Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 1990
Igrzyska Wspólnoty Narodów 1990 Auckland | |||
| |||
Miejsce | Mount Smart Stadium | ||
---|---|---|---|
Data | 27 stycznia – 3 lutego 1990 | ||
Liczba konkurencji | 42 | ||
Liczba zawodników | 585 |
Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 1990 – zawody lekkoatletyczne, które były rozgrywane na Mount Smart Stadium w Auckland w Nowej Zelandii.
Rozegrano 23 konkurencje męskie i 19 kobiecych. Po raz pierwszy kobiety rywalizowały w chodzie na 10 kilometrów.
Rezultaty
Mężczyźni
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Linford Christie | 9,93w | Davidson Ezinwa | 10,05w | Bruny Surin | 10,12w |
Bieg na 200 m | Marcus Adam | 20,10w | John Regis | 20,16w | Ade Mafe | 20,26w |
Bieg na 400 m | Darren Clark | 44,60 | Samson Kitur | 44,88 | Simeon Kipkemboi | 44,93 |
Bieg na 800 m | Sammy Tirop | 1:45,98 | Nixon Kiprotich | 1:46,00 | Matthew Yates | 1:46,62 |
Bieg na 1500 m | Peter Elliott | 3:33,39 | Wilfred Kirochi | 3:34,41 | Peter O'Donoghue | 3:35,14 |
Bieg na 5000 m | Andrew Lloyd | 13:24,86 | John Ngugi | 13:24,94 | Ian Hamer | 13:25,63 |
Bieg na 10 000 m | Eamonn Martin | 28:08,57 | Moses Tanui | 28:11,56 | Paul Williams | 28:12,71 |
Maraton | Douglas Wakiihuri | 2:10:27 | Steve Moneghetti | 2:10:34 | Simon Robert Naali | 2:10:38 |
Bieg na 110 m przez płotki | Colin Jackson | 13,08 | Tony Jarrett | 13,34 | David Nelson | 13,54 |
Bieg na 400 m przez płotki | Kriss Akabusi | 48,89 | Gideon Yego | 49,25 | John Graham | 50,24 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Julius Kariuki | 8:20,64 | Joshua Kipkemboi | 8:24,26 | Colin Walker | 8:25,50 |
Sztafeta 4 × 100 m | Anglia Clarence Callender John Regis Marcus Adam Linford Christie Tony Jarrett[a] | 38,67 | Nigeria Victor Nwankwo Davidson Ezinwa Osmond Ezinwa Abdullahi Tetengi | 38,85 | Jamajka Wayne Watson John Mair Clive Wright Ray Stewart | 40,41 |
Sztafeta 4 × 400 m | Kenia David Kitur Samson Kitur Simeon Kipkemboi Stephen Mwanzia | 3:02,48 | Szkocja Mark Davidson David Strang Tom McKean Brian Whittle Duncan Mathieson[a] | 3:04,68 | Jamajka Clive Wright Devon Morris Trevor Graham Howard Burnett John Mair[a] | 3:04,96 |
Chód na 30 km | Guillaume Leblanc | 2:08:26 | Andrew Jachno | 2:09:09 | Ian McCombie | 2:09:20 |
Skok wzwyż | Clarence Saunders | 2,36 | Dalton Grant | 2,34 | Milton Ottey Geoff Parsons | 2,23 |
Skok o tyczce | Simon Arkell | 5,35 | Ian Tullett | 5,25 | Simon Poelman | 5,20 |
Skok w dal | Yusuf Alli | 8,39w | David Culbert | 8,20w | Festus Igbinoghene | 8,18w |
Trójskok | Marios Chadziandreu | 16,95 | Jonathan Edwards | 16,93 | Edrick Floreal | 16,89 |
Pchnięcie kulą | Simon Williams | 18,54 | Adewale Olukoju | 18,48 | Paul Edwards | 18,17 |
Rzut dyskiem | Adewale Olukoju | 62,62 | Werner Reiterer | 61,56 | Paul Nandapi | 59,94 |
Rzut młotem | Sean Carlin | 75,66 | David Smith | 73,52 | Angus Cooper | 71,26 |
Rzut oszczepem | Steve Backley | 86,02 | Mick Hill | 83,32 | Gavin Lovegrove | 81,66 |
