Bieg na 800 m mężczyzn – jedna z konkurencji lekkoatletycznych rozgrywanych podczas letnich igrzysk olimpijskich w 2004. Eliminacje odbyły się 25 sierpnia, półfinały rozegrano 26 sierpnia, finał zaś miał miejsce 28 sierpnia.
Udział w tej konkurencji brało 72 zawodników z 58 państw. Zawody w tej konkurencji wygrał reprezentant Rosji Jurij Borzakowski. Drugą pozycję zajął zawodnik z RPA Mbulaeni Mulaudzi, trzecią zaś reprezentujący Danię Wilson Kipketer.
Wyniki
Eliminacje
- Bieg 1
Miejsce | Zawodnik | Państwo | Wynik |
01 !1. | Mulaudzi, MbulaeniMbulaeni Mulaudzi | Południowa Afryka | 1:45,72 |
02 !2. | Herms, RenéRené Herms | Niemcy | 1:45,83 |
03 !3. | Lee Jae-hun | Korea Południowa | 1:46,24 |
04 !4. | Hatungimana, ArthémonArthémon Hatungimana | Burundi | 1:46,35 |
05 !5. | Rotich, MichaelMichael Rotich | Kenia | 1:46,42 |
06 !6. | Beglijew, NazarNazar Beglijew | Turkmenistan | 1:49,64 |
07 !7. | Şükürov, ƏlibəyƏlibəy Şükürov | Azerbejdżan | 1:51,11 |
08 !8. | Iglesias, FadriqueFadrique Iglesias | Boliwia | 1:51,87 |
- Bieg 2
Miejsce | Zawodnik | Państwo | Wynik |
01 !1. | Mutua, JosephJoseph Mutua | Kenia | 1:45,65 |
02 !2. | Soos, RickyRicky Soos | Wielka Brytania | 1:45,70 |
03 !3. | Saïd-Guerni, DjabirDjabir Saïd-Guerni | Algieria | 1:45,94 |
04 !4. | Tadili, AchrafAchraf Tadili | Kanada | 1:46,63 |
05 !5. | Fiegen, DavidDavid Fiegen | Luksemburg | 1:46,97 |
06 !6. | Norbutas, MindaugasMindaugas Norbutas | Litwa | 1:47,38 |
07 !7. | Strumbakos, PanajotisPanajotis Strumbakos | Grecja | 1:47,69 |
08 !8. | Lê Văn Dương Lê | Wietnam | 1:49,81 |
- Bieg 3
Miejsce | Zawodnik | Państwo | Wynik |
01 !1. | Kipketer, WilsonWilson Kipketer | Dania | 1:44,69 |
02 !2. | Johnson, JonathanJonathan Johnson | Stany Zjednoczone | 1:45,31 |
03 !3. | Nduwimana, Jean-PatrickJean-Patrick Nduwimana | Burundi | 1:45,38 |
04 !4. | dos Santos, OsmarOsmar dos Santos | Brazylia | 1:45,90 |
05 !5. | Stewart, JasonJason Stewart | Nowa Zelandia | 1:46,24 |
06 !6. | Pires, JoãoJoão Pires | Portugalia | 1:46,71 |
07 !7. | Salihović, JasminJasmin Salihović | Bośnia i Hercegowina | 1:49,59 |
08 !8. | Sekpona, JanJan Sekpona | Togo | 1:54,25 |
- Bieg 4
Miejsce | Zawodnik | Państwo | Wynik |
01 !1. | Bungei, WilfredWilfred Bungei | Kenia | 1:44,84 |
02 !2. | Ismail, Ismail AhmedIsmail Ahmed Ismail | Sudan | 1:45,17 |
03 !3. | Mwera, SamwelSamwel Mwera | Tanzania | 1:45,30 |
04 !4. | Aïssat, NicolasNicolas Aïssat | Francja | 1:45,31 |
05 !5. | Som, BramBram Som | Holandia | 1:45,72 |
06 !6. | Kołganow, MichaiłMichaił Kołganow | Kazachstan | 1:47,36 |
07 !7. | Al-Azemi, MohamedMohamed Al-Azemi | Kuwejt | 1:47,67 |
08 !8. | Isoqov, ErkinjonErkinjon Isoqov | Uzbekistan | 1:48,28 |
