–1 | 2–0 | 2–2 | ||
3 | Montenegro | 8 | 3 | 2 | 3 | 9 | 11 | −2 | 11 | 0–0 | 0–2 | — | 2–0 | 2–1 | ||
4 | Liettua | 8 | 1 | 3 | 4 | 8 | 14 | −6 | 6 | 2–2 | 1–3 | 2–2 | — | 1–1 | ||
5 | Bulgaria | 8 | 0 | 4 | 4 | 7 | 14 | −7 | 4 | 2–2 | 1–1 | 0–1 | 0–2 | — |
Lohko H
Sij. | Joukkue n • k • m | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | Karsinta | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tanska | 10 | 7 | 1 | 2 | 19 | 10 | +9 | 22 | Eteni lopputurnaukseen | — | 2–1 | 3–1 | 3–1 | 1–0 | 4–0 | |
2 | Slovenia | 10 | 7 | 1 | 2 | 20 | 9 | +11 | 22 | 1–1 | — | 2–1 | 3–0 | 4–2 | 2–0 | ||
3 | Kazakstan | 10 | 6 | 0 | 4 | 16 | 12 | +4 | 18 | 3–2 | 1–2 | — | 0–1 | 1–0 | 3–1 | ||
4 | Suomi | 10 | 6 | 0 | 4 | 20 | 9 | +11 | 18 | 0–1 | 2–0 | 1–2 | — | 4–0 | 6–0 | ||
5 | Pohjois-Irlanti | 10 | 3 | 0 | 7 | 9 | 13 | −4 | 9 | 2–0 | 0–1 | 0–1 | 0–1 | — | 0–1 | ||
6 | San Marino | 10 | 0 | 0 | 10 | 3 | 31 | −28 | 0 | 1–2 | 0–4 | 0–3 | 1–2 | 0–2 | — |
Lohko I
Sij. | Joukkue n • k • m | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | Karsinta | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Romania | 10 | 6 | 4 | 0 | 16 | 5 | +11 | 22 | Eteni lopputurnaukseen | — | 1–0 | 1–1 | 2–0 | 2–1 | 4–0 | |
2 | Sveitsi | 10 | 4 | 5 | 1 | 22 | 11 | +11 | 17 | 2–2 | — | 3–0 | 1–1 | 3–3 | 3–0 | ||
3 | Israel | 10 | 4 | 3 | 3 | 11 | 11 | 0 | 15 | 1–2 | 1–1 | — | 1–1 | 1–0 | 2–1 | ||
4 | Kosovo | 10 | 2 | 5 | 3 | 10 | 10 | 0 | 11 | 0–0 | 2–2 | 1–0 | — | 0–1 | 1–1 | ||
5 | Valko-Venäjä | 10 | 3 | 3 | 4 | 9 | 14 | −5 | 12 | 0–0 | 0–5 | 1–2 | 2–1 | — | 1–0 | ||
6 | Andorra | 10 | 0 | 2 | 8 | 3 | 20 | −17 | 2 | 0–2 | 1–2 | 0–2 | 0–3 | 0–0 | — |
Lohko J
Sij. | Joukkue n • k • m | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | Karsinta | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Portugali | 10 | 10 | 0 | 0 | 36 | 2 | +34 | 30 | Eteni lopputurnaukseen | — | 3–2 | 9–0 | 2–0 | 3–0 | 4–0 | |
2 | Slovakia | 10 | 7 | 1 | 2 | 17 | 8 | +9 | 22 | 0–1 | — | 0–0 | 4–2 | 2–0 | 3–0 | ||
3 | Luxemburg | 10 | 5 | 2 | 3 | 13 | 19 | −6 | 17 | 0–6 | 0–5 | — | 3–1 | 4–1 | 2–0 | ||
4 | Islanti | 10 | 3 | 1 | 6 | 17 | 16 | +1 | 10 | 0–1 | 1–2 | 1–1 | — | 1–0 | 4–0 | ||
5 | Bosnia ja Hertsegovina | 10 | 3 | 0 | 7 | 9 | 20 | −11 | 9 | 0–5 | 1–2 | 0–2 | 3–0 | — | 2–1 | ||
6 | Liechtenstein | 10 | 0 | 0 | 10 | 1 | 28 | −27 | 0 | 0–2 | 0–1 | 0–1 | 0–7 | 0–2 | — |
Pudotuspelit
Pudotuspelit ratkaisivat kolme viimeistä maajoukkuetta, jotka pääsivät lopputurnaukseen Saksaan. Pudotuspelien kaksitoista osallistujaa valittiin heidän suorituksensa perusteella Kansojen liigassa 2022–2023. Joukkueet jaettiin kolmeen polkuun, joissa kussakin oli neljä joukkuetta, joista jokaisessa oli kaksi yhden ottelun välierää ja yksi loppuottelu. Kolme pudotuspelien voittajaa selviytyivät lopputurnaukseen.
Pudotuspeleihin joukkueet valittiin kriteerien avulla ne kaksitoista joukkuetta, jotka olivat Kansojen liigan kokonaissijoituksen parhaita.
Polku A
Kotijoukkue | Tulos | Vierasjoukkue | Pelipäivä |
---|---|---|---|
Välierät | |||
Puola | 5–1 | Viro | 21. maaliskuuta |
Wales | 4–1 | Suomi | |
Loppuottelu | |||
Wales | 0–0 (ja.) (4–5 rp.) | Puola | 26. maaliskuuta |
Polku B
Kotijoukkue | Tulos | Vierasjoukkue | Pelipäivä |
---|---|---|---|
Välierät | |||
Israel | Islanti | 21. maaliskuuta | |
Bosnia ja Hertsegovina | Ukraina | ||
Loppuottelu | |||
Ukraina | Islanti | 26. maaliskuuta |
Polku C
Kotijoukkue | Tulos | Vierasjoukkue | Pelipäivä |
---|---|---|---|
Välierät | |||
Georgia | Luxemburg | 21. maaliskuuta | |
Kreikka | Kazakstan | ||
Loppuottelu | |||
Georgia | Kreikka | 26. maaliskuuta |
Lähteet
- ↑ Miettinen, Heikki: Venäjä pysyy poissa jalkapallon vuoden 2024 EM-turnauksen karsinnoista hs.fi. 20.9.2022. Helsingin Sanomat. Viitattu 11.10.2022. (suomeksi)
- ↑ UEFA EURO 2024 qualifying draw: Dutch get France, Italy pooled with England uefa.com. 9.10.2022. UEFA. Viitattu 11.10.2022. (englanniksi)
- ↑ Regulations of the UEFA European Football Championship, 2022–24 (pdf) uefa.com. 10.5.2022. UEFA. Viitattu 11.10.2022. (englanniksi)
- ↑ UEFA EURO 2024 qualifying: All you need to know uefa.com. 9.10.2022. UEFA. Viitattu 11.10.2022. (englanniksi)
- ↑ a b c UEFA.com: EURO 2024 play-offs: How they work, state of play | European Qualifiers UEFA.com. 18.3.2024. Viitattu 18.3.2024. (englanniksi)
Aiheesta muualla
- UEFA Euro 2024 (UEFA.com) (englanniksi)
|