77. ceremonia wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej
Data | 18 lutego 2024 | ||
---|---|---|---|
Miejsce | Royal Festival Hall | ||
Prowadzenie | David Tennant | ||
Nawigacja | |||
|
77. ceremonia wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej za rok 2023 odbyła się 18 lutego 2024 roku w Royal Festival Hall w Londynie[1].
Nominacje zostały ogłoszone 18 stycznia 2024[2], przez Naomi Ackie i Kingsleya Ben-Adira(inne języki). Najwięcej (trzynaście razy) nominowany był film Oppenheimer[3].
To była trzecia ceremonia wręczenia tych nagród, która nie odbyła się w Royal Albert Hall (poprzednie dwa miały miejsce w 2016 i 2023 roku).
Laureaci i nominowani
Laureaci nagród objęci są wytłuszczeniem.
Najlepszy film
- Oppenheimer – Christopher Nolan, Charles Roven(inne języki) i Emma Thomas
- Anatomia upadku – Marie-Ange Luciani i David Thion
- Przesilenie zimowe – Mark Johnson(inne języki)
- Czas krwawego księżyca – Dan Friedkin(inne języki), Daniel Lupi(inne języki), Martin Scorsese i Bradley Thomas(inne języki)
- Biedne istoty – Ed Guiney, Yorgos Lanthimos, Andrew Lowe i Emma Stone
Najlepszy brytyjski film
(Nagroda im. Alexandra Kordy)
- Strefa interesów – Jonathan Glazer, James Wilson i Ewa Puszczyńska
- Dobrzy nieznajomi(inne języki) – Andrew Haigh, Graham Broadbent(inne języki), Pete Czernin(inne języki) i Sarah Harvey
- How to Have Sex(inne języki) – Molly Manning Walker(inne języki), Emily Leo, Ivana MacKinnon i Konstantinos Kontovrakis
- Napoleon(inne języki) – Ridley Scott, Mark Huffam, Kevin J. Walsh(inne języki) i David Scarpa(inne języki)
- The Old Oak(inne języki) – Ken Loach, Rebecca O’Brien(inne języki) i Paul Laverty(inne języki)
- Biedne istoty – Yorgos Lanthimos, Ed Guiney, Andrew Lowe, Emma Stone i Tony McNamara(inne języki)
- Ulica Rye Lane(inne języki) – Raine Allen-Miller(inne języki), Yvonne Isimeme Ibazebo, Damian Jones(inne języki), Nathan Bryon(inne języki) i Tom Melia
- Saltburn(inne języki) – Emerald Fennell, Josey McNamara i Margot Robbie
- Georgie ma się dobrze(inne języki) – Charlotte Regan(inne języki) i Theo Barrowclough
- Wonka – Paul King(inne języki), Alexandra Derbyshire, David Heyman i Simon Farnaby(inne języki)
Najlepszy film nieanglojęzyczny
- Strefa interesów – Jonathan Glazer
- 20 dni w Mariupolu(inne języki) – Mstyslav Chernov(inne języki) i Raney Aronson-Rath(inne języki)
- Anatomia upadku – Justine Triet, Marie-Ange Luciani i David Thion
- Poprzednie życie – Celine Song, David Hinojosa(inne języki), Pamela Koffler(inne języki) i Christine Vachon(inne języki)
- Śnieżne bractwo(inne języki) – Juan Antonio Bayona i Belén Atienza
Najlepsza reżyseria
- Christopher Nolan – Oppenheimer
- Bradley Cooper – Maestro(inne języki)
- Jonathan Glazer – Strefa interesów
- Andrew Haigh – Dobrzy nieznajomi(inne języki)
- Alexander Payne – Przesilenie zimowe
- Justine Triet – Anatomia upadku
Najlepszy scenariusz adaptowany
- Amerykańska fikcja(inne języki) – Cord Jefferson(inne języki)
- Dobrzy nieznajomi(inne języki) – Andrew Haigh
- Oppenheimer – Christopher Nolan
- Biedne istoty – Tony McNamara(inne języki)
- Strefa interesów – Jonathan Glazer
Najlepszy scenariusz oryginalny
- Anatomia upadku – Justine Triet i Arthur Harari(inne języki)
- Barbie – Greta Gerwig i Noah Baumbach
- Przesilenie zimowe – David Hemingson(inne języki)
- Maestro(inne języki) – Bradley Cooper i Josh Singer(inne języki)
- Poprzednie życie – Celine Song
Najlepszy aktor pierwszoplanowy
- Cillian Murphy – Oppenheimer jako J. Robert Oppenheimer
- Bradley Cooper – Maestro(inne języki) jako Leonard Bernstein
- Colman Domingo(inne języki) – Rustin(inne języki) jako Bayard Rustin
- Paul Giamatti – Przesilenie zimowe jako Paul Hunham
