Terbuka Kanada
Terbuka Kanada (Perancis: Open du Canadacode: fr is deprecated ) dalam badminton ialah sukan terbuka antarabangsa yang diadakan di Kanada sejak 1957. Kejohanan ini secara tradisinya diadakan setiap tahun pada bulan September.
Pada tahun 1957 Persekutuan Badminton Kanada memutuskan untuk membuka Kejohanan Kebangsaan Kanada dan mereka digabungkan dengan Terbuka Kanada sehingga 1961. Pada tahun 1962 mereka dibahagikan dan diadakan sebagai kejohanan berasingan. 2008 dan 2009 kejohanan diadakan sebagai Antarabangsa Kanada. Mulai 2023 dan seterusnya, ini akan menjadi kejohanan Super 500.[1]
Keputusan
Kejohanan Kebangsaan Kanada-Terbuka Kanada
Tahun | Perseorangan lelaki | Perseorangan wanita | Beregu lelaki | Beregu wanita | Beregu campuran |
---|---|---|---|---|---|
1957 | David Fraser McTaggart | Judy Devlin | Don K. Smythe H. "Budd" Porter | Sue Devlin Judy Devlin | Bob Williams Ethel Marshall |
1958 | Jean Miller | Marjorie Shedd Joan Hennessy | William Purcell Marjorie Shedd | ||
1959 | Tan Joe Hok | Judy Devlin | Lim Say Hup Teh Kew San | Sue Devlin Judy Devlin | Don P. Davis Judy Devlin |
1960 | Marjorie Shedd | Lois Alston Beulah Armendariz | Finn Kobberø Jean Miller | ||
1961 | Erland Kops | Finn Kobberø Jörgen Hammergaard Hansen | Marjorie Shedd Dorothy Tinline |
Terbuka Kanada
Tahun | Perseorangan lelaki | Perseorangan wanita | Beregu lelaki | Beregu wanita | Beregu campuran |
---|---|---|---|---|---|
1962 | Ferry Sonneville | Marjorie Shedd | Jim Poole Bob Williams | Marjorie Shedd Dorothy Tinline | Berndt Dahlberg Dorothy Tinline |
1963 | Erland Kops | Erland Kops B. McGoig | Erland Kops Claire Lovett | ||
1964 | Channarong Ratanaseangsuang | Jean Miller | Eiichi Nagai Eiichi Sakai | James Carnwath Marjorie Shedd | |
1965 | Jim Poole Channarong Ratanaseangsuang | Tyna Barinaga Caroline Jensen | B. McCoig Margaret Barrand | ||
1966 | Tan Aik Huang | Judy Hashman | Ng Boon Bee Tan Yee Khan | Judy Hashman Susan Peard | Ng Boon Bee Ulla Strand |
1967 | Erland Kops | Alison Daysmith | Roger Mills Colin Beacom | Patricia Moody Jean Miller | Roger Mills Sharon Whittaker |
1968 | Bruce Rollick | Sharon Whittaker | Sangob Rattanusorn Chavalert Chumkum | Sharon Whittaker Mimi Nilsson | Sangob Rattanusorn Lois Alston |
1969 | Rudy Hartono | Eva Twedberg | Tony Jordan B. McGoig | Retno Kustijah Minarni | Darmadi Minarni |
1970 | Ippei Kojima | Tyna Barinaga | Raphi Kanchanaraphi Channarong Ratanaseangsuang | Susan Whetnall Margaret Boxall | Ippei Kojima Susan Whetnall |
1971 | Rudy Hartono | Hiroe Yuki | Ng Boon Bee Punch Gunalan | Noriko Takagi Hiroe Yuki | Ng Boon Bee Sylvia Ng |
1972 | Derek Talbot | Eva Twedberg | Mike Tredgett Ray Stevens | Anne Berglund Pernille Kaagard | Flemming Delfs Pernille Kaagard |
1973 | Jamie Paulson | Nancy McKinley | Jamie Paulson Yves Pare | Margaret Beck Joke van Beusekom | Tiada |
1974 | Jane Youngberg | Shoichi Toganoo Nobutaka Ikeda | Jane Youngberg Barbara Welch | Raphi Kanchanaraphi Barbara Welch | |
1975 | Ray Stevens | Margaret Beck | Mike Tredgett Ray Stevens | Margaret Beck Joke van Beusekom | Tiada |
1976 | Bandid Jaiyen | Wendy Clarkson | Margaret Lockwood Nora Gardner | ||
