Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2009 – bieg na 110 m przez płotki mężczyzn
- Główny artykuł: Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2009.
Złoty medal | Ryan Brathwaite |
---|---|
Srebrny medal | Terrence Trammell |
Brązowy medal | David Payne |
Bieg na 110 m przez płotki mężczyzn – jedna z konkurencji rozegranych podczas 12. Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.
Wymagane przez IAAF minimum kwalifikacyjne A do udziału w mistrzostwach wynosiło 13,55, natomiast minimum B 13.62 metrów[1]. Minimum udało się uzyskać jednemu reprezentantowi Polski – Artur Noga[2] swój udział w zawodach zakończył na półfinale.
Terminarz
Data | Godzina | Runda |
---|---|---|
19 sierpnia | 11:35 | Eliminacje |
20 sierpnia | 18:15 | Półfinały |
20 sierpnia | 20:55 | Finał |
Rezultaty
Poz. – pozycja | CR – rekord mistrzostw | NR – rekord kraju | PB – rekord życiowy | DNS – nie wystartowała |
SB – najlepszy wynik w sezonie | AR – rekord kontynentu | DSQ – dyskwalifikacja |
Eliminacje
Do zawodów przystąpiło 47 zawodników z 31 krajów. Biegacze zostali podzieleni na sześć grup. Aby dostać się do półfinału, w którym startowało 24 zawodników, należało zająć w swym biegu eliminacyjnym jedno z pierwszych trzech miejsc (Q). Dodatkowo do kolejnej rundy mogło awansować sześciu biegaczy legitymujących się najlepszymi rezultatami z przegranych (q).
Poz. | Bieg | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
01 !1 | 6 | Dániel Kiss | Węgry | 13.34 | Q, |
02 !2 | 4 | Ryan Brathwaite | Barbados | 13.35 | Q |
03 !3 | 4 | Alexander John | Niemcy | 13.41 | Q |
04 !4 | 5 | Ji Wei | Chiny | 13.51 | Q |
04 !4 | 5 | Terrence Trammell | Stany Zjednoczone | 13.51 | Q |
06 !6 | 4 | William Sharman | Wielka Brytania | 13.52 | Q |
06 !6 | 6 | Paulo Villar | Kolumbia | 13.52 | Q, |
08 !8 | 5 | Gregory Sedoc | Holandia | 13.54 | Q |
08 !8 | 6 | David Payne | Stany Zjednoczone | 13.54 | Q |
10 | 5 | Dimitri Bascou | Francja | 13.55 | q |
11 | 1 | Shi Dongpeng | Chiny | 13.56 | Q |
11 | 3 | Petr Svoboda | Czechy | 13.56 | Q |
11 | 3 | Garfield Darien | Francja | 13.56 | Q |
11 | 3 | Artur Noga | Polska | 13.56 | Q |
15 | 1 | Dwight Thomas | Jamajka | 13.57 | Q |
15 | 5 | Shamar Sands | Bahamy | 13.57 | q |
17 | 4 | Staņislavs Olijars | Łotwa | 13.59 | q |
18 | 4 | Maksim Lynsha | Białoruś | 13.61 | q |
18 | 6 | Dayron Capetillo | Kuba | 13.61 | q |
20 | 2 | Maurice Wignall | Jamajka | 13.62 | Q |
21 | 1 | Jackson Quiñónez | Hiszpania | 13.63 | Q |
21 | 4 | Evgeniy Borisov | Rosja | 13.63 | q |
23 | 2 | Helge Schwarzer | Niemcy | 13.66 | Q |
24 | 2 | Dayron Robles | Kuba | 13.67 | Q |
24 | 1 | Lehann Fourie | Południowa Afryka | 13.67 | |
26 | 5 | Selim Nurudeen | Nigeria | 13.68 | |
27 | 3 | Aries Merritt | Stany Zjednoczone | 13.70 | |
27 | 6 | Richard Phillips | Jamajka | 13.70 | |
29 | 3 | Serhiy Demydyuk | Ukraina | 13.71 | |
30 | 2 | Cédric Lavanne | Francja | 13.72 | |
30 | 2 | Felipe Vivancos | Hiszpania | 13.72 | |
