Enkeltdistanse-NM på skøyter 1998
Enkeltdistanse-NM på skøyter 1998 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Hurtigløp på skøyter | ||
Arrangør | Norges Skøyteforbund, Hamar Idrettslag | ||
Vertsby | Hamar | ||
Vertsland | Norge | ||
Arena(er) | Vikingskipet | ||
Dato | 27. februar – 1. mars 1998 | ||
Utgavenummer | 12 | ||
Deltakere | 61 løpere (18 Kvinner og 43 Menn) | ||
Øvelser | Enkeltdistanser |
Enkeltdistanse-NM på skøyter 1998 ble avholdt i Vikingskipet på Hamar 27. februar – 1. mars 1998. Hamar Idrettslag var teknisk arrangør av mesterskapet.
Dette ble det første norske enkeltdistansemesterskapet for seniorer arrangert innendørs i Norge siden Norge fikk sin første innendørshall for hurtigløp på skøyter i desember 1992. De norske juniorene hadde sitt første tilsvarende innendørs mesterskap i sesongen 1994/1995.
Program | |
Dato | Distanser |
fredag 27. februar 1998 | 2 x 500 meter kvinner og menn |
lørdag 28. februar 1998 | 1 000 meter kvinner og menn, 3 000 meter kvinner og 5 000 meter menn |
søndag 1. mars 1998 | 1 500 meter kvinner og menn, 5 000 meter kvinner og 10 000 meter menn |
Medaljer
Løpere
- Herrer
Distanse: | og Norgesmester | Tid | 02 .-plass: | Tid | 03 .-plass: | Tid |
2 x 500 m (fredag) | Roger Strøm IF Fram | 72,60 (36,42+36,18) | Grunde Njøs Leinstrand IL | 72,68 (36,52+36,16) | Ådne Søndrål Hol IL | 73,39 (36,75+36,64) |
01 000 m (lørdag) | Ådne Søndrål Hol IL | 1.11,30 | Roger Strøm IF Fram | 1.12,90 | Petter Andersen Ask SK | 1.13,00 |
01 500 m (søndag) | Petter Andersen Ask SK | 1.52,66 | Eskil Ervik Hamar IL | 1.53,64 | Ole Morten Mellemstrand Sandnes SK | 1.54,21 |
05 000 m (lørdag) | Remi Hereide Fana IL | 6.41,23 | Brigt Rykkje Hardanger SK | 6.45,71 | Kjell Storelid Stord T&IL | 6.50,16 |
10 000 m (søndag) | Remi Hereide Fana IL | 13.54,56 | Ørjan Tvenge Brandbu IF | 14.17,57 | Andreas Snare Bakke Kongsvinger IL | 14.20,92 |
- Damer
Distanse: | og Norgesmester | Tid | 02 .-plass: | Tid | 03 .-plass: | Tid |
2 x 500 m (fredag) | Edel Therese Høiseth Geithus IL | 80,12 (39,87+40,25) | Ester Stølen Gol IL | 82,14 (40,96+41,18) | Linda Olsen Spk Ceres | 82,22 (40,92+41,30) |
1 000 m (lørdag) | Edel Therese Høiseth Geithus IL | 1.20,65 | Ester Stølen Gol IL | 1.22,49 | Linda Olsen Spk Ceres | 1.23,54 |
1 500 m (søndag) | Lise Marie Braathen Aurskog-Finstadbru SK | 2.08,15 | Ellen Kathrine Lie Ask SK | 2.10,10 | Ester Stølen Gol IL | 2.11,10 |
3 000 m (lørdag) | Anette Tønsberg Aurskog-Finstadbru SK | 4.22,33 | Lise Marie Braathen Aurskog-Finstadbru SK | 4.27,05 | Anne Therese Tveter IF Fram | 4.35,82 |
5 000 m (søndag) | Lise Marie Braathen Aurskog-Finstadbru SK | 7.48,28 | Anne Therese Tveter IF Fram | 8.00,24 | Ellen Kathrine Lie Ask SK | 8.05,11 |
Klubb
