Olahraga di Sukan Olimpik Musim Panas 2024
Olahraga di Sukan Olimpik XXXIII | |
---|---|
Tempat | Stade de France (acara balapan dan padang) Pont d'Iéna (lumba jalan kaki) Hôtel de Ville and Les Invalides (Maraton) |
Tarikh | 1–11 Ogos 2024 |
Bil. acara | 48 |
Pesaing | 1,810 |
← 2020 2028 → |
Olahraga di Sukan Olimpik Musim Panas 2024 di Paris dijadualkan berlangsung dalam tempoh sepuluh hari di empat venue berbeza (Pont d'Iéna untuk perlumbaan berjalan kaki, Hôtel de Ville dan Les Invalides bagi acara perlumbaan marathon dan [Les Invalides]] untuk peringkat permulaan dan Pont d'Iéna untuk acara perlumbaan maraton dan [France] dari 1 hingga 11 Ogos 2024, menampilkan sejumlah 48 acara pingat merentas tiga set berbeza: balapan dan padang, lari jalan raya dan berjalan lumba.[1]
Jadual pingat
* Tuan rumah (Perancis)
Kedudukan | NOC | Emas | Perak | Gangsa | Jumlah |
---|---|---|---|---|---|
1 | Amerika Syarikat | 14 | 11 | 9 | 34 |
2 | Kenya | 4 | 2 | 5 | 11 |
3 | Kanada | 3 | 1 | 1 | 5 |
4 | Belanda | 2 | 1 | 3 | 6 |
5 | Sepanyol | 2 | 1 | 1 | 4 |
6 | Norway | 2 | 1 | 0 | 3 |
7 | Great Britain | 1 | 4 | 5 | 10 |
8 | Jamaica | 1 | 3 | 2 | 6 |
9 | Habsyah | 1 | 3 | 0 | 4 |
10 | Australia | 1 | 2 | 4 | 7 |
11 | Jerman | 1 | 2 | 1 | 4 |
12 | China | 1 | 1 | 2 | 4 |
13 | Belgium | 1 | 1 | 1 | 3 |
14 | Bahrain | 1 | 1 | 0 | 2 |
Botswana | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Ecuador | 1 | 1 | 0 | 2 | |
New Zealand | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Saint Lucia | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Uganda | 1 | 1 | 0 | 2 | |
20 | Ukraine | 1 | 0 | 2 | 3 |
21 | Yunani | 1 | 0 | 1 | 2 |
22 | Dominika | 1 | 0 | 0 | 1 |
Jepun | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Maghribi | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Pakistan | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Republik Dominika | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Sweden | 1 | 0 | 0 | 1 | |
28 | Afrika Selatan | 0 | 2 | 0 | 2 |
29 | Itali | 0 | 1 | 2 | 3 |
30 | Brazil | 0 | 1 | 1 | 2 |
31 | Hungary | 0 | 1 | 0 | 1 |
India | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Lithuania | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Perancis* | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Portugal | 0 | 1 | 0 | 1 | |
36 | Grenada | 0 | 0 | 2 | 2 |
37 | Algeria | 0 | 0 | 1 | 1 |
Croatia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Poland | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Puerto Rico | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Qatar | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Republik Czech | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Zambia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Jumlah (43 NOC) | 48 | 48 | 49 | 145 |
Pemenang pingat
Lelaki
Acara | Emas | Perak | Gangsa | |||
100 meter | Noah Lyles Amerika Syarikat | 9.79 (.784) PB | Kishane Thompson Jamaica | 9.79 (.789) | Fred Kerley Amerika Syarikat | 9.81 SB |
200 meter | Letsile Tebogo Botswana | 19.46 AR | Kenny Bednarek Amerika Syarikat | 19.62 | Noah Lyles Amerika Syarikat | 19.70 |
400 meter | Quincy Hall Amerika Syarikat | 43.40 PB | Matthew Hudson-Smith Great Britain | 43.44 AR | Muzala Samukonga Zambia | 43.74 NR |
800 meter | Emmanuel Wanyonyi Kenya | 1:41.19 PB | Marco Arop Kanada | 1:41.20 AR | Djamel Sedjati Algeria | 1:41.50 |
1500 meter | Cole Hocker Amerika Syarikat | 3:27.65 OR, AR | Josh Kerr Great Britain | 3:27.79 NR | Yared Nuguse Amerika Syarikat | 3:27.80 PB |
