Klubowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2010
2010 FIFA Club World Cup arab. كأس العالم للأندية 2010 | |
Szczegóły turnieju | |
Gospodarz | Zjednoczone Emiraty Arabskie |
---|---|
Termin | 8 grudnia – 18 grudnia |
Liczba drużyn | 7 (z 6 konfederacji) |
Stadiony | 2 (w 1 miastach) |
Mistrz | Inter Mediolan (1. tytuł) |
Statystyki turnieju | |
Mecze | 8 |
Strzelone gole | 27 (3,38 na mecz) |
Frekwencja | 200 251 (25 031 na mecz) |
Król strzelców | Mauricio Molina (3) |
Najlepszy zawodnik |
Klubowy Puchar Świata 2010 – turniej piłkarski, który odbywał się w dniach 8–18 grudnia 2010 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Była to szósta edycja tego turnieju. Tryumfował po raz pierwszy w historii Inter Mediolan.
Zespoły zakwalifikowane
Zespół | Strefa | Kwalifikacje |
---|---|---|
Gra w półfinale | ||
SC Internacional | CONMEBOL | Zwycięzca Copa Libertadores 2010 |
Inter Mediolan | UEFA | Zwycięzca Ligi Mistrzów UEFA 2009/10 |
Gra w ćwierćfinale | ||
Pachuca | CONCACAF | Zwycięzca Ligi Mistrzów CONCACAF 2009/10 |
Seongnam Ilhwa Chunma | AFC | Zwycięzca Ligi Mistrzów AFC 2010 |
TP Mazembe | CAF | Zwycięzca Ligi Mistrzów CAF 2010 |
Gra w kwalifikacjach | ||
PRK Hekari United | OFC | Zwycięzca Ligi Mistrzów OFC 2009/10 |
Al-Wahda FC | AFC* | Gospodarz turnieju |
Stadiony
Klubowy Puchar Świata 2010 odbywa się na 2 stadionach.
Miasto | Stadion | Pojemność |
---|---|---|
Abu Zabi | Mohammed Bin Zayed Stadium | 42.056 |
Abu Zabi | Sheikh Zayed Stadium | 49.500 |
Mecze
Drabinka
Play-off | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | |||||||||||
10 grudnia – Abu Zabi | ||||||||||||||
TP Mazembe | 1 | 14 grudnia – Abu Zabi | ||||||||||||
CF Pachuca | 0 | TP Mazembe | 2 | |||||||||||
8 grudnia – Abu Zabi | SC Internacional | 0 | 18 grudnia – Abu Zabi | |||||||||||
Al-Wahda FC | 3 | 11 grudnia – Abu Zabi | TP Mazembe | 0 | ||||||||||
Hekari United | 0 | Al-Wahda FC | 1 | 15 grudnia – Abu Zabi | Inter Mediolan | 3 | ||||||||
Seongnam | 4 | Seongnam | 0 | |||||||||||
Inter Mediolan | 3 | |||||||||||||
Mecz o 5. miejsce | Mecz o 3. miejsce | |||||||||||||
15 grudnia – Abu Zabi | 18 grudnia – Abu Zabi | |||||||||||||
CF Pachuca | 2 (4) | SC Internacional | 4 | |||||||||||
Al-Wahda FC | 2 (2) | Seongnam | 2 | |||||||||||
Kwalifikacje
8 grudnia 2010 17:00 CET | PRK Hekari United | 0 – 3 0-2 Raport | Al-Wahda FC | Mohammed Bin Zayed Stadium, Abu Zabi Widzów: 23 895 Sędzia: Daniel Bennett |
Ćwierćfinały
10 grudnia 2010 17:00 CET | TP Mazembe Mbenza Bedi 21' | 1 – 0 1-0 Raport | Pachuca | Mohammed Bin Zayed Stadium, Abu Zabi Widzów: 17 960 Sędzia: Yuichi Nishimura |
