Fryderyki 2023
Data | 22 kwietnia 2023 (Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu) 27 kwietnia 2023 (Gala Muzyki Poważnej) |
Miejsce | Arena Gliwice i Mediateka – Sala Koncertowa w mieście Tychy |
Prowadzenie | Paulina Krupińska, Gabi Drzewiecka, Wojciech Łozowski, Ola Filipek, Marcin Prokop i Radosław Mróz (Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu) Mariusz Gradowski (Gala Muzyki Poważnej) |
Producent | ZPAV, ZAiKS, Związek Artystów i Wykonawców STOART, Gliwice i Tychy |
Stacja telewizyjna | TVN i Metro |
Nawigacja |
|
Fryderyki 2023 – 29. wydanie nagród polskiej branży muzycznej „Fryderyki”, które zostały przyznane w 2023 r. za muzyczne dokonania z premierą w okresie pomiędzy 1 grudnia 2021 a 30 listopada 2022. Nagrody zostały wręczone w 23 kategoriach muzyki rozrywkowej, 11 – muzyki poważnej i trzech – jazzowej. Do 7 grudnia 2022 trwała rejestracja zgłoszeń kandydatów[1].
W tym roku Fryderyki wróciły na Śląsk, a dokładnie w Arenie Gliwice gdzie odbyła się Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu oraz w Tychach gdzie odbyła się Gala Muzyki Poważnej[2][3].
22 marca ogłoszono nominacje w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzu[4][5].
O nominacje do nagrody Fryderyk w kategorii muzyka rozrywkowa i jazz w samych tylko kategoriach Artysta Roku, Artystka Roku i Zespół/Projekt Artystyczny Roku ubiegało się aż 372 artystów wykonawców. Oprócz tego 286 twórców (autorów i kompozytorów, autorek i kompozytorek, teamów autorskich i kompozytorskich) i 125 muzycznych producentów, producentek i teamów producenckich. Do konkursu Fryderyk 2023 zgłoszonych zostało 417 albumów w 13 kategoriach gatunkowych od popu, przez hip hop, muzykę korzeni czy metal po muzykę filmową, 455 utworów (piosenek premierowych oraz nowych aranżacji znanych utworów) i 386 teledysków. Na liście zgłoszonych debiutantów odnotowano 140 nazwisk (113 w muzyce rozrywkowej i 27 w jazzie). W dwóch pozostałych kategoriach związanych z jazzem o nominacje ubiegało się aż 106 albumów jazzowych i 112 muzyków[5].
23 marca ogłoszono nominacje w kategoriach muzyki poważnej[6].
5 kwietnia ogłoszono laureatów Złotych Fryderyków w kategoriach muzyki rozrywkowej, jazzowej i poważnej[7].
Występy
Występy na Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu[8][9]:
Kategorie
Laureaci nagród są objęci wytłuszczeniem.
Muzyka rozrywkowa
Album Roku Alternatywa
Wykonawca | Album | Wydawca |
BOKKA | Blood Moon | PIAS Recordings Poland & EE |
Brodka | Sadza | Kayax Production & Publishing na licencji Hard River |
Jakub Skorupa | Zeszyt Pierwszy | Def Jam Recordings Poland |
Pablopavo i Ludziki | Mozaika | Agencja Koncertowo-Wydawnicza Karrot Kommando |
Trupa Trupa | B Flat A | Antena Krzyku |
Album Roku Elektronika
Wykonawca | Album | Wydawca |
Ania Leon | Łezki | Kayax Production & Publishing |
Bass Astral | Techno do miłości | Mystic Production |
Catz’n Dogz | Punkt | Follow |
Mariusz Duda | Interior Drawings | Mystic Production |
Skalpel | Origins | NoPaper Records |
Album Roku Hip Hop
Wykonawca | Album | Wydawca |
1988 | Ruleta | 1988 / Def Jam Recordings Polska |
Miły ATZ | Roller | Def Jam Recordings Polska |
Pezet | Muzyka Komercyjna | Pezet |
Smolasty | Almost Goat | Warner Music Poland |
Szczyl, Magiera | 8171 | Sony Music Entertainment Poland |
Album Roku Muzyka Korzeni
Wykonawca | Album | Wydawca |
Bastarda & Sutari | Tamoj | Audio Cave |
Future Folk | Future Folk | Mental HDR |
Karolina Cicha + Sw@da & Spółka | Sad | Wydźwięk |
Polskie Znaki | Rzeczy ostatnie | Adult Contemporary / Agora S.A. |
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” | 70-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Największe przeboje | Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny |
