Koszykówka 3×3 na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024 – turniej mężczyzn
| Ten artykuł dotyczy trwającego lub niedawnego wydarzenia sportowego. Informacje w nim zamieszczone mogą się zmienić lub zdezaktualizować wraz z postępem zdarzenia. Początkowe doniesienia, wyniki lub statystyki mogą być niepewne. Ostatnie aktualizacje do tego artykułu mogą nie odzwierciedlać najbardziej aktualnych informacji. |
| |||
Dyscyplina | |||
---|---|---|---|
Organizator | |||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarz | Paryż, Francja | ||
Otwarcie | 30 lipca 2024 | ||
Zamknięcie (finał) | 5 sierpnia 2024 | ||
Liczba drużyn | 8 (z 3 konfederacji) | ||
Liczba obiektów | 1 (w 1 mieście) | ||
Strona internetowa |
- Główny artykuł: Koszykówka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024.
Turniej mężczyzn w koszykówce 3x3 na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024 odbędzie się w dniach 30 lipca – 5 sierpnia 2024. Mistrzostwa olimpijskiego broni reprezentacja Łotwy[1]. Spotkania rozgrywane będą na Place de la Concorde w Paryżu[2].
Zakwalifikowane reprezentacje
Kwalifikację do turnieju podczas Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024 uzyskały trzy najwyżej sklasyfikowane reprezentacje w rankingu FIBA z dnia 1 listopada 2023[3]. Miejsce dla gospodarza zostało wykorzystane przez francuską reprezentację kobiet, która była wyżej sklasyfikowana w rankingu FIBA, więc drużyna mężczyzn brała udział w kwalifikacjach[3]. Pozostałe reprezentacje mogły wywalczyć awans w turniejach kwalifikacyjnych[3][4]:
- W 1. turnieju kwalifikacyjnym (8 uczestników) wzięły udział: reprezentacja Hongkongu (jako gospodarz turnieju) oraz siedem innych reprezentacji wyłonionych na podstawie rankingu FIBA. W zawodach nie mogły wziąć udział reprezentacje, które grały w turnieju koszykówki 5×5 podczas dwóch poprzednich igrzysk olimpijskich (zarówno w turnieju mężczyzn, jak i kobiet). W tym turnieju kwalifikacyjnym nie mogło również zagrać więcej, niż 4 reprezentacje z tej samej strefy kontynentalnej;
- W 2. turnieju kwalifikacyjnym (8 uczestników) wzięły udział: reprezentacja Japonii (jako gospodarz turnieju kwalifikacyjnego), reprezentacja Francji (gospodarz Igrzysk), najwyżej sklasyfikowane reprezentacje w mistrzostwach poszczególnych czterech stref kontynentalnych w 2023 oraz dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny (które jeszcze nie uzyskały awansu) Mistrzostw Świata 2023;
- Do gry w 3. turnieju kwalifikacyjnym (16 uczestników) uprawnione były: reprezentacja Węgier (gospodarz turnieju), reprezentacja Francji (jeśli jeszcze nie uzyskała kwalifikacji) oraz minimum czternaście najwyżej sklasyfikowanych reprezentacji w rankingu FIBA, które nie uzyskały jeszcze awansu.
