Uinnin maailmanmestaruuskilpailut 2005
Uinnin pitkän radan maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 2005 11. kertaa. Kilpailut käytiin Kanadan Montrealissa 16.–31. heinäkuuta. Kilpailujen järjestäjänä toimi kansainvälinen uimaliitto FINA. Kilpailulajeina olivat uinti, avovesiuinti, uimahypyt, taitouinti ja vesipallo. Kilpailut järjestettiin Pyhän Helenan saarella, Parc Jean-Drapeaulla, jossa oli aikaisemmin järjestetty muun muassa Expo 67.
Mitalistit
Uinti
Miehet
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Roland Mark Schoeman | 21,69 KE | Duje Draganja | 21,89 | Bartosz Kizierowski | 21,94 |
100 m | Filippo Magnini | 48,12 KE | Roland Mark Schoeman | 48,28 | Ryk Neethling | 48,34 |
200 m | Michael Phelps | 1.45,20 | Grant Hackett | 1.46,14 | Ryk Neethling | 1.46,63 |
400 m | Grant Hackett | 3.42,91 | Juri Prilukov | 3.44,44 | Oussama Mellouli | 3.46,08 |
800 m | Grant Hackett | 7.38,65 ME | Larsen Jensen | 7.45,63 | Juri Prilukov | 7.46,64 |
1 500 m | Grant Hackett | 14.42,58 | Larsen Jensen | 14.47,58 | David Davies | 14.48,11 |
Selkäuinti | ||||||
50 m | Aristídis Grigoriádis | 24,95 | Matt Welsh | 24,99 | Liam Tancock | 25,02 |
100 m | Aaron Peirsol | 53,62 | Randall Bal | 54,02 | László Cseh | 54,27 |
200 m | Aaron Peirsol | 1.54,66 ME | Markus Rogan | 1.56,63 | Ryan Lochte | 1.57,00 |
Rintauinti | ||||||
50 m | Mark Warnecke | 27,63 | Mark Gangloff | 27,71 | Kōsuke Kitajima | 27,78 |
100 m | Brendan Hansen | 59,37 KE | Kōsuke Kitajima | 59,53 | Hugues Duboscq | 1.00,20 |
200 m | Brendan Hansen | 2.09,85 | Mike Brown | 2.11,22 | Genki Imamura | 2.11,54 |
Perhosuinti | ||||||
50 m | Roland Mark Schoeman | 22,96 ME | Ian Crocker | 23,12 | Serhi Breus | 23,38 |
100 m | Ian Crocker | 50,40 ME | Michael Phelps | 51,65 | Andri Serdinov | 52,08 |
200 m | Paweł Korzeniowski | 1.55,02 | Takeshi Matsuda | 1.55,62 | Wu Peng | 1.56,50 |
Sekauinti | ||||||
200 m | Michael Phelps | 1.56,68 | László Cseh | 1.57,61 | Ryan Lochte | 1.57,79 |
400 m | László Cseh | 4.09,63 | Luca Marin | 4.11,67 | Oussama Mellouli | 4.13,47 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Yhdysvallat Michael Phelps Neil Walker Nate Dusing Jason Lezak | 3.13,77 KE | Kanada Yannick Lupien Rick Say Mike Mintenko Brent Hayden | 3.16,44 | Australia Michael Klim Andrew Mewing Leith Brodie Patrick Murphy | 3.17,56 |
4 × 200 m vapaauinti | Yhdysvallat Michael Phelps Ryan Lochte Peter Vanderkaay Klete Keller | 7.06,58 | Kanada Brent Hayden Colin Russell Rick Say Andrew Hurd | 7.09,73 | Australia Nicholas Sprenger Patrick Murphy Andrew Mewing Grant Hackett | 7.10,59 |
4 × 100 m sekauinti | Yhdysvallat Aaron Peirsol Brendan Hansen Ian Crocker Jason Lezak | 3.31,85 | Venäjä Arkadi Vjattšanin Dmitri Komornikov Igor Martšenko Andrei Kapralov | 3.35,08 | Japani Tomomi Morita Kōsuke Kitajima Ryō Takayasu Daisuke Hosokawa | 3.35,40 |
