Luettelo taitoluistelun olympiamitalisteista
- Pääartikkeli: Taitoluistelu olympialaisissa
Taitoluistelu on ollut talviolympialaisten kisaohjelmassa ensimmäisistä talviolympialaisista, vuoden 1924 talviolympialaisista lähtien. Tätä ennen se oli olympiaohjelmassa vuosien 1908 ja 1920 kesäolympialaisissa. Menestynein taitoluistelumaa olympialaisissa on Yhdysvallat.[1][2]
Miesten yksinluistelu
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1908 Lontoo tulokset | Ulrich Salchow (SWE) | Richard Johansson (SWE) | Per Thorén (SWE) | |
1920 Antwerpen tulokset | Gillis Grafström (SWE) | Andreas Krogh (NOR) | Martin Stixrud (NOR) | |
1924 Chamonix tulokset | Gillis Grafström (SWE) | Willy Böckl (AUT) | Georges Gautschi (SUI) | |
1928 Sankt Moritz tulokset | Gillis Grafström (SWE) | Willy Böckl (AUT) | Robert Van Zeebroeck (BEL) | |
1932 Lake Placid tulokset | Bud Wilson (CAN) | |||
1936 Garmisch-Partenkirchen tulokset | Karl Schäfer (AUT) | Ernst Baier (GER) | Felix Kaspar (AUT) | |
1948 Sankt Moritz tulokset | Dick Button (USA) | Hans Gerschwiler (SUI) | Edi Rada (AUT) | |
1952 Oslo tulokset | Dick Button (USA) | Helmut Seibt (AUT) | Jim Grogan (USA) | |
1956 Cortina d'Ampezzo tulokset | Hayes Jenkins (USA) | Ronnie Robertson (USA) | David Jenkins (USA) | |
1960 Squaw Valley tulokset | David Jenkins (USA) | Karol Divín (TCH) | Don Jackson (CAN) | |
1964 Innsbruck tulokset | Manfred Schnelldorfer (EUA) | Alain Calmat (FRA) | Scotty Allen (USA) | |
1968 Grenoble tulokset | Wolfgang Schwarz (AUT) | Tim Wood (USA) | Patrick Pera (FRA) | |
1972 Sapporo tulokset | Ondrej Nepela (TCH) | Sergei Tšetveruhin (URS) | Patrick Pera (FRA) | |
1976 Innsbruck tulokset | John Curry (GBR) | Vladimir Kovaljov (URS) | Toller Cranston (CAN) | |
1980 Lake Placid tulokset | Robin Cousins (GBR) | Jan Hoffmann (GDR) | Charlie Tickner (USA) | |
1984 Sarajevo tulokset | Brian Orser (CAN) | Jozef Sabovcík (TCH) | ||
1988 Calgary tulokset | Brian Boitano (USA) | Brian Orser (CAN) | Viktor Petrenko (URS) | |
1992 Albertville tulokset | Viktor Petrenko (EUN) | Paul Wylie (USA) | Petr Barna (TCH) | |
1994 Lillehammer tulokset | Aleksei Urmanov (RUS) | Elvis Stojko (CAN) | Philippe Candeloro (FRA) | |
1998 Nagano tulokset | Ilja Kulik (RUS) | Elvis Stojko (CAN) | Philippe Candeloro (FRA) | |
2002 Salt Lake City tulokset | Timothy Goebel (USA) | |||
2006 Torino tulokset | Jevgeni Pljuštšenko (RUS) | Stéphane Lambiel (SUI) | Jeff Buttle (CAN) | |
2010 Vancouver tulokset | ||||
2014 Sotši tulokset | Yuzuru Hanyu (JPN) | Patrick Chan (CAN) | Denis Ten (KAZ) | |
Lähde: Figure Skating Men's Singles Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 5.7.2017. Viitattu 8.1.2017. (englanniksi) |
Naisten yksinluistelu
Miesten kuvioluistelu
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1908 Lontoo tulokset | Nikolai Panin (RU1) | Arthur Cumming (GBR) | Geoffrey Hall-Say (GBR) | |
Lähde: Figure Skating Men's Special Figures Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 30.6.2017. Viitattu 8.1.2017. (englanniksi) |
Pariluistelu
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1908 Lontoo tulokset | Anna Hübler ja | Phyllis Johnson ja | Madge Syers ja | |
1912 ei olympiaohjelmassa | ||||
1920 Antwerpen tulokset | Alexia Bryn ja | Phyllis Johnson ja | ||
1924 Chamonix tulokset | Helene Engelmann ja | Andrée Joly ja | ||
1928 Sankt Moritz tulokset | Andrée Joly ja | Lilly Scholz ja | Melitta Brunner ja | |
1932 Lake Placid tulokset | ||||
1936 Garmisch-Partenkirchen tulokset | Maxi Herber ja | Ilse Pausin ja | Emília Rotter ja | |
1948 Sankt Moritz tulokset | Micheline Lannoy ja | Andrea Kékesy ja | Suzanne Morrow ja | |
1952 Oslo tulokset | Karol Kennedy ja | Marianna Nagy ja | ||
1956 Cortina d'Ampezzo tulokset | Sissy Schwarz ja | Frances Dafoe ja | Marianna Nagy ja | |
1960 Squaw Valley tulokset | Barbara Wagner ja | Marika Kilius ja | Nancy Ludington ja | |
1964 Innsbruck tulokset | Ljudmila Belousova ja | Marika Kilius ja Hans-Jürgen Bäumler (EUA) Debbi Wilkes ja Guy Revell (CAN) | Vivian Joseph ja | |
