Mistrzostwa Azji U-20 w Piłce Nożnej Kobiet 2024
| |||
JAR Stadium, arena finału. | |||
Dyscyplina | |||
---|---|---|---|
Organizator | AFC | ||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarz | Uzbekistan | ||
Otwarcie | 3 marca 2024, Taszkent | ||
Zamknięcie (finał) | 16 marca 2024, Taszkent | ||
Liczba drużyn | 8 (z 1 konfederacji) | ||
Liczba aren | 2 (w 1 mieście) | ||
I miejsce | |||
II miejsce | |||
III miejsce | Australia U-20 | ||
Statystyki turnieju | |||
Liczba meczów | 16 | ||
Liczba bramek | 70 (4,38 na mecz) | ||
Król strzelców | Maya Hijikata | ||
Strona internetowa |
Mistrzostwa Azji U-20 w Piłce Nożnej Kobiet 2024 – jedenasty turniej Mistrzostw Azji U-20 Kobiet. Po raz pierwszy wydarzenie to rozgrywane będzie w Uzbekistanie. Rozpoczęło się ono 3 marca, a zakończyło 16 marca 2024 roku[1].
W turnieju mogły wystąpić jedynie zawodniczki, które nie ukończyły 20 roku życia. Turniej stanowił jednocześnie kwalifikacje do Mistrzostw Świata U-20 w Piłce Nożnej Kobiet 2024 w Kolumbii.
Zakwalifikowane drużyny
Reprezentacja | Sposób kwalifikacji | Ostatni występ | Najlepszy wynik | Wynik |
---|---|---|---|---|
Uzbekistan U-20 | gospodarz | 2017 | Faza Grupowa (2002, 2004, 2015, 2017) | Faza grupowa |
Japonia U-20 | Mistrz edycji 2019 | 2019 | Mistrzostwo (2002, 2009, 2011, 2015, 2017, 2019) | II miejsce |
Korea Północna U-20 | Wicemistrz edycji 2019 | 2019 | Mistrzostwo (2007) | Mistrzynie |
Korea Południowa U-20 | 3 miejsce w edycji 2019 | 2019 | Mistrzostwo (2004, 2013) | IV miejsce |
Australia U-20 | Zwycięzca Grupy A | 2019 | III miejsce (2006) | III miejsce |
Wietnam U-20 | Wicemistrz Grupy A | 2019 | Ćwierćfinał (2004) | Faza grupowa |
Chiny U-20 | Zwycięzca Grupy B | 2019 | Mistrzostwo (2006) | Faza grupowa |
Chińskie Tajpej U-20 | Wicemistrz Grupy B | 2009 | II miejsce (2002) | Faza grupowa |
Losowanie
Losowanie grup turnieju odbyło się 15 grudnia 2023[2][3].
Koszyk I | Koszyk II | Koszyk III | Koszyk IV |
---|---|---|---|
Uzbekistan U-20 | Korea Północna U-20 | Australia U-20 | Wietnam U-20 |
Japonia U-20 | Korea Południowa U-20 | Chiny U-20 | Chińskie Tajpej U-20 |
Miasta i stadiony
Dwa stadiony w jedynym mieście są gospodarzami turnieju[4].
Taszkent | |
---|---|
JAR Stadium | Do'stlik Stadium |
Pojemność: 8 460 | Pojemność: 10 000 |
Faza grupowa
Na podstawie[5]:
- Legenda
Awans do fazy pucharowej. |
Gdy dwie lub więcej drużyn zakończy fazę grupową z taką samą liczbą punktów, o kolejności w tabeli decyduje:
- bilans bramkowy
- liczba goli zdobytych w fazie grupowej;
- punkty zdobyte w meczach pomiędzy danymi drużynami;
- różnica bramek w meczach pomiędzy danymi drużynami;
- zdobyte bramki w meczach pomiędzy danymi drużynami;
- klasyfikacja fair play;
- losowanie.
