A 2021-es női sakkvilágkupa a 2022-ben megrendezésre kerülő női sakkvilágbajnokság versenysorozatának egyik kvalifikációs versenye, amelyet első alkalommal rendeztek meg 2021. július 12. – augusztus 3. között Szocsiban.[1] A zónaversenyekről továbbjutott, illetve más eredményeik alapján kiemelt, kvalifikációt szerzett 103 versenyző mérkőzött egyenes kieséses kétfordulós összecsapásokon az első három helyért, amely a 2023-as női sakkvilágbajnokság világbajnokjelöltek versenyére való továbbjutást jelentette. A versennyel párhuzamosan zajlott a 2021-es sakkvilágkupa versenye.
Az eseményen a magyar sakkozók közül Hoang Thanh Trang indulhatott,[2] aki a második fordulóig jutott, ahol az orosz Alisza Galljamova ütötte el a továbbjutástól.[3]
A győzelmet az exvilágbajnok orosz Alekszandra Kosztyenyuk szerezte meg, aki a döntőben a legutóbbi világbajnoki döntős Alekszandra Gorjacskina ellen győzött. A harmadik helyezett a kínai Tan Csung-ji lett. Ők hárman vívták ki a jogot a női világbajnokjelöltek versenyén való részvételre.
A verseny szabályai
A mérkőzések két játszmából állnak. A versenyzőknek 90 perc áll rendelkezésre az első 40 lépés megtételére. Ha ez alatt a játszma nem fejeződik be, akkor még fejenként 30 percet kapnak a játszma befejezésére. A játszma elejétől kezdve lépésenként 30 másodperc többletidőben részesülnek. Egyenlőség esetén két rapidjátszma következik 25 perc gondolkodási idővel és lépésenként 10 másodperc többletidővel. Ha még ekkor sem született döntés, akkor két rövidített rapidjátszmára került sor 10 perc gondolkodási idővel és lépésenként 10 másodperc többletidővel. Ha továbbra is egyenlőség áll fenn, akkor két villámjátszma következik 5 perc gondolkodási idővel és lépésenként 3 másodperc többletidővel. Ha még a villámjátszmák után is egyenlő lenne az állás, akkor egy armageddonjáték dönt, amelyben világosnak 5 perc, sötétnek 4 perc áll rendelkezésre, amelyben a 61. lépéstől 2 másodperc többletidőt kapnak, és döntetlen esetén sötét győzelmét hirdetik ki.[4]
A rajtlista első 25 helyén állók csak a 2. fordulóban kapcsolódtak be a küzdelmekbe.
Díjazás
A teljes díjalap 676 250 amerikai dollár volt, a győztes 50 000 dollárt kapott.[4]
A díjak amerikai dollárban Forduló | Díjak | Összesen |
1. forduló | 39 × 3750 | 146 250 |
2. forduló | 32 × 5000 | 160 000 |
3. forduló | 16 × 6750 | 108 000 |
4. forduló | 8 × 9500 | 76 000 |
5. forduló | 4 × 14 000 | 56 000 |
4. helyezett | 1 × 20 000 | 20 000 |
3. helyezett | 1 × 25 000 | 25 000 |
Döntős | 1 × 35 000 | 35 000 |
Győztes | 1 × 50 000 | 50 000 |
Összesen | | 676 250 |
Előzmények
A női világkupán való részvételre kvalifikációt biztosító címek és versenyek. E rövidítések láthatók az egyes résztvevők neve után.
- WC: a 2018-as női sakkvilágbajnokság elődöntősei;[5]
- J18 és J19: a 2018.[6] és 2019. évi junior lány világbajnok[7] (2 fő)
- R: Élő-pontszám alapján;
- E18 és E19: a 2018. és 2019. évi egyéni Európa-bajnokságon elért eredmény alapján;
- AM18 és AM19: a 2018. és 2019. évi Amerika-kontinensbajnokságon elért eredmény alapján;
- AS18 és AS19: a 2018. és 2019. évi Ázsia-bajnokságon elért eredmény alapján;
- AF: a 2019. évi Afrika-bajnokságon elért eredmény alapján;
- A Z2.1, Z2.2, Z2.3, Z2.4, Z2.5, Z3.1, Z3.2, Z3.3, Z3.4, Z3.6, Z3.7: zónaversenyeken elért eredmények alapján;
- FN: a nemzeti szövetségek jelölése alapján az Élő-pontszámok figyelembe vételével;
- PN: a FIDE-elnök szabadkártyája;
- ON: a szervező bizottság szabadkártyája.