- Bieg 5
Miejsce | Zawodnik | Państwo | Wynik |
01 !1. | Borzakowski, JurijJurij Borzakowski | Rosja | 1:46,20 |
02 !2. | Alemu, BerhanuBerhanu Alemu | Etiopia | 1:46,26 |
03 !3. | Quesada, MiguelMiguel Quesada | Hiszpania | 1:46,32 |
04 !4. | Jansen, JoeriJoeri Jansen | Belgia | 1:46,66 |
05 !5. | Owor, PaskarPaskar Owor | Uganda | 1:47,87 |
06 !6. | Joseph, MoiseMoise Joseph | Haiti | 1:48,15 |
07 !7. | Naikelekelevesi, IsireliIsireli Naikelekelevesi | Fidżi | 1:49,08 |
08 !8. | Chiwina, KondwaniKondwani Chiwina | Malawi | 1:49,87 |
- Bieg 6
Miejsce | Zawodnik | Państwo | Wynik |
01 !1. | Laâlou, AmineAmine Laâlou | Maroko | 1:45,88 |
02 !2. | Heszko, IwanIwan Heszko | Ukraina | 1:45,92 |
03 !3. | Robinson, KhadevisKhadevis Robinson | Stany Zjednoczone | 1:46,14 |
04 !4. | Bogdanow, DmitrijDmitrij Bogdanow | Rosja | 1:47,03 |
05 !5. | Madi, NabilNabil Madi | Algieria | 1:47,52 |
06 !6. | Çobanoğlu, SelahattinSelahattin Çobanoğlu | Turcja | 1:47,83 |
07 !7. | Moradi, SajjadSajjad Moradi | Iran | 1:49,49 |
08 !8. | Grant, AndyAndy Grant | Saint Vincent i Grenadyny | 1:57,08 |
- Bieg 7
Miejsce | Zawodnik | Państwo | Wynik |
01 !1. | Miļkēvičs, DmitrijsDmitrijs Miļkēvičs | Łotwa | 1:46,66 |
02 !2. | Reina, Antonio ManuelAntonio Manuel Reina | Hiszpania | 1:46,66 |
03 !3. | Lacasse, FlorentFlorent Lacasse | Francja | 1:46,91 |
04 !4. | Sultan, Majed SaeedMajed Saeed Sultan | Katar | 1:47,92 |
05 !5. | Wagne, AbdoulayeAbdoulaye Wagne | Senegal | 1:47,95 |
06 !6. | Al-Salhi, MohammedMohammed Al-Salhi | Arabia Saudyjska | 1:48,42 |
07 !7. | Aritkułow, RamilRamil Aritkułow | Rosja | 1:49,25 |
08 !8. | Al-Balooshi, Ali MohamedAli Mohamed Al-Balooshi | Zjednoczone Emiraty Arabskie | 1:51,76 |
- Bieg 8
Miejsce | Zawodnik | Państwo | Wynik |
01 !1. | Longo, AndreaAndrea Longo | Włochy | 1:46,75 |
02 !2. | Sepeng, HezekiélHezekiél Sepeng | Południowa Afryka | 1:46,82 |
03 !3. | Bucher, AndréAndré Bucher | Szwajcaria | 1:47,34 |
04 !4. | Olmedo, ManuelManuel Olmedo | Hiszpania | 1:47,71 |
05 !5. | Šneberger, MichalMichal Šneberger | Czechy | 1:47,89 |
06 !6. | Kirk, SherridanSherridan Kirk | Trynidad i Tobago | 1:48,12 |
07 !7. | Stojanow, WaneWane Stojanow | Macedonia | 1:49,02 |
08 !8. | ad-Dabadżi, Abd as-SalamAbd as-Salam ad-Dabadżi | Palestyna | 1:53,86 |
- Bieg 9
Miejsce | Zawodnik | Państwo | Wynik |
01 !1. | Reed, GaryGary Reed | Kanada | 1:46,74 |
02 !2. | Chehibi, MouhssinMouhssin Chehibi | Maroko | 1:46,77 |
03 !3. | Kamel, Youssef SaadYoussef Saad Kamel | Brunei | 1:46,94 |
04 !4. | Peterson, DerrickDerrick Peterson | Stany Zjednoczone | 1:47,60 |
05 !5. | Dube, GlodyGlody Dube | Botswana | 1:48,25 |
