Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 1987
| |||
Data | 6–8 marca 1987 | ||
---|---|---|---|
Gospodarz | Indianapolis | ||
Hala | Hoosier Dome | ||
Liczba konkurencji | 24 | ||
Liczba zawodników | 402[1] | ||
Liczba reprezentacji | 84[1] |
I Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce – zawody sportowe, które rozegrane zostały w dniach 6-8 marca 1987 w Indianapolis.
Wyniki
Mężczyźni
Konkurencje biegowe
konkurencja | złoto | srebro | brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Bieg na 60 m (szczegóły) | Lee McRae Stany Zjednoczone | 6,50 CR | Mark Witherspoon Stany Zjednoczone | 6,54 | Pierfrancesco Pavoni Włochy | 6,59 |
Bieg na 200 m (szczegóły) | Kirk Baptiste Stany Zjednoczone | 20,73 CR | Bruno Marie-Rose Francja | 20,89 | Robson da Silva Brazylia | 20,92 |
Bieg na 400 m (szczegóły) | Antonio McKay Stany Zjednoczone | 45,98 | Roberto Hernández Kuba | 46,09 | Mike Franks Stany Zjednoczone | 46,19 |
Bieg na 800 m (szczegóły) | José Luíz Barbosa Brazylia | 1:47,49 | Władimir Graudyń ZSRR | 1:47,68 | Faouzi Lahbi Maroko | 1:47,79 |
Bieg na 1500 m (szczegóły) | Marcus O’Sullivan Irlandia | 3:39,04 CR | José Manuel Abascal Hiszpania | 3:39,13 | Han Kulker Holandia | 3:39,51 |
Bieg na 3000 m (szczegóły) | Frank O’Mara Irlandia | 8:03,32 | Paul Donovan Irlandia | 8:03,39 | Terry Brahm Stany Zjednoczone | 8:03,92 |
Bieg na 60 m przez płotki (szczegóły) | Tonie Campbell Stany Zjednoczone | 7,51 CR | Stéphane Caristan Francja | 7,62 | Nigel Walker Wielka Brytania | 7,66 |
Chód na 5000 m (szczegóły) | Michaił Szczennikow ZSRR | 18:27,79 CR | Jozef Pribilinec Czechosłowacja | 18:27,80 | Ernesto Canto Meksyk | 18:38,71 |
Konkurencje techniczne
konkurencja | złoto | srebro | brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Skok wzwyż (szczegóły) | Igor Paklin ZSRR | 2,38 CR | Hennadij Awdiejenko ZSRR | 2,38 | Ján Zvara Czechosłowacja | 2,34 |
Skok o tyczce (szczegóły) | Serhij Bubka ZSRR | 5,85 CR | Earl Bell Stany Zjednoczone | 5,80 | Thierry Vigneron Francja | 5,80 |
Skok w dal (szczegóły) | Larry Myricks Stany Zjednoczone | 8,23 CR | Paul Emordi Nigeria | 8,01 | Giovanni Evangelisti Włochy | 8,01 |
Trójskok (szczegóły) | Mike Conley Stany Zjednoczone | 17,54 CR | Oleg Procenko ZSRR | 17,26 | Frank Rutherford Bahamy | 17,02 |
Pchnięcie kulą (szczegóły) | Ulf Timmermann NRD | 22,24 CR | Werner Günthör Szwajcaria | 21,61 | Siergiej Smirnow ZSRR | 20,67 |
Kobiety
Konkurencje biegowe
konkurencja | złoto | srebro | brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Bieg na 60 m (szczegóły) | Nelli Fiere-Cooman Holandia | 7,08 CR | Anelija Nunewa Bułgaria | 7,10 | Angela Bailey Kanada | 7,12 |
Bieg na 200 m (szczegóły) | Heike Drechsler NRD | 22,27 WR | Merlene Ottey Jamajka | 22,66 | Grace Jackson Jamajka | 23,21 |
Bieg na 400 m (szczegóły) | Sabine Busch NRD | 51,66 CR | Lillie Leatherwood Stany Zjednoczone | 52,54 | Judit Forgács Węgry | 52,68 |
