VM i friidrett 2019 – Høydehopp menn
VM i friidrett 2019 – Høydehopp menn | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | Høydehopp menn | ||
Arrangement | VM i friidrett 2019 | ||
Sted | Doha, Qatar | ||
Arena | Khalifa International Stadium | ||
Dato | 1. oktober (kvalifisering) 4. oktober 2019 (finale) | ||
Deltakere | 31 | ||
Deltakernasjoner | 21 | ||
Medaljevinnere | |||
Mutaz Essa Barshim, Qatar | |||
Mikhail Akimenko, ANA | |||
Ilja Ivanjuk, ANA | |||
Forrige | London 2017 | ||
Neste | Eugene 2022 |
Øvelser ved VM i friidrett 2019 | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | kvinner | ||
5000 m | menn | kvinner | ||
10 000 m | menn | kvinner | ||
100 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | kvinner | ||
3000 m hinder | menn | kvinner | ||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | blandet | kvinner | |
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | kvinner | ||
20 km kappgang | menn | kvinner | ||
50 km kappgang | menn | kvinner | ||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | kvinner | ||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | kvinner | ||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | kvinner | ||
Sammensatte øvelser | ||||
Sjukamp | kvinner | |||
Tikamp | menn |
Øvelsen Høydehopp menn i VM i friidrett 2019 ble avholdt på Khalifa International Stadium i Doha, Qatar.[1]
Resultater
Kvalifisering
Kvalifisering: Direktekvalifiseringskravet vat 2,31 m (Q) eller minst være blant de 12 beste utøverne (q).[2][3]
Plassering | Gruppe | Navn | Nasjonalitet | 2,17 | 2,22 | 2,26 | 2,29 | Resultat | Kommenater |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | B | Mikhail Akimenko | ANA | o | o | o | o | 2,29 | q |
A | Mutaz Essa Barshim | Qatar | o | o | o | o | 2,29 | q, SB | |
A | Ilja Ivanjuk | ANA | o | o | o | o | 2,29 | q | |
4 | A | Brandon Starc | Australia | o | o | xo | o | 2,29 | q |
A | Luis Zayas | Cuba | o | o | xo | o | 2,29 | q | |
6 | B | Michael Mason | Canada | o | o | o | xo | 2,29 | q |
7 | B | Wang Yu | Kina | o | o | xo | xo | 2,29 | q |
8 | B | Jeron Robinson | USA | o | o | xxo | xo | 2,29 | q |
9 | B | Lee Hup Wei | Malaysia | o | o | o | xxo | 2,29 | q, PB |
10 | B | Gianmarco Tamberi | Italia | o | o | xo | xxo | 2,29 | q |
11 | A | Luis Castro | Puerto Rico | o | o | xo | xxx | 2,26 | q |
A | Maksim Njedasiekaw | Belarus | o | o | xo | xxx | 2,26 | q | |
13 | A | Shelby McEwen | USA | xxo | o | xo | xxx | 2,26 | |
14 | B | Naoto Tobe | Japan | o | o | xxo | xxx | 2,26 | |
B | Andrij Protsenko | Ukraina | o | o | xxo | xxx | 2,26 | ||
16 | A | Tikhomir Ivanov | Bulgaria | o | xo | xxo | xxx | 2,26 | |
A | Stefano Sottile | Italia | xo | o | xxo | xxx | 2,26 | ||
18 | B | Dzmitryj Nabokaw | Belarus | o | xxo | xxo | xxx | 2,26 | |
19 | B | Douwe Amels | Nederland | o | o | xxx | 2,22 | ||
A | Donald Thomas | Bahamas | o | o | xxx | 2,22 | |||
21 | A | Adrijus Glebauskas | Litauen | o | xo | xxx | 2,22 | ||
22 | A | Ryo Sato | Japan | xxo | xo | xxx | 2,22 | ||
23 | A | Django Lovett | Canada | o | xxo | xxx | 2,22 | ||
B | Hamish Kerr | New Zealand | o | xxo | xr | 2,22 | |||
25 | B | Takashi Etō | Japan | o | xxx | 2,17 | |||
B | Joel Baden | Australia | o | xxx | 2,17 | ||||
B | Keenon Laine | USA | o | xxx | 2,17 | ||||
A | Majd Eddin Ghazal | Syria | o | xxx | 2,17 | ||||
29 | B | Mathew Sawe | Kenya | xo | xxx | 2,17 | |||
30 | B | Mateusz Przybylko | Tyskland | xxo | xxx | 2,17 | |||
31 - | A | Bohdan Bondarenko | Ukraina | xr | NH |
Finale
Finalen startet 4. oktober kl. 20:15.[4]
Plassering | Navn | Nasjonalitet | 2.19 | 2.24 | 2.27 | 2.30 | 2.33 | 2.35 | 2.37 | Resultat | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
01 | Mutaz Essa Barshim | Qatar | o | o | o | o | xxo | o | o | 2,37 | WL |
02 | Mikhail Akimenko | ANA | o | o | o | o | o | o | xxx | 2,35 | PB |
03 | Ilja Ivanjuk | ANA | o | o | o | o | xxo | o | xxx | 2,35 | PB |
4 | Maksim Njedasiekaw | Belarus | o | xo | xo | xo | o | x– | xx | 2,33 | |
5 | Luis Zayas | Cuba | o | o | o | o | xxx | 2,30 | PB | ||
6 | Brandon Starc | Australia | o | xo | xxo | o | xxx | 2,30 | SB | ||
7 | Michael Mason | Canada | o | o | o | xxo | xxx | 2,30 | |||
8 | Lee Hup Wei | Malaysia | o | o | xo | xxx | 2,27 | ||||
8 | Gianmarco Tamberi | Italia | o | o | xo | x– | xx | 2,27 | |||
10 | Wang Yu | Kina | o | o | xxx | 2,24 | |||||
11 | Jeron Robinson | USA | xo | o | xxx | 2,24 | |||||
12 | Luis Castro | Puerto Rico | o | xxx | 2,19 |
Referanser
- v
- d
- r
Verdensmestere i høydehopp, menn
- 1983: Hennadij Avdjejenko
- 1987: Patrik Sjöberg
- 1991: Charles Austin
- 1993: Javier Sotomayor
- 1995: Troy Kemp
- 1997: Javier Sotomayor
- 1999: Vjatsjeslav Voronin
- 2001: Martin Buß
- 2003: Jacques Freitag
- 2005: Jurij Krymarenko
- 2007: Donald Thomas
- 2009: Jaroslav Rybakov
- 2011: Jesse Williams
- 2013: Bohdan Bondarenko
- 2015: Derek Drouin
- 2017: Mutaz Essa Barshim
- 2019: Mutaz Essa Barshim
- 2022: Mutaz Essa Barshim
- 2023: Gianmarco Tamberi
Menn: EM, VM, OL • Kvinner: EM, VM, OL