Liste over olympiske medaljevinnere i skyting
Dette er den komplette listen over OL medaljører i skyting fra 1896 til 2012.
Menn
10 m luftpistol
Utdypende artikkel: 10 m luftpistol
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1988 Seoul | Tanyu Kiryakov (BUL) | Erich Buljung (USA) | Xu Haifeng (CHN) |
1992 Barcelona | Wang Yifu (CHN) | Serguei Pyzhyanov (EUN) | Sorin Babii (ROU) |
1996 Atlanta | Roberto Di Donna (ITA) | Wang Yifu (CHN) | Tanyu Kiryakov (BUL) |
2000 Sydney | Franck Dumoulin (FRA) | Wang Yifu (CHN) | Igor Basinski (BLR) |
2004 Athen | Wang Yifu (CHN) | Mikhail Nestruev (RUS) | Vladimir Isakov (RUS) |
2008 Beijing | Pang Wei (CHN) | Jin Jong-oh (KOR) | Jason Turner (USA) |
2012 London | Jin Jong-oh (KOR) | Luca Tescoli (ITA) | Andrija Zlatić (SRB) |
2016 Rio de Janeiro | Hoàng Xuân Vinh (VIE) | Felipe Wu (BRA) | Pang Wei (CHN) |
2020 Tokyo | Javad Foroughi (IRI) | Damir Mikec (SRB) | Pang Wei (CHN) |
2024 Paris | Xie Yu (CHN) | Federico Nilo Maldini (ITA) | Paolo Monna (ITA) |
10 m luftrifle
Utdypende artikkel: 10 m luftrifle
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1984 Los Angeles | Philippe Heberle (FRA) | Andreas Kronthaler (AUT) | Barry Dagger (GBR) |
1988 Seoul | Goran Maksimovic (YUG) | Nicolas Berthelot (FRA) | Johann Riederer (FRG) |
1992 Barcelona | Iouri Fedkine (EUN) | Franck Badiou (FRA) | Johann Riederer (GER) |
1996 Atlanta | Artem Khadjibekov (RUS) | Wolfram Waibel (AUT) | Jean Pierre Amat (FRA) |
2000 Sydney | Cai Yalin (CHN) | Artem Khadjibekov (RUS) | Evgeni Aleinikov (RUS) |
2004 Athen | Zhu Qinan (CHN) | Li Jie (CHN) | Jozef Gönci (SVK) |
2008 Beijing | Abhinav Bindra (IND) | Zhu Qinan (CHN) | Henri Häkkinen (FIN) |
2012 London | Alin Moldoveanu (ROU) | Niccolò Campriani (ITA) | Gagan Narang (IND) |
2016 Rio de Janeiro | Niccolò Campriani (ITA) | Serhiy Kulish (UKR) | Vladimir Maslennikov (RUS) |
2020 Tokyo | Will Shaner (USA) | Sheng Lihao (CHN) | Yang Haoran (CHN) |
2024 Paris | Sheng Lihao (CHN) | Victor Lindgren (SWE) | Miran Maričić (CRO) |
25 m silhuettpistol
Utdypende artikkel: 25 m silhuettpistol
Fra 1972 til 1980 var denne øvelsen mixed (åpen både for mannlige og kvinnelige skyttere), men alle medaljer ble vunnet av menn under disse lekene.
50 m rifle, tre stillinger
Utdypende artikkel: 50 m rifle
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1952 Helsingfors | Erling Asbjørn Kongshaug (NOR) | Vilho Ylönen (FIN) | Boris Andreev (URS) |
1956 Melbourne | Anatoli Bogdanov (URS) | Otakar Horinek (TCH) | John Sundberg (SWE) |
1960 Roma | Viktor Shamburkin (URS) | Marat Niyazov (URS) | Klaus Zähringer (GER) |
1964 Tokyo | Lones Wigger (USA) | Velitchko Christov (BUL) | László Hammerl (HUN) |
1968 Mexico by | Bernd Klingner (FRG) | John Writer (USA) | Vitali Parkhimovich (URS) |
1972 München | John Writer (USA) | Lanny Bassham (USA) | Werner Lippoldt (GDR) |
1976 Montreal | Lanny Bassham (USA) | Margaret Murdock (USA) | Werner Seibold (FRG) |
1980 Moskva | Viktor Vlasov (URS) | Bernd Hartstein (GDR) | Sven Johansson (SWE) |
1984 Los Angeles | Malcolm Cooper (GBR) | Daniel Nipkov (SUI) | Alister Allan (GBR) |
1988 Seoul | Malcolm Cooper (GBR) | Alister Allan (GBR) | Kirill Ivanov (URS) |
1992 Barcelona | Gracha Petikian (EUN) | Robert Foth (USA) | Ryohei Koba (JPN) |
1996 Atlanta | Jean Pierre Amat (FRA) | Sergey Beliaev (KAZ) | Wolfram Waibel (AUT) |
2000 Sydney | Rajmond Debevec (SLO) | Juha Hirvi (FIN) | Harald Stenvaag (NOR) |
2004 Athen | Jia Zhanbo (CHN) | Michael Anti (USA) | Christian Planer (AUT) |
2008 Beijing | Qiu Jian (CHN) | Jurij Sukhorukov (UKR) | Rajmond Debevec (SLO) |
2012 London | Niccolò Campriani (ITA) | Kim Jong-Hyun (KOR) | Matthew Emmons (USA) |
Fra 1972 til 1980 var denne øvelsen mixed (åpen både for mannlige og kvinnelige skyttere), men bare en medalje ble vunnet av en kvinne under disse lekene – Margaret Murdocks sølvmedalje 1976.