Herrer | Damer | Totalt | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Klubb | Gull | Sølv | Bronse | Gull | Sølv | Bronse | Gull | Sølv | Bronse |
Aurskog-Finstadbru Sportsklubb | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 |
Fana Idrettslag | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
Geithus Idrettslag | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
Idrettsforeningen Fram | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 |
Ask Skøyteklubb | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
Hol Idrettslag | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
Gol Idrettslag | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 |
Brandbu Idrettsforening | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
Hamar Idrettslag | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
Hardanger Skøyteklubb | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
Leinstrand Idrettslag | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
Sportsklubben Ceres | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 |
Kongsvinger Idrettslag | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Sandnes Skøyteklubb | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Stord Turn og Idrettslag | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Resultater menn
2 x 500 meter menn
Plass | Utøver | Klubb | Løp 1 | Løp 2 | Sammenlagt | Kommentar | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Plass | Tid | Plass | |||||
01 01 | Roger Strøm | Idrettsforeningen Fram | 36,42 | 1 | 36,18 | 2 | 72,600 | |
02 02 | Grunde Njøs | Leinstrand Idrettslag | 36,52 | 2 | 36,16 | 1 | 72,680 | |
03 03 | Ådne Søndrål | Hol Idrettslag | 36,75 | 3 | 36,64 | 3 | 73,390 | |
04 4 | Øystein Haugen | Ask Skøyteklubb | 37,47 | 5 | 36,87 | 4 | 74,340 | |
05 5 | Petter Andersen | Ask Skøyteklubb | 37,22 | 4 | 37,60 | 5 | 74,820 | |
06 6 | Pål Gravem | Eidsvold Turnforening | 37,55 | 6 | 37,61 | 6 | 75,160 | |
07 7 | Ole Morten Mellemstrand | Sandnes Skøyteklubb | 37,88 | 7 | 37,92 | 7 | 75,800 | |
08 8 | Øyvind Giske | Idrettsforeningen Herkules | 38,24 | 9 | 37,99 | 8 | 76,230 | |
09 9 | Stian Haugsrud | Stange Sportsklubb | 38,03 | 8 | 38,45 | 12 | 76,480 | |
10 10 | Geir Rønningen | Hamar Idrettslag | 38,31 | 10 | 38,18 | 9 | 76,490 | |
11 11 | Lars Stomperudhaugen | Hamar Idrettslag | 38,34 | 11 | 38,56 | 14 | 76,900 | |
11 11 | Gisle Spidsberg | Lillehammer Skøiteklubb | 38,47 | 12 | 38,43 | 11 | 76,900 | |
13 13 | Eskil Ervik | Hamar Idrettslag | 38,68 | 16 | 38,38 | 10 | 77,060 | |
14 14 | Morten Antonsen | Ask Skøyteklubb | 38,57 | 14 | 38,61 | 15 | 77,180 | |
14 14 | Vidar Lilletvedt | Fana Idrettslag | 38,64 | 15 | 38,54 | 13 | 77,180 | |
16 16 | Stian Bjørge | Idrettsforeningen Herkules | 38,83 | 18 | 39,22 | 17 | 78,050 | |
17 17 | Tarjei Tverråen | Arendal Skøiteklubb | 38,76 | 17 | 39,31 | 19 | 78,070 | |