Grupa A
Lp. | Drużyna | M | Mecze | Bramki | Pkt | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
W | R | P | + | − | +/− | ||||
1. | Australia U-20 | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 9 |
2. | Korea Południowa U-20 | 3 | 2 | 0 | 1 | 20 | 2 | +18 | 6 |
3. | Chińskie Tajpej U-20 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 9 | −7 | 3 |
4. | Uzbekistan U-20 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 17 | −17 | 0 |
3 marca 2024 09:00 CET | Korea Południowa U-20 Jeon 25' | 1:2 (1:0) Raport | Australia U-20 73' Trimis 90' Chinnama | Do'stlik Stadium, Taszkent Widzów: 40 Sędzia: Asaka Koizumi |
3 marca 2024 12:00 CET | Uzbekistan U-20 | 0:2 (0:0) Raport | Chińskie Tajpej U-20 50' He 90+1' Chen | JAR Stadium, Taszkent Widzów: 150 Sędzia: Lê Thị Ly |
6 marca 2024 09:00 CET | Chińskie Tajpej U-20 | 0:6 (0:2) Raport | Korea Południowa U-20 28', 36' Jeon 54' Kim 64' Bae 65', 79' Won | Do'stlik Stadium, Taszkent Widzów: 55 Sędzia: Ranjita Devi Tekcham |
6 marca 2024 12:00 CET | Australia U-20 Galic 5' Trimis 38' | 2:0 (2:0) Raport | Uzbekistan U-20 | JAR Stadium, Taszkent Widzów: 80 Sędzia: Dong Fangyu |
9 marca 2024 09:00 CET | Australia U-20 Nash 20' Kruger 40' Cicco 81' | 3:0 (2:0) Raport | Chińskie Tajpej U-20 | Do'stlik Stadium, Taszkent Sędzia: Mahnaz Zokaee |
9 marca 2024 09:00 CET | Uzbekistan U-20 | 0:13 (0:6) Raport | Korea Południowa U-20 8', 22', 34' Hong 10', 49', 66' Yang 20' Kim 45+2', 61' Hwang 70' Nam 74' Kang 83' Eom 89' Jeon | JAR Stadium, Taszkent Sędzia: Dong Fangyu |
Grupa B
Lp. | Drużyna | M | Mecze | Bramki | Pkt | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
W | R | P | + | − | +/− | ||||
1. | Korea Północna U-20 | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 1 | +7 | 7 |
2. | Japonia U-20 | 3 | 2 | 0 | 1 | 12 | 1 | +11 | 6 |
3. | Chiny U-20 | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 4 | +3 | 4 |
4. | Wietnam U-20 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 22 | −21 | 0 |
4 marca 2024 09:00 CET | Korea Północna U-20 Kim 84' | 1:1 (0:0) Raport | Chiny U-20 88' Huo | Do'stlik Stadium, Taszkent Widzów: 120 Sędzia: Chaisanit |
4 marca 2024 12:00 CET | Japonia U-20 Matsukubo 11', 31', 44' Hijikata 56', 64' Tsujisawa 66' Sasaki 70' Sasai 73' Yoneda 83' Shirasawa 84' | 10:0 (3:0) Raport | Wietnam U-20 | JAR Stadium, Taszkent Widzów: 60 Sędzia: Kim Yu-jeong |
7 marca 2024 09:00 CET | Wietnam U-20 | 0:6 (0:5) Raport | Korea Północna U-20 | Do'stlik Stadium, Taszkent Widzów: 44 Sędzia: Sunita Thongthawin |
7 marca 2024 12:00 CET | Chiny U-20 | 0:2 (0:1) Raport | Japonia U-20 26' Hijikata 88' Amano | JAR Stadium, Taszkent Widzów: 85 Sędzia: Kim Yu-jeong |
10 marca 2024 12:00 CET | Japonia U-20 | 0:1 (0:1) Raport | Korea Północna U-20 22' Chae | JAR Stadium, Taszkent Sędzia: Om Choki |
10 marca 2024 12:00 CET | Chiny U-20 Yu 11', 80' Lu 15', 76' Xia 17' Huo 82' | 6:1 (3:0) Raport | Wietnam U-20 74' Ngọc | Do'stlik Stadium, Taszkent Sędzia: Park Se-jin |
Faza pucharowa
W fazie pucharowej uczestniczą 4 zespoły, które awansowały z fazy grupowej. Ta część rywalizacji składa się z dwóch rund. Rozegrane zostaną półfinały. Zwycięzcy zagrają o tytuł mistrzowski. W każdym ze spotkań fazy pucharowej mecz zakończony w regulaminowym czasie remisem musi być rozstrzygnięty poprzez trzydziestominutową dogrywkę. Jeżeli wynik nadal pozostanie nierozstrzygnięty, następuje seria rzutów karnych
Półfinały | Finał | |||||||
13 marca, Taszkent | ||||||||
Australia U-20 | 1 | |||||||
16 marca, Taszkent | ||||||||
Japonia U-20 | 5 | |||||||
Japonia U-20 | 1 | |||||||
13 marca, Taszkent | ||||||||
Korea Północna U-20 | 2 | |||||||
Korea Północna U-20 | 3 | |||||||
Korea Południowa U-20 | 0 | |||||||
Mecz o 3. miejsce | ||||||||
16 marca, Taszkent | ||||||||
Australia U-20 | 1 | |||||||
Korea Południowa U-20 | 0 | |||||||
UWAGA: W nawiasach podane są wyniki po rzutach karnych.