Résztvevők
Az alábbi lista ismerteti a kvalifikációt szerzett, illetve a visszalépések utáni helyettesítések eredményeként a tornán indulásra jogosult versenyzők névsorát.[8]
A nevek mellett a zárójelben levő rövidítés az „Előzmények” szakaszban felsorolt kvalifikáció típusát jelzi. A résztvevőknél GM a nemzetközi nagymester, WGM a női nagymester, az IM nemzetközi mester, a WIM női nemzetközi mester, WFM női FIDE-mester címet jelöli. A sorsolási szám a FIDE által 2021. júniusban kiadott hivatalos lista szerinti.[9]
- Alekszandra Gorjacskina (RUS), GM, 2596 (E18)
- Jekatyerina Lagno (RUS), GM, 2558 (WC)
- Marija Muzicsuk (UKR), GM, 2544 (WC)
- Anna Muzicsuk (UKR), GM, 2535 (R)
- Nana Dzagnidze (GEO), GM, 2524 (E18)
- Drónavalli Hárika (IND), GM, 2515 (R)
- Tan Csung-ji (CHN), GM, 2511 (R)
- Dinara Saduakassova (KAZ), IM, 2500 (AS19)
- Alina Kaslinszkaja (RUS), IM, 2494 (E19)
- Sarasadat Khademalsharieh (IRI), IM, 2494 (Z3.1)
- Nino Baciasvili (GEO), GM, 2491 (FN)
- Polina Suvalova (RUS), IM, 2489 (J19)
- Lela Javakisvili (GEO), IM, 2473 (E18)
- Alekszandra Kosztyenyuk (RUS), GM, 2472 (WC)
- Abdumalik Zhansaya (KAZ), GM, 2472 (R)
- Antoaneta Sztefanova (BUL), GM, 2470 (E18)
- Natalja Pogonyina (RUS), WGM, 2469 (R)
- Bela Kotenasvili (GEO), GM, 2463 (PN)
- Pia Cramling (SWE), GM, 2459 (E19)
- Elisabeth Pähtz (GER), IM, 2456 (E18)
- Olga Girja (RUS), WGM, 2448 (R)
- Anasztaszija Bodnaruk (RUS), IM, 2446 (E19)
- Gunay Mammadzada (AZE), IM, 2443 (E18)
- Alisza Galljamova (RUS), IM, 2442 (PN)
- Irina Bulmaga (ROU), IM, 2440 (FN)
- Marie Sebag (FRA), GM, 2438 (E18)
- Valentyina Gunyina (RUS), GM, 2436 (E18)
- Carissa Yip (USA), IM, 2430 (FN)
- Ekaterina Atalik (TUR), IM, 2430 (E18)
- Anna Usenyina (UKR), GM, 2429 (E18)
- Batkhuyagiin Möngöntuul (MGL), IM, 2428 (PN)
- Ana Matnadze (ESP), IM, 2421 (FN)
- Volha Badelka (BLR), IM, 2418 (PN)
- Julija Oszmak (UKR), IM, 2418 (E18)
- Karina Cyfka (POL), IM, 2417 (E18)
- Pauline Guichard (FRA), IM, 2413 (E19)
- Natalija Buksza (UKR), IM, 2413 (FN)
- Irine Kharisma Sukandar (INA), IM, 2413 (FN)
- Almira Skripchenko (FRA), IM, 2411 (FN)
- Elina Danielian (ARM), GM, 2407 (FN)
- Hoang Thanh Trang (HUN), GM, 2404 (FN)
- Laura Unuk (SLO), IM, 2404 (E18)
- Jolanta Zawadzka (POL), WGM, 2403 (E19)
- Leja Garifullina (RUS), WGM, 2399 (FN)
- Nurgyul Salimova (BUL), IM, 2395 (E19)
- Monika Soćko (POL), GM, 2393 (E19)
- Vaishali Rameshbabu (IND), WGM, 2393 (FN)
- Bhakti Kulkarni (IND), IM, 2391 (Z3.7)
- Alekszandra Malcevszkaja (RUS), WGM, 2390 (J18)
- Bibisara Assaubayeva (KAZ), IM, 2389 (FN)
- Deysi Cori (PER), WGM, 2388 (AM18)
- Gulnar Mammadova (AZE), IM, 2382 (FN)
- Marina Brunello (ITA), IM, 2379 (E19)
- Sztavrúla Colakídu (GRE), IM, 2379 (E19)
- Padmini Rout (IND), IM, 2370 (AS18)