Zawody | Data | Miejsce | Reprezentacja[5] |
---|---|---|---|
Gospodarz | – | – | – |
Ranking FIBA 3×3 | 1 listopada 2023 | – | Serbia |
Stany Zjednoczone | |||
Chiny | |||
Światowe turnieje kwalifikacyjne | 12–14 kwietnia 2024 | Hongkong | Łotwa |
3–5 maja 2024 | Utsunomiya | Holandia | |
16–19 maja 2024 | Debreczyn | Francja | |
Litwa | |||
Polska |
Reprezentacje grające w turniejach kwalifikacyjnych
Sposób kwalifikacji | Ilość miejsc | Reprezentacja[6] | |
---|---|---|---|
Turniej kwalifikacyjny w Hongkongu | |||
Gospodarz | 1 | Hongkong | |
Ranking FIBA 3×3 | 7 | Holandia | |
Mongolia | |||
Łotwa | |||
Australia | |||
Szwajcaria | |||
Egipt | |||
Nowa Zelandia | |||
Turniej kwalifikacyjny w Utsunomiya | |||
Gospodarz | 1 | Japonia | |
Gospodarz IO | 1 | Francja | |
Mistrzostwa kontynentalne | Afryka | 1 | Egipt |
Ameryka | 1 | Portoryko | |
Azja i Oceania | 1 | Mongolia | |
Europa | 1 | Litwa | |
Mistrzostwa Świata 2023 | 2 | Brazylia | |
Holandia | |||
Turniej kwalifikacyjny w Debreczynie | |||
Gospodarz | 1 | Węgry | |
Ranking FIBA 3×3 | 15 | Egipt | |
Francja | |||
Madagaskar | |||
Portoryko | |||
Kanada | |||
Mongolia | |||
Japonia | |||
Litwa | |||
Belgia | |||
Australia | |||
Szwajcaria | |||
Niemcy | |||
Polska | |||
Hiszpania | |||
Izrael |
System rozgrywek
Faza grupowa rozegrana zostanie w systemie kołowym (każdy z każdym). Do fazy play-off awansuje sześć najlepszych reprezentacji, z czego dwie najwyżej sklasyfikowane uzyskają awans bezpośrednio do półfinałów, a cztery kolejne do ćwierćfinałów. Zwycięzcy półfinałów zagrają mecz o mistrzostwo olimpijskie w finale, a przegrani mecz o brązowy medal[7].
Sędziowie
Na turniej zostało powołanych 11 sędziów z 10 państw.[8]
- Shi Qirong
- Najib Chajiddine
- Edmond Ho
- Brigitta Csabai-Kaskötő
- Marek Maliszewski
- Vlad Ghizdareanu
- Jasmina Juras
- Kim Ga-in
- Eric Bertrand
- Markos Michaelides
- Deanna Jackson
Faza grupowa
O kolejności w grupie decydują określone kryteria:
- Liczba wygranych meczów;
- Bilans w meczach bezpośrednich;
- Zdobyte punkty.
Uwaga: W poniższym terminarzu turnieju podano CEST.
Lp. | Drużyna | M | Z | P | P+ | P- | +/– | Kwalifikacja |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Łotwa (S) | 5 | 5 | 0 | 105 | 73 | +32 | Półfinały |
2 | Serbia | 4 | 3 | 1 | 76 | 70 | +6 | |
3 | Holandia | 6 | 4 | 2 | 112 | 106 | +6 | Ćwierćfinały |
4 | Litwa | 6 | 3 | 3 | 114 | 107 | +7 | |
5 | Francja (H) | 5 | 2 | 3 | 91 | 99 | −8 | |
6 | Polska | 5 | 2 | 3 | 88 | 97 | −9 | |
7 | Chiny | 5 | 1 | 4 | 78 | 99 | −21 | |
8 | Stany Zjednoczone | 4 | 0 | 4 | 68 | 81 | −13 |
Oznaczenia: (H) – Gospodarz, (S) – Spadek.