Skeet
Utdypende artikkel: Skeet
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1968 Mexico by | Jevgenij Petrov (URS) | Romano Garagnani (ITA) | Konrad Wirnhier (FRG) |
1972 München | Konrad Wirnhier (FRG) | Jevgenij Petrov (URS) | Michael Buchheim (GDR) |
1976 Montreal | Josef Panacek (TCH) | Eric Swinkels (NED) | Wiesław Gawlikowski (POL) |
1980 Moskva | Hans Rasmussen (DEN) | Lars-Göran Carlsson (SWE) | Roberto Castrillo (CUB) |
1984 Los Angeles | Matthew Dryke (USA) | Ole Riber Rasmussen (DEN) | Luca Scribani Rossi (ITA) |
1988 Seoul | Axel Wegner (GDR) | Alfonso de Irruarrizaga (CHI) | Jorge Guardiola (ESP) |
1992 Barcelona | Zhang Shan (CHN) | Juan Giha (PER) | Bruno Mario Rossetti (ITA) |
1996 Atlanta | Ennio Falco (ITA) | Miroslaw Rzepkowski (POL) | Andrea Benelli (ITA) |
2000 Sydney | Mykola Milchev (UKR) | Petr Malek (CZE) | James Graves (USA) |
2004 Athen | Andrea Benelli (ITA) | Marko Kemppainen (FIN) | Juan Miguel Rodriguez (CUB) |
2008 Beijing | Vincent Hancock (USA) | Tore Brovold (NOR) | Anthony Terras (FRA) |
2012 London | Vincent Hancock (USA) | Anders Golding (DEN) | Nasser Al-Attiyah (QAT) |
Fra 1972 til 1980 var denne øvelsen mixed (åpen både for mannlige og kvinnelige skyttere), men bare en medalje ble vunnet av en kvinne under disse lekene – Zhang Shans gullmedalje i 1992.
Trap
Utdypende artikkel: Trap
Fra 1972 til 1980 var denne øvelsen mixed (åpen både for mannlige og kvinnelige skyttere), men alle medaljer ble vunnet av menn under disse lekene.
