Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie 1991
| |||
Gospodarz | Paryż | ||
---|---|---|---|
Liczba konkurencji | 21–25 sierpnia 1991 |
24. Mistrzostwa świata w kajakarstwie odbyły się w dniach 21–25 sierpnia 1991 w Paryżu[1].
Rozegrano 17 konkurencji męskich i 5 kobiecych. Mężczyźni startowali w kanadyjkach jedynkach (C-1), dwójkach (C-2) i czwórkach (C-4) oraz w kajakach jedynkach (K-1), dwójkach (K-2) i czwórkach (K-4), zaś kobiety w kajakach jedynkach, dwójkach i czwórkach. Liczba i rodzaj konkurencji nie zmieniły się od poprzednich mistrzostw.
Po raz pierwszy od mistrzostw w 1938 wystąpiła reprezentacja zjednoczonych Niemiec, która zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Po raz ostatni wystąpiły reprezentacje Czechosłowacji i Związku Radzieckiego.
Medaliści
Mężczyźni
Kanadyjki
Konkurencja: | Złoto: | Rezultat | Srebro: | Rezultat | Brąz: | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
C-1 500 m | Michał Śliwiński | 1:52,28 | Nikołaj Buchałow | 1:53,59 | Olaf Heukrodt | 1:54,20 |
C-1 1000 m | Ivans Klementjevs | 4:02,61 | Nikołaj Buchałow | 4:02,68 | Matthias Röder | 4:04,52 |
C-1 10 000 m | Zsolt Bohács | 46:57,58 | Ivans Klementjevs | 47:01,90 | Andrew Train | 47:45,72 |
C-2 500 m | Węgry Attila Pálizs Attila Szabó | 1:42,00 | ZSRR Wiktar Raniejski Nicolae Juravschi | 1:42,06 | Francja Olivier Boivin Didier Hoyer | 1:42,72 |
C-2 1000 m | Niemcy Ulrich Papke Ingo Spelly | 3:43,42 | Francja Olivier Boivin Didier Hoyer | 3:44,43 | ZSRR Wiktar Raniejski Nicolae Juravschi | 3:45,17 |
C-2 10 000 m | Węgry István Gyulay Pál Pétervári | 42:58,10 | Rumunia Gheorghe Andriev Romice Haralambie | 43:07,38 | Wielka Brytania Andrew Train Stephen Train | 43:08,64 |
C-4 500 m | ZSRR Wiktar Raniejski Nicolae Juravschi Jurij Hurin Wałerij Weszko | 1:32,42 | Francja Benoît Bernard Joël Bettin Philippe Renaud Pascal Sylvoz | 1:33,50 | Niemcy Axel Berndt Andreas Dittmer Sven Montag Thomas Zereske | 1:33,88 |
C-4 1000 m | ZSRR Wiktar Raniejski Nicolae Juravschi Jurij Hurin Wałerij Weszko | 3:19,50 | Niemcy Olaf Heukrodt Sven Montag Ulrich Papke Ingo Spelly | 3:19,74 | Bułgaria Dejan Bonew Nikołaj Buchałow Trajczo Draganow Paisij Lubenow | 3:21,30 |
Kajaki
Konkurencja: | Złoto: | Rezultat | Srebro: | Rezultat | Brąz: | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
K-1 500 m | Renn Crichlow | 1:42,14 | Knut Holmann | 1:42,49 | Zsolt Gyulay | 1:42,84 |
K-1 1000 m | Knut Holmann | 3:35,19 | Ferenc Csipes | 3:37,32 | Greg Barton | 3:38,00 |
K-1 10 000 m | Greg Barton | 41:54,73 | Beniamino Bonomi | 42:03,66 | Morten Ivarsen | 42:22,32 |
K-2 500 m | Hiszpania Juan José Roman Juan Manuel Sánchez | 1:31,70 | Niemcy Kay Bluhm Torsten Gutsche | 1:32,04 | Węgry Ferenc Csipes Zsolt Gyulay | 1:32,25 |
K-2 1000 m | Niemcy Kay Bluhm Torsten Gutsche | 3:15,46 | Hiszpania Juan José Roman Juan Manuel Sánchez | 3:18,82 | Węgry Ákos Angyal Béla Petrovics | 3:18,94 |