1968 Grenoble tulokset | Ljudmila Belousova ja | Tatjana Žuk ja | Margot Glockshuber ja | |
1972 Sapporo tulokset | Irina Rodnina ja | Ljudmila Smirnova ja | Manuela Groß ja | |
1976 Innsbruck tulokset | Irina Rodnina ja | Romy Kermer ja | Manuela Groß ja | |
1980 Lake Placid tulokset | Irina Rodnina ja | Marina Tšerkasova ja | Manuela Mager ja | |
1984 Sarajevo tulokset | Elena Valova ja | Kitty Carruthers ja | Larisa Selezneva ja | |
1988 Calgary tulokset | Ekaterina Gordeeva ja | Elena Valova ja | Jill Watson ja | |
1992 Albertville tulokset | Natalia Mishkutenok ja | Elena Bechke ja | Isabelle Brasseur ja | |
1994 Lillehammer tulokset | Ekaterina Gordeeva ja | Natalia Mishkutenok ja | Isabelle Brasseur ja | |
1998 Nagano tulokset | Oksana Kazakova ja | Elena Berezhnaya ja | Mandy Wötzel ja | |
2002 Salt Lake City tulokset | Elena Berezhnaya ja Anton Sikharulidze (RUS) Jamie Salé ja David Pelletier (CAN) | ei jaettu | Shen Xue ja | |
2006 Torino tulokset | Tatiana Totmianina ja | Zhang Dan ja | Shen Xue ja | |
2010 Vancouver tulokset | Shen Xue ja | Aliona Savchenko ja | ||
2014 Sotši tulokset | Tatjana Volosožar ja | Ksenia Stolbova ja | Aliona Savchenko ja | |
Lähde: Figure Skating Mixed Pairs Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 18.9.2009. Viitattu 8.1.2017. (englanniksi) |
Jäätanssi
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1976 Innsbruck tulokset | Ljudmila Pahomova ja | Irina Moiseyeva ja | Colleen O'Connor ja | |
1980 Lake Placid tulokset | Natalia Linichuk ja | Krisztina Regőczy ja | Irina Moiseyeva ja | |
1984 Sarajevo tulokset | Jayne Torvill ja | Natalja Bestemjanova ja | Marina Klimova ja | |
1988 Calgary tulokset | Natalja Bestemjanova ja | Marina Klimova ja | Tracy Wilson ja | |
1992 Albertville tulokset | Marina Klimova ja | Isabelle Duchesnay ja | Maya Usova ja | |
1994 Lillehammer tulokset | Oksana Grishuk ja | Maya Usova ja | Jayne Torvill ja | |
1998 Nagano tulokset | Oksana Grishuk ja | Anjelika Krylova ja | Marina Anissina ja | |
2002 Salt Lake City tulokset | Irina Lobacheva ja | Barbara Fusar-Poli ja | ||
2006 Torino tulokset | Tatiana Navka ja | Tanith Belbin ja | Elena Grushina ja | |
2010 Vancouver tulokset | ||||
2014 Sotši tulokset | Tessa Virtue ja | Elena Ilinykh ja | ||
Lähde: Figure Skating Mixed Ice Dancing Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 3.7.2009. Viitattu 8.1.2017. (englanniksi) |
Joukkuekilpailu
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
2014 Sotši tulokset | Venäjä Evgeni Plushenko Yulia Lipnitskaya Ksenia Stolbova Fedor Klimov Elena Ilinykh Nikita Katsalapov Tatiana Volosozhar Maxim Trankov Ekaterina Bobrova Dmitri Soloviev | Kanada Kevin Reynolds Kaetlyn Osmond Kirsten Moore-Towers Dylan Moscovitch Tessa Virtue Scott Moir Patrick Chan Meagan Duhamel Eric Radford | Yhdysvallat Jason Brown Gracie Gold Marissa Castelli Simon Shnapir Meryl Davis Charlie White Jeremy Abbott Ashley Wagner | |
Lähde: Figure Skating Mixed Team Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 19.4.2014. Viitattu 5.1.2017. (englanniksi) |
Lähteet
Kesälajit | Ammunta · Golf · Jalkapallo · Jousiammunta · Judo · Koripallo · Käsipallo · Lentopallo · Maahockey · Melonta · Miekkailu · Nykyaikainen viisiottelu · Nyrkkeily · Paini · Painonnosto · Purjehdus · Pyöräily · Pöytätennis · Rantalentopallo · Ratsastus · Rugby · Soutu · Sulkapallo · Taekwondo · Taitouinti · Tennis · Triathlon · Uimahypyt · Uinti · Vesipallo · Voimistelu · Yleisurheilu |
---|---|
Talvilajit | Alppihiihto · Ampumahiihto · Curling · Freestylehiihto · Jääkiekko · Kaukalopikaluistelu · Lumilautailu · Maastohiihto · Mäkihyppy · Ohjaskelkkailu · Pikaluistelu · Rattikelkkailu · Skeleton · Taitoluistelu · Yhdistetty |
Poistetut kesälajit | Baseball · Haavipallo · Jeu de paume · Kriketti · Kroketti · Köydenveto · Moottoriveneily · Pelota · Poolo · Racquets · Roque · Softball |
Poistetut talvilajit |