11 grudnia 2010 17:00 CET | Al-Wahda FC Fernando Baiano 27' | 1 – 4 1-2 Raport | Seongnam Ilhwa Chunma | Sheikh Zayed Stadium, Abu Zabi Widzów: 30 625 Sędzia: Victor Carrillo |
Półfinały
14 grudnia 2010 17:00 CET | TP Mazembe | 2 – 0 0-0 Raport | SC Internacional | Mohammed Bin Zayed Stadium, Abu Zabi Widzów: 22 131 Sędzia: Björn Kuipers |
15 grudnia 2010 18:00 CET | Seongnam Ilhwa Chunma | 0 – 3 0-2 Raport | Inter Mediolan | Sheikh Zayed Stadium, Abu Zabi Widzów: 35 995 Sędzia: Roberto Moreno |
Mecz o 5. miejsce
15 grudnia 2010 15:00 CET | Al-Wahda FC | 2 – 2 k. 2-4 1-0 Raport | Pachuca | Sheikh Zayed Stadium, Abu Zabi Widzów: 10 908 Sędzia: Daniel Bennett |
Rzuty karne | ||||
Hugo Basheer Saeed Abdulrahim Jumaa Modibi Diarra | Darío Cvitanich Leobardo Lopez Javier Muñoz Mustafá Braulio Luna |
Mecz o 3. miejsce
18 grudnia 2010 15:00 CET | Seongnam Ilhwa Chunma Mauricio Molina 84', 90+3' | 2 – 4 0-2 Raport | SC Internacional | Sheikh Zayed Stadium, Abu Zabi Widzów: 16 563 Sędzia: Michael Hester |
Finał
18 grudnia 2010 18:00 CET | Inter Mediolan | 3 – 0 2-0 Raport | TP Mazembe | Sheikh Zayed Stadium, Abu Zabi Widzów: 42 174 Sędzia: Yuichi Nishimura |
Strzelcy
- 3 gole
- Mauricio Molina (Seongnam)
- 2 gole
- Darío Cvitanich (CF Pachuca)
- Alecsandro (International)
- Fernando Baiano (Al-Wahda)
- 1 gol
- Saša Ognenovski (Seongnam)
- Andrés D’Alessandro (International)
- Diego Milito (Inter)
- Javier Zanetti (Inter)
- Hugo (Al-Wahda)
- Tinga (International)
- Jonathan Biabiany (Inter)
- Samuel Eto’o (Inter)
- Mbenza Bedi (TP Mazembe)
- Mulota Kabangu (TP Mazembe)
- Dioko Kaluyituka (TP Mazembe)
- Choi Sung-Kuk (Seongnam)
- Cho Dong-Geon (Seongnam)
- Goran Pandev (Inter)
- Dejan Stanković (Inter)
- Mahmoud Al Hammadi (Al-Wahda)
- Abdulrahim Jumaa (Al-Wahda)
- Ismail Matar (Al-Wahda)
Końcowa kwalifikacja
Miejsce | Klub | Państwo | Konfederacja |
---|---|---|---|
1 | Inter Mediolan | Włochy | UEFA |
2 | TP Mazembe | Demokratyczna Republika Konga | CAF |
3 | Internacional Porto Alegre | Brazylia | CONMEBOL |
4 | Seongnam Ilhwa Chunma | Korea Południowa | AFC |
5 | CF Pachuca | Meksyk | CONCACAF |
6 | Al-Wahda FC | Zjednoczone Emiraty Arabskie | AFC |
7 | PRK Hekari United | Papua-Nowa Gwinea | OFC |
Nagrody
Złota piłka | Srebrna piłka | Brązowa piłka |
---|---|---|
Samuel Eto’o Inter Mediolan (ITA) | Dioko Kaluyituka TP Mazembe (DRK) | Andrés D’Alessandro Internacional Porto Alegre (BRA) |
Fair play | Inter Mediolan UEFA |
---|
- p
- d
- e