18 18 | Stian Dalen | Sand Idrettsforening | 39,24 | 21 | 38,97 | 16 | 78,210 | |
19 19 | Brigt Rykkje | Hardanger Skøyteklubb | 39,10 | 20 | 39,73 | 21 | 78,830 | |
20 20 | Arild Nebb Ervik | Hamar Idrettslag | 39,58 | 23 | 39,30 | 18 | 78,880 | |
21 21 | Rune Dahl | Drammens Skøiteklub | 39,65 | 24 | 39,45 | 20 | 79,100 | |
22 22 | Frode Nordvik | Brandbu Idrettsforening | 39,06 | 19 | 40,71 | 22 | 79,770 | |
23 23 | Steinar Johansen | Holmestrand og Botne Skøyteklubb | 38,55 | 13 | (38,550) | |||
24 24 | Lasse Sætre | Sand Idrettsforening | 39,33 | 22 | (39,330) | |||
25 25 | Thor André Pedersen | Ask Skøyteklubb | 43,98 | 25 | (43,980) |
1 000 meter menn
Plass | Utøver | Klubb | Tid | Kommentar |
---|---|---|---|---|
01 01 | Ådne Søndrål | Hol Idrettslag | 1.11,30 | |
02 02 | Roger Strøm | Idrettsforeningen Fram | 1.12,90 | |
03 03 | Petter Andersen | Ask Skøyteklubb | 1.13,00 | |
04 4 | Øystein Haugen | Ask Skøyteklubb | 1.14,51 | |
05 5 | Pål Gravem | Eidsvold Turnforening | 1.14,52 | |
06 6 | Ole Morten Mellemstrand | Sandnes Skøyteklubb | 1.14,54 | |
07 7 | Geir Rønningen | Hamar Idrettslag | 1.16,46 | |
08 8 | Øyvind Giske | Idrettsforeningen Herkules | 1.16,60 | |
09 9 | Gisle Spidsberg | Lillehammer Skøiteklubb | 1.16,77 | |
10 10 | Vidar Lilletvedt | Fana Idrettslag | 1.16,78 | |
11 11 | Lars Stomperudhaugen | Hamar Idrettslag | 1.17,51 | |
12 12 | Tarjei Tverråen | Arendal Skøiteklubb | 1.17,94 | |
13 13 | Svein Roar Henriksen | Sandnes Skøyteklubb | 1.19,32 | |
14 14 | Jon Jomaas | Arendal Skøiteklubb | 1.19,54 | |
15 15 | Rune Dahl | Drammens Skøiteklub | 1.19,80 | |
16 16 | Kent Kolnes | Geithus Idrettslag | 1.20,27 | |
17 17 | Yngve Raudberget | Sportsklubben Falken | 1.21,87 | |
18 18 | Gaute Åsebø | Fana Idrettslag | 1.24,11 | |
19 DNF | Morten Antonsen | Ask Skøyteklubb | f, dnf | |
19 DNF | Stian Haugsrud | Stange Sportsklubb | f, dnf | |
19 DNF | Jan Rune Sigurdsen | Sportsklubben Snøgg | f, dnf |
1 500 meter menn
5 000 meter menn
10 000 meter menn
Plass | Utøver | Klubb | Tid | Kommentar |
---|---|---|---|---|
01 01 | Remi Hereide | Fana Idrettslag | 13.54,56 | |
02 02 | Ørjan Tvenge | Brandbu Idrettsforening | 14.17,57 | |
03 03 | Andreas Snare Bakke | Kongsvinger Idrettslag | 14.20,92 | |
04 4 | Øystein Grødum | Arendal Skøiteklubb | 14.23,94 | |
05 5 | Stian Bjørge | Idrettsforeningen Herkules | 14.32,27 | |
06 6 | Arild Nebb Ervik | Hamar Idrettslag | 14.38,49 | |
07 7 | Frode Nordvik | Brandbu Idrettsforening | 14.41,42 | |
08 8 | Torbjørn Lie | Aurskog-Finstadbru Sportsklubb | 14.41,87 | |
09 9 | Reidar Borgersen | Geithus Idrettslag | 15.07,86 | |
10 10 | Morten Antonsen | Ask Skøyteklubb | 15.24,46 | |
11 11 | Kent Kolnes | Geithus Idrettslag | 15.36,80 | |
12 12 | Tarjei Tverråen | Arendal Skøiteklubb | 15.46,64 |