Naiset
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Lisbeth Lenton | 24,59 | Marleen Veldhuis | 24,83 | Zhu Yingwen | 24,91 |
100 m | Jodie Henry | 54,18 | Malia Metella Natalie Coughlin | 54,74 | – | – |
200 m | Solenne Figuès | 1.58,60 | Federica Pellegrini | 1.58,73 | Josefin Lillhage Yang Yu | 1.59,08 |
400 m | Laure Manaudou | 4.06,44 | Ai Shibata | 4.06,74 | Caitlin McClatchey | 4.07,25 |
800 m | Kate Ziegler | 8.25,31 | Brittany Reimer | 8.27,59 | Ai Shibata | 8.27,86 |
1 500 m | Kate Ziegler | 16.00,41 | Flavia Rigamonti | 16.04,34 | Brittany Reimer | 16.07,73 |
Selkäuinti | ||||||
50 m | Giaan Rooney | 28,63 | Gao Chang | 28,69 | Antje Buschschulte | 28,72 |
100 m | Kirsty Coventry | 1.00,24 | Antje Buschschulte | 1.00,84 | Natalie Coughlin | 1.00,88 |
200 m | Kirsty Coventry | 2.08,52 | Margaret Hoelzer | 2.09,94 | Reiko Nakamura | 2.10,41 |
Rintauinti | ||||||
50 m | Jade Edmistone | 30,45 ME | Jessica Hardy | 30,85 | Brooke Hanson | 30,89 |
100 m | Leisel Jones | 1.06,25 | Jessica Hardy | 1.06,62 | Tara Kirk | 1.07,43 |
200 m | Leisel Jones | 2.21,72 ME | Anne Poleska | 2.25,84 | Mirna Jukić | 2.27,11 |
Perhosuinti | ||||||
50 m | Danni Miatke | 26,11 | Anna-Karin Kammerling | 26,36 | Therese Alshammar | 26,39 |
100 m | Jessicah Schipper | 57,23 KE | Lisbeth Lenton | 57,37 | Otylia Jędrzejczak | 58,57 |
200 m | Otylia Jędrzejczak | 2.05,61 ME | Jessicah Schipper | 2.05,65 | Yūko Nakanishi | 2.09,40 |
Sekauinti | ||||||
200 m | Katie Hoff | 2.10,41 KE | Kirsty Coventry | 2.11,13 | Lara Carroll | 2.13,32 |
400 m | Katie Hoff | 4.36,07 KE | Kirsty Coventry | 4.39,72 | Kaitlin Sandeno | 4.40,85 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Australia Jodie Henry Alice Mills Shayne Reese Lisbeth Lenton | 3.37,32 KE | Saksa Petra Dallmann Antje Buschschulte Annika Liebs Daniela Götz | 3.38,24 | Yhdysvallat Natalie Coughlin Kara Lynn Joyce Lacey Nymeyer Amanda Weir | 3.38,31 |
4 × 200 m vapaauinti | Yhdysvallat Natalie Coughlin Katie Hoff Whitney Myers Kaitlin Sandeno | 7.53,70 KE | Australia Lisbeth Lenton Shayne Reese Bronte Barratt Linda Mackenzie | 7.54,06 | Kiina Zhu Yingwen Pang Jiaying Zhou Yafei Yang Yu | 7.57,29 |
4 × 100 m sekauinti | Australia Sophie Edington Leisel Jones Jessicah Schipper Lisbeth Lenton | 3.57,47 KE | Yhdysvallat Natalie Coughlin Jessica Hardy Rachel Komisarz Amanda Weir | 3.59,92 | Saksa Antje Buschschulte Sarah Poewe Annika Mehlhorn Daniela Götz | 4.02,51 |
Avovesiuinti
Avovesiuinti uitiin 1976 kesäolympialaisia varten rakennetun soutustadionin altaassa. Tämä oli ensimmäinen kerta, kun MM-avovesiuinnit uitiin altaassa.