30 lipca 2024 18:35 | Raport | Łotwa 21 – 14 Litwa | Place de la Concorde, Paryż Sędziowie: Marek Maliszewski Jasmina Juras | |||
Pkt: Pukelis 8 | Pkt: Miezis 7 |
30 lipca 2024 19:05 | Raport | Chiny 16 – 21 Holandia | Place de la Concorde, Paryż Sędziowie: Markos Michaelides Najib Chajiddine | |||
Pkt: Zhang 7 | Pkt: de Jong 9 |
30 lipca 2024 22:05 | Raport | Polska 19 – 21 Francja | Place de la Concorde, Paryż Sędziowie: Brigitta Csabai-Kaskötő Vlad Ghizdareanu | |||
Pkt: Bogucki, Zamojski 6 | Pkt: Dussoulier 9 |
30 lipca 2024 22:35 | Report | Serbia 22 – 14 Stany Zjednoczone | Place de la Concorde, Paryż Sędziowie: Vlad Ghizdareanu Edmond Ho | |||
Pkt: Branković 8 | Pkt: Maddox 6 |
31 lipca 2024 18:35 | Raport | Łotwa 21 – 12 Holandia | Place de la Concorde, Paryż Sędziowie: Brigitta Csabai-Kaskötő Deanna Jackson | |||
Pkt: Lasmanis 8 | Pkt: de Jong 7 |
31 lipca 2024 19:05 | Raport | Serbia 15 – 21 Chiny | Place de la Concorde, Paryż Sędziowie: Markos Michaelides Dorothy Okatch | |||
Pkt: Majstorović 7 | Pkt: Zhang 11 |
31 lipca 2024 22:05 | Raport | Litwa 20 – 21 Francja | Place de la Concorde, Paryż Sędziowie: Edmond Ho Shi Qirong | |||
Pkt: Džiaugys, Pukelis 7 | Pkt: Rambaut 9 |
31 lipca 2024 22:35 | Raport | Stany Zjednoczone 17 – 19 Polska | Place de la Concorde, Paryż Sędziowie: Jasmina Juras Vlad Ghizdareanu | |||
Pkt: Barry, Travis 6 | Pkt: Bogucki 7 |
1 sierpnia 2024 10:05 | Raport | Holandia 19 – 21 Serbia | Place de la Concorde, Paryż Sędziowie: Markos Michaelides Brigitta Csabai-Kaskötő | |||
Pkt: Van der Horst, De Jong 8 | Pkt: Branković 9 |
1 sierpnia 2024 10:35 | Raport | Chiny 8 – 22 Łotwa | Place de la Concorde, Paryż Sędziowie: Deanna Jackson Jasmina Juras | |||
Pkt: Zhang 6 | Pkt: Lācis 8 |
1 sierpnia 2024 13:25 | Raport | Polska 12 – 21 Litwa | Place de la Concorde, Paryż Sędziowie: Markos Michaelides Deanna Jackson | |||
Pkt: Džiaugys 10 | Pkt: Bogucki 6 |
1 sierpnia 2024 14:05 | Raport | Holandia 20 – 13 Francja | Place de la Concorde, Paryż Sędziowie: Jasmina Juras Brigitta Csabai-Kaskötő | |||
Pkt: Van der Horst 8 | Pkt: Dussoulier 6 |
1 sierpnia 2024 19:05 | Raport | Litwa 20 – 18 Stany Zjednoczone | Place de la Concorde, Paryż Sędziowie: Edmond Ho Najib Chajiddine | |||
Pkt: Barry 9 | Pkt: Pukelis 7 |
1 sierpnia 2024 19:35 | Raport | Chiny 17 – 22 Polska | Place de la Concorde, Paryż Sędziowie: Najib Chajiddine Vlad Ghizdareanu | |||
Pkt: Zhang 9 | Pkt: Zamojski 9 |
1 sierpnia 2024 22:35 | Raport | Serbia 19 – 16 Francja | Place de la Concorde, Paryż Sędziowie: Edmond Ho Marek Maliszewski | |||
Pkt: Majstorović 9 | Pkt: Seguela 7 |
1 sierpnia 2024 23:05 | Raport | Stany Zjednoczone 19 – 21 Łotwa | Place de la Concorde, Paryż Sędziowie: Najib Chajiddine Vlad Ghizdareanu | |||
Pkt: Barry 10 | Pkt: Miezis 10 |
2 sierpnia 2024 10:05 | Raport | Litwa 21 – 16 Chiny | Place de la Concorde, Paryż Sędziowie: Marek Maliszewski Brigitta Csabai-Kaskötő | |||
Pkt: Džiaugys 9 | Pkt: Zhao 6 |
2 sierpnia 2024 10:35 | Raport | Polska 17 – 21 Holandia | Place de la Concorde, Paryż Sędziowie: Deanna Jackson Jasmina Juras | |||
Pkt: Zamojski 8 | Pkt: trzech zawodników 6 |