Resultater kvinner
2 x 500 meter kvinner
Plass | Utøver | Klubb | Løp 1 | Løp 2 | Sammenlagt | Kommentar | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Plass | Tid | Plass | |||||
01 01 | Edel Therese Høiseth | Geithus Idrettslag | 39,87 | 1 | 40,25 | 1 | 80,120 | |
02 02 | Ester Stølen | Gol Idrettslag | 40,96 | 3 | 41,18 | 2 | 82,140 | |
03 03 | Linda Olsen | Sportsklubben Ceres | 40,92 | 2 | 41,30 | 3 | 82,220 | |
04 4 | Anette Tønsberg | Aurskog-Finstadbru Sportsklubb | 41,42 | 4 | 41,62 | 4 | 83,040 | |
05 5 | Lillan Westli | Kongsvinger Idrettslag | 41,94 | 5 | 41,77 | 5 | 83,710 | |
06 6 | Ellen Kathrine Lie | Ask Skøyteklubb | 42,42 | 6 | 42,27 | 6 | 84,690 | |
07 7 | Nina Tørset | Leinstrand Idrettslag | 42,87 | 7 | 42,81 | 8 | 85,680 | |
08 8 | Hedvig Bjelkevik | Arendal Skøiteklubb | 43,09 | 8 | 42,98 | 9 | 86,070 | |
09 9 | Trude Nielsen | Sportsklubben Ceres | 44,89 | 9 | 44,86 | 10 | 89,750 | |
10 10 | Monica Dahl | Tønsbergs Turnforening | 45,03 | 10= | 45,04 | 11 | 90,070 | |
11 11 | Ragnhild Andresen | Ask Skøyteklubb | 45,03 | 10= | 45,24 | 12 | 90,270 | |
12 12 | Hilde Røgeberg Pedersen | Kongsberg Idrettsforening | 45,52 | 12 | 45,67 | 13 | 91,190 | |
13 13 | Renate Jeppsson | Nesodden Idrettsforening | 46,86 | 13 | 46,99 | 14 | 93,850 | |
14 14 | Guri Fossdal | Drammens Skøiteklub | 52,81 | 14 | 54,17 | 15 | 106,980 | |
15 15 | Annette Bjelkevik | Arendal Skøiteklubb | 82,32 f | 15 | 42,54 | 7 | 124,860 |
1 000 meter kvinner
Plass | Utøver | Klubb | Tid | Kommentar |
---|---|---|---|---|
01 01 | Edel Therese Høiseth | Geithus Idrettslag | 1.20,65 | |
02 02 | Ester Stølen | Gol Idrettslag | 1.22,49 | |
03 03 | Linda Olsen | Sportsklubben Ceres | 1.23,54 | |
04 4 | Annette Bjelkevik | Arendal Skøiteklubb | 1.23,83 | |
05 5 | Ellen Kathrine Lie | Ask Skøyteklubb | 1.24,07 | |
06 6 | Lillan Westli | Kongsvinger Idrettslag | 1.24,61 | |
07 7 | Nina Tørset | Leinstrand Idrettslag | 1.25,61 | |
08 8 | Hedvig Bjelkevik | Arendal Skøiteklubb | 1.26,23 | |
09 9 | Monica Dahl | Tønsbergs Turnforening | 1.31,41 |
1 500 meter kvinner
Plass | Utøver | Klubb | Tid | Kommentar |
---|---|---|---|---|
01 01 | Lise Marie Braathen | Aurskog-Finstadbru Sportsklubb | 2.08,15 | |
02 02 | Ellen Kathrine Lie | Ask Skøyteklubb | 2.10,10 | |
03 03 | Ester Stølen | Gol Idrettslag | 2.11,10 | |
04 4 | Annette Bjelkevik | Arendal Skøiteklubb | 2.11,34 | |
05 5 | Nina Tørset | Leinstrand Idrettslag | 2.12,73 | |
06 6 | Lillan Westli | Kongsvinger Idrettslag | 2.14,32 | |
07 7 | Linda Olsen | Sportsklubben Ceres | 2.14,69 | |
08 8 | Anne Therese Tveter | Idrettsforeningen Fram | 2.15,98 | |
09 9 | Ragnhild Andresen | Ask Skøyteklubb | 2.17,22 | |
10 10 | Trude Nielsen | Sportsklubben Ceres | 2.19,47 | |
