EM i friidrett 1950 – 100 meter menn
EM i friidrett 1950 – 100 meter menn | |||
---|---|---|---|
Heysel stadion i 1935 | |||
Konkurranse | 100 meter menn | ||
Arrangement | EM i friidrett 1950 | ||
Sted | Brussel | ||
Arena | Heysel stadion | ||
Dato | 23. og 24 august | ||
Deltakere | 26 | ||
Deltakernasjoner | 16 | ||
Vinnertid | 10,7 | ||
Medaljevinnere | |||
Étienne Bally, Frankrike | |||
Franco Leccese, Italia | |||
Vladimir Sukharev, Sovjetunionen | |||
Forrige | Oslo 1946 | ||
Neste | Bern 1954 |
Friidrett | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | |||
800 m | menn | |||
1500 m | menn | |||
5000 m | menn | |||
10 000 m | menn | |||
80 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | |||
3000 m hinder | menn | |||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | |||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | |||
10 km kappgang | menn | |||
50 km kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | |||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | |||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | |||
Sammensatte øvelser | ||||
Femkamp | kvinner | |||
Tikamp | menn |
Øvelsen 100 meter menn ved EM i friidrett 1950 på Heysel stadion i Brussel, Belgia ble avholdt 23. og 24 august 1950.[1] Hans Petter Pedersen og Henry Johansen representerte Norge. Hans Petter Pedersen kom til semifinalen, mens Henry Johansen som kom i et sterkere innledende heat enn Pedersen ikke kom videre til semifinalen der han endte sist.
Rekorder
Rekorder før dette mesterskapet:
Rekord | Rekordholder | Nasjonalitet | Tid | Sted | Dato | Stevne | Kommentar |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Europarekord | Arthur Jonath | Tyskland | 10,3 | Bochum, Tyskland | 5. juli 1932 | Beste tid som var ratifisert | |
Mesterskapsrekord | Orazi Mariani | Italia | 10,4 | Paris, Frankrike | 3. september 1938 | EM 1938 |
Det ble ikke satt verken ny mesterskapsrekord eller europarekord under konkurransen.
Resultater
Norske deltagere
Plassering | Heat | Navn | Nasjonalitet | Resultat | Kommentar |
---|---|---|---|---|---|
2 | Heat 1 | Hans Petter Pedersen | Norge | 11,2 | Kvalifisert til semifinalen |
3 | Heat 3 | Henry Johansen | Norge | 11,0 | Ikke kvalifisert til semifinalen |
2 | Semi 2 | Hans Petter Pedersen | Norge | 11,2 | Ikke kvalifisert til finalen |
Forsøksheatene
Forsøksheatene ble avholdt 23. august.
Vind: heat 1: 0 m/s, heat: 2 -0.1 m/s, heat 3: -0.1 m/s, heat 4: -0,1 m/s, heat 5: -1,3 m/s, heat 6: -0,4 m/s
Plassering | Heat | Plass i heat | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 1 | Franco Leccese | Italia | 10,6 | Q |
2 | 6 | 1 | Vladimir Sukharev | Sovjetunionen | 10,7 | Q |
3 | 3 | 2 | Alan Grieve | Storbritannia | 10,8 | Q |
4 | 5 | 1 | Étienne Bally | Frankrike | 10,9 | Q |
5 | 2 | 1 | Petar Pecelj | Jugoslavia | 11,0 | Q |
5 | 6 | 2 | Haukur Clausen | Island | 11,0 | Q |
5 | 3 | 3 | Henry Johansen | Norge | 11,0 | |
5 | 1 | 1 | Nikolay Karakulov | Sovjetunionen | 11,1 | Q |
9 | 2 | 2 | Emil Kiszka | Polen | 11,1 | Q |
9 | 4 | 1 | Knud Schibsbye | Danmark | 11,1 | Q |
9 | 5 | 2 | Finnbjörn Þorvaldsson | Island | 11,1 | Q |
9 | 2 | 3 | Tomas Paquete | Portugal | 11,1 | |
9 | 2 | 4 | Hans Wehrli | Sveits | 11,1 | |
9 | 5 | 3 | Roland Vercruysse | Belgia | 11,1 | |
9 | 6 | 3 | Isidoor Vandewiele | Belgia | 11,1 | |
16 | 1 | 2 | Hans Peter Pedersen | Norge | 11,2 | Q |
16 | 4 | 2 | Gesualdo Penna | Italia | 11,2 | Q |
16 | 2 | 5 | Fred Hammer | Luxembourg | 11,2 | |
16 | 3 | 4 | Christian Brac | Frankrike | 11,2 | |
16 | 3 | 5 | Leif Christersson | Sverige | 11,2 | |
16 | 4 | 3 | Austin Pinnington | Storbritannia | 11,2 | |
22 | 4 | 4 | Jan Lammers | Nederland | 11,3 | |
22 | 4 | 5 | Hans Rydén | Sverige | 11,3 | |
22 | 6 | 4 | Jean-Petit Hammer | Luxembourg | 11,3 | |
25 | 5 | 4 | Michail Tsokalis | Hellas | 11,4 | |
26 | 5 | 5 | Willy Eichenberger | Sveits | 11,6 |
Semifinaler
Semifinalene ble avholdt 24. august.