Album Roku Blues
Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka
Album Roku Pop
Album Roku Indie Pop
Album Roku Rock
Wykonawca | Album | Wydawca |
Behemoth | Opvs Contra Natvram | Mystic Production |
BLACK RIVER | Generation aXe | BLACK RIVER / Mystic Production |
Decapitated | Cancer Culture | Mystic Production |
Luxtorpeda | Omega | Stage Diving Club |
Nocny Kochanek | O jeden most za daleko | Nocny Kochanek s.c. |
Album Roku Muzyka Dziecięca
Wykonawca | Album | Wydawca |
Centrum Uśmiechu | Inspektor Ogórek: Czas na zdrowie | Magic Records |
Czereśnie | Czereśnie Pani Marii | Karoryfer Lekolds |
Piosenki | Ziemniaki | Requiem Records |
Różni wykonawcy | The Best of Studio Filmów Rysunkowych | GAD Records |
Wesoła Lokomotywa | Zgadywanki rymowanki | Magic Records |
Album Roku Muzyka Filmowa, Teatralna i Ilustracyjna
Wykonawca | Album | Wydawca |
Hania Rani | Venice – Infinitely Avantgarde (Original Motion Picture Soundtrack) | XXIM Records / Sony Masterworks |
Michał Kush | Johnny | Next Film |
Kamil Holden Kryszak | Piosenki o miłości | Kayax Production & Publishing |
Marek Napiórkowski | Bejbis (Original Motion Picture Soundtrack) | Warner Music Poland |
Paweł Mykietyn | EO (Original Motion Picture Soundtrack) | Magic Records |
Najlepsze Nagranie Koncertowe
Artysta Roku
Artystka Roku
Zespół / Projekt Artystyczny Roku
Utwór Roku
Najlepsze Nowe Wykonanie
Fonograficzny Debiut Roku
Autor Roku
Kompozytor Roku
Producent Roku
Teledysk Roku
Wykonawca | Tytuł | Reżyser | Wydawca |
Brodka | Sadza | Monika Brodka | Kayax Production & Publishing na licencji Hard River |
Dawid Podsiadło | To co masz Ty! | Filip Załuska | Pur Pur |
sanah | Nic dwa razy | Michał Pańszczyk | Magic Records |
Sobel | Piękni ludzie | Michał Radziejewski | Sony Music Entertainment Poland, Pur Pur, Def Jam Recordings, Live |
Daria Zawiałow, Sokół | Laura | Nastazja Gonera | Sony Music Entertainment Poland |
Jazz
Jazzowy Album Roku
Jazzowy Artysta Roku
Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku
- Amalia Umeda
- Andrzej Gondek
- Anna Jopek
- Marcel Baliński
- Mary Rumi
Muzyka poważna
Album Roku Muzyka Chóralna
Wykonawca | Album | Reżyser dźwięku | Wydawca |
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak | Henryk Mikołaj Górecki Folk Songs | Krzysztof Kuraszkiewicz i Jacek Guzowski | Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” |
Chopin University Chamber Choir pod dyrekcją Krzysztofa Kusiel-Moroza | Lauda anima mea | Izabela Dzieszuk i Mikołaj Grzebieniowski | Chopin University Press |
Liliana Pociecha, Katarzyna Wajrak, Anna Zawisza, Dobromiła Lebiecka, Agnieszka Piwko, Joanna Wodo, Paweł Fundament, Krzysztof Piotrowski, Jacek Ziobro, Piotr Brajner, Łukasz Dziuba, Adam Radnicki oraz Oltremontano Antwerpen i Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Agnieszki Budzińskiej-Bennett | Mikołaj Gomółka Melodie na psałterz polski, vol. 7 & 8 | Małgorzata Albińska-Frank (Arton Studio) | Agencja Muzyczna Polskiego Radia |
Sylwia Stępień, Katarzyna Boruta, Ewelina Rzezińska, Michał Sławecki oraz Kameralny Zespół Wokalny Mimesis pod dyrekcją Karoliny Miki | Stanisław Moryto Msza dziecięca, Litania, Ave Maria, Cantio polonica, Veni Creator | Jakub Garbacz i Przemysław Kunda | Chopin University Press |
Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch | The Sound of The Sea | Piotr Madziar | DUX Recording Producers |
Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa
Wykonawca | Album | Reżyser dźwięku | Wydawca |
Maciej Frąckiewicz, Joanna Freszel, Sebastian Szumski oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia | Aleksander Nowak / Szczepan Twardoch Pokora. Dramma giocoso | Beata Jankowska-Burzyńska | Polskie Wydawnictwo Muzyczne / Anaklasis |
