Az 1994. évi téli olimpiai játékokon a rövidpályás gyorskorcsolya férfi 500 méteres versenyszámát február 24-én és 26-án rendezték Hamarban. Az aranyérmet a dél-koreai Cshe Dzsihun nyerte meg. Magyar versenyző nem vett részt a versenyen.
Ez a versenyszám először szerepelt a téli olimpia programjában.
Rekordok
A versenyt megelőzően a következő rekord volt érvényben:
Elsőként megrendezett versenyszámként az olimpiai rekord a következők szerint alakult:
Richard Nizielski (AUS) | 44,86 | Hamar, Norvégia | 1994. február 24. |
Marc Gagnon (CAN) | 44,69 | Hamar, Norvégia | 1994. február 24. |
Cshe Dzsihun (KOR) | 44,36 | Hamar, Norvégia | 1994. február 24. |
Mirko Vuillermin (ITA) | 44,29 | Hamar, Norvégia | 1994. február 24. |
Nicky Gooch (GBR) | 44,03 | Hamar, Norvégia | 1994. február 24. |
Bjørnar Elgetun (NOR) | 44,01 | Hamar, Norvégia | 1994. február 24. |
Marc Gagnon (CAN) | 43,84 | Hamar, Norvégia | 1994. február 24. |
Mirko Vuillermin (ITA) | 43,58 | Hamar, Norvégia | 1994. február 26. |
Cshe Dzsihun (KOR) | 43,45 | Hamar, Norvégia | 1994. február 26. |
Eredmények
Minden futamból az első két helyen célba érkező versenyző jutott a következő fordulóba. Az elődöntőből a harmadik és negyedikek a B-döntőbe kerültek.
A rövidítések jelentése a következő:
- Q: továbbjutás helyezés alapján
- QA: az A-döntőbe jutott
- QB: a B-döntőbe jutott
| |
Előfutamok
Helyezés | Versenyző | Nemzet | Idő | Mj |
1. futam |
1. | Richard Nizielski | Ausztrália (AUS) | 44,86 | Q, OR |
2. | Martin Johansson | Svédország (SWE) | 44,94 | Q |
3. | John Coyle | Egyesült Államok (USA) | 45,42 | |
4. | Li Lien-li | Kína (CHN) | 1:03,44 | |
2. futam |
1. | Marc Gagnon | Kanada (CAN) | 44,69 | Q, OR |
2. | Steven Bradbury | Ausztrália (AUS) | 45,43 | Q |
3. | Erik Duyvelshoff | Hollandia (NED) | 45,83 | |
4. | Wilf O'Reilly | Nagy-Britannia (GBR) | 46,41 | |
3. futam |
1. | Derrick Campbell | Kanada (CAN) | 44,72 | Q |
2. | I Dzsunho | Dél-Korea (KOR) | 45,41 | Q |
3. | Bruno Loscos | Franciaország (FRA) | 45,54 | |
4. futam |
1. | Cshe Csihun | Dél-Korea (KOR) | 44,36 | Q, OR |
2. | Uemacu Dzsun | Japán (JPN) | 44,50 | Q |
3. | Batchuluuny Bat–Orgil | Mongólia (MGL) | 48,63 | |
– | Orazio Fagone | Olaszország (ITA) | kizárták | |
5. futam |
1. | Li Csia-csun | Kína (CHN) | 44,67 | Q |
2. | Kim Gihun | Dél-Korea (KOR) | 45,32 | Q |
3. | Igor Ozerov | Oroszország (RUS) | 45,48 | |
4. | Andrew Nicholson | Új-Zéland (NZL) | 54,21 | |
6. futam |
1. | Mirko Vuillermin | Olaszország (ITA) | 44,29 | Q, OR |
2. | Frédéric Blackburn | Kanada (CAN) | 44,38 | Q |
3. | Szergej Kobizev | Oroszország (RUS) | 44,54 | |
4. | Eric Flaim | Egyesült Államok (USA) | 44,71 | |