2 sierpnia 2024 13:25 | Raport | Holandia 19 – 18 Litwa | Place de la Concorde, Paryż Sędziowie: Deanna Jackson Jasmina Juras | |||
Pkt: De Jong 6 | Pkt: Pukelis 7 |
2 sierpnia 2024 14:05 | Raport | Francja 20 – 22 Łotwa | Place de la Concorde, Paryż Sędziowie: Brigitta Csabai-Kaskötő Marek Maliszewski | |||
Pkt: Seguela 10 | Pkt: Miezis 10 |
2 sierpnia 2024 18:35 | Stany Zjednoczone – Francja | Place de la Concorde, Paryż |
2 sierpnia 2024 19:05 | Serbia – Łotwa | Place de la Concorde, Paryż |
2 sierpnia 2024 22:05 | Polska – Serbia | Place de la Concorde, Paryż |
2 sierpnia 2024 22:35 | Chiny – Stany Zjednoczone | Place de la Concorde, Paryż |
4 sierpnia 2024 17:30 | Francja – Chiny | Place de la Concorde, Paryż |
4 sierpnia 2024 18:00 | Łotwa – Polska | Place de la Concorde, Paryż |
4 sierpnia 2024 18:35 | Serbia – Litwa | Place de la Concorde, Paryż |
4 sierpnia 2024 19:05 | Stany Zjednoczone – Holandia | Place de la Concorde, Paryż |
Faza pucharowa
Faza play-in | Półfinały | Finał | |||||||||||
4 sierpnia | |||||||||||||
5 sierpnia | |||||||||||||
5 sierpnia | |||||||||||||
4 sierpnia | |||||||||||||
5 sierpnia | |||||||||||||
Mecz o 3. miejsce | |||||||||||||
5 sierpnia | |||||||||||||
Faza play-in
4 sierpnia 2024 21:30 | brak flagi – brak flagi | Place de la Concorde, Paryż |
4 sierpnia 2024 22:05 | brak flagi – brak flagi | Place de la Concorde, Paryż |
Połfinały
5 sierpnia 2024 18:00 | brak flagi – brak flagi | Place de la Concorde, Paryż |
5 sierpnia 2024 19:00 | brak flagi – brak flagi | Place de la Concorde, Paryż |
Mecz o 3. miejsce
5 sierpnia 2024 21:30 | brak flagi – brak flagi | Place de la Concorde, Paryż |
Finał
5 sierpnia 2024 22:30 | brak flagi – brak flagi | Place de la Concorde, Paryż |
Przypisy
- ↑ Latvia beats ROC to inaugural men's 3x3 basketball gold; Serbs bag bronze. olympics.com, 5 października 2021. [dostęp 2024-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (19 kwietnia 2024)]. (ang.).
- ↑ 3x3 basketball in Paris. parisjetaime.com. [dostęp 2024-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (27 lutego 2024)]. (ang.).
- ↑ a b c Qualification System – Games of the XXXIII Olympiad – Basketball 3X3. FIBA, 29 stycznia 2024. [dostęp 2024-06-04]. (ang.).
- ↑ Guillaume Depasse: HOW TO QUALIFY FOR 3X3 BASKETBALL AT PARIS 2024. THE OLYMPICS QUALIFICATION SYSTEM EXPLAINED. olympics.com, 9 lipca 2022. [dostęp 2024-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 lutego 2023)]. (ang.).
- ↑ Teams confirmed for Paris 2024 Olympics after last 3x3 Olympic Qualifying Tournament. fiba3x3.com, 19 maja 2024. [dostęp 2024-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 maja 2024)]. (ang.).
- ↑ Pools announced for trio of FIBA 3x3 Olympic Qualifying tournaments. FIBA, 22 stycznia 2024. [dostęp 2024-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 stycznia 2024)]. (ang.).
- ↑ 3x3 Basketball 101: Olympic competition format. nbcolympics.com, 27 marca 2024. [dostęp 2024-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (4 czerwca 2024)]. (ang.).
- ↑ Competition Officials [online], olympics.com, 15 lipca 2024 .