Olahraga di Sukan Asia 2014
Olahraga di Sukan Asia 2014 telah diadakan di Incheon, South Korea pada 27 September hingga 3 October 2014. Sejumlah 47 acara telah dijalankan, 24 bagi lelaki dan 23 bagi wanita..
Pemenang
Lelaki
Acara | Emas | Perak | Gangsa | |||
100 m | Femi Ogunode Qatar | 9.93 | Su Bingtian China | 10.10 | Kei Takase Jepun | 10.15 |
200 m | Femi Ogunode Qatar | 20.14 | Fahhad Mohammed Al-Subaie Arab Saudi | 20.74 | Yeo Ho-suah Korea Selatan | 20.82 |
400 m | Yousef Ahmed Masrahi Arab Saudi | 44.66 | Abubakar Abbas Bahrain | 45.62 | Rajiv Arokia India | 45.92 |
800 m | Adnan Almntfage Iraq | 1:47.48 | Teng Haining China | 1:47.81 | Jamal Hairane Qatar | 1:48.25 |
1500 m | Mohamad Al-Garni Qatar | 3:40.23 | Rashid Ramzi Bahrain | 3:40.95 | Adnan Almntfage Iraq | 3:42.90 |
5000 m | Mohamad Al-Garni Qatar | 13.26.13 | Alemu Bekele Gebre Bahrain | 13.27.98 | Albert Kibichii Rop Bahrain | 13.28.08 |
10,000 m | El Hassan El-Abbassi Bahrain | 28:11.20 | Suguru Osako Jepun | 28:11.94 | Isaac Korir Bahrain | 28:45.65 |
110 m pagar | Xie Wenjun China | 13.36 | Kim Byung-jun Korea Selatan | 13.43 | Jamras Rittidet Thailand | 13.61 |
400 m pagar | Abbas Ali Khamis Bahrain | 49.71 | Takayuki Kishimoto Jepun | 49.81 | Cheng Wen China | 50.29 |
3000 m berhalangan | Abubaker Ali Kamal Qatar | 8:28.72 | Tareq Mubarak Taher Bahrain | 8:39.62 | Naveen Kumar India | 8:40.39 |
4×100 m | China (CHN) Chen Shiwei Xie Zhenye Su Bingtian Zhang Peimeng | 37.99 | Jepun (JPN) Ryota Yamagata Shota Iizuka Shinji Takahira Kei Takase | 38.49 | Hong Kong (HKG) Tang Yik Chun So Chun Hong Ng Ka Fung Tsui Chi Ho | 38.98 |
4×400 m | Jepun (JPN) Yuzo Kanemaru Kenji Fujimitsu Shota Iizuka Nobuya Kato | 3:01.88 | Korea Selatan (KOR) Park Se-jung Park Bong-go Seong Hyeok-je Yeo Ho-suah | 3:04.03 | Arab Saudi (KSA) Ismaeel Mohammed Al-Subiani Ahmed Yahya Al-Khayri Mohammed Ali Al-Bishi Yousef Ahmed Masrahi | 3:04.03 |
Marathon | Ali Hasan Mahboob Bahrain | 2:12:38 | Kohei Matsumura Jepun | 2:12:39 | Yuki Kawauchi Jepun | 2:12:42 |
20km lumba jalan | Wang Zhen China | 1:19:45 | Yusuke Suzuki Jepun | 1:20:44 | Kim Hyun-sub Korea Selatan | 1:21:37 |
50km lumba jalan | Takayuki Tanii Jepun | 3:40:19 | Park Chil-sung Korea Selatan | 3:49:15 | Wang Zhendong China | 3:50:52 |
Lompat tinggi | Mutaz Essa Barshim Qatar | 2.35 | Zhang Guowei China | 2.33 | Muamer Aissa Barshim Qatar | 2.25 |
Lompat galah | Xue Changrui China | 5.45 | Daichi Sawano Jepun | 5.35 | Jin Min-sub Korea Selatan | 5.25 |
Lompat jauh | Li Jinzhe China | 8.01 | Kim Deok-hyeon Korea Selatan | 7.90 | Gao Xinglong China | 7.86 |