7. futam |
1. | Nicky Gooch | Nagy-Britannia (GBR) | 44,03 | Q, OR |
2. | Andy Gabel | Egyesült Államok (USA) | 44,31 | Q |
3. | Mike McMillen | Új-Zéland (NZL) | 44,98 | |
4. | Stephan Huygen | Belgium (BEL) | 45,04 | |
8. futam |
1. | Bjørnar Elgetun | Norvégia (NOR) | 44,01 | Q, OR |
2. | Terao Szatoru | Japán (JPN) | 44,88 | Q |
3. | Kieran Hansen | Ausztrália (AUS) | 46,30 | |
4. | Chris Nicholson | Új-Zéland (NZL) | 1:03,43 | |
Negyeddöntők
Helyezés | Versenyző | Nemzet | Idő | Mj |
1. futam |
1. | Marc Gagnon | Kanada (CAN) | 43,84 | Q, OR |
2. | Mirko Vuillermin | Olaszország (ITA) | 43,85 | Q |
3. | Kim Gihun | Dél-Korea (KOR) | 44,04 | |
4. | Uemacu Dzsun | Japán (JPN) | 44,20 | |
2. futam |
1. | Steven Bradbury | Ausztrália (AUS) | 44,18 | Q |
2. | Nicky Gooch | Nagy-Britannia (GBR) | 44,25 | Q |
3. | Terao Szatoru | Japán (JPN) | 44,27 | |
4. | Derrick Campbell | Kanada (CAN) | 1:20,27 | |
3. futam |
1. | Cshe Dzsihun | Dél-Korea (KOR) | 44,69 | Q |
2. | Martin Johansson | Svédország (SWE) | 44,96 | Q |
3. | Andy Gabel | Egyesült Államok (USA) | 48,91 | |
– | Li Csia-csun | Kína (CHN) | kizárták | |
4. futam |
1. | Frédéric Blackburn | Kanada (CAN) | 45,20 | Q |
2. | I Dzsunho | Dél-Korea (KOR) | 45,27 | Q |
3. | Bjørnar Elgetun | Norvégia (NOR) | 45,35 | |
4. | Richard Nizielski | Ausztrália (AUS) | 45,57 | |
Elődöntők
Helyezés | Versenyző | Nemzet | Idő | Mj |
1. futam |
1. | Mirko Vuillermin | Olaszország (ITA) | 43,58 | QA, OR |
2. | Cshe Dzsihun | Dél-Korea (KOR) | 43,72 | QA |
3. | Frédéric Blackburn | Kanada (CAN) | 44,40 | QB |
4. | Martin Johansson | Svédország (SWE) | 16893 | QB |
2. futam |
1. | Marc Gagnon | Kanada (CAN) | 44,08 | QA |
2. | Nicky Gooch | Nagy-Britannia (GBR) | 44,40 | QA |
3. | I Dzsunho | Dél-Korea (KOR) | 45,97 | QB |
4. | Steven Bradbury | Ausztrália (AUS) | 1:03,51 | QB |
Döntők
- B-döntő
Helyezés | Versenyző | Nemzet | Idő | Mj |
1. | Frédéric Blackburn | Kanada (CAN) | 44,97 | |
2. | I Dzsunho | Dél-Korea (KOR) | 45,13 | |
3. | Martin Johansson | Svédország (SWE) | 45,24 | |
4. | Steven Bradbury | Ausztrália (AUS) | 45,33 | |
- A-döntő
Helyezés | Versenyző | Nemzet | Idő | Mj |
1 Arany | Cshe Dzsihun | Dél-Korea (KOR) | 43,45 | OR |
2 Ezüst | Mirko Vuillermin | Olaszország (ITA) | 43,47 | |
3 Bronz | Nicky Gooch | Nagy-Britannia (GBR) | 43,68 | |
4. | Marc Gagnon | Kanada (CAN) | 52,74 | |
Végeredmény
A versenyzők végső helyezéseinek meghatározásakor először a fordulókban elért pontszámok döntöttek, végül a legjobb elért időeredmény döntött. A futambeli első helyezések 5, a másodikok 3, a harmadikok 2, a negyedikek 1 pontot értek.