K-2 10 000 m | Francja Philippe Boccara Pascal Boucherit | 38:58,69 | Niemcy Kay Bluhm Torsten Gutsche | 39:08,57 | Czechosłowacja Róbert Erban Juraj Kadnár | 39:09,18 |
K-4 500 m | Niemcy Detlef Hofmann Oliver Kegel Thomas Reineck André Wohllebe | 1:23,25 | Węgry Attila Ábrahám Attila Adám Attila Adrovicz László Fidel | 1:23,54 | ZSRR Siergiej Galkow Andriej Plitkin Oleg Gorobij Serhij Kirsanow | 1:23,69 |
K-4 1000 m | Węgry Ferenc Csipes László Fidel Attila Ábrahám Zsolt Gyulay | 2:58,15 | Niemcy Detlef Hofmann Oliver Kegel Thomas Reineck André Wohllebe | 2:59,11 | Czechosłowacja Richard Botló Michal Matúš Karol Becker Karel Hrudík | 3:01,14 |
K-4 10 000 m | Niemcy Detlef Hofmann Oliver Kegel Thomas Reineck André Wohllebe | 35:37,98 | Australia Ramon Andersson Clint Robinson Ian Rowling Steven Wood | 35:39,24 | Szwecja Jonas Fager Pablo Grate Peter Orban Hans Olsson | 35:46,40 |
Kobiety
Kajaki
Konkurencja: | Złoto: | Rezultat | Srebro: | Rezultat | Brąz: | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
K-1 500 m | Katrin Borchert | 1:53,59 | Rita Kőbán | 1:53,79 | Josefa Idem | 1:54,22 |
K-1 5000 m | Josefa Idem | 22:30,00 | Anna Wood | 22:31,44 | Katrin Borchert | 22:32,51 |
K-2 500 m | Niemcy Anke von Seck Ramona Portwich | 1:43,21 | Węgry Éva Dónusz Erika Mészáros | 1:44,36 | Szwecja Agneta Andersson Anna Olsson | 1:44,83 |
K-2 5000 m | Niemcy Anke von Seck Ramona Portwich | 20:43,82 | Szwecja Maria Haglund Susanne Rosenqvist | 20:44,86 | Francja Bernadette Brégeon Sabine Götschy | 21:08,52 |
K-4 500 m | Niemcy Anke von Seck Ramona Portwich Katrin Borchert Monika Bunke | 1:36,58 | Węgry Rita Kőbán Éva Dónusz Erika Mészáros Katalin Gyulai | 1:38,37 | Chiny Liu Qinglan Ning Menghua Wang Jing Wen Yanfang | 1:39,03 |
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Państwo | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1 | Niemcy | 8 | 4 | 4 | 16 |
2 | Węgry | 4 | 5 | 3 | 12 |
3 | ZSRR | 4 | 2 | 2 | 8 |
4 | Francja | 1 | 2 | 2 | 5 |
5 | Norwegia | 1 | 1 | 1 | 3 |
Włochy | 1 | 1 | 1 | 3 | |
7 | Hiszpania | 1 | 1 | 0 | 2 |
8 | Stany Zjednoczone | 1 | 0 | 1 | 2 |
9 | Kanada | 1 | 0 | 0 | 1 |
10 | Bułgaria | 0 | 2 | 1 | 3 |
11 | Australia | 0 | 2 | 0 | 2 |
12 | Szwecja | 0 | 1 | 2 | 3 |
13 | Rumunia | 0 | 1 | 0 | 1 |
14 | Czechosłowacja | 0 | 0 | 2 | 2 |
Wielka Brytania | 0 | 0 | 2 | 2 | |
16 | Chiny | 0 | 0 | 1 | 1 |
Razem | 22 | 22 | 22 | 66 |
Przypisy
- ↑ World Canoe Racing Championship Mondial 1991 [online], REAL FEDERACION ESPAÑOLA DE PIRAGÜISMO [dostęp 2022-05-05] (ang. • fr.).
Bibliografia
- 1991 WCh Paris, FRA [online], canoeresults.eu [dostęp 2022-05-05] (ang.).
- RaymondR. Kamber RaymondR., MEDAL WINNERS Olympic Games and World Championships Since 1936-2007 [online], canoeicf.com, 5 lutego 2008 [dostęp 2022-05-05] (ang.).
- World Canoe Racing Championship Mondial 1991 [online], REAL FEDERACION ESPAÑOLA DE PIRAGÜISMO [dostęp 2022-05-05] (ang. • fr.).