- Lisandra Teresa Ordaz Valdés (CUB), IM, 2369 (FN)
- Klaudia Kulon (POL), IM, 2363 (E18)
- Betül Cemre Yıldız (TUR), WGM, 2362 (FN)
- Medina Warda Aulia (INA), IM, 2360 (Z3.3)
- Peng Zhaoqin (NED), GM, 2358 (FN)
- Tatev Abrahamyan (USA), WGM, 2358 (Z2.1)
- Inna Haponenko (UKR), IM, 2357 (E19)
- Teodora Injac (SRB), WGM, 2355 (FN)
- Carolina Luján (ARG), IM, 2346 (FN)
- Gulrukhbegim Tokhirjonova (USA), WGM, 2344 (PN)
- Gyina Belenykaja (RUS), WGM, 2341 (E19)
- Joanna Majdan (POL), WGM, 2339 (FN)
- Viktoria Radeva (BUL), WGM, 2335 (FN)
- Anna Afonaszjeva (RUS), WIM, 2323 (ON)
- Jana Schneider (GER), FM, 2321 (FN)
- Mobina Alinasab (IRI), WIM, 2317 (FN)
- Jennifer Yu (USA), WGM, 2316 (Z2.1)
- Turkan Mamedjarova (AZE), WGM, 2309 (E19)
- Ulviyya Fataliyeva (AZE), WGM, 2301 (E19)
- Julia Ryjanova (AUS), WGM, 2299 (Z3.6)
- Törmönkhiin Mönkhzul (MGL), WIM, 2278 (FN)
- Mai Narva (EST), WIM, 2276 (PN)
- Nilufar Yakubbaeva (UZB), WIM, 2273 (Z3.4)
- Yerisbel Miranda Llanes (CUB), WIM, 2262 (Z2.3)
- Maili-Jade Ouellet (CAN), WGM, 2257 (AM19)
- Anasztaszija Paramzina (RUS), WGM, 2256 (E19)
- Qiyu Zhou (CAN), WGM, 2229 (FN)
- Melissa Castrillon Gomez (COL), WIM, 2201 (FN)
- Ingrid Aliaga Fernández (PER), WIM, 2191 (FN)
- Zenia Corrales Jiménez (MEX), WIM, 2189 (FN)
- Julia Alboredo (BRA), WFM, 2182 (FN)
- Shrook Wafa (EGY), WGM, 2182 (AF)
- Janelle Mae Frayna (PHI), WGM, 2179 (FN)
- Gabriela Vargas (PAR), WIM, 2170 (Z2.5)
- Shahenda Wafa (EGY), WGM, 2106 (FN)
- Javiera Belén Gómez Barrera (CHI), WIM, 2083 (FN)
- Sabrina Latreche (ALG), WIM, 2076 (AF)
- Tilsia Carolina Varela La Madrid (VEN), WIM, 2072 (FN)
- Svitlana Demchenko (CAN), WIM, 2071 (Z2.2)
- Amina Mezioud (ALG), WGM, 2071 (PN)
- Jemal Ovezdurdiyeva (TKM), WFM, 2061 (FN)
- Puteri Munajjah Az-Zahraa Azhar (MAS), WIM, 2046 (FN)
- Umida Omonova (UZB), WFM, 2035 (FN)
- Ayah Moaataz (EGY), WIM, 2015 (AF)
- Anahi Ortiz Verdezoto (ECU), WIM, 2013 (Z2.3)
- Sharmin Sultana Shirin (BAN), WIM, 2009 (Z3.2)
- Jesse February (RSA), WIM, 1863 (PN)
- Penelope Drastik (AUS), 1835 (FN)
Az 1–4. forduló eredményei
1. csoport
2. csoport
3. csoport
| Első kör | | | Második kör | | | Harmadik kör | | | Negyedik kör | |
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| 5 | Nana Dzagnidze | Bye | | | | |
|
| - | Bye | | |
| | 5 | Nana Dzagnidze | 2 | |
| | |
| | | 60 | Peng Zhaoqin | 0 | |
| 69 | Anna Afonaszjeva | 0 | |
| |
| 60 | Peng Zhaoqin | 2 | |
| | 5 | Nana Dzagnidze | 3 | |
| | |
| | | 28 | Carissa Yip | 1 | |
| 37 | Natalija Buksza | 2½ | | |
| |
| 92 | Sabrina Latreche | 1½ | |
| | 37 | Natalija Buksza | 1 | |
| | |
| | | 28 | Carissa Yip | 3 | |
| 101 | Sharmin Shirin Sultana | 0 | |
| |
| 28 | Carissa Yip | 2 | |
| | 5 | Nana Dzagnidze | 3½ | |
| | |
| | | 12 | Polina Suvalova | 2½ | |
| 21 | Olga Girja | Bye | | | |
