Europese kampioenschappen zwemmen 1966
Europese kampioenschappen zwemmen 1966 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Gehouden in | Utrecht, Nederland | ||||||
Jaar | 1966 | ||||||
Data | 20 t/m 27 augustus | ||||||
Sport | Zwemmen, Schoonspringen, Waterpolo | ||||||
Organisator | LEN | ||||||
Evenementen | 23 | ||||||
Navigatie | |||||||
| |||||||
|
De Europese kampioenschappen zwemmen 1966 werden gehouden van 20 tot en met 27 augustus 1966 in het zwembad Den Hommel[1] in Utrecht, Nederland. Het was voor het eerst dat Nederland het EK zwemmen organiseerde. Prins Bernhard der Nederlanden was beschermheer van dit zwemtoernooi, maar onderbrak zijn vakantie niet om de kampioenschappen te openen.[2]
Zwemmen
Mannen
Afstand: | Goud: | Tijd | Zilver: | Tijd | Brons: | Tijd |
100 m vrije slag | Bob McGregor Verenigd Koninkrijk | 53,7 | Leonid Iljitsjov Sovjet-Unie | 54,3 | Udo Poser DDR | 54,8 |
400 m vrije slag | Frank Wiegand DDR | 4.11,1 | Semjon Belits-Gejman Sovjet-Unie | 4.13,2 | Alain Mosconi Frankrijk | 4.13,6 |
1500 m vrije slag | Semjon Belits-Gejman Sovjet-Unie | 16.58,5 | Alan Kimber Verenigd Koninkrijk | 17.13,2 | Aleksandr Pletnev Sovjet-Unie | 17.17,9 |
200 m rugslag | Joeri Gromak Sovjet-Unie | 2.12,9 | Jaime Monzo Spanje | 2.15,7 | Joachim Rother DDR | 2.16,7 |
200 m schoolslag | Georgi Prokopenko Sovjet-Unie | 2.30,0 | Aleksandr Toetakajev Sovjet-Unie | 2.30,3 | Egon Henninger DDR | 2.30,5 |
200 m vlinderslag | Valentin Koezmin Sovjet-Unie | 2.10,2 | Horst-Günter Gregor DDR | 2.10,6 | Anatoli Skavronski Sovjet-Unie | 2.11,2 |
400 m wisselslag | Frank Wiegand DDR | 4.47,9 | Andrej Doenajev Sovjet-Unie | 4.48,7 | Klaus Katzur DDR | 4.55,7 |
4x100 m vrije slag | DDR Frank Wiegand Udo Poser Horst-Günter Gregor Peter Sommer | 3.36,8 | Sovjet-Unie Leonid Iljitsjov Viktor Mazanov Georgi Koelikov Vladimir Sjoevalov | 3.37,5 | Zweden Lester Eriksson Göran Jansson Ingvar Eriksson Jan Lundin | 3.39,0 |
4x200 m vrije slag | Sovjet-Unie Leonid Iljitsjov Semjon Belits-Gejman Aleksandr Pletnev Jevgeni Novikov | 8.00,2 | DDR Horst-Günter Gregor Alfred Müller Udo Poser Frank Wiegand | 8.01,6 | Zweden Lester Eriksson Olle Ferm Ingvar Eriksson Jan Lundin | 8.04,3 |
4x100 m wisselslag | Sovjet-Unie Viktor Mazanov Georgi Prokopenko Valentin Koezmin Leonid Iljitsjov | 4.02,4 | DDR Jürgen Dietze Egon Henninger Horst-Günter Gregor Frank Wiegand | 4.02,9 | Hongarije József Csikány Ferenc Lenkei Ákos Gulyás István Szentirmay | 4.05,9 |
Vrouwen
Afstand: | Goud: | Tijd | Zilver: | Tijd | Brons: | Tijd |
100 m vrije slag | Martina Grunert DDR | 1.01,2 | Judit Turóczy Hongarije | 1.02,1 | Pauline Sillett Verenigd Koninkrijk | 1.02,5 |
400 m vrije slag | Claude Mandonnaud Frankrijk | 4.48,2 | Ada Kok Nederland | 4.48,7 | Tamara Sosnova Sovjet-Unie | 4.50,1 |