Kvinner
10 m luftpistol
Utdypende artikkel: 10 m luftpistol
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1988 Seoul | Jasna Šekarić (YUG) | Nino Salukvadze (URS) | Marina Dobrancheva (URS) |
1992 Barcelona | Marina Logvinenko (EUN) | Jasna Šekarić (IOP) | Maria Grozdeva (BUL) |
1996 Atlanta | Olga Klochneva (RUS) | Marina Logvinenko (RUS) | Maria Grozdeva (BUL) |
2000 Sydney | Tao Luna (CHN) | Jasna Šekarić (YUG) | Annemarie Forder (AUS) |
2004 Athen | Olena Kostevych (UKR) | Jasna Šekarić (SCG) | Maria Grozdeva (BUL) |
2008 Beijing | Guo Wenjun (CHN) | Natalia Paderina (RUS) | Nino Salukvadze (GEO) |
2012 London | Guo Wenjun (CHN) | Celine Goberville (FRA) | Olena Kostevych (UKR) |
2016 Rio de Janeiro | Zhang Mengxue (CHN) | Vitalina Batsarashkina (RUS) | Anna Korakaki (GRE) |
2020 Tokyo | Vitalina Batsarashkina (ROC) | Antoaenta Kostadinova (BUL) | Jiang Ranxin (CHN) |
2024 Paris | Oh Ye-jin (KOR) | Kim Ye-ji (KOR) | Manu Bhaker (IND) |
10 m luftrifle
Utdypende artikkel: 10 m luftrifle
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1984 Los Angeles | Karen Spurgin (USA) | Edith Gufler (ITA) | Wu Xiaoxuan (CHN) |
1988 Seoul | Irina Sjilova (URS) | Silvia Sperber (FRG) | Anna Malukhina (URS) |
1992 Barcelona | Yeo Kab-soon (KOR) | Vessela Letcheva (BUL) | Aranka Binder (IOP) |
1996 Atlanta | Renata Mauer (POL) | Petra Horneber (GER) | Aleksandra Ivosev (YUG) |
2000 Sydney | Nancy Johnson (USA) | Kang Cho-hyun (KOR) | Gao Jing (CHN) |
2004 Athen | Du Li (CHN) | Ljubov Galkina (RUS) | Kateřina Kůrková (CZE) |
2008 Beijing | Kateřina Emmons (CZE) | Ljubov Galkina (RUS) | Snježana Pejčić (CRO) |
2012 London | Yi Siling (CHN) | Sylwia Bogacka (POL) | Yu Dan (CHN) |
2016 Rio de Janeiro | Virginia Thrasher (USA) | Du Li (CHN) | Yi Siling (CHN) |
25 m pistol
Utdypende artikkel: 25 m pistol
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1984 Los Angeles | Linda Thom (CAN) | Ruby Fox (USA) | Patricia Dench (AUS) |
1988 Seoul | Nino Salukvadze (URS) | Tomoko Hasegawa (JPN) | Jasna Šekarić (YUG) |
1992 Barcelona | Marina Logvinenko (EUN) | Li Duihong (CHN) | Dorzhsuren Munkhbayar (MNG) |
1996 Atlanta | Li Duihong (CHN) | Diana Yorgova (BUL) | Marina Logvinenko (RUS) |
2000 Sydney | Maria Grozdeva (BUL) | Tao Luna (CHN) | Lolita Evglevskaya (BLR) |
2004 Athen | Maria Grozdeva (BUL) | Lenka Hykova (CZE) | Irada Ashumova (AZE) |
2008 Beijing | Chen Ying (CHN) | Otryadyn Gündegmaa (MGL) | Munkhbayar Dorjsuren (GER) |
2012 London | Kim Jang-Mi (KOR) | Chen Ying (CHN) | Olena Kostevych (UKR) |
50 m rifle, tre stillinger
Utdypende artikkel: 50 m rifle
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1984 Los Angeles | Wu Xiao-Xuan (CHN) | Ulrike Holmer (FRG) | Wanda Jewell (USA) |
1988 Seoul | Silvia Sperber (FRG) | Vessela Letcheva (BUL) | Valentina Cherkasova (URS) |
1992 Barcelona | Launi Meili (USA) | Nonka Matova (BUL) | Malgorzata Ksiazkiewicz (BUL) |
1996 Atlanta | Aleksandra Ivosev (YUG) | Irina Gerasimenok (RUS) | Renata Mauer (POL) |
2000 Sydney | Renata Mauer (POL) | Tatiana Goldobina (RUS) | Maria Feklistova (RUS) |
2004 Athen | Lioubov Galkina (RUS) | Valentina Turisini (ITA) | Wang Chengyi (CHN) |
2008 Beijing | Du Li (CHN) | Kateřina Emmons (CZE) | Eglis Yaima Cruz (CUB) |
2012 London | Jamie Lynn Gray (USA) | Ivana Maksimović (SRB) | Adéla Sýkorová (CZE) |
I tillegg til denne lista, vant Margaret Murdock, USA sølvmedalje i denne øvelsen under Sommer-OL 1976, mens det var en mixed øvelse (åpen for både menn og kvinner).
Skeet
Utdypende artikkel: Skeet
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
2000 Sydney | Zemfira Meftakhetdinova (AZE) | Svetlana Demina (RUS) | Diána Igaly (HUN) |
2004 Athen | Diána Igaly (HUN) | Wei Ning (CHN) | Zemfira Meftakhetdinova (AZE) |
2008 Beijing | Chiara Cainero (ITA) | Kim Rhode (USA) | Christine Brinker (GER) |
2012 London | Kim Rhode (USA) | Wei Ning (CHN) | Danka Barteková (SVK) |
I tillegg til denne lista, vant Zhang Shan, (CHN) gullmedalje i denne øvelsen under Sommer-OL 1992, mens det var en mixed øvelse (åpen både for menn og kvinner).
