Svømming under VM i svømmesport 2024 – 4 x 100 meter fri stafett kvinner
Svømming under VM i svømmesport 2024 – 4 x 100 meter fri stafett kvinner | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 4 x 100 meter fri stafett kvinner | ||
Arrangement | VM i svømming 2024 | ||
Sted | Doha, Qatar | ||
Arena | Aspire Dome | ||
Dato | 11. februar (forsøksheat og finale) | ||
Deltakere | 60 | ||
Deltakernasjoner | 14 | ||
Vinnertid | 3.36,61 | ||
Medaljevinnere | |||
Nederland Kim Busch, Janna van Kooten, Kira Toussaint, Marrit Steenbergen, Milou van Wijk* | |||
Australia Brianna Throssell, Alexandria Perkins, Abbey Harkin, Shayna Jack, Jaclyn Barclay* | |||
Canada Rebecca Smith, Sarah Fournier, Katerine Savard, Taylor Ruck, Ella Jansen* | |||
Forrige | Fukuoka 2023 | ||
Neste | Singapore 2025 |
VM i svømmesport 2024 Doha, Qatar | |||
---|---|---|---|
Stuping | |||
Individuelt | |||
1 m | menn | kvinner | |
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Synkron | |||
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Mixed | 3 m | 10 m | |
Lag | |||
Maratonsvømming | |||
5 km | menn | kvinner | |
10 km | menn | kvinner | |
Lag | lag | ||
Svømming | |||
Fristil | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
800 m | menn | kvinner | |
1500 m | menn | kvinner | |
Ryggsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Brystsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Butterfly | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Individuell medley | |||
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
Fristafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
mixed | |||
4×200 m | menn | kvinner | |
Medleystafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
mixed | |||
Synkronsvømming | |||
Solo menn | teknisk | fri | |
Solo kvinner | teknisk | fri | |
Duett mix | teknisk | fri | |
Duett kvinner | teknisk | fri | |
Lag | teknisk | fri | |
Lag | akrobatisk | ||
Vannpolo | |||
|
4 x 100 meter fri stafett kvinner er en svømmeøvelse som blir arrangert under VM i svømming 2024 i Doha i Qatar 11. februar 2024.
Rekorder
Før konkurransene var gjeldende verdens- og mesterskapsrekorder som følger:
Nasjon | Tid | Sted | Dato | |
---|---|---|---|---|
Verdensrekord | Australia | 3.27,96 | Fukuoka, Japan | 23. juli 2023 |
Mesterskapsrekord | Australia | 3.27,96 | Fukuoka, Japan | 23. juli 2023 |
Resultater
Forsøksheat
Forsøksheatene startet 11. februar klokken 11:32.[1]
Plass | Heat | Bane | Nasjon | Svømmere | Tid | Note |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 4 | Australia | Alexandria Perkins (55.06) Jaclyn Barclay (55.51) Abbey Harkin (54.93) Shayna Jack (52.83) | 3:38.33 | Q |
2 | 2 | 3 | Italia | Sofia Morini (55.02) Costanza Cocconcelli (55.18) Emma Virginia Menicucci (55.12) Chiara Tarantino (53.88) | 3:39.20 | Q |
3 | 1 | 5 | Canada | Rebecca Smith (54.88) Sarah Fournier (55.12) Ella Jansen (55.67) Taylor Ruck (54.08) | 3:39.75 | Q |
4 | 2 | 5 | Nederland | Kim Busch (55.63) Milou van Wijk (55.64) Janna van Kooten (54.74) Kira Toussaint (54.41) | 3:40.42 | Q |
5 | 2 | 7 | Polen | Zuzanna Famulok (55.68) Julia Maik (55.39) Aleksandra Polańska (55.73) Kornelia Fiedkiewicz (54.63) | 3:41.43 | Q |
6 | 1 | 3 | Brasil | Ana Carolina Vieira (55.60) Stephanie Balduccini (54.47) Maria Fernanda Costa (55.48) Aline Rodrigues (56.12) | 3:41.67 | Q |