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet | ||||||
5 km | Thomas Lurz | 51.17,2 | Chip Peterson | 51.18,8 | Simone Ercoli | 51.18,9 |
10 km | Chip Peterson | 1.46.38,1 | Thomas Lurz | 1.46.45,2 | Petăr Stoitšev | 1.46.50,4 |
25 km | David Meca | 5.00.21,4 | Brendan Capell | 5.00.23,6 | Petăr Stoitšev | 5.00.28,4 |
Naiset | ||||||
5 km | Larisa Iltšenko | 55.40,1 | Margy Keefe | 55.44,3 | Edith van Dijk | 55.46,6 |
10 km | Edith van Dijk | 1.56.00,5 | Federica Vitale | 1.56.02,5 | Britta Kamrau | 1.56.04,0 |
25 km | Edith van Dijk | 5.25.06,6 | Britta Kamrau | 5.25.06,9 | Laura La Piana | 5.25.11,5 |
Uimahypyt
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet | ||||||
1 m ponnahduslauta | Alexandre Despatie | 489,69 | Xu Xiang | 445,68 | Wang Feng | 445,56 |
3 m ponnahduslauta | Alexandre Despatie | 813,60 ME | Troy Dumais | 752,76 | He Chong | 730,77 |
10 m kerroshypyt | Hu Jia | 698,01 | José Antonio Guerra | 691,14 | Gleb Galperin | 656,19 |
3 m ponnahduslaudan parikilpailu | Kiina He Chong Wang Feng | 384,42 | Saksa Tobias Schellenberg Andreas Wels | 364,59 | Yhdysvallat Justin Dumais Troy Dumais | 360,27 |
10 m kerroshyppyjen parikilpailu | Venäjä Dmitri Dobroskok Gleb Galperin | 392,88 | Kiina Hu Jia Yang Jinghui | 374,79 | Iso-Britannia Leon Taylor Peter Waterfield | 367,95 |
Naiset | ||||||
1 m ponnahduslauta | Blythe Hartley | 325,65 | Wu Minxia | 299,70 | Heike Fischer | 299,46 |
3 m ponnahduslauta | Guo Jingjing | 645,54 | Wu Minxia | 619,05 | Tania Cagnotto | 591,27 |
10 m kerroshypyt | Laura Wilkinson | 564,87 | Loudy Tourky | 551,25 | Jia Tong | 550,98 |
3 m ponnahduslaudan parikilpailu | Kiina Guo Jingjing Li Ting | 349,80 | Saksa Ditte Kotzian Conny Schmalfuß | 319,05 | Ukraina Olena Fedorova Kristina Ištšenko | 308,82 |
10 m kerroshyppyjen parikilpailu | Kiina Jia Tong Yuan Peilin | 351,60 | Australia Chantelle Newbery Loudy Tourky | 334,89 | Kanada Meaghan Benfeito Roseline Filion | 328,80 |
Taitouinti
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yksinuinti | Virginie Dedieu | 49,834 | Natalja Ištšenko | 49,250 | Gemma Mengual | 49,167 |
Pariuinti | Venäjä Anastasija Davydova Anastasija Jermakova | 99,667 | Espanja Gemma Mengual Paola Tirados | 98,167 | Japani Saho Harada Emiko Suzuki | 98,000 |
Joukkueuinti | Venäjä Marija Gromova Elvira Hasjanova Natalja Ištšenko Olga Kužela Olga Larkina Jelena Ovtšinnikova Svetlana Romašina Anna Šorina | 99,334 | Japani Saho Harada Naoko Kawashima Kanako Kitao Hiromi Kobayashi Erika Komura Takako Konishi Ayako Matsumura Emiko Suzuki Masako Tachibana | 97,834 | Espanja Raquel Corral Andrea Fuentes Tina Fuentes Thaïs Henríquez Gemma Mengual Gisela Morón Irina Rodríguez Paola Tirados Cristina Violán | 97,750 |
Yhdistetty vapaaohjelma | Venäjä Anastasija Davydova Marija Gromova Elvira Hasjanova Natalja Ištšenko Anastasija Jermakova Olga Kužela Olga Larkina Jelena Ovtšinnikova Svetlana Romašina Anna Šorina | 99,333 | Japani Saho Harada Naoko Kawashima Kanako Kitao Hiromi Kobayashi Erika Komura Takako Konishi Ayako Matsumura Emiko Suzuki Masako Tachibana | 97,833 | Espanja Raquel Corral Andrea Fuentes Tina Fuentes Thaïs Henríquez Gemma Mengual Gisela Morón Irina Rodríguez Paola Tirados Cristina Violán | 97,167 |