- Barry Keoghan – Saltburn(inne języki) jako Oliver Quick
- Teo Yoo(inne języki) – Poprzednie życie jako Hae Sung
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa
- Emma Stone – Biedne istoty jako Bella Baxter
- Fantasia Barrino – Kolor purpury(inne języki) jako Celie Harris-Johnson
- Sandra Hüller – Anatomia upadku jako Sandra Voyter
- Carey Mulligan – Maestro(inne języki) jako Felicia Montealegre(inne języki)
- Vivian Oparah(inne języki) – Ulica Rye Lane(inne języki) jako Yas
- Margot Robbie – Barbie jako Barbie
Najlepszy aktor drugoplanowy
- Robert Downey Jr. – Oppenheimer jako Lewis Strauss(inne języki)
- Robert De Niro – Czas krwawego księżyca jako William King Hale(inne języki)
- Jacob Elordi – Saltburn(inne języki) jako Felix Catton
- Ryan Gosling – Barbie jako Ken
- Paul Mescal – Dobrzy nieznajomi(inne języki) jako Harry
- Dominic Sessa(inne języki) – Przesilenie zimowe jako Angus Tully
Najlepsza aktorka drugoplanowa
- Da’Vine Joy Randolph – Przesilenie zimowe jako Mary Lamb
- Emily Blunt – Oppenheimer jako Kitty Oppenheimer(inne języki)
- Danielle Brooks(inne języki) – Kolor purpury jako Sofia
- Claire Foy – Dobrzy nieznajomi(inne języki) jako Mum
- Sandra Hüller – Strefa interesów jako Hedwig Höss
- Rosamund Pike – Saltburn(inne języki) jako Lady Elspeth Catton
Najlepsza muzyka
(Nagroda im. Anthony’ego Asquitha)
- Oppenheimer – Ludwig Göransson(inne języki)
- Czas krwawego księżyca – Robbie Robertson (pośmiertnie)
- Biedne istoty – Jerskin Fendrix(inne języki)
- Saltburn(inne języki) – Anthony Willis
- Spider-Man: Poprzez multiwersum – Daniel Pemberton(inne języki)
Najlepsze zdjęcia
- Oppenheimer – Hoyte van Hoytema
- Czas krwawego księżyca – Rodrigo Prieto
- Maestro(inne języki) – Matthew Libatique
- Biedne istoty – Robbie Ryan
- Strefa interesów – Łukasz Żal
Najlepszy montaż
- Oppenheimer – Jennifer Lame(inne języki)
- Anatomia upadku – Laurent Sénéchal(inne języki)
- Czas krwawego księżyca – Thelma Schoonmaker
- Biedne istoty – Jorgos Mawropsaridis
- Strefa interesów – Paul Watts
Najlepsza scenografia
- Biedne istoty – Shona Heath(inne języki), James Price i Zsuzsa Mihalek(inne języki)
- Barbie – Sarah Greenwood(inne języki) i Katie Spencer(inne języki)
- Czas krwawego księżyca – Jack Fisk(inne języki) i Adam Willis(inne języki)
- Oppenheimer – Ruth De Jong(inne języki) i Claire Kaufman
- Strefa interesów – Chris Oddy, Joanna Maria Kuś i Katarzyna Sikora
Najlepsze kostiumy
- Biedne istoty – Holly Waddington(inne języki)
- Barbie – Jacqueline Durran
- Czas krwawego księżyca – Jacqueline West(inne języki)
- Napoleon(inne języki) – David Crossman(inne języki) i Janty Yates
- Oppenheimer – Ellen Mirojnick
Najlepsza charakteryzacja i fryzury
- Biedne istoty – Nadia Stacey(inne języki), Mark Coulier(inne języki) i Josh Weston
- Czas krwawego księżyca – Kay Georgiou(inne języki) i Thomas Nellen
- Maestro(inne języki) – Siân Grigg(inne języki), Kay Georgiou(inne języki), Kazu Hiro(inne języki) i Lori McCoy-Bell(inne języki)
- Napoleon(inne języki) – Jana Carboni, Francesco Pegoretti(inne języki), Satinder Chumber i Julia Vernon(inne języki)
- Oppenheimer – Luisa Abel(inne języki), Jaime Leigh McIntosh, Jason Hamer i Ahou Mofid
Najlepszy dźwięk
- Strefa interesów – Johnnie Burn(inne języki) i Tarn Willers(inne języki)
- Ferrari(inne języki) – Angelo Bonanni, Tony Lamberti(inne języki), Andy Nelson(inne języki), Lee Orloff(inne języki) i Bernard Weiser
- Maestro(inne języki) – Richard King(inne języki), Steve Morrow(inne języki), Tom Ozanich(inne języki), Jason Ruder(inne języki) i Dean Zupancic(inne języki)
- Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One – Chris Burdon(inne języki), James H. Mather(inne języki), Chris Munro(inne języki) i Mark Taylor