1977 | Flemming Delfs | Thomas Kihlström Bengt Fröman | Nora Perry Karen Puttick | David Eddy Nora Perry | |
1978 | Sonoe Ohtsuka Kazuk Sekine | Steen Skovgaard Wendy Clarkson | |||
1979 | Morten Frost | Fumiko Tookairin | Christian Hadinata Ade Chandra | Imelda Wiguno Verawaty Wiharjo | Christian Hadinata Imelda Wiguno |
1980 | Gillian Gilks | Mike Tredgett Ray Stevens | Nora Perry Jane Webster | Mike Tredgett Nora Perry | |
1981 | Nick Yates | Sam Yanquin | Thomas Kihlström Ray Stevens | Thomas Kihlström Gillian Gilks | |
1982 | Torbjörn Peterson | Sally Podger | Torbjörn Peterson Lars Wengberg | Gillian Gilks Gillian Clark | Billy Gilliland Karen Chapman |
1983 | Misbun Sidek | Kenneth Larsen | Rashid Sidek Misbun Sidek | Sally Podger Karen Beckman | Mike Butler Claire Backhouse |
1984 | Michael Kjeldsen | Hong Chen | Razif Sidek Misbun Sidek | Gillian Gowers Karen Chapman | Nigel Tier Gillian Gowers |
1985 | Jens Peter Nierhoff | Claire Backhouse-Sharpe | Jens Peter Nierhoff Henrik Svarrer | Johanne Falardeau Denyse Julien | Billy Gilliland Nora Perry |
1986 | Tiada | ||||
1987[2] | Park Sung-bae | Chun Sung-Suk | Lee Deuk-choon Lee Sang-bok | Kim Jung-Ja Cho Young-Suk | Andy Goode Gillian Gowers |
1988 | Steve Butler | Zheng Baojun | Jens Peter Nierhoff Henrik Svarrer | Erica van Dijck Eline Coene | Henrik Svarrer Erica van Dijck |
1989 | Anders Neilson | Denyse Julien | Bryan Blanshard Mike Bitten | Hwa Jung-Eun Joo Shon-hye | Mike Bitten Doris Piché |
1990 | Fung Permadi | Vlada Chernyavskaya | Ong Ewe Chye Rahman Sidek | Denyse Julien Doris Piché | Bryan Blanshard Denyse Julien |
1991 | Steve Butler | Elena Rybkina | Jalani Sidek Razif Sidek | Gillian Gowers Sara Sankey | Nick Ponting Gillian Gowers |
1992 | Ahn Jae-chang | Hisako Mizui | Cheah Soon Kit Soo Beng Kiang | Pernille Dupont Lotte Olsen | Thomas Lund Pernille Dupont |
1993 | Thomas Stuer-Lauridsen | Camilla Martin | Thomas Lund Jon Holst-Christensen | ||
1994 | Lioe Tiong Ping | Pernille Nedergaard | Ade Sutrisna Candra Wijaya | Rikke Olsen Helene Kirkegaard | Jürgen Koch Irina Serova |
1995 | Lee Gwang-jin | Bang Soo-hyun | Ha Tae-kwon Kang Kyung-jin | Gil Young-ah Jang Hye-ock[3] | Kim Dong-moon Gil Young-ah |
1996– 1998 | Tiada | ||||
1999 | Brian Abra | Charmaine Reid | Wang Wen Darryl Yung | Robbyn Hermitage Milaine Cloutier | Iain Sydie Denyse Julien |
2000 | Jyri Aalto | Takako Ida | Ma Che Kong Yau Tsz Yuk | Joanne Davies Sara Hardaker | Peter Blackburn Rhonda Cator |
2001 | Tiada | ||||
2002 | Colin Haughton | Petra Overzier | Brian Prevoe Philippe Bourett | Liza Parker Suzanne Rayappan | Kristian Roebuck Natalie Munt |
2003 | Hong Seung-ki | Lee Eun-woo | Hwang Ji-man Jung Hoong-min | Lee Eun-woo Ha Jung-eun | Hwang Ji-man Lee Eun-woo |
2004 | Aamir Ghaffar | Julia Mann | Paul Trueman Ian Palethorpe | Liza Parker Suzanne Rayappan | Kristian Roebuck Liza Parker |
2005 | Hariawan | Lee Yun-hwa | Han Sung-wook Kang Kyung-jin | Jun Woul-sik Ra Kyung-min | Kang Kyung-jin Ha Jung-eun |
2006 | Toby Honey | Eva Lee | William Milroy Mike Beres | Mesinee Mangkalakiri Eva Lee | Howard Bach Eva Lee |
2007 | Lee Tsuen Seng | Lee Yun-hwa | Hwang Yu-mi Ha Jung-eun | William Milroy Tammy Sun | |