Vesipallo
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Miehet | Serbia ja Montenegro Vladimir Gojković Danilo Ikodinović Nikola Janović Predrag Jokić Slobodan Nikić Zdravko Radić Aleksandar Šapić Dejan Savić Denis Šefik Petar Trbojević Vanja Udovičić Vladimir Vujasinović Boris Zloković | Unkari Péter Biros Rajmund Fodor István Gergely Tamás Kásás Csaba Kiss Gergely Kiss Norbert Madaras Tamás Molnár Ádám Steinmetz Zoltán Szécsi Márton Szivós Dániel Varga Attila Vári | Kreikka Chrístos Afroudákis Geórgios Afroudákis Theódoros Chatzitheodórou Nikólaos Deligiánnis Dimítrios Mázis Emmanouíl Mylonákis Giórgos Ntóskas Geórgios Réppas Stéfanos-Petrós Sánta Anastásios Schízas Argýris Theodorópoulos Antónios Vlontákis Matthaios Voulgarakis |
Naiset | Unkari Tímea Benkő Fruzsina Brávik Rita Drávucz Patrícia Horváth Dóra Kisteleki Anikó Pelle Krisztina Serfőző Mercédesz Stieber Orsolya Takács Eszter Tomaskovics Andrea Tóth Ágnes Valkai Krisztina Zantleitner | Yhdysvallat Emily Feher Erika Figge Natalie Golda Jaime Hipp Kristina Kunkel Ericka Lorenz Thalia Munro Heather Petri Kelly Rulon Moriah van Norman Brenda Villa Drue Wawrzynski Lauren Wenger | Kanada Krystina Alogbo Marie-Luc Arpin Johanne Bégin Cora Campbell Tara Campbell Valérie Dionne Ann Dow Susan Gardiner Whynter Lamarre Dominique Perreault Rachel Riddell Christine Robinson Jana Salat |
Lopullinen järjestys
Sija | Miehet | Naiset |
---|---|---|
1 | Serbia ja Montenegro | Unkari |
2 | Unkari | Yhdysvallat |
3 | Kreikka | Kanada |
4 | Kroatia | Venäjä |
5 | Espanja | Kreikka |
6 | Romania | Australia |
7 | Venäjä | Italia |
8 | Italia | Saksa |
9 | Saksa | Kuuba |
10 | Australia | Alankomaat |
11 | Yhdysvallat | Espanja |
12 | Kuuba | Uusi-Seelanti |
13 | Kanada | Brasilia |
14 | Japani | Venezuela |
15 | Etelä-Afrikka | Uzbekistan |
16 | Kiina | Kiina |
Mitalitaulukko
Isäntämaa
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Yhdysvallat | 17 | 15 | 7 | 39 |
2 | Australia | 13 | 8 | 4 | 25 |
3 | Kiina | 5 | 5 | 7 | 17 |
4 | Venäjä | 5 | 3 | 2 | 10 |
5 | Kanada | 3 | 4 | 3 | 10 |
6 | Ranska | 3 | 1 | 1 | 5 |
7 | Saksa | 2 | 7 | 4 | 13 |
8 | Unkari | 2 | 2 | 1 | 5 |
9 | Zimbabwe | 2 | 2 | 0 | 4 |
10 | Etelä-Afrikka | 2 | 1 | 2 | 5 |
11 | Alankomaat | 2 | 1 | 1 | 4 |
12 | Puola | 2 | 0 | 2 | 4 |
13 | Italia | 1 | 3 | 3 | 7 |
14 | Espanja | 1 | 1 | 3 | 5 |
15 | Kreikka | 1 | 0 | 1 | 2 |
16 | Serbia ja Montenegro | 1 | 0 | 0 | 1 |
17 | Japani | 0 | 5 | 7 | 12 |
18 | Ruotsi | 0 | 1 | 2 | 3 |
19 | Itävalta | 0 | 1 | 1 | 2 |
20 | Kroatia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Kuuba | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Sveitsi | 0 | 1 | 0 | 1 | |
23 | Iso-Britannia | 0 | 0 | 4 | 4 |
24 | Ukraina | 0 | 0 | 3 | 3 |
25 | Bulgaria | 0 | 0 | 2 | 2 |
Tunisia | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Yhteensä | 62 | 63 | 62 | 187 |
Lähteet
- Tulokset (Arkistoitu – Internet Archive) ja 2 (englanniksi)
|