11 11 | Monica Dahl | Tønsbergs Turnforening | 2.22,11 | |
12 12 | Vibeke Gundersen | Geithus Idrettslag | 2.26,71 | |
13 13 | Guri Fossdal | Drammens Skøiteklub | 2.37,70 |
3 000 meter kvinner
Plass | Utøver | Klubb | Tid | Kommentar |
---|---|---|---|---|
01 01 | Anette Tønsberg | Aurskog-Finstadbru Sportsklubb | 4.22,33 | |
02 02 | Lise Marie Braathen | Aurskog-Finstadbru Sportsklubb | 4.27,05 | |
03 03 | Anne Therese Tveter | Idrettsforeningen Fram | 4.35,82 | |
04 4 | Ellen Kathrine Lie | Ask Skøyteklubb | 4.37,11 | |
05 5 | Nina Tørset | Leinstrand Idrettslag | 4.39,45 | |
06 6 | Trude Nielsen | Sportsklubben Ceres | 4.46,78 | |
07 7 | Ragnhild Andresen | Ask Skøyteklubb | 4.47,89 | |
08 8 | Monica Dahl | Tønsbergs Turnforening | 4.59,20 | |
09 9 | Vibeke Gundersen | Geithus Idrettslag | 5.04,57 | |
10 10 | Guri Fossdal | Drammens Skøiteklub | 5.28,83 |
5 000 meter kvinner
Plass | Utøver | Klubb | Tid | Kommentar |
---|---|---|---|---|
01 01 | Lise Marie Braathen | Aurskog-Finstadbru Sportsklubb | 7.48,28 | |
02 02 | Anne Therese Tveter | Idrettsforeningen Fram | 8.00,24 | |
03 03 | Ellen Kathrine Lie | Ask Skøyteklubb | 8.05,11 | |
04 4 | Ragnhild Andresen | Ask Skøyteklubb | 8.10,60 | |
05 5 | Vibeke Gundersen | Geithus Idrettslag | 8.58,43 | |
06 6 | Guri Fossdal | Drammens Skøiteklub | 9.21,78 |
Eksterne lenker
- (en) Enkeltdistanse-NM på skøyter 1998 for senior kvinner – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- (en) Enkeltdistanse-NM på skøyter 1998 for senior menn – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- v
- d
- r
0 Norgesmesterskap på skøyter – Arrangører av Enkeltdistanse-NM (1987– ) / (Norgesmestere for : menn / kvinner) 0
- 1987: Stavanger SK
- 1988: Sør-Fron IL
- 1989: Hamar IL / Tynset IF
- 1990: Brandbu IF
- 1991: Savalen Spk
- 1992: Trondhjems SK
- 1993: Fana IL
- 1994: Asker SK
- 1995: Ask SK
- 1996: IF Fram
- 1997: Savalen Spk
- 1998: Hamar IL
- 1999: Fana IL
- 2000: Spk Falken
- 2001: Geithus IL / Geithus IL*
- 2002: Sør-Fron IL
- 2003: Geithus IL
- 2004: Geithus IL
- 2005: IF Fram
- 2006: Hamar IL / Norges SF / Arendal SK* / Dølemo IL*
- 2007: Hedmark Skøytekrets / Geithus IL*
- 2008: Hedmark Skøytekrets / Bjugn-Ørland SK*
- 2009: Hedmark Skøytekrets / Gol IL*
- 2010: Hedmark Skøytekrets
- 2011: Hedmark Skøytekrets / Oslo SK*
- 2012: Rogaland Skøytekrets
- 2013: Bjugn-Ørland SK
- 2014: Hamar IL
- 2015: Rogaland Skøytekrets
- 2016: Hamar IL
- 2017: Bjugn-Ørland SK
- 2018: Rogaland Skøytekrets
- 2019: Hamar IL
- 2020: Asker SK
- 2021: Hamar IL / Nord-Odal IL / Stange SK
- 2022: Stavanger Sandnes SK
- 2023: Hamar IL
- 2024: Bjugn-Ørland SK
- 2025: TBD
Norges Skøyteforbund · Norgesmestere ( * ) på 5 000 m for kvinner og 10 000 m for menn ble for 2001, 2006–2009 og 2011 kåret under Allround-NM samme sesong.
Autoritetsdata