Vind: semifinale 1: -0,2 m/s, semifinale 2: 0,4 m/s
Plassering | Semifinale | Plass i semi | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 1 | Étienne Bally | Frankrike | 10,6 | Q |
2 | 1 | 1 | Franco Leccese | Italia | 10,7 | Q |
2 | 2 | 2 | Vladimir Sukharev | Sovjetunionen | 10,7 | Q |
4 | 1 | 2 | Emil Kiszka | Polen | 10,8 | Q |
5 | 1 | 3 | Petar Pecelj | Jugoslavia | 11,0 | Q |
5 | 2 | 3 | Haukur Clausen | Island | 11,0 | Q |
5 | 2 | 4 | Alan Grieve | Storbritannia | 11,0 | |
5 | 2 | 5 | Gesualdo Penna | Italia | 11,0 | |
9 | 1 | 4 | Nikolay Karakulov | Sovjetunionen | 11,1 | |
9 | 1 | 5 | Knud Schibsbye | Danmark | 11,1 | |
9 | 1 | 6 | Finnbjörn Þorvaldsson | Island | 11,1 | |
12 | 2 | 6 | Hans Peter Pedersen | Norge | 11,2 |
Finale
Finalen ble avholdt 24. august. Vind: 0,7 m/s
Plass | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|
01 | Étienne Bally | Frankrike | 10,7 | |
02 | Franco Leccese | Italia | 10,7 | |
03 | Vladimir Sukharev | Sovjetunionen | 10,7 | |
4 | Emil Kiszka | Polen | 10,7 | |
5 | Haukur Clausen | Island | 10,8 | |
6 | Petar Pecelj | Jugoslavia | 10,8 |
Deltagere
Ifølge uoffisiell telling, deltok 26 utøvere fra 16 nasjoner i øvelsen.
- Belgia (2)
- Danmark (1)
- Frankrike (2)
- Hellas (1)
- Island (2)
- Italia (2)
- Jugoslavia (1)
- Luxembourg (2)
- Nederland (1)
- Norge (2)
- Polen (1)
- Portugal (1)
- Sovjetunionen (2)
- Storbritannia (2)
- Sverige (2)
- Sveits (2)
Referanser
- ^ European Athletics Championships Zürich 2014 - STATISTICS HANDBOOK, European Athletics Association, ss. 372–377, http://www.european-athletics.org/mm/Document/EventsMeetings/General/01/27/31/44/StatisticsHandbookZ%C3%BCrich2014_Neutral.pdf, besøkt 13. august 2014
Eksterne lenker
- Resultater
- Norske EM-deltakere
- v
- d
- r
- 1934: Christiaan Berger
- 1938: Martinus Osendarp
- 1946: John Archer
- 1950: Etienne Bally
- 1954: Heinz Fütterer
- 1958: Armin Hary
- 1962: Claude Piquemal
- 1966: Wieslaw Maniak
- 1969: Valerij Borzov
- 1971: Valerij Borzov
- 1974: Valerij Borzov
- 1978: Pietro Mennea
- 1982: Frank Emmelmann
- 1986: Linford Christie
- 1990: Linford Christie
- 1994: Linford Christie
- 1998: Darren Campbell
- 2002: Francis Obikwelu
- 2006: Francis Obikwelu
- 2010: Christophe Lemaitre
- 2012: Christophe Lemaitre
- 2014: James Dasaolu
- 2016: Churandy Martina
- 2018: Zharnel Hughes
- 2022: Marcell Jacobs
- 2024: Marcell Jacobs