Aleksandra Kurzak, Chór NFM i NFM Filharmonia Wrocławska pod dyrekcją Antoniego Wita | Witold Lutosławski Opera omnia 08 – Kolędy | Ewa Lasocka | Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu / CD Accord |
Małgorzata Rodek, Elżbieta Wróblewska, Jerzy Knetig, Wojciech Gierlach, AMFC Vocal Consort, Chór Mieszany i Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod dyrekcją Ryszarda Zimaka | Wolfgang Amadeusz Mozart Requiem d-moll, KV 626. Ryszard Zimak in memoriam | Katarzyna Rakowiecka-Rojsza | Chopin University Press |
Album Roku Muzyka Dawna
Wykonawca | Album | Reżyser dźwięku | Wydawca |
Anna Urszula Kucharska, Dorota Zimna, Sławomir Zubrzycki | Alchemie | Katarzyna Rakowiecka-Rojsza | Sarton |
Altberg Ensemble & Peter van Heyghen | Georg Philipp Telemann Suites & Concerto | Małgorzata Polańska | DUX Recording Producers |
Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka | Marcin Józef Żebrowski Vesperae in Visitatione Beatae Mariae Virginis | Ewa Lasocka, Andrzej Sasin | Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu / CD Accord |
Aleksandra Krzywdzińska, Liliana Pociecha, Katarzyna Wajrak, Dobromiła Lebiecka, Agnieszka Piwko, Joanna Wodo, Paweł Fundament, Krzysztof Piotrowski, Jacek Ziobro, Piotr Brajner, Łukasz Dziuba, Adam Radnicki oraz Compass Viol Consort i Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Agnieszki Budzińskiej-Bennett | Mikołaj Gomółka Melodie na psałterz polski, vol. 9 & 10 | Małgorzata Albińska-Frank | Agencja Muzyczna Polskiego Radia |
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Violetty Bieleckiej | Supraskie Kantyki | Marcin Guz i Lech Tołwiński | DUX Recording Producers |
Album Roku Muzyka Kameralna - duety
Wykonawca | Album | Reżyser dźwięku | Wydawca |
Arkadiusz Bialic, Maciej Frąckiewicz, Joanna Freszel, Leszek Lorent, Marcin Zdunik, Lutosławski Quartet | Andrzej Krzanowski Reliefs | Katarzyna Rakowiecka-Rojsza i Ewa Guziołek-Tubelewicz | PWM/Anaklasis |
Andrzej Ciepliński i Tymoteusz Bies | Irrberge | Małgorzata Polańska i Michał Szostakowski | DUX Recording Producers |
Kamila Wąsik-Janiak, Andrzej Karałow i Piotr Ptak | Rafał Janiak Violin Inspirations | Katarzyna Rakowiecka-Rojsza | Chopin University Press |
Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Marcin Tadeusz Łukaszewski | Sebastian Szymański Pieśni | Andrzej Brzoska | Opus Series / Requiem Records |
Wojciech Fudala i Michał Rot | Transfiguration | Vadim Radishevskiy | DUX Recording Producers |
Album Roku Muzyka Kameralna - większe składy
Wykonawca | Album | Reżyser dźwięku | Wydawca |
Robert Morawski i Kwartet Camerata | Johannes Brahms Piano Quintet in F minor Op. 34, String Quartet in A minor Op. 51 No. 2 | Igor Szymański i Maciej Wiejaczka | Polskie Towarzystwo Muzyki Kameralnej |
Kwartet Śląski | Mieczysław Wajnberg String Quartets Nos. 5 & 6 | Beata Jankowska-Burzyńska | CD Accord |
Sinfonia Varsovia Brass, Sinfonia Varsovia String Quintet, Sinfonia Varsovia Wind Quintet | Chamber Way | Julita Emanuiłow, Ewa Guziołek-Tubelewicz, Karol Mańkowski i Katarzyna Rakowiecka-Rojsza | Sinfonia Varsovia |
Andrzej Ciepliński, Jakub Jakowicz, Alicja Bator, Piotr Hausenplas, Arkadiusz Krupa, Maciej Kułakowski, Marek Romanowski, Aleksandra Świgut, Marcel Markowski, Łukasz Chrzęszczyk, Grażyna Zbijowska, Jakub Jackowski | Skrowaczewski Chamber Works | Lech Tołwiński i Marcin Guz | DUX Recording Producers |
Equilibrium String Quartet na instrumentach historycznych | Władysław Żeleński I Kwartet smyczkowy F-dur op. 28, Wariacje na temat własny op. 21 | Beata Jankowska-Burzyńska | All’improviso |
Album Roku Recital Solowy