Trap
Utdypende artikkel: Trap
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
2000 Sydney | Daina Gudzinevičiūtė (LTU) | Delphine Racinet (FRA) | Gao E (CHN) |
2004 Athen | Suzanne Balogh (AUS) | Maria Quintanal (ESP) | Lee Bo Na (KOR) |
2008 Beijing | Satu Mäkelä-Nummela (FIN) | Zuzana Štefečeková (SVK) | Corey Cogdell (USA) |
2012 London | Jessica Rossi (ITA) | Zuzana Štefečeková (SVK) | Delphine Reau (FRA) |
2016 Rio de Janeiro | Catherine Skinner (AUS) | Natalie Rooney (NZL) | Corey Cogdell (USA) |
2020 Tokyo | Zuzana Rehák-Štefečeková (SVK) | Kayle Browning (USA) | Alessandra Perilli (SMR) |
Blandet lag
10 m luftrifle blandet lag
10 m luftpistol blandet lag
Skeet blandet lag
Utgåtte øvelser
Menn
Dobbeltrap
Utdypende artikkel: Dobbeltrap
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1996 Atlanta | Russell Mark (AUS) | Albano Pera (ITA) | Zhang Bing (CHN) |
2000 Sydney | Richard Faulds (GBR) | Russell Mark (AUS) | Fehaid Al Deehani (KUW) |
2004 Athen | Ahmed Al Maktoum (UAE) | Rajyavardhan Singh Rathore (IND) | Wang Zheng (CHN) |
2008 Beijing | Walton Eller (USA) | Francesco D'Aniello (ITA) | Hu Binyuan (CHN) |
2012 London | Peter Wilson (GBR) | Håkan Dahlby (SWE) | Vasilij Mosin (RUS) |
25 m militærpistol, individuelt
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1896 Athen | John Paine (USA) | Sumner Paine (USA) | Nikolaos Morakis (GRE) |
50 m militærpistol, individuelt
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1900 Paris | Achille Paroche (SUI) | Achille Paroche (FRA) | Konrad Stäheli (SUI) |
50 m militærpistol, lagskyting
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1900 Paris | Friedrich Lüthi Paul Probst Louis Richardet Karl Röderer Konrad Stäheli (SUI) | Louis Duffoy Maurice Lecoq Léon Moreaux Achille Paroche Trinité (FRA) | Solko van den Bergh Antonius Bouwens Gerardus van Haan Henrik Sillem Anthony Sweijs (NED) |
300 m armégevær, individuelt
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1896 Athen | Pantelis Karasevdas (GRE) | Pavlos Pavlidis (GRE) | Nikolaos Trikoupis (GRE) |
300 m armégevær, knestående
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1900 Paris | Konrad Stäheli (SUI) | Emil Kellenberger (SUI) Anders Peter Nielsen (DEN) | Ingen |
300 m armégevær, liggende
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1900 Paris | Achille Paroche (FRA) | Anders Peter Nielsen (DEN) | Ole Østmo (NOR) |
1904-1912 | Øvelsen var ikke på det olympiske programmet. | ||
1920 Antwerpen | Otto Olsen (NOR) | Léon Johnson (FRA) | Fritz Kuchen (SUI) |
300 m armégevær, stående
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1900 Paris | Lars Jørgen Madsen (DEN) | Ole Østmo (NOR) | Charles Paumier (BEL) |
300 m armégevær, tre stillinger
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1900 Paris | Emil Kellenberger (SUI) | Anders Peter Nielsen (DEN) | Paul van Asbroeck (BEL) Ole Østmo (NOR) |
1904-1908 | Øvelsen var ikke på det olympiske programmet | ||
1912 Stockholm | Sándor Prokopp (HUN) | Carl Osburn (USA) | Engebret Skogen (NOR) |
300 m armégevær, lagskyting
600 m armégevær, individuelt
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1920 Antwerpen | Carl Johansson (SWE) | Mauritz Eriksson (SWE) | Lloyd Spooner (USA) |
600 m armégevær, lagskyting