Lompat kijang | Cao Shuo China | 17.30 | Dong Bin China | 16.95 | Kim Deok-hyeon Korea Selatan | 16.93 |
Lontar peluru | Sultan Al-Hebshi Arab Saudi | 19.99 | Chang Ming-huang Taipei Cina | 19.97 | Inderjeet Singh India | 19.63 |
Lempar cakera | Ehsan Haddadi Iran | 65.11 | Vikas Gowda India | 62.58 | Ahmed Mohamed Dheeb Qatar | 61.25 |
Lontar tukul besi | Dilshod Nazarov Tajikistan | 76.82 | Wang Shizhu China | 73.65 | Wan Yong China | 73.43 |
Rejam lembing | Zhao Qinggang China | 89.15 | Ryohei Arai Jepun | 84.82 | Ivan Zaytsev Uzbekistan | 83.68 |
Decathlon | Keisuke Ushiro Jepun | 8088 | Leonid Andreev Uzbekistan | 7879 | Akihiro Nakamura Jepun | 7828 |
Wanita
Acara | Emas | Perak | Gangsa | |||
100 m | Wei Yongli China | 11.48 | Chisato Fukushima Jepun | 11.49 | Olga Safronova Kazakhstan | 11.50 |
200 m | Olga Safronova Kazakhstan | 23.02 | Wei Yongli China | 23.27 | Chisato Fukushima Jepun | 23.45 |
400 m | Kemi Adekoya Bahrain | 51.59 | Quách Thị Lan Vietnam | 52.06 | Machettira Raju Poovamma India | 52.36 |
800 m | Margarita Matsko Kazakhstan | 1:59.02 | Tintu Lukka India | 1:59.19 | Zhao Jing China | 1:59.48 |
1500 m | Maryam Yusuf Jamal Bahrain | 4:09.90 | Mimi Belete Bahrain | 4:11.03 | Jaisha Veetil India | 4:13.46 |
5000 m | Maryam Yusuf Jamal Bahrain | 14:59.69 | Mimi Belete Bahrain | 15:00.87 | Ding Changqin China | 15:12.51 |
10,000 | Alia Saeed Mohammed Emiriah Arab Bersatu | 31:51.86 | Ding Changqin China | 31:53.09 | Ayumi Hagiwara Jepun | 31:55.67 |
100 m pagar | Wu Shuijiao China | 12.72 | Sun Yawei China | 13.05 | Ayako Kimura Jepun | 13.25 |
400 m pagar | Kemi Adekoya Bahrain | 55.77 | Satomi Kubokura Jepun | 56.21 | Xiao Xia China | 56.59 |
3000 m berhalangan | Ruth Jebet Bahrain | 9:31.36 | Li Zhenzhu China | 9:35.37 | Lalita Babar India | 9:35.64 |
4×100 m | China (CHN) Tao Yujia Kong Lingwei Lin Huijun Wei Yongli | 42.83 | Kazakhstan (KAZ) Svetlana Ivanchukova Viktoriya Zyabkina Anastassiya Tulapina Olga Safronova | 43.90 | Jepun (JPN) Anna Fujimori Kana Ichikawa Masumi Aoki Chisato Fukushima | 44.05 |
4×400 m | India (IND) Priyanka Pawar Tintu Luka Mandeep Kaur Machettira Raju Poovamma | 3:28.68 | Jepun (JPN) Seika Aoyama Nanako Matsumoto Kana Ichikawa Asami Chiba | 3:30.80 | China (CHN) Li Manyuan Wang Huan Chen Jingwen Cheng Chong | 3:32.02 |
Marathon | Eunice Jepkirui Kirwa Bahrain | 2:25:37 | Ryoko Kizaki Jepun | 2:25:50 | Lishan Dula Bahrain | 2:33:13 |
20 km lumba jalan | Lu Xiuzhi China | 1:31:06 | Khushbir Kaur India | 1:33:07 | Jeon Yeong-eun Korea Selatan | 1:33:18 |
Lompat tinggi | Svetlana Radzivil Uzbekistan | 1.94 | Zheng Xingjuan China | 1.92 | Nadiya Dusanova Uzbekistan | 1.89 |