5000 meter | Jakob Ingebrigtsen Norway | 13:13.66 SB | Ronald Kwemoi Kenya | 13:15.04 | Grant Fisher Amerika Syarikat | 13:15.13 |
10,000 meter | Joshua Cheptegei Uganda | 26:43.14 OR | Berihu Aregawi Habsyah | 26:43.44 | Grant Fisher Amerika Syarikat | 26:43.46 SB |
110 meter berpagar | Grant Holloway Amerika Syarikat | 12.99 | Daniel Roberts Amerika Syarikat | 13.09 (.085) | Rasheed Broadbell Jamaica | 13.09 (.088) SB |
400 meter berpagar | Rai Benjamin Amerika Syarikat | 46.46 =SB | Karsten Warholm Norway | 47.06 | Alison dos Santos Brazil | 47.26 |
3000 meter berhalangan | Soufiane El Bakkali Maghribi | 8:06.05 SB | Kenneth Rooks Amerika Syarikat | 8:06.41 PB | Abraham Kibiwot Kenya | 8:06.47 SB |
4 × 100 meter berganti-ganti | Kanada Aaron Brown Jerome Blake Brendon Rodney Andre De Grasse | 37.50 SB | Afrika Selatan Bayanda Walaza Shaun Maswanganyi Bradley Nkoana Akani Simbine | 37.57 AR | Great Britain Jeremiah Azu Louie Hinchliffe Nethaneel Mitchell-Blake Zharnel Hughes Richard Kilty[b] | 37.61 SB |
4 × 400 meter berganti-ganti | Amerika Syarikat Christopher Bailey Vernon Norwood Bryce Deadmon Rai Benjamin Quincy Wilson[b] | 2:54.43 OR | Botswana Bayapo Ndori Busang Collen Kebinatshipi Anthony Pesela Letsile Tebogo | 2:54.53 AR | Great Britain Alex Haydock-Wilson Matthew Hudson-Smith Lewis Davey Charlie Dobson Samuel Reardon[b] Toby Harries[b] | 2:55.83 AR |
Maraton | Tamirat Tola Habsyah | 2:06:26 OR | Bashir Abdi Belgium | 2:06:47 | Benson Kipruto Kenya | 2:07:00 |
20 kilometer jalan | Brian Pintado Ecuador | 1:18:55 | Caio Bonfim Brazil | 1:19:09 | Álvaro Martín Sepanyol | 1:19:11 |
Lompat tinggi | Hamish Kerr New Zealand | 2.36 m AR | Shelby McEwen Amerika Syarikat | 2.36 m PB | Mutaz Barsham Qatar | 2.34 m SB |
Lombol galah | Armand Duplantis Sweden | 6.25 m WR | Sam Kendricks Amerika Syarikat | 5.95 m SB | Emmanouil Karalis Yunani | 5.90 m |
Lompat jauh | Miltiadis Tentoglou Yunani | 8.48 m | Wayne Pinnock Jamaica | 8.36 m | Mattia Furlani Itali | 8.34 m |
Lompat kijang | Jordan Díaz Sepanyol | 17.86 m | Pedro Pichardo Portugal | 17.84 m | Andy Díaz Itali | 17.64 m SB |
Lontar peluru | Ryan Crouser Amerika Syarikat | 22.90 m SB | Joe Kovacs Amerika Syarikat | 22.15 m | Rajindra Campbell Jamaica | 22.15 m |
Lempar cakera | Rojé Stona Jamaica | 70.00 m OR/PB | Mykolas Alekna Lithuania | 69.97 m | Matthew Denny Australia | 69.31 m |
Lontar tukul besi | Ethan Katzberg Kanada | 84.12 m | Bence Halász Hungary | 79.97 m | Mykhaylo Kokhan Ukraine | 79.39 m |
Rejam lembing | Arshad Nadeem Pakistan | 92.97 m OR | Neeraj Chopra India | 89.45 m SB | Anderson Peters Grenada | 88.54 m |
Dekatlon | Markus Rooth Norway | 8796 pts NR | Leo Neugebauer Jerman | 8748 pts | Lindon Victor Grenada | 8711 pts SB |
Wanita
Acara | Emas | Perak | Gangsa | |||
100 meter | Julien Alfred Saint Lucia | 10.72 NR | Sha'Carri Richardson Amerika Syarikat | 10.87 | Melissa Jefferson Amerika Syarikat | 10.92 |
200 meter | Gabrielle Thomas Amerika Syarikat | 21.83 | Julien Alfred Saint Lucia | 22.08 | Brittany Brown Amerika Syarikat | 22.20 |
400 meter | Marileidy Paulino Republik Dominika | 48.17 OR, AR | Salwa Eid Naser Bahrain | 48.53 SB | Natalia Kaczmarek Poland | 48.98 |
800 meter | Keely Hodgkinson Great Britain | 1:56.72 | Tsige Duguma Habsyah | 1:57.15 PB | Mary Moraa Kenya | 1:57.42 |
1500 meter | Faith Kipyegon Kenya | 3:51.29 OR | Jessica Hull Australia | 3:52.56 | Georgia Bell Great Britain | 3:52.61 NR |
5000 meter | Beatrice Chebet Kenya | 14:28.56 | Faith Kipyegon Kenya | 14:29.60 SB | Sifan Hassan Belanda | 14:30.61 SB |
