Bola sepak di Sukan Asia 2018
Bola sepak di Sukan Asia 2018 | |
---|---|
Tempat | 6 |
Tarikh | 14 Ogos – 1 September 2018 |
← 2014 2022 → |
Bola sepak di Sukan Asia 2018 akan diadakan dari 14 Ogos hingga 1 September 2018 Indonesia.[1][2]
Sebagai tambahan kepada bandar tuan rumah, Palembang, perlawanan akan dimainkan di Bekasi, Cibinong, Cikarang, dan Soreang.
Bekas stadium terbesar dunia, Stadium Gelora Bung Karno,Jakarta tidak akan menjadi tuan rumah acara bola sepak. Stadium ini hanya akan menjadi tuan rumah bagi Majlis Pembukaan, Majlis Penutupan, dan acara Olahraga.
Semua 20 negara akan menghantar satu pasukan bola sepak di Sukan Asia sekatan India. Sejumlah pasukan 24 lelaki dan pasukan 11 wanita akan bersaing dalam kejohanan. Persatuan Olimpik India (IOA) enggan untuk membersihkan pasukan bola sepak India untuk mengambil bahagian dalam kejohanan itu kerana dasar hanya menghantar pasukan kebangsaan yang berada dalam golongan lapan bahagian teratas di peringkat benua (India telah menduduki tempat ke-14 pada masa itu). Keputusan itu ditentang oleh Persekutuan Bola Sepak Seluruh India (AIFF) yang menggambarkan IOA sebagai kurang "visi dan kecekapan". IOA tidak menganggap bentuk baru dan pergerakan pasukan bola sepak kebangsaan India dalam kedudukan fifa. Ini adalah kali pertama pasukan bola sepak India tidak akan mengambil bahagian dalam kejohanan itu sejak Sukan Asia 1994.[3] Beberapa negara juga enggan untuk mengambil bahagian, terutamanya Tajikistan, Maldives, Yaman dan Lubnan, dimana kedua-duanya akan mengambil bahagian dalam Piala Asia 2019.
Jadual Perlawanan
Semua masa adalah setempat Waktu Biasa Indonesia Barat (UTC+7).
PK | Peringkat Kumpulan | ⅛ | Pusingan 16 | ¼ | Suku Akhir | ½ | Separuh Akhir | 3 | Penentuan Pingat Gangsa | P | Penentuan Pingat Emas |
Tarikh Acara | Jum 10 | Sab 11 | Aha 12 | Isn 13 | Sel 14 | Rab 15 | Kha 16 | Jum 17 | Sab 18 | Aha 19 | Isn 20 | Sel 21 | Rab 22 | Kha 23 | Jum 24 | Sab 25 | Aha 26 | Isn 27 | Sel 28 | Rab 29 | Kha 30 | Jum 31 | Sab 1 | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lelaki | PK | PK | PK | PK | ⅛ | ¼ | ½ | 3 | P | ||||||||||||||||
Wanita | PK | PK | PK | ¼ | ½ | 3 | P |
Venue
Venue Lelaki
Soreang | Cibinong | Bekasi | Cikarang |
---|---|---|---|
Jalak Harupat | Pakansari | Patriot Chandrabhaga | Wibawa Mukti |
Kapasiti: 27,000 | Kapasiti: 30,000 | Kapasiti: 30,000 | Kapasiti: 28,778 |
Venue Wanita
Palembang | |
---|---|
Gelora Sriwijaya | Bumi Sriwijaya |
Kapasiti: 23,000[4] | Kapasiti: 7,000[4] |