Lompat galah | Li Ling China | 4.35 | Tomomi Abiko Jepun | 4.25 | Lim Eun-ji Korea Selatan | 4.15 |
Lompat jauh | Maria Natalia Londa Indonesia | 6.55 | Bui Thi Thu Thao Vietnam | 6.44 | Jiang Yanfei China | 6.34 |
Lompat kijang | Olga Rypakova Kazakhstan | 14.32 | Aleksandra Kotlyarova Uzbekistan | 14.05 | Irina Ektova Kazakhstan | 13.77 |
lontar peluru | Gong Lijiao China | 19.06 | Leyla Rajabi Iran | 17.80 | Guo Tianqian China | 17.52 |
Lempar cakera | Seema Punia India | 61.03 | Lu Xiaoxin China | 59.35 | Tan Jian China | 59.03 |
Lontar tukul besi | Zhang Wenxiu China | 77.33 | Zheng Wang China | 74.16 | Bala Manju India | 60.47 |
Rejam lembing | Zhang Li China | 65.47 | Li Lingwei China | 61.43 | Annu Rani India | 59.53 |
Heptathlon | Ekaterina Voronina Uzbekistan | 5912 | Wang Qingling China | 5856 | Yuliya Tarasova Uzbekistan | 5482 |
Pungutan pingat
Ked. | Negara | Emas | Perak | Gangsa | Jumlah |
---|---|---|---|---|---|
1 | China (CHN) | 15 | 14 | 11 | 40 |
2 | Bahrain (BRN) | 9 | 6 | 1 | 15 |
3 | Qatar (QAT) | 6 | 0 | 3 | 9 |
4 | Jepun (JPN) | 3 | 12 | 7 | 22 |
5 | Kazakhstan (KAZ) | 3 | 1 | 2 | 6 |
6 | India (IND) | 2 | 3 | 8 | 13 |
7 | Uzbekistan (UZB) | 2 | 0 | 3 | 5 |
8 | Arab Saudi (KSA) | 2 | 1 | 1 | 4 |
9 | Iran (IRI) | 1 | 1 | 0 | 2 |
10 | Iraq (IRQ) | 1 | 0 | 1 | 2 |
11 | Indonesia (INA) | 1 | 0 | 0 | 1 |
11 | Tajikistan (TJK) | 1 | 0 | 0 | 1 |
11 | Emiriah Arab Bersatu (UAE) | 1 | 0 | 0 | 1 |
14 | Korea Selatan (KOR) | 0 | 4 | 6 | 10 |
15 | Vietnam (VIE) | 0 | 2 | 0 | 2 |
16 | Taipei Cina (TPE) | 0 | 1 | 0 | 1 |
17 | Hong Kong (HKG) | 0 | 0 | 1 | 1 |
17 | Thailand (THA) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Jumlah | 47 | 47 | 47 | 141 |
Rekod
Senarai Rekod yang dipecah:
- Laman Rasmi
Negara
Seramai 684 orang peserta dari 30 negara terlibat dalam Olahraga di Sukan Asia 2014:[1]
- Bhutan (1)
- Bahrain (28)
- Kemboja (3)
- China (82)
- Taipei Cina (29)
- Hong Kong (18)
- India (56)
- Indonesia (3)
- Iran (21)
- Iraq (12)
- Jepun (54)
- Kazakhstan (30)
- Kuwait (21)
- Kyrgyzstan (8)
- Laos (4)
- Lubnan (1)
- Makau (8)
- Malaysia (6)
- Maldives (5)
- Mongolia (13)
- Myanmar (3)
- Nepal (10)
- Korea Utara (4)
- Oman (12)
- Palestin (2)
- Filipina (9)
- Qatar (28)
- Arab Saudi (22)
- Singapura (12)
- Korea Selatan (65)
- Sri Lanka (11)
- Syria (3)
- Tajikistan (5)
- Thailand (41)
- Turkmenistan (4)
- Timor-Leste (2)
- Emiriah Arab Bersatu (4)
- Uzbekistan (27)
- Vietnam (13)
- Yaman (4)
Rujukan
- ^ "Number of Entries by NOC". Diarkibkan daripada yang asal pada 2014-09-28. Dicapai pada 2014-10-04.
Pantuan Luar
- Official website Diarkibkan 2014-09-05 di Wayback Machine