Półfinały
13 marca 2024 09:00 CET | Korea Północna U-20 Choe 45' Jong 51' Hwang 78' | 3:0 (1:0) Raport | Korea Południowa U-20 | Do'stlik Stadium, Taszkent Widzów: 78 Sędzia: Lê Thị Lý |
13 marca 2024 12:00 CET | Australia U-20 Trimis 13' | 1:5 (1:1) Raport | Japonia U-20 | JAR Stadium, Taszkent Widzów: 88 Sędzia: Dong Fangyu |
Mecz o 3. miejsce
16 marca 2024 09:00 CET | Australia U-20 Gooch 79' | 1:0 (0:0) Raport | Korea Południowa U-20 | JAR Stadium, Taszkent Sędzia: Asaka Koizumi |
Finał
16 marca 2024 14:00 CET | Japonia U-20 Tsujisawa 20' | 1:2 (1:1) Raport | Korea Północna U-20 44', 86' Jon | JAR Stadium, Taszkent Sędzia: Dong Fangyu |
Strzelczynie
Bramki z serii rzutów karnych nie są wliczane do klasyfikacji strzelców.
4 gole
- Maya Hijikata
3 gole
- Peta Trimis
- Manaka Matsukubo
- Hong Chae-bin
- Jeon Yu-kyoung
- Yang Eun-seo
2 gole
- Huo Yuexin
- Lu Jiayu
- Yu Jiaqi
- Chinari Sasai
- Ai Tsujisawa
- Hiromi Yoneda
- Hwang Da-yeong
- Won Chae-eun
- Chae Un-yong
- Jon Ryong-jong
- Pak Mi-ryong
1 gol
- Naomi Chinnama
- Claudia Cicco
- Daniela Galic
- Lara Gooch
- Zara Kruger
- Jessika Nash
- Xia Lejiao
- Chen Yu-chin
- He Jia-shiuan
- Suzu Amano
- Rio Sasaki
- Uno Shiragaki
- Yurie Shirasawa
- Bae Ye-bin
- Eom Mink-young
- Jeon Yu-gyeong
- Kang Eun-young
- Kim Jih-yeon
- Kim Shin-ji
- Nam Seung-eun
- Choe Il-son
- Hwang Yu-yong
- Hyon Ji-hyang
- Jong Kum
- Min Kyong-jin
- Kim Song-gyong
- Ngọc Minh Chuyên
Gole samobójcze
- Naomi Chinnama (dla Japonii)
- Lê Thị Bảo Trâm (dla Korei Północnej)
Klasyfikacja końcowa
Miejsce | Reprezentacja | Punkty | Bramki +/− | Bramki zdobyte |
---|---|---|---|---|
Strefa medalowa | ||||
Korea Północna U-20 | 13 | +11 | 13 | |
Japonia U-20 | 9 | +14 | 18 | |
Australia U-20 | 12 | +3 | 9 | |
4. | Korea Południowa U-20 | 6 | +14 | 20 |
Wyeliminowane w fazie grupowej | ||||
5. | Chiny U-20 | 4 | +3 | 7 |
6. | Chińskie Tajpej U-20 | 3 | -7 | 2 |
7. | Uzbekistan U-20 | 0 | -17 | 0 |
8. | Wietnam U-20 | 0 | -21 | 1 |
Drużyny zakwalifikowane do Mistrzostw Świata U-20
W turnieju Mistrzostw Świata U-20 2024 w Kolumbii wezmą udział:
Drużyna | Sposób kwalifikacji | Data kwalifikacji | Ostatni występ | Najlepszy wynik |
---|---|---|---|---|
Japonia U-20 | Wicemistrzynie grupy B | 7 marca 2024 | 2022 | Mistrzynie (2018) |
Australia U-20 | Zwyciężczynie grupy A | 9 marca 2024 | 2022 | Ćwierćfinał (2002, 2004) |
Korea Południowa U-20 | Wicemistrzynie grupy A | 9 marca 2024 | 2022 | III miejsce (2010) |
Korea Północna U-20 | Mistrzynie grupy B | 10 marca 2024 | 2018 | Mistrzynie (2006, 2016) |
Przypisy
- ↑ Draw sets stage for thrilling #U20WAC Uzbekistan 2024 [online], the-AFC [dostęp 2023-12-17] (ang.).
- ↑ LIVE | AFC U20 Women's Asian Cup Uzbekistan 2024 Final Draw. [dostęp 2024-02-24].
- ↑ LIVE | AFC U20 Women's Asian Cup Uzbekistan 2024 Final Draw. [dostęp 2024-02-24].
- ↑ Locaties [online], WU19 [dostęp 2023-08-21] (niderl.).
- ↑ Schedule & Results [online], Concacaf, 8 marca 2021 [dostęp 2023-10-12] (ang.).