2008– 2009 | Tiada | ||||
2010 | Taufik Hidayat | Zhu Lin | Fang Chieh-min Lee Sheng-mu | Chien Yu-chin Cheng Wen-hsing | Lee Sheng-mu Cheng Wen-hsing |
2011 | Marc Zwiebler | Cheng Shao-chieh | Ko Sung-hyun Lee Yong-dae | Cheng Shu Bao Yixin | Michael Fuchs Birgit Michels |
2012 | Chou Tien-chen | Nozomi Okuhara | Takeshi Kamura Keigo Sonoda | Misaki Matsutomo Ayaka Takahashi | Ryota Taohata Ayaka Takahashi |
2013 | Tan Chun Seang | Nichaon Jindapon | Maneepong Jongjit Nipitphon Puangpuapech | Huang Yaqiong Yu Xiaohan | Lee Chun Hei Chau Hoi Wah |
2014 | Lee Hyun-il | Michelle Li | Liang Jui-wei Lu Chia-bin | Choi Hye-in Lee So-hee | Max Schwenger Carla Nelte |
2015 | Lee Chong Wei | Li Junhui Liu Yuchen | Jwala Gutta Ashwini Ponnappa | Lee Chun Hei Chau Hoi Wah | |
2016 | B. Sai Praneeth | Manu Attri B. Sumeeth Reddy | Setyana Mapasa Gronya Somerville | Do Tuan Duc Pham Nhu Thao | |
2017 | Kanta Tsuneyama | Saena Kawakami | Peter Briggs Tom Wolfenden | Mayu Matsumoto Wakana Nagahara | Kim Won-ho Shin Seung-chan |
2018 | Lu Guangzu | Li Xuerui | Marcus Ellis Chris Langridge | Ayako Sakuramoto Yukiko Takahata | Marcus Ellis Lauren Smith |
2019 | Li Shifeng | An Se-young | Mathias Boe Mads Conrad-Petersen | Setyana Mapasa Gronya Somerville | Ko Sung-hyun Eom Hye-won |
2020 | Dibatalkan[nota 1] | ||||
2021 | Dibatalkan[nota 2] | ||||
2022 | Alex Lanier | Michelle Li | Ayato Endo Yuta Takei | Rena Miyaura Ayako Sakuramoto | Ye Hong-wei Lee Chia-hsin |
Prestasi mengikut negara
- Sehingga edisi 2022
Kedudukan | Negara | PL | PW | BL | BW | BC | Jumlah |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kanada | 7 | 22 | 9 | 11 | 11 | 60 |
2 | England | 9 | 4 | 9 | 13 | 11.5 | 46.5 |
3 | Korea Selatan | 5 | 6 | 5 | 7 | 5 | 28 |
4 | Denmark | 10 | 3 | 5.5 | 4 | 5 | 27.5 |
5 | Jepun | 2 | 6 | 4 | 6 | 1.5 | 19.5 |
6 | Malaysia | 5 | 9 | 1.5 | 15.5 | ||
Amerika Syarikat | 5 | 1.5 | 5.5 | 3.5 | 15.5 | ||
8 | Indonesia | 8 | 2 | 2 | 2 | 14 | |
9 | China | 2 | 4 | 1 | 2 | 9 | |
10 | Sweden | 1 | 2 | 3.5 | 1 | 7.5 | |
11 | Taipei Cina | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 | 7 |
Thailand | 3 | 1 | 2.5 | 0.5 | 7 | ||
13 | Jerman | 1 | 1 | 2 | 4 | ||
14 | Australia | 2 | 1 | 3 | |||
Hong Kong | 1 | 2 | 3 | ||||
India | 1 | 1 | 1 | 3 | |||
Scotland | 1 | 2 | 3 | ||||
18 | Belanda | 2 | 0.5 | 2.5 | |||
19 | Kesatuan Soviet | 2 | 2 | ||||
20 | Austria | 1 | 1 | ||||
Finland | 1 | 1 | |||||
Perancis | 1 | 1 | |||||
Vietnam | 1 | 1 | |||||
24 | Ireland | 0.5 | 0.5 | ||||
Jumlah | 57 | 57 | 57 | 57 | 54 | 281 |
Catatan
Rujukan
- ^ "BWF World Tour Hosts 2023-2026 Announced". Badminton World Federation. 18 June 2022. Dicapai pada 3 July 2022.
- ^ "Korea into finals in all events at the Canada Open Badminton". Naver News Library. Donga Ilbo. 9 November 1987. Dicapai pada 28 August 2016.
- ^ "Canadian Open 1995 - Winners". tournamentsoftware. Dicapai pada 16 July 2017.
- ^ "BWF Announces Revamped Tournament Calendar for 2020". Badminton World Federation. 25 May 2020. Dicapai pada 26 May 2020.
- ^ "Tournament updates 12 March 2021". Badminton World Federation. 12 March 2021. Dicapai pada 18 March 2021.
Pautan luar
- BWF: keputusan 2006
- BWF: keputusan 2007