Bieg na 800 m (szczegóły) | Christine Wachtel NRD | 2:01,32 CR | Gabriela Sedláková Czechosłowacja | 2:01,85 | Lubow Kiriuchina ZSRR | 2:01,98 |
Bieg na 1500 m (szczegóły) | Doina Melinte Rumunia | 4:05,68 CR | Tatiana Samolenko ZSRR | 4:07,08 | Swietłana Kitowa ZSRR | 4:07,59 |
Bieg na 3000 m (szczegóły) | Tetiana Samolenko ZSRR | 8:46,52 CR | Olga Bondarienko ZSRR | 8:47,08 | Maricica Puică Rumunia | 8:47,92 |
Bieg na 60 m przez płotki (szczegóły) | Cornelia Oschkenat NRD | 7,82 CR | Jordanka Donkowa Bułgaria | 7,85 | Ginka Zagorczewa Bułgaria | 7,99 |
Chód na 3000 m (szczegóły) | Olga Krisztop ZSRR | 12:05,49 CR | Giuliana Salce Włochy | 12:36,76 | Ann Peel Kanada | 12:38,97 |
Konkurencje techniczne
konkurencja | złoto | srebro | brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Skok wzwyż (szczegóły) | Stefka Kostadinowa Bułgaria | 2,05 CR | Susanne Beyer NRD | 2,02 | Emilija Dragiewa Bułgaria | 2,00 |
Skok w dal (szczegóły) | Heike Drechsler NRD | 7,10 CR | Helga Radtke NRD | 6,92 | Jelena Bielewska ZSRR | 6,76 |
Pchnięcie kulą (szczegóły) | Natalja Lisowska ZSRR | 20,52 CR | Ilona Briesenick NRD | 20,28 | Claudia Losch RFN | 20,14 |
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Kraj | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
1 | ZSRR | 6 | 5 | 4 | 15 |
2 | Stany Zjednoczone | 6 | 3 | 2 | 11 |
3 | NRD | 6 | 3 | 0 | 9 |
4 | Irlandia | 2 | 1 | 0 | 3 |
5 | Bułgaria | 1 | 2 | 2 | 5 |
6 | Brazylia | 1 | 0 | 1 | 2 |
Holandia | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Rumunia | 1 | 0 | 1 | 2 | |
9 | Czechosłowacja | 0 | 2 | 1 | 3 |
Francja | 0 | 2 | 1 | 3 | |
11 | Włochy | 0 | 1 | 2 | 3 |
12 | Jamajka | 0 | 1 | 1 | 2 |
13 | Hiszpania | 0 | 1 | 0 | 1 |
Kuba | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Nigeria | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Szwajcaria | 0 | 1 | 0 | 1 | |
17 | Kanada | 0 | 0 | 2 | 2 |
18 | Bahamy | 0 | 0 | 1 | 1 |
Maroko | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Meksyk | 0 | 0 | 1 | 1 | |
RFN | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Węgry | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Wielka Brytania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Razem | 24 | 24 | 24 | 72 |
---|
Występy Polaków
Mężczyźni
- chód na 5000 metrów
- Zdzisław Szlapkin zajął 12. miejsce
- skok o tyczce
- Marian Kolasa zajął 5. miejsce
Kobiety
- bieg na 400 metrów
- Marzena Wojdecka odpadła w półfinale
- skok wzwyż
- Urszula Kielan zajęła 11.-12. miejsce
- Elżbieta Trylińska zajęła 13. miejsce
- skok w dal
- Agata Karczmarek zajęła 6. miejsce
Przypisy
- ↑ a b World Athletics Statistics Handbook. World Athletics Indoor Championships Belgrade 2022 [online], World Athletics, s. 15 [dostęp 2022-07-05] (ang.).
Bibliografia
- 1987 World Indoor Athletics Championships Indianapolis USA. [dostęp 2012-06-14]. (ang.).
- p
- d
- e