100 m rugslag | Christine Caron Frankrijk | 1.08,1 | Linda Ludgrove Verenigd Koninkrijk | 1.08,9 | Cristina Balaban Roemenië | 1.09,7 |
200 m schoolslag | Galina Prozoemensjtsjikova Sovjet-Unie | 2.40,8 | Irina Pozdnjakova Sovjet-Unie | 2.41,9 | Jill Slattery Verenigd Koninkrijk | 2.47,9 |
100 m vlinderslag | Ada Kok Nederland | 1.05,6 | Heike Hustede Bondsrepubliek Duitsland | 1.06,3 | Eila Pyrhönen Finland | 1.07,8 |
400 m wisselslag | Betty Heukels Nederland | 5.25,0 | Heidi Pechstein DDR | 5.26,0 | Ljoedmila Chazieva Sovjet-Unie | 5.28,4 |
4x100 m vrije slag | Sovjet-Unie Natalja Siptsjenko Antonina Roedenko Natalja Oestinova Tamara Sosnova | 4.11,3 | Zweden Ingrid Gustavsson Ulla Jäfvert Ann-Charlotte Lilja Ann-Christine Hagberg | 4.12,2 | Nederland Toos Beumer Mirjam van Hemert Bep Weeteling Lydia Schaap | 4.12,8 |
4x100 m wisselslag | Nederland Cobie Sikkens Gretta Kok Ada Kok Toos Beumer | 4.36,4 | Sovjet-Unie Natalja Michajlova Galina Prozoemensjtsjikova Tatjana Devjatova Antonina Roedenko | 4.38,2 | Verenigd Koninkrijk Linda Ludgrove Diana Harris Mary-Anne Cotterill Pauline Sillett | 4.38,4 |
Schoonspringen
Mannen
Onderdeel: | Goud: | Score | Zilver: | Score | Brons: | Score |
3 m plank | Michail Safonov Sovjet-Unie | 155,27 | Tord Andersson Zweden | 146,30 | Giorgio Cagnotto Italië | 146,21 |
10 m toren | Klaus Dibiasi Italië | 162,92 | Brian Phelps Verenigd Koninkrijk | 152,01 | Jerzy Kowalewski Polen | 143,13 |
Vrouwen
Onderdeel: | Goud: | Score | Zilver: | Score | Brons: | Score |
3 m plank | Vera Baklanova Sovjet-Unie | 136,59 | Delia Reinhardt DDR | 136,05 | Tamara Fedosova Sovjet-Unie | 133,23 |
10 m toren | Natalja Koeznetsova Sovjet-Unie | 100,93 | Ingeborg Pertmayr Oostenrijk | 94,52 | Gabriele Schöpe DDR | 91,22 |
Waterpolo
Onderdeel: | Goud: | Zilver: | Brons: |
Mannen | Sovjet-Unie | DDR | Joegoslavië |
Medaillespiegel
Plaats | Land | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sovjet-Unie | 12 | 7 | 5 | 24 |
2 | DDR | 4 | 6 | 5 | 15 |
3 | Nederland | 3 | 1 | 1 | 5 |
4 | Frankrijk | 2 | 0 | 1 | 3 |
5 | Verenigd Koninkrijk | 1 | 3 | 3 | 7 |
6 | Italië | 1 | 0 | 1 | 2 |
7 | Zweden | 0 | 2 | 2 | 4 |
8 | Hongarije | 0 | 1 | 1 | 2 |
9 | Bondsrepubliek Duitsland | 0 | 1 | 0 | 1 |
10 | Oostenrijk | 0 | 1 | 0 | 1 |
11 | Spanje | 0 | 1 | 0 | 1 |
12 | Finland | 0 | 0 | 1 | 1 |
13 | Joegoslavië | 0 | 0 | 1 | 1 |
14 | Polen | 0 | 0 | 1 | 1 |
15 | Roemenië | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totaal | 23 | 23 | 23 | 69 |
Externe links
- Uitslagen mannen
- Uitslagen vrouwen
Bronnen, noten en/of referenties
- Het EK Zwemmen van 1966 - Grootste sportevenement in Nederland sinds 1928, NPO Geschiedenis (11 augustus 2010)
- (ru) XI ЧЕМПИОНАТ ЕВРОПЫ, swimmingmasters.narod.ru (geraadpleegd op 25 september 2016)
Mediabestanden
Zie de categorie 1966 European Aquatics Championships van Wikimedia Commons voor mediabestanden over dit onderwerp.