| |
| - | Bye | | |
| | 21 | Olga Girja | ½ | |
| | |
| | | 44 | Leya Garifullina | 1½ | |
| 85 | Zenia Corrales Jiménez | 0 | |
| |
| 44 | Leya Garifullina | 2 | |
| | 44 | Leya Garifullina | 2½ | |
| | |
| | | 12 | Polina Suvalova | 3½ | |
| 53 | Marina Brunello | 0 | | |
| |
| 76 | Törmönkhiin Mönkhzul | 2 | |
| | 76 | Törmönkhiin Mönkhzul | 0 | |
| | |
| | | 12 | Polina Suvalova | 2 | |
| - | Bye | | |
| |
| 12 | Polina Suvalova | Bye | |
4. csoport
| Első kör | | | Második kör | | | Harmadik kör | | | Negyedik kör | |
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| 13 | Lela Javakisvili | Bye | | | | |
|
| - | Bye | | |
| | 13 | Lela Javakisvili | 1 | |
| | |
| | | 52 | Gulnar Mammadova | 3 | |
| 77 | Mai Narva | 3½ | |
| |
| 52 | Gulnar Mammadova | 4½ | |
| | 52 | Gulnar Mammadova | ½ | |
| | |
| | | 20 | Elisabeth Pähtz | 1½ | |
| 45 | Nurgyul Salimova | 2½ | | |
| |
| 84 | Ingrid Aliaga Fernández | 1½ | |
| | 45 | Nurgyul Salimova | 3½ | |
| | |
| | | 20 | Elisabeth Pähtz | 4½ | |
| - | Bye | | |
| |
| 20 | Elisabeth Pähtz | Bye | |
| | 20 | Elisabeth Pähtz | ½ | |
| | |
| | | 4 | Anna Muzicsuk | 1½ | |
| 29 | Ekaterina Atalik | 2 | | | |
| |
| 100 | Anahí Ortiz Verdezoto | 0 | |
| | 29 | Ekaterina Atalik | ½ | |
| | |
| | | 36 | Pauline Guichard | 1½ | |
| 93 | Tilsia Carolina Varela La Madrid | 1½ | |
| |
| 36 | Pauline Guichard | 2½ | |
| | 36 | Pauline Guichard | ½ | |
| | |
| | | 4 | Anna Muzicsuk | 1½ | |
| 61 | Tatev Abrahamyan | 2 | | |
| |
| 68 | Viktoria Radeva | 0 | |
| | 61 | Tatev Abrahamyan | 0 | |
| | |
| | | 4 | Anna Muzicsuk | 2 | |
| - | Bye | | |
| |
| 4 | Anna Muzicsuk | Bye | |
5. csoport
6. csoport
7. csoport
| Első kör | | | Második kör | | | Harmadik kör | | | Negyedik kör | |
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| 7 | Tan Csung-ji | Bye | | | | |
|
| - | Bye | | |
| | 7 | Tan Csung-ji | 1½ | |
| | |
| | | 58 | Betül Cemre Yıldız | ½ | |
| 71 | Mobina Alinasab | ½ | |
| |
| 58 | Betül Cemre Yıldız | 1½ | |
| | 7 | Tan Csung-ji | 2 | |
| | |
| | | 26 | Marie Sebag | 0 | |
| 39 | Almira Skripchenko | 4 | | |
| |
| 90 | Shahenda Wafa | 2 | |
| | 39 | Almira Skripchenko | 2½ | |
| | |
| | | 26 | Marie Sebag | 3½ | |
| 103 | Penelope Drastik | ½ | |
| |
| 26 | Marie Sebag | 1½ | |
| | 7 | Tan Csung-ji | 1½ | |
| | |
| | | 10 | Sarasadat Khademalsharieh | ½ | |
| 23 | Gunay Mammadzada | Bye | | | |
| |
| - | Bye | | |
| | 23 | Gunay Mammadzada | 1½ | |
| | |
| | | 42 | Laura Unuk | ½ | |
| 87 | Shrook Wafa | 0 | |
| |
| 42 | Laura Unuk | 2 | |
| | 23 | Gunay Mammadzada | ½ | |
| | |
| | | 10 | Sarasadat Khademalsharieh | 1½ | |
| 55 | Padmini Rout | 2 | | |
| |
| 74 | Ulviyya Fataliyeva | 0 | |
| | 55 | Padmini Rout | 1 | |
| | |
| | | 10 | Sarasadat Khademalsharieh | 3 | |
| - | Bye | | |
| |
| 10 | Sarasadat Khademalsharieh | Bye | |
8. csoport
| Első kör | | | Második kör | | | Harmadik kör | | | Negyedik kör | |
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| 15 | Abdumalik Zhansaya | Bye | | | | |
|
| - | Bye | | |
| | 15 | Abdumalik Zhansaya | 1½ | |
| | |
| | | 50 | Bibisara Assaubayeva | 2½ | |
| 79 | Yerisbel Miranda Llanes | ½ | |
| |
| 50 | Bibisara Assaubayeva | 1½ | |
| | 50 | Bibisara Assaubayeva | 4 | |
| | |
| | | 18 | Bela Kotenasvili | 2 | |
| 47 | Vaishali Rameshbabu | 2 | | |
| |
| 82 | Qiyu Zhou | 0 | |
| | 47 | Vaishali Rameshbabu | 0 | |
| | |
| | | 18 | Bela Kotenasvili | 2 | |
| - | Bye | | |
| |
| 18 | Bela Kotenasvili | Bye | |
| | 50 | Bibisara Assaubayeva | 1½ | |
| | |
| | | 2 | Jekatyerina Lagno | 2½ | |
| 31 | Batkhuyagiin Möngöntuul | 1½ | | | |
| |
| 98 | Umida Omonova | ½ | |
| | 31 | Batkhuyagiin Möngöntuul | 2 | |
| | |
| | | 34 | Julija Oszmak | 0 | |
| 95 | Amina Mezioud | ½ | |
| |
| 34 | Julija Oszmak | 1½ | |
| | 31 | Batkhuyagiin Möngöntuul | ½ | |
| | |
| | | 2 | Jekatyerina Lagno | 1½ | |
| 63 | Teodora Injac | 2 | | |
| |
| 66 | Gyina Belenykaja | 0 | |
| | 63 | Teodora Injac | ½ | |
| | |
| | | 2 | Jekatyerina Lagno | 1½ | |
| - | Bye | | |
| |
| 2 | Jekatyerina Lagno | Bye | |
5–8. fordulók
Jegyzetek
- ↑ Women’s World Cup 2021 Schedule (angol nyelven). FIDE. [2023. március 6-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2021. július 18.)
- ↑ Verőci Zsuzsa: Szocsiban négy magyar résztvevővel hétfőn kezdődik a női és a férfi Világkupa. sakkblog.reblog.hu, 2021. július 11. (Hozzáférés: 2021. július 18.)
- ↑ Verőci Zsuzsa: Berkes és Erdős másodszor is remizett, rájátszás dönt a továbbjutásukról, Aronjan betegség miatt visszalépett. sakkblog.reblog.hu, 2021. július 17. (Hozzáférés: 2021. augusztus 8.)
- ↑ a b Regulations for the FIDE Women’s World Cup 2021 (angol nyelven). FIDE. [2021. június 23-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2021. augusztus 8.)
- ↑ World Chess Championship (Women) 2018 FIDE Knockout Matches (angol nyelven). mark-weeks.com. (Hozzáférés: 2021. augusztus 8.)
- ↑ 36° Campeonato Mundial Juvenil Feminino (angol nyelven). BrasilBase. (Hozzáférés: 2021. augusztus 8.)
- ↑ 37° Campeonato Mundial Juvenil Feminino (angol nyelven). BrasilBase. (Hozzáférés: 2021. augusztus 8.)
- ↑ FIDE Women’s World Cup – Participants (angol nyelven). chessnews.info . (Hozzáférés: 2021. augusztus 8.)
- ↑ Top 100 Women June 2021 – Archive. FIDE. (Hozzáférés: 2021. augusztus 8.)
Források
- Regulations for the FIDE Women’s World Cup 2021 (angol nyelven). FIDE. [2021. június 23-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2021. augusztus 8.)
- Sorsolási- és eredménytáblázat
- Sportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap