Uinnin pitkän radan Euroopan-mestaruuskilpailut 1950
Uinnin pitkän radan Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 1950 seitsemännen kerran. Kilpailut pidettiin Itävallan Wienissä 20.–27. elokuuta. Kilpailujen pitopaikkana toimi Wiener Stadionbad ja ne järjesti Euroopan uimaliitto LEN. Kilpailulajeina olivat uinti, uimahypyt ja miesten vesipallo.
Mitalistit
Uinti
Miehet
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
100 m | Alexandre Jany | 57,7 | Göran Larsson | 59,4 | Joris Tjebbes | 1.00,3 |
400 m | Alexandre Jany | 4.48,0 | Jean Boiteux | 4.50,1 | Hans-Günther Lehmann | 4.51,2 |
1 500 m | Hans-Günther Lehmann | 19.48,2 | Jean Boiteux | 19.48,4 | Joseph Bernardo | 20.06,7 |
Selkäuinti | ||||||
100 m | Göran Larsson | 1.09,4 | Kees Kievit | 1.09,7 | Boris Škanata | 1.10,8 |
Rintauinti | ||||||
200 m | Herbert Klein | 2.38,6 | Maurice Lusien | 2.40,9 | Bengt Rask | 2.43,8 |
Vapaauintiviesti | ||||||
4 × 200 m | Ruotsi Tore Sjunnerholm Per-Olof Östrand Olle Johansson Göran Larsson | 9.06,5 | Ranska Willy Blioch Joseph Bernardo Jean Boiteux Alexandre Jany | 9.10,0 | Jugoslavia Branko Vidović Andrej Quinz Mislav Stipetić Marijan Stipetić | 9.12,7 |
Naiset
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
100 m | Irma Schuhmacher | 1.06,4 | Marie-Louise Linssen-Vaessen | 1.07,1 | Greta Andersen | 1.07,9 |
400 m | Greta Andersen | 5.30,9 | Irma Schuhmacher | 5.31,2 | Colette Thomas | 5.37,4 |
Selkäuinti | ||||||
100 m | Ria van der Horst | 1.17,1 | Gertrud Herrbruck | 1.17,8 | Greetje Gaillard | 1.17,9 |
Rintauinti | ||||||
200 m | Raymonde Vergauwen | 3.00,1 | Lies Bonnier | 3.01,8 | Jannie de Groot | 3.02,2 |
Vapaauintiviesti | ||||||
4 × 100 m | Alankomaat Ann Masser Hannie Termeulen Marie-Louise Linssen-Vaessen Irma Schuhmacher | 4.33,9 | Tanska Greta Olsen Ulla Madsen Mette Ove Petersen Greta Andersen | 4.43,1 | Ruotsi Marianne Lundquist Gisela Tidholm Ingegärd Fredin Elisabeth Ahlgren | 4.44,7 |
Uimahypyt
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet | ||||||
3 m ponnahduslauta | Hanns Aderhold | 183,68 | Guy Hernández | 174,66 | Werner Sobek | 167,88 |
10 m kerroshypyt | Günther Haase | 158,13 | Werner Sobek | 141,54 | Thomas Christiansen | 140,94 |
Naiset | ||||||
3 m ponnahduslauta | Madeleine Moreau | 155,58 | Nicole Péllissard | 140,64 | Birte Christoffersen | 129,63 |
10 m kerroshypyt | Nicole Péllissard | 85,67 | Alma Staudinger | 82,38 | Birte Christoffersen | 82,31 |
Vesipallo
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Miehet | Alankomaat Gerrit Bijlsma Cor Braasem Gaston Finee Joop Gabout Max Gabout Henny Keetelaar Nijs Korevaar Nico Luchs Frits Smol Rudy van Feggelen Max van Gelder | Ruotsi Erik Holm Bertil Jansson Olle Johansson Rolf Julin Åke Julin Arne Jutner Bo Lexander Roland Spångberg Rune Öberg | Jugoslavia Juraj Amšel Veljko Bakašun Ivo Brajević Matko Goszl Božo Grkinić Zdravko Ježić Hrvoje Kačić Zdravko-Ćiro Kovačić Ivo Kurtini Lovro Radonjić Ivo Štakula Boško Vuksanović |
Mitalitaulukko
Isäntämaa
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ranska | 4 | 6 | 2 | 12 |
2 | Alankomaat | 4 | 4 | 3 | 11 |
3 | Länsi-Saksa | 4 | 2 | 2 | 8 |
4 | Ruotsi | 2 | 2 | 2 | 6 |
5 | Tanska | 1 | 1 | 4 | 6 |
6 | Belgia | 1 | 0 | 0 | 1 |
7 | Itävalta | 0 | 1 | 0 | 1 |
8 | Jugoslavia | 0 | 0 | 3 | 3 |
Yhteensä | 16 | 16 | 16 | 48 |
Lähteet
- Uinnin ja uimahyppyjen tulokset (Arkistoitu – Internet Archive) ja 2 (englanniksi)
- Vesipallon tulokset (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)
|