Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001
| |||
Data | 15 lutego - 25 lutego 2001 | ||
---|---|---|---|
Gospodarz | Lahti |
Zawody w biegach narciarskich na XXX Mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym odbyły się w dniach 15 lutego - 25 lutego 2001 w fińskim mieście Lahti. Po raz pierwszy w programie mistrzostw świata pojawił się sprint, zarówno kobiet jak i mężczyzn. W klasyfikacji medalowej zwyciężyła reprezentacja Norwegii, której zawodnicy zdobyli 8, w tym 4 złote, w srebrne i w brązowe. Najwięcej medali zdobyli jednak Rosjanie, 10, w tym: 1 złoty, 3 srebrne i 6 brązowych.
Zestawienie medalistów
Wyniki zawodów
Mężczyźni
Sprint techniką dowolną
Medal | Zawodnik | Narodowość | Wynik | ||
---|---|---|---|---|---|
Tor Arne Hetland | Norwegia | 3.14,1 | |||
Cristian Zorzi | Włochy | 3.14,9 | |||
Håvard Solbakken | Norwegia | 3.15,6 | |||
4 | Ari Palolahti | Finlandia | Finał A | ||
5 | Anders Högberg | Szwecja | Finał B | ||
6 | Peter Schlickenrieder | Niemcy | Finał B | ||
7 | Silvio Fauner | Włochy | Finał B | ||
8 | René Sommerfeldt | Niemcy | Finał B | ||
. . . | |||||
17 | Janusz Krężelok | Polska |
15 km techniką klasyczną
Medal | Zawodnik | Narodowość | Wynik | ||
---|---|---|---|---|---|
Per Elofsson | Szwecja | 39:26,0 | |||
Mathias Fredriksson | Szwecja | 39:42,5 | |||
Odd-Bjørn Hjelmeset | Norwegia | 39:49,3 | |||
4 | Harri Kirvesniemi | Finlandia | 40:06,3 | ||
5 | Andrus Veerpalu | Estonia | 40:06,5 | ||
6 | Frode Estil | Norwegia | 40:21,1 | ||
7 | Anders Aukland | Norwegia | 40:25,5 | ||
8 | Johann Mühlegg | Hiszpania | 40:26,1 | ||
9 | Magnus Ingesson | Szwecja | 40:36,7 | ||
10 | Jaak Mae | Estonia | 40:41,0 | ||
. . . | |||||
45 | Janusz Krężelok | Polska | 43:55,1 |
Bieg łączony 2 × 10 km
Medal | Zawodnik | Narodowość | Wynik | ||
---|---|---|---|---|---|
Per Elofsson | Szwecja | 34:49,7 | |||
Johann Mühlegg | Hiszpania | 35:00,9 | |||
Witalij Dienisow | Rosja | 35:03,9 | |||
4 | Mathias Fredriksson | Szwecja | 35:06,6 | ||
5 | Thomas Alsgaard | Norwegia | 35:08,3 | ||
6 | Markus Hasler | Liechtenstein | 35:08,7 | ||
7 | Tor Arne Hetland | Norwegia | 35:16,2 | ||
8 | Fulvio Valbusa | Włochy | 35:25,8 | ||
9 | Pietro Piller Cottrer | Włochy | 35:28,3 | ||
10 | Kristen Skjeldal | Norwegia | 35:29,4 | ||
. . . | |||||
35 | Janusz Krężelok | Polska | 49:36,9 |
- Fiński biegacz Jari Isometsä, który zajął w tym biegu drugie miejsce został zdyskwalifikowany za stosowanie dopingu.
30 km techniką klasyczną
Medal | Zawodnik | Narodowość | Wynik |
---|---|---|---|
Andrus Veerpalu | Estonia | 1:14:17,9 | |
Frode Estil | Norwegia | 1:14:18,1 | |
Michaił Iwanow | Rosja | 1:14:49,1 | |
4 | Erling Jevne | Norwegia | 1:14:57,2 |
5 | Odd-Bjørn Hjelmeset | Norwegia | 1:15:15,7 |
6 | Mathias Fredriksson | Szwecja | 1:15:21,5 |
7 | Fabio Maj | Włochy | 1:15:21,6 |
8 | Harri Kirvesniemi | Finlandia | 1:15:24,5 |
9 | Anders Aukland | Norwegia | 1:15:29,6 |
10 | Janne Immonen | Finlandia | 1:15:52,4 |
50 km techniką klasyczną
Medal | Zawodnik | Narodowość | Wynik |
---|---|---|---|
Johann Mühlegg | Hiszpania | 2:05:27,2 | |
René Sommerfeldt | Niemcy | 2:07:23,4 | |
Siergiej Krianin | Rosja | 2:07:28,4 | |
4 | Andriej Nutrichin | Rosja | 2:08:30,3 |
5 | Christian Hoffmann | Austria | 2:08:50,5 |
6 | Per Elofsson | Szwecja | 2:08:51,9 |
7 | Władimir Wilisow | Rosja | 2:09:26,9 |
8 | Pietro Piller Cottrer | Włochy | 2:09:52,0 |
9 | Aleksiej Prokurorow | Rosja | 2:10:09,7 |
10 | Kristen Skjeldal | Norwegia | 2:10:12,1 |
Sztafeta 4 × 10 km
Medal | Zawodnik | Narodowość | Wynik |
---|---|---|---|
Frode Estil Odd-Bjørn Hjelmeset Thomas Alsgaard Tor Arne Hetland | Norwegia | 1:36:42,0 | |
Urban Lindgren Mathias Fredriksson Magnus Ingesson Per Elofsson | Szwecja | 1:37:24,7 | |
Jens Filbrich Andreas Schlütter Ron Spanuth René Sommerfeldt | Niemcy | 1:37:30,0 | |
4 | Witalij Dienisow Michaił Iwanow Nikołaj Bolszakow Władimir Wilisow | Rosja | 1:38:02,2 |
5 | Gerhard Urain Michaił Botwinow Achim Walcher Christian Hoffmann | Austria | 1:38:15,8 |
6 | Fulvio Valbusa Fabio Maj Pietro Piller Cottrer Cristian Zorzi | Włochy | 1:38:50,6 |
7 | Andrus Veerpalu Jaak Mae Meelis Aasmäe Indrek Tobreluts | Estonia | 1:40:17,5 |
8 | Reto Burgermeister Patrick Mächler Gion-Andrea Bundi Patrick Rölli | Szwajcaria | 1:40:45,7 |
- Bieg wygrała drużyna fińska, która została zdyskwalifikowana po wykryciu środków dopingujących we krwi Janne Immonena. Polacy nie startowali.