7 | 1 | 4 | Kina | Lyu Yue (55.48) Ma Yonghui (56.02) Gong Zhenqi (56.06) Ai Yanhan (54.19) | 3:41.75 | Q |
8 | 2 | 1 | Slovenia | Neža Klančar (55.36) Janja Šegel (54.43) Katja Fain (55.94) Hana Sekuti (56.38) | 3:42.11 | Q |
9 | 2 | 6 | Hongkong | Tam Hoi Lam (55.53) Camille Cheng (55.22) Stephanie Au (56.74) Li Sum Yiu (54.98) | 3:42.47 | |
10 | 1 | 6 | Irland | Erin Riordan (56.15) Grace Davison (55.81) Maria Godden (57.06) Victoria Catterson (54.93) | 3:43.95 | |
11 | 2 | 2 | Litauen | Rūta Meilutytė (56.07) Sylvia Statkevicius (56.27) Patricija Geriksonaitė (57.32) Smilte Plytnykaitė (55.33) | 3:44.99 | |
12 | 1 | 2 | Filippinene | Kayla Sanchez (55.04) Jasmine Alkhaldi (57.51) Xiandi Chua (57.48) Teia Salvino (56.90) | 3:46.93 | |
13 | 1 | 7 | Serbia | Katarina Milutinović (55.61) Nina Stanisavljević (55.83) Jana Marković (57.19) Martina Bukvić (58.49) | 3:47.12 | |
14 | 1 | 1 | Kinesisk Taipei | Huang Mei-chien (57.39) Wu Yi-en (1:02.92) Lin Pei-wun (1:00.65) Applejean Gwinn (58.42) | 3:59.38 |
Finale
Finalen startet klokken 20:21.[2]
Plass | Bane | Nasjon | Svømmere | Tid | Note |
---|---|---|---|---|---|
01 | 6 | Nederland | Kim Busch (55.21) Janna van Kooten (55.24) Kira Toussaint (53.81) Marrit Steenbergen (52.35) | 3:36.61 | |
02 | 4 | Australia | Brianna Throssell (54.29) Alexandria Perkins (55.02) Abbey Harkin (54.98) Shayna Jack (52.64) | 3:36.93 | |
03 | 3 | Canada | Rebecca Smith (54.93) Sarah Fournier (55.28) Katerine Savard (54.48) Taylor Ruck (53.26) | 3:37.95 | |
4 | 2 | Polen | Katarzyna Wasick (54.12) NR Kornelia Fiedkiewicz (54.23) Zuzanna Famulok (55.04) Julia Maik (55.26) | 3:38.65 | NR |
5 | 5 | Italia | Chiara Tarantino (54.60) Sofia Morini (54.49) Emma Virginia Menicucci (54.95) Costanza Cocconcelli (54.63) | 3:38.67 | |
6 | 7 | Brasil | Ana Carolina Vieira (55.29) Stephanie Balduccini (54.35) Maria Fernanda Costa (55.46) Aline Rodrigues (55.46) | 3:40.56 | |
7 | 1 | Kina | Ai Yanhan (54.68) Ma Yonghui (55.67) Gong Zhenqi (55.71) Lyu Yue (55.05) | 3:41.11 | |
8 | 8 | Slovenia | Neža Klančar (55.15) Janja Šegel (54.78) Katja Fain (55.75) Hana Sekuti (56.04) | 3:41.72 |
Referanser
- v
- d
- r
- 1973: Øst-Tyskland (Ender, Eife, Hübner, Eichner)
- 1975: Øst-Tyskland (Ender, Krause, Hempel, Brückner)
- 1978: USA (Caulkins, Elkins, Sterkel, Woodhead)
- 1982: Øst-Tyskland (Meineke, Link, Otto, Metschuck)
- 1986: Øst-Tyskland (Otto, Stellmach, Schulze, Friedrich)
- 1991: USA (Haislett, Cooper, Hedgepeth, Thompson)
- 1994: Kina (Le J., Shan, Le Y., Lü)
- 1998: USA (Farella, Van Dyken, Barbara Bedford, Thompson)
- 2001: Tyskland (Dallmann, Buschschulte, Meißner, Völker)
- 2003: USA (Coughlin, Benko, Jeffrey, Thompson)
- 2005: Australia (Henry, Mills, Reese, Lenton)
- 2007: Australia (Lenton, Schlanger, Reese, Henry)
- 2009: Nederland (Dekker, Kromowidjojo, Heemskerk, Veldhuis)
- 2011: Nederland (Dekker, Kromowidjojo, Veldhuis, Heemskerk)
- 2013: USA (Franklin, Coughlin, Vreeland, Romano, Manuel*)
- 2015: Australia (Seebohm, McKeon, B. Campbell, C. Campbell, Wilson*, Wright*, Barratt*)
- 2017: USA (Comerford, Worrell, Ledecky, Manuel, Neal*, Smoliga*)
- 2019: Australia (B. Campbell, Throssell, McKeon, C. Campbell, Wilson*)
- 2022: Australia (O’Callaghan, Wilson, Harris, Jack, Neale*, Throssell*)
- 2023: Australia (O’Callaghan, Jack, Harris, McKeon, Throssell*, Wilson*)
- 2024: Nederland (Busch, Kooten, Toussaint, Steenbergen, Wijk*)