Svømming under Sommer-OL 2004 – 1500 meter fri menn
Svømming under Sommer-OL 2004 – 1500 meter fri menn | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 1500 meter fri menn | ||
Leker | Sommer-OL 2004 | ||
Sted | Athen | ||
Arena | Athens Olympic Aquatic Centre | ||
Dato | 20. august 2004 (forsøksheat) 21. august 2004 (finale) | ||
Deltakernasjoner | 28 | ||
Deltakere | 34 | ||
Vinnertid | 14.43,40 OR | ||
Medaljevinnere | |||
Grant Hackett, Australia | |||
Larsen Jensen, USA | |||
David Davies, Storbritannia | |||
Forrige | 2000 | ||
Neste | 2008 |
Svømmeøvelser ved Sommer-OL 2004 | ||||
---|---|---|---|---|
Fri | ||||
50 m | menn | kvinner | ||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | kvinner | |||
1500 m | menn | |||
Ryggsvømming | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
Brystsvømming | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
Butterfly | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
Individuell medley | ||||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
Fristafetter | ||||
4×100 m | menn | kvinner | ||
4×200 m | menn | kvinner | ||
Medleystafetter | ||||
4×100 m | menn | kvinner |
1500 meter fri for menn i svømming under Sommer-OL 2004 ble arrangert i august 2004 på Athens Olympic Aquatic Centre i Athen.[1]
Resultater
Kvalifisering
Finale
Nr. | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Øvr. |
---|---|---|---|---|---|
01 | 3 | Grant Hackett | Australia | 14:43.40 | OR |
02 | 6 | Larsen Jensen | USA | 14:45.29 | NR |
03 | 4 | David Davies | Storbritannia | 14:45.95 | NR |
4 | 5 | Yuri Prilukov | Russland | 14:52.48 | NR |
5 | 2 | Spyridon Gianniotis | Hellas | 15:03.69 | |
6 | 1 | Graeme Smith | Storbritannia | 15:09.71 | |
7 | 7 | Dragoș Coman | Romania | 15:10.21 | |
8 | 8 | Craig Stevens | Australia | 15:13.66 |
Referanser
- ^ «Swimming at the 2004 Athina Summer Games». sports-reference.com. Arkivert fra originalen 30. juli 2008. Besøkt 24. april 2017.
- v
- d
- r
OL-vinnere på 1500 meter frisvømming, menn
- 1896 (1200 m): Alfréd Hajós
- 1900 (1000 m): John Arthur Jarvis
- 1900 (1 mile): Emil Rausch
- 1906: Henry Taylor
- 1908: Henry Taylor
- 1912: George Hodgson
- 1920: Norman Ross
- 1924: Boy Charlton
- 1928: Arne Borg
- 1932: Kusio Kitamura
- 1936: Noboru Terada
- 1948: James McLane
- 1952: Ford Konno
- 1956: Murray Rose
- 1960: John Konrads
- 1964: Bob Windle
- 1968: Mike Burton
- 1972: Mike Burton
- 1976: Brian Goodell
- 1980: Vladimir Salnikov
- 1984: Michael O’Brien
- 1988: Vladimir Salnikov
- 1992: Kieren Perkins
- 1996: Kieren Perkins
- 2000: Grant Hackett
- 2004: Grant Hackett
- 2008: Oussama Mellouli
- 2012: Sun Yang
- 2016: Gregorio Paltrinieri
- 2020: Robert Finke
- 2024: Robert Finke