Helyezés | Versenyző | Nemzet | Forduló | Pont | Legjobb idő |
1 Arany | Cshe Dzsihun | Dél-Korea (KOR) | A-döntő | | |
2 Ezüst | Mirko Vuillermin | Olaszország (ITA) | A-döntő | | |
3 Bronz | Nicky Gooch | Nagy-Britannia (GBR) | A-döntő | | |
4. | Marc Gagnon | Kanada (CAN) | A-döntő | | |
5. | Frédéric Blackburn | Kanada (CAN) | B-döntő | | |
6. | I Dzsunho | Dél-Korea (KOR) | B-döntő | | |
7. | Martin Johansson | Svédország (SWE) | B-döntő | | |
8. | Steven Bradbury | Ausztrália (AUS) | B-döntő | | |
9. | Bjørnar Elgetun | Norvégia (NOR) | Negyeddöntő, 3. hely | 7 | 45,35 |
10. | Richard Nizielski | Ausztrália (AUS) | Negyeddöntő, 4. hely | 6 | 45,57 |
11. | Derrick Campbell | Kanada (CAN) | Negyeddöntő, 4. hely | 6 | 1:20,27 |
12. | Kim Gihun | Dél-Korea (KOR) | Negyeddöntő, 3. hely | 5 | 44,04 |
13. | Terao Szatoru | Japán (JPN) | Negyeddöntő, 3. hely | 5 | 44,27 |
14. | Andy Gabel | Egyesült Államok (USA) | Negyeddöntő, 3. hely | 5 | 48,91 |
15. | Uemacu Dzsun | Japán (JPN) | Negyeddöntő, 4. hely | 4 | 44,20 |
16. | Li Csia-csun | Kína (CHN) | Negyeddöntő, kizárták | 5 | |
17. | Szergej Kobizev | Oroszország (RUS) | Előfutam, 3. hely | 2 | 44,54 |
18. | Mike McMillen | Új-Zéland (NZL) | Előfutam, 3. hely | 2 | 44,98 |
19. | John Coyle | Egyesült Államok (USA) | Előfutam, 3. hely | 2 | 45,42 |
20. | Igor Ozerov | Oroszország (RUS) | Előfutam, 3. hely | 2 | 45,48 |
21. | Bruno Loscos | Franciaország (FRA) | Előfutam, 3. hely | 2 | 45,54 |
22. | Erik Duyvelshoff | Hollandia (NED) | Előfutam, 3. hely | 2 | 45,83 |
23. | Kieran Hansen | Ausztrália (AUS) | Előfutam, 3. hely | 2 | 46,30 |
24. | Batchuluuny Bat–Orgil | Mongólia (MGL) | Előfutam, 3. hely | 2 | 48,63 |
25. | Eric Flaim | Egyesült Államok (USA) | Előfutam, 4. hely | 1 | 44,71 |
26. | Stephan Huygen | Belgium (BEL) | Előfutam, 4. hely | 1 | 45,04 |
27. | Wilf O'Reilly | Nagy-Britannia (GBR) | Előfutam, 4. hely | 1 | 46,41 |
28. | Andrew Nicholson | Új-Zéland (NZL) | Előfutam, 4. hely | 1 | 54,21 |
29. | Chris Nicholson | Új-Zéland (NZL) | Előfutam, 4. hely | 1 | 1:03,43 |
30. | Li Lien-li | Kína (CHN) | Előfutam, 4. hely | 1 | 1:03,44 |
31. | Orazio Fagone | Olaszország (ITA) | Előfutam, kizárták | | |
Jegyzetek
- ↑ Complete history list of World Records (angol nyelven) (PDF) pp. 1. isu.org. [2006. szeptember 5-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. május 8.)
Források
- Short Track Speed Skating Men's 500m Men Results (angol nyelven). olympics.com. (Hozzáférés: 2021. július 31.)
- 500 metres, Men (angol nyelven). www.olympedia.org. (Hozzáférés: 2021. július 31.)
Sablon:Férfi 500 méteres rövidpályás gyorskorcsolya olimpiai bajnokai |
---|
|
- Olimpiaportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap