Sablon:Atlétika a 2024. évi nyári olimpiai játékokon
  • m
  • v
  • sz

A 2024. évi nyári olimpiai játékokon az atlétika női 5000 méteres síkfutás előfutamait 2024. augusztus 2-án, döntőjét augusztus 5-én rendezték a párizsi Stade de France-ban. A versenyen kettős kenyai siker született, Beatrice Chebet lett aranyérmes, Faith Kipyegon pedig ezüstérmes. A dobogó harmadik fokára a címvédő Sifan Hassan állhatott fel.

Verseny

A versenyt megelőző egy évben megdőlt az 1500, 5000 és 10 000 méteres síkfutás világcsúcsa is. Mindhárom világcsúcstartó, Faith Kipyegon, Gudaf Tsegay és Beatrice Chebet is indult ezen az 5000 méteres versenyen. Ott volt a mezőnyben a címvédő Sifan Hassan is, aki a megelőző években már inkább a hosszabb számokra koncentrált. A szezon legjobb idejét az olimpia előtt Tsigie Gebreselama futotta, de őt az etiópok inkább 10 000 méteren indították.[1]

Az előfutamokból ezen az olimpián csak helyezéssel lehetett továbbjutni, összesített időeredménnyel nem. Mindkét előfutam első nyolc helyezettje jutott döntőbe. Ez az éremesélyeseknek gond nélkül sikerült. A szám magyar indulója, Gyürkés Viktória 18. helyen végzett előfutamában, összesítésben a 37. helyen végzett.[2] A döntőben hamar Kipyegon állt az élre, hogy viszonylag lassabb tempót diktáljon, mivel 1500 méteres világcsúcstartóként az ő hajrája az egyik legjobb a mezőnyben. Féltávnál az etiópok álltak az élre, hogy gyorsítsanak a tempón, Kipyegon követte őket, majd két kör elteltével újra élre állt. 900 méterrel a vége előtt Tsegay, a szám világcsúcstartója próbált vezető pozícióba kerülni, de túl hamar akart Kipyegon elé vágni és összeakadtak. Tsegay kiesett addigi ritmusából és ezután fokozatosan esett vissza a versenyben. Hassan, aki az egész addigi versenyt a mezőny legvégén töltötte, az utolsó két körre zárkózott fel az élmezőnyre, az utolsó körben megpróbálta tartani a lépést az elszakadó két kenyaival, Kipyegonnal és Chebettel, de nem bírta a tempójukat. Az utolsó kanyarban már egyértelmű volt, hogy a két kenyai között dől el a bajnoki cím és Chebet végül a cél egyenesben leelőzte honfitársát. A befutót követően azonban Kipyegont kizárták a Tsegay-jal történt incidense miatt. Sikeres fellebbezés után azonban mégis megkapta ezüstérmét, az eredeti sorrend lett a hivatalos végeredmény.[3]

Rekordok

A versenyt megelőzően a következő rekordok voltak érvényben:

Világrekord  Gudaf Tsegay (ETH) 14:00,21 Eugene, Amerikai Egyesült Államok 2023. szeptember 17.
Olimpiai rekord  Vivian Cheruiyot (KEN) 14:26,17 Rio de Janeiro, Brazília 2016. augusztus 19.
Világ legjobb idei eredménye  Tsigie Gebreselama (ETH) 14:16,76 Eugene, Amerikai Egyesült Államok 2024. május 25.

Eredmények

Az időeredmények perc:másodpercben értendők. A rövidítések jelentése a következő:

• OR: olimpiai rekord
  • NR: országos rekord
  • PB: egyéni legjobb eredménye
  • SB: 2024-ben az addigi legjobb eredménye
  • DNS: nem indult a futamon
  • DNF: nem ért célba