Soutu kesäolympialaisissa 1988
Vuoden 1988 kesäolympialaisten soutu järjestettiin 19. – 25. syyskuuta 1988 Misari Regattalla, Hanamissa, Etelä-Koreassa. Tämä oli 20. kerta kun laji oli mukana olympialaisten ohjelmassa. Mukana oli 592 osanottajaa 38 eri maasta. Tapahtumia oli 14.
Mitalistit
Miehet
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Yksikkö | Thomas Lange | Peter-Michael Kolbe | Eric Verdonk |
Pariairokaksikko | Nico Rienks ja Ronald Florijn | Beat Schwerzmann ja Ueli Bodenmann | Aleksandr Martšenko ja Vasil Jakuša |
Pariaironelonen | Italia Agostino Abbagnale Davide Tizzano Gianluca Farina Piero Poli | Norja Alf Hansen Rolf Thorsen Lars Bjønness Vetle Vinje | Itä-Saksa Jens Köppen Steffen Zühlke Steffen Bogs Heiko Habermann |
Perämiehetön kaksikko | Andy Holmes ja Steve Redgrave | Dănuţ Dobre ja Dragoş Neagu | Sadik Mujkič ja Bojan Prešern |
Perämiehellinen kaksikko | Italia Giuseppe di Capua Carmine Abbagnale Giuseppe Abbagnale | Itä-Saksa Mario Streit Detlef Kirchhoff René Rensch | Yhdistynyt kuningaskunta Patrick Sweeney Andy Holmes Steve Redgrave |
Perämiehetön nelonen | Itä-Saksa Roland Schröder Ralf Brudel Olaf Förster Thomas Greiner | Yhdysvallat Raoul Rodriguez Thomas Bohrer Richard Kennelly David Krmpotich | Länsi-Saksa Guido Grabow Volker Grabow Norbert Keßlau Joerg Puttlitz |
Perämiehellinen nelonen | Itä-Saksa Bernd Niesecke Hendrik Reiher Karsten Schmelling Bernd Eichwurzel Frank Klawonn | Romania Dimitrie Popescu Ioan Snep Vasile Tomoiagă Ladislav Lovrenski Valenti Robu | Uusi-Seelanti Chris White Ian Wright Andrew Bird Greg Johnston George Keys |
Kahdeksikko | Länsi-Saksa Bahne Rabe Eckhardt Schultz Ansgar Wessling Wolfgang Maennig Matthias Mellinghaus Thomas Möllenkamp Thomas Domian Armin Eichholz Manfred Klein | Neuvostoliitto Viktor Omeljanovitš Vasili Tihonov Andrei Vasilijev Pavel Gurkovski Nikolai Kumarov Aleksandr Lukjanov Veniamin But Viktor Diduk Aleksandr Dumtšev | Yhdysvallat Michael Teti Jonathan Smith Edward Patton John Rusher Peter Nordell Jeffrey McLaughlin Doug Burden John Pescatore Seth Bauer |
Naiset
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Yksikkö | Jutta Behrendt | Anne Marden | Magdalena Gujeorguijeva |
Pariairokaksikko | Birgit Peter ja Martina Schröter | Elisabeta Lipă ja Veronica Cochelea | Stefka Madina ja Violeta Ninova |
Pariaironelonen | Itä-Saksa Kerstin Foerster Kristina Mundt Beate Schramm Jana Sorgers | Neuvostoliitto Irina Kalimbet Svetlana Mazyi Inna Frolova Antonina Makhina | Romania Anişoara Bălan Anişoara Minea Veronica Cochela Elisabeta Lipă |
Perämiehetön kaksikko | Olga Homeghi ja Rodica Arba | Radka Stojanova ja Lalka Berberova | Nicola Payne ja Lynley Hannenă |
Perämiehellinen nelonen | Itä-Saksa Martina Walther Gerlinda Dobershuetz Carola Horni Birte Siech Sylvia Rose | Kiina Zhang Xianghua Hu Yadong Yang Xiao Zhou Shouying Li Ronghu | Romania Mărioara Traşcă Veronica Necula Herta Anitaş Doina Lilian Bălan Ecatarina Dancia |
Kahdeksikko | Itä-Saksa Annegret Strauch Judith Zeidler Kathrin Haacker Ute Wild Anja Kluge Betrix Schroer Ramona Balthasar Uta Stange Daniela Neunast | Romania Doina Lilian Bălan Veronica Necula Herta Anitaş Mărioara Traşcă Adriana Bazon Mihaela Armăşescu Rodica Arba Olga Homeghi Ecatarina Dancia | Kiina Zhou Xiuhua Zhang Yali He Yanwen Han Yaqin Zhang Xianghua Zhou Shouying Yang Xiao Hu Yadong Li Ronghua |
Mitalitaulukko
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1. | Itä-Saksa | 8 | 1 | 1 | 10 |
2. | Italia | 2 | 0 | 0 | 2 |
3. | Romania | 1 | 4 | 2 | 7 |
4. | Länsi-Saksa | 1 | 1 | 1 | 3 |
5. | Yhdistynyt kuningaskunta | 1 | 0 | 1 | 2 |
6. | Alankomaat | 1 | 0 | 0 | 1 |
7. | Neuvostoliitto | 0 | 2 | 1 | 3 |
Yhdysvallat | 0 | 2 | 1 | 3 | |
9. | Bulgaria | 0 | 1 | 2 | 3 |
10. | Kiina | 0 | 1 | 1 | 2 |
11. | Norja | 0 | 1 | 0 | 1 |
Sveitsi | 0 | 1 | 0 | 1 | |
13. | Uusi-Seelanti | 0 | 0 | 3 | 3 |
14. | Jugoslavia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Lähteet
- Rowing at the 1988 Seoul Summer Games (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)
Kesäolympialaisten 1988 lajit ja kilpailutapahtumat
Ammunta | Baseball (Näytöslaji) | Jalkapallo | Jousiammunta | Judo | Keilailu (Näytöslaji) | Koripallo | Käsipallo | Lentopallo | Maahockey | Melonta | Miekkailu | Nykyaikainen viisiottelu | Nyrkkeily | Paini | Painonnosto | Purjehdus | Pyöräily | Pyörätuolikelaus (Näytöslaji) | Pöytätennis | Ratsastus | Soutu | Sulkapallo (Näytöslaji) | Taekwondo (Näytöslaji) | Taitouinti | Tennis | Uimahypyt | Uinti | Vesipallo | Voimistelu | Yleisurheilu