Negara yang mengambil bahagian
- Bahrain
- Bangladesh
- Republik Rakyat China
- Taipei Cina
- Hong Kong
- Indonesia
- Iran
- Jepun
- Kazakhstan
- Kyrgyzstan
- Laos
- Malaysia
- Maldives
- Myanmar
- Nepal
- Korea Utara
- Pakistan
- Negara Palestin
- Qatar
- Arab Saudi
- Singapura
- Korea Selatan
- Syria
- Tajikistan
- India
- Timor Leste
- Thailand
- Emiriah Arab Bersatu
- Uzbekistan
- Vietnam
Ringkasan pingat
Pungutan Pingat
Ked. | Negara | Emas | Perak | Gangsa | Jumlah |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jepun | 1 | 1 | 0 | 2 |
2 | Korea Selatan | 1 | 0 | 1 | 2 |
3 | China | 0 | 1 | 0 | 1 |
4 | Emiriah Arab Bersatu | 0 | 0 | 1 | 1 |
Jumlah | 2 | 2 | 2 | 6 |
Pemenang Pingat
Acara | Emas | Perak | Gangsa |
Lelaki butiran | Korea Selatan Song Bum-Keun Hwang Hyun-Soo Kim Min-Jae Kim Jin-Ya Jeong Tae-Wook Kim Moon-Hwan Son Heung-Min Lee Jin-Hyun Hwang Hee-Chan Hwang In-Beom Na Sang-Ho Lee Si-Young Cho Yu-Min Jang Yun-Ho Lee Seung-Mo Hwang Ui-Jo Lee Seung-Woo Jo Hyeon-Woo Kim Geon-Ung Kim Jung-Min | Jepun Ryosuke Kojima Yoichi Naganuma Makoto Okazaki Ko Itakura Daiki Sugioka Ryo Hatsuse Teruki Hara Kaoru Mitoma Reo Hatate Koji Miyoshi Keita Endo Obi Powell Obinna Yuto Iwasaki Taishi Matsumoto Ayase Ueda Kota Watanabe Yuta Kamiya Daizen Maeda Takuma Ominami Yugo Tatsuta | Emiriah Arab Bersatu Sultan Al-Mantheri Abdulla Al-Hammadi Ahmed Rashed Salem Sultan Ismael Khaled Majed Suroor Ahmed Al Attas Jassim Al-Balooshi Khaled Ibrahim Ali Al-Yahyaee Abdulrahman Al-Ameri Abdullah Ghanem Mohammed Al Attas Husain Abdulla Omar Mohamed Al-Shamsi Hamad Al-Jasmi Mohammed Khalvan Shahin Suroor Zayed Al-Ameri Rashed Mohammed |
Wanita butiran | Jepun Sakiko Ikeda Risa Shimizu Aya Sameshima Shiori Miyake Hikari Takagi Saori Ariyoshi Emi Nakajima Mana Iwabuchi Yuika Sugasawa Yuka Momiki Mina Tanaka Rika Masuya Yu Nakasato Yui Hasegawa Moeno Sakaguchi Rin Sumida Aimi Kunitake Ayaka Yamashita | China Zhao Lina Han Peng Huang Yini Lou Jiahui Wu Haiyan Lin Yuping Wang Shuang Li Jiayue Ren Guixin Li Ying Wang Shanshan Wang Yan Li Tingting Zhao Rong Xiao Yuyi Yang Lina Gu Yasha Li Mengwen Bi Xiaolin Zhang Rui | Korea Selatan Yoon Young-geul Jang Sel-gi Shin Dam-yeong Shim Seo-yeon Hong Hye-ji Lim Seon-joo Lee Min-a Cho So-hyun Jeon Ga-eul Ji So-yun Lee Geum-min Moon Mi-ra Han Chae-rin Choe Yu-ri Jang Chang Son Hwa-yeon Lee Hyun-young Jung Bo-ram Lee Eun-mi Kim Hye-ri |
Kejohanan Lelaki
Kejohanan ini terdiri daripada dua peringkat; peringkat kumpulan diikuti dengan peringkat kalah mati.