- Oppenheimer – Willie Burton(inne języki), Richard King(inne języki), Kevin O’Connell i Gary A. Rizzo(inne języki)
Najlepsze efekty specjalne
- Biedne istoty – Simon Hughes
- Twórca(inne języki) – Jonathan Bullock, Charmaine Chan, Ian Comley i Jay Cooper
- Strażnicy Galaktyki: vol. 3 – Theo Bialek(inne języki), Stephane Ceretti(inne języki), Alexis Wajsbrot(inne języki) i Guy Williams
- Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One – Neil Corbould(inne języki), Simone Coco(inne języki), Jeff Sutherland i Alex Wuttke
- Napoleon(inne języki) – Henry Badgett, Neil Corbould(inne języki), Charley Henley(inne języki) i Luc-Ewen Martin-Fenouillet
Najlepszy film animowany
- Chłopiec i czapla – Hayao Miyazaki i Toshio Suzuki
- Uciekające kurczaki: Era nuggetsów(inne języki) – Sam Fell(inne języki), Leyla Hobart i Steve Pegram
- Między nami żywiołami – Peter Sohn(inne języki) i Denise Ream
- Spider-Man: Poprzez multiwersum – Joaquim Dos Santos(inne języki), Kemp Powers(inne języki), Justin K. Thompson, Avi Arad(inne języki), Phil Lord(inne języki), Christopher Miller(inne języki), Amy Pascal i Christina Steinberg
Najlepszy krótkometrażowy film animowany
- Crab Day – Ross Stringer, Bartosz Stanislawek i Aleksandra Sykulak
- Visible Mending – Samantha Moore i Tilley Bancroft
- Wild Summon – Karni Arieli, Saul Freed i Jay Woolley
Najlepszy film krótkometrażowy
- Jellyfish i Lobster – Yasmin Afifi i Elizabeth Rufai
- Festival of Slaps – Abdou Cissé, Cheri Darbon i George Telfer
- Gorka – Joe Weiland i Alex Jefferson
- Such a Lovely Day – Simon Woods, Polly Stokes, Emma Norton i Kate Phibbs
- Yellow – Elham Ehsas, Dina Mousawi(inne języki), Azeem Bhati i Yiannis Manolopoulos
Najlepszy film dokumentalny
- 20 dni w Mariupolu(inne języki) – Mstyslav Chernov(inne języki) i Raney Aronson-Rath(inne języki)
- Jon Batiste: Amerykańska symfonia(inne języki) – Matthew Heineman(inne języki), Lauren Domino i Joedan Okun
- Ucieczka z Utopii(inne języki) – Madeleine Gavin, Rachel Cohen i Jana Edelbaum
- Nieustannie: Historia Michaela J. Foxa(inne języki) – Davis Guggenheim, Jonathan King i Annetta Marion
- Wham!(inne języki) – Chris Smith(inne języki)
Najlepszy debiut brytyjskiego scenarzysty, reżysera lub producenta
(Nagroda im. Carla Foremana)
- Earth Mama(inne języki) – Savanah Leaf (scenarzysta, reżyser, producent), Shirley O’Connor (producent) i Medb Riordan (producent)
- Blue Bag Life – Lisa Selby (reżyser), Rebecca Lloyd-Evans (reżyser, producent) and Alex Fry (producent)
- Bobi Wine: Prezydent z getta(inne języki) – Christopher Sharp (reżyser)
- How to Have Sex(inne języki) – Molly Manning Walker(inne języki) (scenarzysta, reżyser)
- Czy jest tam ktoś? – Ella Glendining (reżyser)
Najlepszy casting
- Przesilenie zimowe – Susan Shopmaker
- Dobrzy nieznajomi(inne języki) – Kahleen Crawford
- Anatomia upadku – Cynthia Arra
- How to Have Sex(inne języki) – Isabella Odoffin
- Czas krwawego księżyca – Ellen Lewis(inne języki) i Rene Haynes
Nagroda dla wschodzącej gwiazdy
- Mia McKenna-Bruce(inne języki)
- Ayo Edebiri(inne języki)
- Phoebe Dynevor
- Jacob Elordi
- Sophie Wilde(inne języki)
Podsumowanie liczby nominacji
- 13 – Oppenheimer
- 11 – Biedne istoty
- 9 – Czas krwawego księżyca i Strefa interesów
- 7 – Anatomia upadku, Przesilenie zimowe i Maestro(inne języki)
- 6 – Dobrzy nieznajomi(inne języki)
- 5 – Barbie i Saltburn(inne języki)
- 4 – Napoleon(inne języki)
- 3 – How to Have Sex(inne języki) i Poprzednie życie
Podsumowanie liczby nagród
- 7 – Oppenheimer
- 5 – Biedne istoty
- 3 – Strefa interesów
- 2 – Przesilenie zimowe
Przypisy
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona BAFTA
- p
- d
- e