10,000 meter | Beatrice Chebet Kenya | 30:43.25 | Nadia Battocletti Itali | 30:43.35 NR | Sifan Hassan Belanda | 30:44.12 SB |
100 meter berpagar | Masai Russell Amerika Syarikat | 12.33 | Cyréna Samba-Mayela Perancis | 12.34 | Jasmine Camacho-Quinn Puerto Rico | 12.36 |
400 meter berpagar | Sydney McLaughlin-Levrone Amerika Syarikat | 50.37 WR | Anna Cockrell Amerika Syarikat | 51.87 PB | Femke Bol Belanda | 52.15 |
3000 meter berhalangan | Winfred Yavi Bahrain | 8:52.76 OR | Peruth Chemutai Uganda | 8:53.34 NR | Faith Cherotich Kenya | 8:55.15 PB |
4 × 100 meter berganti-ganti | Amerika Syarikat Melissa Jefferson Twanisha Terry Gabrielle Thomas Sha'Carri Richardson | 41.78 SB | Great Britain Dina Asher-Smith Imani-Lara Lansiquot Amy Hunt Daryll Neita Bianca Williams[b] Desirèe Henry[b] | 41.85 | Jerman Alexandra Burghardt Lisa Mayer Gina Lückenkemper Rebekka Haase Sophia Junk[b] | 41.97 SB |
4 × 400 meter berganti-ganti | Amerika Syarikat Shamier Little Sydney McLaughlin-Levrone Gabrielle Thomas Alexis Holmes Quanera Hayes[b] Aaliyah Butler[b] Kaylyn Brown[b] | 3:15.27 AR | Belanda Lieke Klaver Cathelijn Peeters Lisanne de Witte Femke Bol Eveline Saalberg[b] Myrte van der Schoot[b] | 3:19.50 NR | Great Britain Victoria Ohuruogu Laviai Nielsen Nicole Yeargin Amber Anning Yemi Mary John[b] Hannah Kelly[b] Jodie Williams[b] Lina Nielsen[b] | 3:19.72 NR |
Maraton | Sifan Hassan Belanda | 2:22:55 OR | Tigst Assefa Habsyah | 2:22:58 | Hellen Obiri Kenya | 2:23:10 PB |
20 kilometer jalan | Yang Jiayu China | 1:25:54 | María Pérez Sepanyol | 1:26:19 | Jemima Montag Australia | 1:26:25 AR |
Lompat tinggi | Yaroslava Mahuchikh Ukraine | 2.00 m | Nicola Olyslagers Australia | 2.00 m | Eleanor Patterson Australia | 1.95 m SB |
Iryna Herashchenko Ukraine | 1.95 m SB | |||||
Lombol galah | Nina Kennedy Australia | 4.90 m SB | Katie Moon Amerika Syarikat | 4.85 m SB | Alysha Newman Kanada | 4.85 m NR |
Lompat jauh | Tara Davis-Woodhall Amerika Syarikat | 7.10 m | Malaika Mihambo Jerman | 6.98 m | Jasmine Moore Amerika Syarikat | 6.96 m |
Lompat kijang | Thea LaFond Dominika | 15.02 m NR | Shanieka Ricketts Jamaica | 14.87 m SB | Jasmine Moore Amerika Syarikat | 14.67 m SB |
Lontar peluru | Yemisi Ogunleye Jerman | 20.00 m | Maddi Wesche New Zealand | 19.86 m PB | Song Jiayuan China | 19.32 m |
Lempar cakera | Valarie Allman Amerika Syarikat | 69.50 m | Feng Bin China | 67.51 m | Sandra Elkasević Croatia | 67.51 m SB |
Lontar tukul besi | Camryn Rogers Kanada | 76.97 m | Annette Echikunwoke Amerika Syarikat | 75.48 m SB | Zhao Jie China | 74.27 m |
Rejam lembing | Haruka Kitaguchi Jepun | 65.80 m SB | Jo-Ane van Dyk Afrika Selatan | 63.93 m | Nikola Ogrodníková Republik Czech | 63.68 m SB |
Heptatlon | Nafissatou Thiam Belgium | 6880 pts | Katarina Johnson-Thompson Great Britain | 6844 pts | Noor Vidts Belgium | 6707 pts |
Campuran
Acara | Emas | Perak | Gangsa | |||
4 × 400 meter berganti-ganti | Belanda Eugene Omalla Lieke Klaver Isaya Klein Ikkink Femke Bol Cathelijn Peeters[b] | 3:07.43 AR | Amerika Syarikat Vernon Norwood Shamier Little Bryce Deadmon Kaylyn Brown | 3:07.74 | Great Britain Samuel Reardon Laviai Nielsen Alex Haydock-Wilson Amber Anning Nicole Yeargin[b] | 3:08.01 NR |
Maraton berganti-ganti | Sepanyol Álvaro Martín María Pérez | 2:50:31 | Ecuador Brian Pintado Glenda Morejón | 2:51:22 | Australia Rhydian Cowley Jemima Montag | 2:51:38 |
b Atlet hanya bertanding pada peringkat saringan awal dan mendapat pingat.
Rujukan
- ^ "Paris 2024 – Athletics". Paris 2024. Dicapai pada 27 Disember 2022.