Peringkat Kumpulan
Kumpulan A
Pos | Pasukan
| P | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | Kelayakan |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Indonesia (H) | 4 | 3 | 0 | 1 | 11 | 3 | +8 | 9 | Peringkat Kalah Mati |
2 | Palestin | 4 | 2 | 2 | 0 | 5 | 3 | +2 | 8 | |
3 | Hong Kong | 4 | 2 | 1 | 1 | 9 | 5 | +4 | 7 | |
4 | Laos | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 8 | −4 | 3 | |
5 | Taipei Cina | 4 | 0 | 1 | 3 | 0 | 10 | −10 | 1 |
Kumpulan B
Pos | Pasukan
| P | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | Kelayakan |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Uzbekistan | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 0 | +10 | 9 | Peringkat Kalah Mati |
2 | Bangladesh | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 4 | −2 | 4 | |
3 | Thailand | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | −1 | 2 | |
4 | Qatar | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 8 | −7 | 1 |
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah Seri Peringkat Kumpulan
Kumpulan C
Pos | Pasukan
| P | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | Kelayakan |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | China | 3 | 3 | 0 | 0 | 11 | 1 | +10 | 9 | Peringkat Kalah Mati |
2 | Syria | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 6 | |
3 | Emiriah Arab Bersatu | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 4 | +1 | 3 | |
4 | Timor-Leste | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 15 | −12 | 0 |
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah Seri Peringkat Kumpulan
Kumpulan D
Pos | Pasukan
| P | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | Kelayakan |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Vietnam | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 9 | Peringkat Kalah Mati |
2 | Jepun | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 1 | +4 | 6 | |
3 | Pakistan | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 8 | −6 | 3 | |
4 | Nepal | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 5 | −4 | 0 |
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah Seri Peringkat Kumpulan
Kumpulan E
Pos | Pasukan
| P | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | Kelayakan |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Malaysia | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 5 | +2 | 6[a] | Peringkat Kalah Mati |
2 | Korea Selatan | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 2 | +6 | 6[a] | |
3 | Bahrain | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 10 | −5 | 4 | |
4 | Kyrgyzstan | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 6 | −3 | 1 |
- ^ a b Keputusan satu-lawan-satu.
Kumpulan F
Pos | Pasukan
| P | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | Kelayakan |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Iran | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 2 | +1 | 4 | Peringkat Kalah Mati |
2 | Korea Utara | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | |
3 | Arab Saudi | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | |
4 | Myanmar | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | −1 | 4 |
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah Seri Peringkat Kumpulan
Peringkat Kalah Mati
Pusingan 16 | Suku Akhir | Separuh Akhir | Penentuan Pingat Emas | |||||||||||
23 Ogos – Cikarang | ||||||||||||||
Palestin | 0 | |||||||||||||
27 Ogos – Bogor | ||||||||||||||
Syria | 1 | |||||||||||||
Syria | 0 | |||||||||||||
23 Ogos – Cikarang | ||||||||||||||
Vietnam (s.m.t.) | 1 | |||||||||||||
Vietnam | 1 | |||||||||||||
29 Ogos – Bogor | ||||||||||||||
Bahrain | 0 | |||||||||||||
Vietnam | 1 | |||||||||||||
23 Ogos – Bekasi | ||||||||||||||
Korea Selatan | 3 | |||||||||||||
Uzbekistan | 3 | |||||||||||||
27 Ogos – Bogor | ||||||||||||||
Hong Kong | 0 | |||||||||||||
Uzbekistan | 3 | |||||||||||||
23 Ogos – Bekasi | ||||||||||||||
Korea Selatan (s.m.t.) | 4 | |||||||||||||
Iran | 0 | |||||||||||||
1 September – Bogor | ||||||||||||||
Korea Selatan | 2 | |||||||||||||
Korea Selatan (s.m.t.) | 2 | |||||||||||||
24 Ogos – Bogor | ||||||||||||||
Jepun | 1 | |||||||||||||
China | 3 | |||||||||||||
27 Ogos – Bekasi | ||||||||||||||
Arab Saudi | 4 | |||||||||||||
Arab Saudi | 1 | |||||||||||||
24 Ogos – Bogor | ||||||||||||||
Jepun | 2 | |||||||||||||
Malaysia | 0 | |||||||||||||
29 Ogos – Bogor | ||||||||||||||
Jepun | 1 | |||||||||||||
Jepun | 1 | |||||||||||||
24 Ogos – Cikarang | ||||||||||||||
Emiriah Arab Bersatu | 0 | Penentuan Pingat Gangsa | ||||||||||||
Indonesia | 2 (3) | |||||||||||||
27 Ogos – Bekasi | 1 September – Bogor | |||||||||||||
Emiriah Arab Bersatu | 2 (4) | |||||||||||||
Emiriah Arab Bersatu | 1 (5) | Vietnam | 1 (3) | |||||||||||
24 Ogos – Cikarang | ||||||||||||||
Korea Utara | 1 (3) | Emiriah Arab Bersatu | 1 (4) | |||||||||||
Bangladesh | 1 | |||||||||||||
Korea Utara | 3 | |||||||||||||
Kejohanan Wanita
Kejohanan ini terdiri daripada dua peringkat; peringkat kumpulan diikuti dengan peringkat kalah mati.