Wykonawca | Album | Reżyser dźwięku | Wydawca |
Anna Górecka | Anna Górecka Plays Henryk Mikołaj Górecki | Beata Jankowska-Burzyńska | CD Accord |
Małgorzata Malke | Georg Philipp Telemann – 12 Fantasias for Solo Violin | Tomasz Pokrzywiński i Antoni Grzymała | CD Accord |
Tomasz Daroch | MONOLOGUE – Polskie utwory na wiolonczelę solo | Małgorzata Polańska i Michał Szostakowski | DUX Recording Producers |
Roksana Kwaśnikowska | Pierre Rode: 24 Caprices for Solo Violin | Małgorzata Polańska | DUX Recording Producers i Chopin University Press |
Piotr Sałajczyk | Weinberg Piano Sonatas 1-3 | Beata Jankowska-Burzyńska | Agencja Muzyczna Polskiego Radia, Arte Fundacja Kultury I Edukacji |
Album Roku Muzyka Koncertująca
Wykonawca | Album | Reżyser dźwięku | Wydawca |
Ilya Gringolts, Magdalena Schabowska oraz Orkiestra i Chór Męski Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki (Bartosz Michałowski – dyrektor chóru) | André Tchaikowsky / Giya Kancheli | Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko | Filharmonia Narodowa |
Jacek Kortus, Bartosz Koziak i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza | Feliks Nowowiejski Piano Concerto, Cello Concerto | Małgorzata Polańska i Marcin Domżał | DUX Recording Producers |
Szymon Krzeszowiec, Jan Krzeszowiec, Adam Krzeszowiec oraz NFM Filharmonia Wrocławska pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka | Live in Wrocław | Aleksander Sobecki | CD Accord |
Klaudiusz Baran i Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją Michała Klauzy | Mikołaj Majkusiak, Andrzej Karałow, Marta Ptaszyńska Accordion Concertos | Katarzyna Rakowiecka-Rojsza, Igor Szymański, Justyna Popiel (współpraca), Maciej Wiejaczka (współpraca) | Chopin University Press |
Jarosław Żołnierczyk, Kaja Danczowska, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal | Roksana Panufnik i Mikołaj Piotr Górecki Works for Violin & String Orchestra | Zbigniew Kusiak | DUX Recording Producers |
Album Roku Muzyka Symfoniczna
Wykonawca | Album | Reżyser dźwięku | Wydawca |
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal | Grażyna Bacewicz Music for Chamber Orchestra vol. III | Zbigniew Kusiak | DUX Recording Producers |
Warsaw Saxophone Orchestra oraz The WHOOP Group pod dyrekcją Pawła Gusnara | Debut (live) | Izabela Dzieszuk, Mikołaj Grzebieniowski, Mateusz Banasiuk, Katarzyna Rakowiecka-Rojsza | Chopin University Press |
Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki | Krzysztof Penderecki | Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko | Filharmonia Narodowa |
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia | Pokolenie ’51 – Knapik, Krzanowski, Lasoń | Beata Jankowska-Burzyńska | Fundacja Wspierania Kultury AUKSO |
Izabela Matuła i Orkiestra Symfoniczna PFB pod dyrekcją Łukasza Borowicza | Roman Palester Dzieła nieznane | Igor V. Budaj | Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku |
Album Roku Muzyka Współczesna
Wykonawca | Album | Reżyser dźwięku | Wydawca |
LutosAir Quintet, Nate Wooley, Tomasz Żymła | 5+2 | Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko | Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu / CD Accord |
Anna Firlus i Krzysztof Firlus | Adrian Robak Réflexions | Wojciech Marzec | DUX Recording Producers |
Maksymilian Grzesiak, Katarzyna Grzesiak, Aleksandra Demowska-Madejska, Małgorzata Maśluszczak, Weronika Grozdew-Kołacińska, Rafał Grozdew | Muzyka kobiet XXI wieku | Michał Polański | Opus Series / Requiem Records |
Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Aneta Łukaszewicz, Rafał Bartmiński, Robert Gierlach, Sinfonia Viva, Warszawski Chór Międzyuczelniany pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza | Tomasz Radziwonowicz Requiem dla świata | Ewa Guziołek-Tubelewicz i Katarzyna Rakowiecka-Rojsza | Agencja Muzyczna Polskiego Radia |