Kobiety
Sprint techniką klasyczną
Medal | Zawodniczka | Narodowość | Wynik | ||
---|---|---|---|---|---|
Pirjo Manninen | Finlandia | 3.41,5 | |||
Kati Sundqvist | Finlandia | 3.43,1 | |||
Julija Czepałowa | Rosja | 3.43,5 | |||
4 | Sabina Valbusa | Włochy | Finał A | ||
5 | Nina Gawriluk | Rosja | Finał B | ||
6 | Jelena Buruchina | Rosja | Finał B | ||
7 | Anita Moen | Norwegia | Finał B | ||
8 | Elina Pienimäki | Finlandia | Finał B | ||
. . . | |||||
43 | Magdalena Oleksiuk | Polska |
10 km techniką klasyczną
Medal | Zawodniczka | Narodowość | Wynik | ||
---|---|---|---|---|---|
Bente Skari | Norwegia | 26:55,5 | |||
Olga Daniłowa | Rosja | 27:08,4 | |||
Łarisa Łazutina | Rosja | 27:27,0 | |||
4 | Stefania Belmondo | Włochy | 27:40,5 | ||
5 | Virpi Kuitunen | Finlandia | 27:43,4 | ||
6 | Hilde G. Pedersen | Norwegia | 27:56,3 | ||
7 | Kaisa Varis | Finlandia | 28:03,1 | ||
8 | Swietłana Nagiejkina | Rosja | 28:22,5 | ||
9 | Milla Jauho | Finlandia | 28:24,8 | ||
10 | Olga Zawjałowa | Rosja | 28:25,6 | ||
. . . | |||||
41 | Dorota Kwaśny | Polska | 30:06,6 |
Bieg łączony 2 × 5 km
Medal | Zawodniczka | Narodowość | Wynik | ||
---|---|---|---|---|---|
Virpi Kuitunen | Finlandia | 28:06,1 | |||
Łarisa Łazutina | Rosja | 28:08,9 | |||
Olga Zawjałowa | Rosja | 28:09,3 | |||
4 | Stefania Belmondo | Włochy | 28:23,9 | ||
5 | Bente Skari | Norwegia | 28:24,9 | ||
6 | Kaisa Varis | Finlandia | 28:26,2 | ||
7 | Julija Czepałowa | Rosja | 28:39,6 | ||
8 | Nina Gawriluk | Rosja | 28:42,8 | ||
9 | Milla Jauho | Finlandia | 28:50,1 | ||
10 | Sabina Valbusa | Włochy | 29:15,3 | ||
. . . | |||||
16 | Dorota Kwaśny | Polska | 29:55,6 |
15 km techniką klasyczną
Medal | Zawodniczka | Narodowość | Wynik | ||
---|---|---|---|---|---|
Bente Skari | Norwegia | 43:54,8 | |||
Olga Daniłowa | Rosja | 44:02,5 | |||
Kaisa Varis | Finlandia | 44:57,5 | |||
4 | Hilde G. Pedersen | Norwegia | 45:20,4 | ||
5 | Virpi Kuitunen | Finlandia | 45:25,7 | ||
6 | Milla Jauho | Finlandia | 45:39,1 | ||
7 | Łarisa Łazutina | Rosja | 45:51,7 | ||
8 | Stefania Belmondo | Włochy | 46:08,4 | ||
9 | Kateřina Neumannová | Czechy | 46:09,7 | ||
10 | Julija Czepałowa | Rosja | 46:09,8 | ||
. . . | |||||
33 | Dorota Kwaśny | Polska | 48:41,4 |
30 km techniką dowolną
Sztafeta 4 × 5 km
- W biegu tym drużyna fińska zajęła drugie miejsce jednak została zdyskwalifikowana po wykryciu środków dopingujących we krwi Virpi Kuitunen. Polki nie startowały.
Klasyfikacja medalowa
# | Reprezentacja | Razem | |||
---|---|---|---|---|---|
1. | Norwegia | 4 | 2 | 2 | 8 |
2. | Szwecja | 2 | 2 | 0 | 4 |
3. | Finlandia | 2 | 1 | 1 | 4 |
4. | Rosja | 1 | 3 | 6 | 10 |
5. | Hiszpania | 1 | 1 | 0 | 2 |
6. | Estonia | 1 | 0 | 0 | 1 |
7. | Niemcy | 0 | 1 | 1 | 2 |
Włochy | 0 | 1 | 1 | 2 |
Bibliografia
- FIS Cross-Country - Lahti (FIN) - Event Details. data.fis-ski.com. [dostęp 2022-12-11]. (ang.).
- Lahden Kaupunginmuseo: MM-kilpailut Lahti 2001. lahdenmuseot.fi. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-02)]. (fiń.)
- p
- d
- e