Peringkat Kumpulan
Kumpulan A
Pos | Pasukan
| P | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | Kelayakan |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Korea Selatan | 3 | 3 | 0 | 0 | 22 | 1 | +21 | 9 | Peringkat Kalah Mati |
2 | Taipei Cina | 3 | 2 | 0 | 1 | 12 | 2 | +10 | 6 | |
3 | Indonesia (H) | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 16 | −10 | 3 | |
4 | Maldives | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 21 | −21 | 0 |
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah Seri Peringkat Kumpulan
(H) Tuan Rumah
Kumpulan B
Pos | Pasukan
| P | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | Kelayakan |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | China | 3 | 3 | 0 | 0 | 25 | 0 | +25 | 9 | Peringkat Kalah Mati |
2 | Korea Utara | 3 | 2 | 0 | 1 | 24 | 2 | +22 | 6 | |
3 | Hong Kong | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 16 | −10 | 3 | |
4 | Tajikistan | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 38 | −37 | 0 |
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah Seri Peringkat Kumpulan
Kumpulan C
Pos | Pasukan
| P | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | Kelayakan |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jepun | 2 | 2 | 0 | 0 | 9 | 0 | +9 | 6 | Peringkat Kalah Mati |
2 | Vietnam | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 9 | −6 | 3 | |
3 | Thailand | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | −3 | 0 |
Peraturan untuk klasifikasi: Pemecah Seri Peringkat Kumpulan
Kedudukan pasukan tempat ketiga
Pos | Kum | Pasukan
| P | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | Kelayakan |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | C | Thailand | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | −3 | 0 | Peringkat Kalah Mati |
2 | B | Hong Kong | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 15 | −15 | 0 | |
3 | A | Indonesia | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 16 | −16 | 0 |
Peraturan untuk klasifikasi: 1) mata; 2) perbezaan gol; 3) jaringan gol; 4) mata disiplin; 5) undian terbanyak.
Peringkat Kalah Mati
Suku Akhir | Suku Akhir | Separuh Akhir | ||||||||
24 Ogos – Palembang | ||||||||||
Korea Selatan | 5 | |||||||||
28 Ogos – Palembang | ||||||||||
Hong Kong | 0 | |||||||||
Korea Selatan | 1 | |||||||||
25 Ogos – Palembang | ||||||||||
Jepun | 2 | |||||||||
Jepun | 2 | |||||||||
31 Ogos – Palembang | ||||||||||
Korea Utara | 1 | |||||||||
Jepun | 1 | |||||||||
24 Ogos – Palembang | ||||||||||
China | 0 | |||||||||
Taipei Cina (pen.) | 0 (4) | |||||||||
28 Ogos – Palembang | ||||||||||
Vietnam | 0 (3) | |||||||||
Taipei Cina | 0 | |||||||||
25 Ogos – Palembang | ||||||||||
China | 1 | Penentuan Pingat Emas | ||||||||
China | 5 | |||||||||
31 Ogos – Palembang | ||||||||||
Thailand | 0 | |||||||||
Korea Selatan | 4 | |||||||||
Taipei Cina | 0 | |||||||||
Rujukan
- ^ "Football Sports Technical Handbook" (PDF). asiangames2018.id. 15 February 2018. Diarkibkan daripada yang asal (PDF) pada 2018-05-02. Dicapai pada 1 May 2018.
- ^ "Asian Games: Indonesia 'ready for 2018 Asiad'". The Straits Times. 22 June 2017. Dicapai pada 4 June 2018.
- ^ "IOA lacks competence to understand that football is global sport: AIFF - Times of India". The Times of India. Dicapai pada 2 July 2018.
- ^ a b "Football Sports Technical Handbook [Stadium Seating Capacity]" (PDF). asiangames2018.id. 15 February 2018. Diarkibkan daripada yang asal (PDF) pada 2018-07-06. Dicapai pada 5 July 2018.
Pautan Luar
- Football at the 2018 Asian Games Diarkibkan 2018-06-27 di Wayback Machine
- Jadual Perlawanan Bolasepak Sukan Asia 2018