Wojciech Błażejczyk, Ensemble MusikFabrik, Kwadrofonik, Hashtag Ensemble oraz In:te:gro pod dyrekcją Christiana Eggena | Wojciech Błażejczyk Muzyka strun | Wojciech Błażejczyk, Igor Szymański, Klementyna Mieczkowska, Marek Suberlak | Chopin University Press |
Najlepszy Album Polski Za Granicą
Wykonawca | Album | Reżyser dźwięku | Wydawca |
Jakub Józef Orliński, Michał Biel | Farewells | Mateusz Banasiuk | Warner Classics & Erato |
WDR Sinfonieorchester pod dyrekcją Łukasza Borowicza | Grażyna Bacewicz Complete Symphonic Works Vol. 1 (Symphonies 3&4) | Guenther Wollersheim | CPO |
Krystian Zimerman | Karol Szymanowski Piano Works | Rainer Maillard, Helmut Burk, Oliver Rogalla | Deutsche Grammophon / Universal Music Polska |
State Choir Latvia pod dyrekcją Marisa Sirmaisa | Paweł Łukaszewski Sacred Choral Works | Normunds Slava | ONDINE |
Jakub Józef Orliński i Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa | Antonio Vivaldi Stabat Mater | Jakob Händel | Warner Classics & Erato |
Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej
Wykonawca | Album | Reżyser dźwięku | Wydawca |
Maciej Frąckiewicz, Joanna Freszel, Sebastian Szumski oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia | Aleksander Nowak / Szczepan Twardoch Pokora. Dramma giocoso | Beata Jankowska-Burzyńska | Polskie Wydawnictwo Muzyczne / Anaklasis |
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak | Henryk Mikołaj Górecki Folk Songs | Krzysztof Kuraszkiewicz i Jacek Guzowski | Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” |
Krystian Zimerman | Karol Szymanowski Piano Works | Rainer Maillard, Helmut Burk, Oliver Rogalla | Deutsche Grammophon / Universal Music Polska |
Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka | Marcin Józef Żebrowski Vesperae in Visitatione Beatae Mariae Virginis | Ewa Lasocka i Andrzej Sasin | Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu / CD Accord |
State Choir Latvia pod dyrekcją Marisa Sirmaisa | Paweł Łukaszewski Sacred Choral Works | Normunds Slava | ONDINE |
Złoty Fryderyk
Muzyka rozrywkowa: Andrzej Korzyński
Muzyka jazzowa: Ewa Bem
Muzyka poważna: Tadeusz Strugała
Przypisy
- ↑ Rejestracja zgłoszeń. 7 grudnia 2022. [dostęp 2022-12-07].
- ↑ Fryderyki wracają na Śląsk. fryderyki.pl, 16 marca 2023. [dostęp 2023-03-16].
- ↑ Gala Muzyki Poważnej Fryderyk 2023 w gościnie u Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy – AUKSO. fryderyki.pl, 12 kwietnia 2023. [dostęp 2023-04-12].
- ↑ Fryderyki 2023 - nominacje w muzyce rozrywkowej i jazzie. kultura.onet.pl, 22 marca 2023. [dostęp 2023-03-22].
- ↑ a b Fryderyki 2023 - nominacje w muzyce rozrywkowej i jazzie. fryderyki.pl, 22 marca 2023. [dostęp 2023-03-22].
- ↑ Fryderyki 2023 - nominacje w muzyce poważnej. fryderyki.pl, 23 marca 2023. [dostęp 2023-03-23].
- ↑ 05.04.2023 Laureaci Złotych Fryderyków 2023 – FRYDERYK 2023 [online], 5 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-05] (pol.).
- ↑ Fryderyki 2023. Gala wręczenia nagród. Fryderyki, 2023-04-05. [dostęp 2023-04-06].
- ↑ Fryderyk Festiwal 2023: Mrozu, Sara James i Dawid Podsiadło nagrodzeni. Poznaj laureatów. TVN, 2023-04-23. [dostęp 2023-04-28].
Edycje | |
---|
Obecne kategorie muzyka rozrywkowa – nagrody indywidualne | |
---|
Obecne kategorie muzyka rozrywkowa – nagrody wspólne | |
---|
Obecne kategorie muzyka rozrywkowa – nagrody za konkretne dzieło | |
---|
Obecne kategorie muzyka filmowa/ilustracyjna | |
---|
Obecne kategorie muzyka jazzowa | |
---|
Obecne kategorie muzyka poważna | |
---|
Nagrody specjalne | |
---|