06 !6. | Mumba, Prince MosesPrince Moses Mumba | Zambia | 1:48,36 |
07 !7. | Piedra, ByronByron Piedra | Ekwador | 1:48,42 |
08 !8. | Sibe, CornelisCornelis Sibe | Surinam | 2:00,06 |
Półfinały
- Bieg 1
Miejsce | Zawodnik | Państwo | Wynik |
01 !1. | Saïd-Guerni, DjabirDjabir Saïd-Guerni | Algieria | 1:45,76 |
02 !2. | Mulaudzi, MbulaeniMbulaeni Mulaudzi | Południowa Afryka | 1:46,09 |
03 !3. | Reina, AntonioAntonio Reina | Hiszpania | 1:46,17 |
04 !4. | Heszko, IwanIwan Heszko | Ukraina | 1:46,66 |
05 !5. | Aïssat, NicolasNicolas Aïssat | Francja | 1:47,14 |
06 !6. | Alemu, BerhanuBerhanu Alemu | Etiopia | 1:47,40 |
07 !7. | Laâlou, AmineAmine Laâlou | Maroko | 1:47,53 |
08 !8. | Herms, RenéRené Herms | Niemcy | 1:47,68 |
- Bieg 2
Miejsce | Zawodnik | Państwo | Wynik |
01 !1. | Bungei, WilfredWilfred Bungei | Kenia | 1:44,28 |
02 !2. | Borzakowski, JurijJurij Borzakowski | Rosja | 1:44,29 |
03 !3. | Chehibi, MouhssinMouhssin Chehibi | Maroko | 1:44,62 |
04 !4. | Sepeng, HezekiélHezekiél Sepeng | Południowa Afryka | 1:44,75 |
05 !5. | Som, BramBram Som | Holandia | 1:45,52 |
06 !6. | Miļkēvičs, DmitrijsDmitrijs Miļkēvičs | Łotwa | 1:46,62 |
07 !7. | Reed, GaryGary Reed | Kanada | 1:47,38 |
08 !8. | Mwera, SamwelSamwel Mwera | Tanzania | DSQ |
- Bieg 3
Miejsce | Zawodnik | Państwo | Wynik |
01 !1. | Kipketer, WilsonWilson Kipketer | Dania | 1:44,63 |
02 !2. | Ismail, Ismail AhmedIsmail Ahmed Ismail | Sudan | 1:45,45 |
03 !3. | Mutua, JosephJoseph Mutua | Kenia | 1:45,54 |
04 !4. | Longo, AndreaAndrea Longo | Włochy | 1:45,97 |
05 !5. | Nduwimana, Jean-PatrickJean-Patrick Nduwimana | Burundi | 1:46,15 |
06 !6. | Soos, RickyRicky Soos | Wielka Brytania | 1:46,74 |
07 !7. | dos Santos, OsmarOsmar dos Santos | Brazylia | 1:48,23 |
08 !8. | Johnson, JonathanJonathan Johnson | Stany Zjednoczone | 1:50,10 |
Finał
Miejsce | Zawodnik | Państwo | Wynik |
01 ! | Borzakowski, JurijJurij Borzakowski | Rosja | 1:44,45 |
02 ! | Mulaudzi, MbulaeniMbulaeni Mulaudzi | Południowa Afryka | 1:44,61 |
03 ! | Kipketer, WilsonWilson Kipketer | Dania | 1:44,65 |
04 !4. | Chehibi, MouhssinMouhssin Chehibi | Maroko | 1:45,16 |
05 !5. | Bungei, WilfredWilfred Bungei | Kenia | 1:45,31 |
06 !6. | Sepeng, HezekiélHezekiél Sepeng | Południowa Afryka | 1:45,53 |
07 !7. | Saïd-Guerni, DjabirDjabir Saïd-Guerni | Algieria | 1:45,61 |
08 !8. | Ismail, Ismail AhmedIsmail Ahmed Ismail | Sudan | 1:52,49 |
Bibliografia
- 800 metres, Men (2004 Summer Olympics). olympedia.org. [dostęp 2022-06-26]. (ang.).
Linki zewnętrzne
- Athletics. Official Report of the XXVIII Olympiad - Results. digital.la84.org, 2004-08-29. s. 127-137. [dostęp 2022-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-13)]. (ang.).