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1920 Antwerpen | Dennis Fenton Gunnery Schriver Willis Lee Lloyd Spooner Joseph Jackson (USA) | David Smith Robert Bodley Ferdinand Buchanan George Harvey Frederick Morgan (RSA) | Mauritz Eriksson Carl Johansson Gustaf Adolf Jonsson Erik Blomqvist Erik Ohlsson (SWE) |
300 m + 600 m armégevær, lagskyting
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1920 Antwerpen | Joseph Jackson Willis Lee Gunnery Schriver Carl Osburn Lloyd Spooner (USA) | Otto Olsen Albert Helgerud Olaf Sletten Østen Østensen Jacob Onsrud (NOR) | Fritz Kuchen Albert Tröndle Arnold Rösli Walter Lienhard Caspar Widmer (SUI) |
100 m løpende hjort, enkeltskudd
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1908 London | Oscar Swahn (SWE) | Ted Ranken (GBR) | Alexander Rogers (GBR) |
1912 Stockholm | Alfred Swahn (SWE) | Åke Lundeberg (SWE) | Nestori Toivonen (FIN) |
1920 Antwerpen | Otto Olsen (NOR) | Alfred Swahn (SWE) | Harald Natvig (NOR) |
1924 Paris | John Boles (USA) | Cyril Mackworth-Praed (GBR) | Otto Olsen (NOR) |
100 m løpende hjort, enkeltskudd, lag
100 m løpende hjort, dobbeltskudd
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1908 London | Walter Winans (USA) | Ted Ranken (GBR) | Oscar Swahn (SWE) |
1912 Stockholm | Åke Lundeberg (SWE) | Edward Benedicks (SWE) | Oscar Swahn (SWE) |
1920 Antwerpen | Ole Lilloe-Olsen (NOR) | Fredric Landelius (SWE) | Einar Liberg (NOR) |
1924 Paris | Ole Lilloe-Olsen (NOR) | Cyril Mackworth-Praed (GBR) | Alfred Swahn (SWE) |
100 m løpende hjort, dobbeltskudd, lag
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1920 Antwerpen | Harald Natvig Ole Lilloe-Olsen Einar Liberg Hans Nordvik Thorstein Johansen (NOR) | Alfred Swahn Oscar Swahn Fredric Landelius Bengt Lagercrantz Edward Benedicks (SWE) | Robert Tikkanen Karl Magnus Wegelius Nestori Toivonen Vilho Vauhkonen Yrjö Kolho (FIN) |
1924 Paris | John Faunthorpe Cyril Mackworth-Praed Philip Neame John O'Leary Herbert Perry Allen Whitty (GBR) | Einar Liberg Ole Lilloe-Olsen Harald Natvig Hans Nordvik Otto Olsen Oluf Wesmann-Kjær (NOR) | Edward Benedicks Axel Ekblom Mauritz Johansson Fredric Landelius Karl-Gustaf Svensson Alfred Swahn (SWE) |
100 m løpende hjort, enkelt- og dobbeltskudd
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1952 Helsingfors | John Larsen (NOR) | Per Olof Sköldberg (SWE) | Tauno Mäki (FIN) |
1956 Melbourne | Vitali Romanenko (URS) | Olof Sköldberg (SWE) | Vladimir Sevryugin (URS) |
10 m viltmål
Utdypende artikkel: 10 m viltmål
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1992 Barcelona | Michael Jakosits (GER) | Anatoli Asrabaev (EUN) | Lubos Racansky (TCH) |
1996 Atlanta | Yang Ling (CHN) | Xiao Jun (CHN) | Miroslav Janus (CZE) |
2000 Sydney | Yang Ling (CHN) | Oleg Moldovan (MDA) | Niu Zhiyuan (CHN) |
2004 Athen | Manfred Kurzer (GER) | Alexander Blinov (RUS) | Dimitri Lykin (RUS) |
50 m viltmål
Utdypende artikkel: 50 m viltmål
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1972 München | Yakov Zheleznyak (URS) | Helmut Bellingrodt (COL) | John Kynoch (GBR) |
1976 Montreal | Aleksandr Gazov (URS) | Aleksandr Kedyarov (URS) | Jerzy Greszkiewicz (POL) |
1980 Moskva | Igor Sokolov (URS) | Thomas Pfeffer (GDR) | Aleksandr Gazov (URS) |
1984 Los Angeles | Li Yu-Wei (CHN) | Helmut Bellingrodt (COL) | Huang Shi-Ping (CHN) |
1988 Seoul | Tor Heiestad (NOR) | Huang Shi-Ping (CHN) | Gennadi Avramenko (URS) |
Fra 1972 til 1980 var denne øvelsen mixed (åpen både for mannlige og kvinnelige skyttere), men alle medaljer ble vunnet av menn under disse lekene.