32 | 1 | Andy Turner | Wielka Brytania | 13.73 | |
33 | 6 | Matthias Bühler | Niemcy | 13.75 | |
34 | 3 | Adrien Deghelt | Belgia | 13.78 | |
35 | 5 | Héctor Cotto | Portoryko | 13.81 | |
36 | 1 | Lee Jung-joon | Korea Południowa | 13.83 | |
36 | 3 | Gianni Frankis | Wielka Brytania | 13.83 | |
38 | 1 | Tasuku Tanonaka | Japonia | 13.84 | |
39 | 6 | David Ilariani | Gruzja | 13.86 | |
40 | 4 | Park Tae-kyong | Korea Południowa | 13.93 | |
41 | 5 | Rayzam Shah Wan Sofian | Malezja | 14.06 | |
42 | 2 | Damien Broothaerts | Belgia | 14.15 | |
43 | 6 | Abdul Hakeem Abdul Halim | Singapur | 14.63 | |
44 | 4 | Ahmad Hazer | Liban | 14.74 | |
45 | 3 | Toriki Urarii | Polinezja Francuska | 15.01 | |
99 ! | 1 | Joseph-Berlioz Randriamihaja | Madagaskar | 16.00 ! | DNF |
99 ! | 2 | Yin Jing | Chiny | 16.00 ! | DNS |
Półfinał
Rozegrano trzy biegi półfinałowe. Awans do finału gwarantowało zajęcie pierwszych dwóch miejsc w swojej rundzie. Skład finału został uzupełniony o dwóch zawodników, którzy legitymowali się najlepszymi czasami wśród przegranych.
Poz. | Bieg | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
01 !1 | 2 | Ryan Brathwaite | Barbados | 13.18 | Q, |
02 !2 | 1 | Terrence Trammell | Stany Zjednoczone | 13.24 | Q |
02 !2 | 2 | David Payne | Stany Zjednoczone | 13.24 | Q |
04 !4 | 1 | Petr Svoboda | Czechy | 13.33 | Q, |
05 !5 | 2 | Dwight Thomas | Jamajka | 13.37 | q |
06 !6 | 3 | William Sharman | Wielka Brytania | 13.38 | Q, |
07 !7 | 1 | Ji Wei | Chiny | 13.41 | q, |
08 !8 | 2 | Shi Dongpeng | Chiny | 13.42 | |
09 !9 | 1 | Artur Noga | Polska | 13.43 | |
09 !9 | 3 | Maurice Wignall | Jamajka | 13.43 | Q, |
11 | 1 | Paulo Villar | Kolumbia | 13.44 | |
12 | 2 | Gregory Sedoc | Holandia | 13.45 | |
12 | 3 | Dániel Kiss | Węgry | 13.45 | |
14 | 2 | Maksim Lynsha | Białoruś | 13.46 | |
15 | 3 | Shamar Sands | Bahamy | 13.47 | |
16 | 2 | Dimitri Bascou | Francja | 13.49 | |
17 | 1 | Staņislavs Olijars | Łotwa | 13.50 | |
18 | 1 | Jackson Quiñónez | Hiszpania | 13.54 | |
19 | 1 | Dayron Capetillo | Kuba | 13.55 | |
20 | 3 | Garfield Darien | Francja | 13.57 | |
21 | 3 | Evgeniy Borisov | Rosja | 13.63 | |
22 | 2 | Alexander John | Niemcy | 13.64 | |
23 | 3 | Helge Schwarzer | Niemcy | 13.72 | |
99 ! | 3 | Dayron Robles | Kuba | 16.00 ! | DNF |
Finał
Poz. | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|
01 !1 | Ryan Brathwaite | Barbados | 13.14 | |
02 !2 | Terrence Trammell | Stany Zjednoczone | 13.15 | |
03 !3 | David Payne | Stany Zjednoczone | 13.15 | |
4 | William Sharman | Wielka Brytania | 13.30 | |
5 | Maurice Wignall | Jamajka | 13.31 | |
6 | Petr Svoboda | Czechy | 13.38 | |
7 | Dwight Thomas | Jamajka | 13.56 | |
8 | Ji Wei | Chiny | 13.57 |
Przypisy
Linki zewnętrzne
- Pełne wyniki w bazie IAAF. berlin.iaaf.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-19)].
- p
- d
- e
Mężczyźni | |
---|---|
Kobiety |
- Medaliści mistrzostw świata
- Stadion olimpijski
- Berlino