Dziesięciobój | Mike Smith | 8525 pkt | Simon Poelman | 8207 pkt | Eugene Gilkes | 7705 pkt |
Kobiety
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Merlene Ottey | 11,02w | Kerry Johnson | 11,17w | Pauline Davis-Thompson | 11,20w |
Bieg na 200 m | Merlene Ottey | 22,76 | Kerry Johnson | 22,88 | Pauline Davis-Thompson | 23,15 |
Bieg na 400 m | Fatima Yusuf | 51,08 | Linda Keough | 51,63 | Charity Opara | 52,01 |
Bieg na 800 m | Diane Edwards | 2:00,25 | Ann Williams | 2:00,40 | Sharon Stewart | 2:00,87 |
Bieg na 1500 m | Angela Chalmers | 4:08,41 | Christina Cahill | 4:08,71 | Bev Nicholson | 4:09,00 |
Bieg na 3000 m | Angela Chalmers | 8:38,38 | Yvonne Murray | 8:39,46 | Liz McColgan | 8:47,66 |
Bieg na 10 000 m | Liz McColgan | 32:23,56 | Jill Hunter | 32:33,21 | Barbara Moore | 32:44,73 |
Maraton | Lisa Martin | 2:25:28 | Tani Ruckle | 2:33:15 | Angie Pain | 2:36:35 |
Bieg na 100 m przez płotki | Kay Morley | 12,91 | Sally Gunnell | 13,12 | Lesley-Ann Skeete | 13,31 |
Bieg na 400 m przez płotki | Sally Gunnell | 55,38 | Debbie Flintoff-King | 56,00 | Jenny Laurendet | 56,74 |
Sztafeta 4 × 100 m | Australia Monique Dunstan Kathy Sambell Cathy Freeman Kerry Johnson | 43,87 | Anglia Stephi Douglas Jennifer Stoute Simmone Jacobs Paula Dunn | 44,15 | Nigeria Beatrice Utondu Fatima Yusuf Charity Opara Chioma Ajunwa | 44,67 |
Sztafeta 4 × 400 m | Anglia Angela Piggford Jennifer Stoute Sally Gunnell Linda Keough | 3:28,08 | Australia Maree Holland Sharon Stewart Susan Andrews Debbie Flintoff-King | 3:30,74 | Kanada Rosey Edeh France Gareau Cheryl Allen Gail Harris | 3:33,26 |
Chód na 10 km | Kerry Saxby | 45:03 | Anne Judkins | 47:03 | Lisa Langford | 47:23 |
Skok wzwyż | Tania Murray | 1,88 | Janet Boyle | 1,88 | Tracy Phillips | 1,88 |
Skok w dal | Jane Flemming | 6,78 | Beatrice Utondu | 6,55w | Fiona May | 6,55 |
Pchnięcie kulą | Myrtle Augee | 18,48 | Judy Oakes | 18,43 | Yvonne Hanson-Nortey | 16,00 |
Rzut dyskiem | Lisa-Marie Vizaniari | 56,38 | Jackie McKernan | 54,86 | Astra Vitols | 53,84 |
Rzut oszczepem | Tessa Sanderson | 65,72 | Sue Howland | 61,18 | Kate Farrow | 58,98 |
Siedmiobój | Jane Flemming | 6695 pkt | Sharon Jaklofsky-Smith | 6115 pkt | Judy Simpson | 6085 pkt |
Tabela medalowa
Poz. | Państwo | Łącznie | |||
---|---|---|---|---|---|
1. | Anglia | 13 | 14 | 13 | 40 |
2. | Australia | 10 | 11 | 5 | 26 |
3. | Kenia | 4 | 7 | 1 | 12 |
4. | Kanada | 4 | 0 | 6 | 10 |
5. | Nigeria | 3 | 4 | 3 | 10 |
6. | Jamajka | 2 | 0 | 2 | 4 |
Walia | 2 | 0 | 2 | 4 | |
8. | Nowa Zelandia | 1 | 2 | 6 | 9 |
9. | Szkocja | 1 | 2 | 2 | 5 |
10. | Bermudy | 1 | 0 | 0 | 1 |
Cypr | 1 | 0 | 0 | 1 | |
12. | Irlandia Północna | 0 | 2 | 0 | 2 |
13. | Bahamy | 0 | 0 | 2 | 2 |
14. | Tanzania | 0 | 0 | 1 | 1 |
Uwagi
Bibliografia
- Commonwealth Games Medallists – Athletics (Men) [online], GBRAthletics [dostęp 2020-09-17] (ang.).
- Commonwealth Games Medallists – Athletics (Women) [online], GBRAthletics [dostęp 2020-09-17] (ang.).
- p
- d
- e