50 m pistol
Utdypende artikkel: 50 m pistol
Fra 1972 til 1980 var denne øvelsen mixed (åpen både for mannlige og kvinnelige skyttere), men alle medaljer ble vunnet av menn under disse lekene.
50 m rifle, forsvinnende mål
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1908 London | William Styles (GBR) | Harold Hawkins (GBR) | Edward Amoore (GBR) |
50 m rifle, bevegelig mål
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1908 London | John Fleming (GBR) | Maurice Matthews (GBR) | William Marsden (GBR) |
50 m rifle, stillestående mål
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1908 London | Arthur Carnell (GBR) | Harold Humby (GBR) | George Barnes (GBR) |
300 m rifle, fri skytestilling
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1906 Athen | Marcel Meyer de Stadelhofen (SUI) | Konrad Stäheli (SUI) | Léon Moreaux (FRA) |
300 m rifle, knestående
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1906 Athen | Konrad Stäheli (SUI) | Louis Richardet (SUI) | Marcel Meyer de Stadelhofen (SUI) |
300 m rifle, liggende
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1906 Athen | Gudbrand Skatteboe (NOR) | Louis Richardet (SUI) | Konrad Stäheli (SUI) |
300 m rifle, stående
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1906 Athen | Gudbrand Skatteboe (NOR) | Julius Braathe (NOR) | Albert Helgerud (NOR) |
300 m rifle, tre stillinger
Utdypende artikkel: 300 m rifle
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1906 Athen | Gudbrand Skatteboe (NOR) | Konrad Stäheli (SUI) | Jean Reich (SUI) |
1908 London | Albert Helgerud (NOR) | Harry Simon (USA) | Ole Sæther (NOR) |
1912 Stockholm | Paul Colas (FRA) | Lars Jorgen Madsen (DEN) | Niels Larsen (DEN) |
1920 Antwerpen | Morris Fisher (USA) | Niels Larsen (DEN) | Østen Østensen (NOR) |
1924 Paris | Morris Fisher (USA) | Carl Osburn (USA) | Niels Larsen (DEN) |
1928-1936 | Øvelsen var ikke med i det olympiske programmet. | ||
1948 London | Emil Grünig (SUI) | Pauli Aapeli Janhonen (FIN) | Willy Røgeberg (NOR) |
1952 Helsingfors | Anatoli Bogdanov (URS) | Robert Bürchler (SUI) | Lev Vainshtein (URS) |
1956 Melbourne | Vasili Borisov (URS) | Allan Erdman (URS) | Vilho Ylönen (FIN) |
1960 Roma | Hubert Hammerer (AUT) | Hansrudi Spillmann (SUI) | Vasili Borisov (URS) |
1964 Tokyo | Gary Anderson (USA) | Shota Kveliashvili (URS) | Martine Gunnarsson (USA) |
1968 Mexico by | Gary Anderson (USA) | Valentin Kornev (URS) | Kurt Müller (SUI) |
1972 München | Lones Wigger (USA) | Boris Melnik (URS) | Lajos Papp (HUN) |
I 1972 var denne øvelsen mixed (åpen både for mannlige og kvinnelige skyttere), men alle medaljer ble vunnet av menn.
600 m rifle, liggende
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1912 Stockholm | Paul Colas (FRA) | Carl Osburn (USA) | John Jackson (USA) |
1000 yard rifle, liggende
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1908 London | Joshua Millner (GBR) | Kellogg Casey (USA) | Maurice Blood (GBR) |
30 m pistol, lagskyting
50 m pistol, lagskyting
25 m rifle, lagskyting
50 m rifle, lagskyting
300 m rifle, lagskyting
50 m rifle, liggende
Utdypende artikkel: 50 m rifle
Fra 1972 til 1980 var denne øvelsen mixed (åpen både for mannlige og kvinnelige skyttere), men alle medaljer ble vunnet av menn under disse lekene.
Trap, lagskyting
Kvinner
Dobbeltrap
Utdypende artikkel: Dobbeltrap
År | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1996 Atlanta | Kim Rhode (USA) | Susanne Kiermayer (GER) | Deserie Huddleston (AUS) |
2000 Sydney | Pia Hansen (SWE) | Deborah Gelisio (ITA) | Kim Rhode (USA) |
2004 Athen | Kim Rhode (USA) | Lee Bo Na (KOR) | Gao E (CHN) |
Kilder
- Den internasjonale olympiske komités resultatdatabase