Mistrzostwa Europy U-16 w koszykówce kobiet
Mistrzostwa Europy U-16 w koszykówce kobiet (oficjalna nazwa: FIBA Europe Under-16 Championship for Women) – mistrzostwa Europy w koszykówce kobiet do lat 16 zainaugurowane w 1976 roku. Do 2003 roku były rozgrywane co dwa lata, od tamtego czasu są rozgrywane co rok. W mistrzostwach bierze udział 16 zespołów.
Od 2004 corocznie jest rozgrywany także turniej dywizji B, a od 2000 dywizji C, tzw. małych krajów. Ten ostatni był rozgrywany co dwa lata do 2010. Od tamtego czasu ma miejsce corocznie.
Dywizja A
Final Four
Rok | Gospodarz | Mecz o złoto | Mecz o brąz | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Złoto | Wynik | Srebro | Brąz | Wynik | 4. miejscce | ||
1976 | (Szczecin) | ZSRR | Round-robin group | Węgry | Bułgaria | Runda robin | Czechosłowacja |
1978 | (Cuenca) | ZSRR | 77–62 | Włochy | Bułgaria | 107–84 | Rumunia |
1980 | (Zalaegerszeg i Pecz) | ZSRR | Runda robin | Włochy | Bułgaria | Runda robin | Rumunia |
1982 | (Forssa i Uusikaupunki) | ZSRR | 66–65 | Jugosławia | Włochy | 70–68 | Bułgaria |
1984 | (Perugia i Marsciano) | ZSRR | 72–67 | Bułgaria | Włochy | 69–66 | Holandia |
1985 | (Tuzla) | ZSRR | 78–55 | Włochy | Jugosławia | 53–50 | Węgry |
1987 | (Gorzów Wielkopolski) | ZSRR | 83–58 | Czechosłowacja | Jugosławia | 89–72 | Bułgaria |
1989 | (Timișoara) | Czechosłowacja | 58–57 | Rumunia | ZSRR | 95–66 | Hiszpania |
1991 | (Estarreja, Travassô, Anadia) | ZSRR | 84–75 | Jugosławia | Włochy | 79–72 | Węgry |
1993 | (Poprad) | Rosja | 66–65 | Hiszpania | Włochy | 65–60 | Słowacja |
1995 | (Władysławowo) | Rosja | 104–68 | Włochy | Belgia | 75–70 | Hiszpania |
1997 | (Sopron) | Rosja | 69–60 | Czechy | Francja | 66–62 | Białoruś |
1999 | (Tulcza) | Hiszpania | 66–58 | Jugosławia | Francja | 57–50 | Rosja |
2001 | (Wielkie Tyrnowo) | Francja | 68–66 | Rosja | Chorwacja | 80–67 | Czechy |
2003 | (Nevşehir) | Serbia i Czarnogóra | 73–61 | Białoruś | Ukraina | 89–67 | Hiszpania |
2004 | (Asti, Biella, Novara, Cuneo) | Hiszpania | 58–52 | Serbia i Czarnogóra | Rosja | 74–57 | Białoruś |
2005 | (Poznań) | Hiszpania | 74–65 | Francja | Polska | 60–55 | Turcja |
2006 | (Koszyce) | Hiszpania | 80–78 | Czechy | Litwa | 84–72 | Serbia i Czarnogóra |
2007 | (Valmiera) | Francja | 60–57 | Hiszpania | Czechy | 65–62 | Serbia |
2008 | (Katowice) | Hiszpania | 71–59 | Włochy | Francja | 73–44 | Szwecja |
2009 | (Naples) | Hiszpania | 57–53 | Belgia | Francja | 75–46 | Rosja |
2010 | (Kozani, Ptolemaida) | Rosja | 71–53 | Chorwacja | Francja | 50–44 | Serbia |
2011 | (Cagliari) | Hiszpania | 67–43 | Belgia | Włochy | 82–48 | Turcja |
2012 | (Miszkolc) | Hiszpania | 70–49 | Włochy | Rosja | 53–41 | Belgia |
2013 | (Warna) | Hiszpania | 54–49 | Czechy | Węgry | 62–55 | Włochy |
2014 | (Debreczyn) | Rosja | 72–47 | Czechy | Hiszpania | 61–49 | Francja |
2015 | (Matosinhos) | Czechy | 79–55 | Portugalia | Włochy | 70–54 | Hiszpania |
2016 | (Udine) | Hiszpania | 64–48 | Niemcy | Francja | 68–50 | Włochy |
2017 | (Bourges) | Francja | 63–55 | Węgry | Włochy | 48–42 | Łotwa |
2018 | (Kowno) | Włochy | 60-52 | Czechy | Hiszpania | 64–47 | Turcja |
2019 | (Skopje) |
Występy według krajów
Miejsce | Kraj | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1 | Hiszpania | 10 | 2 | 1 | 13 |
2 | ZSRR † | 8 | 0 | 1 | 9 |
3 | Rosja | 5 | 1 | 2 | 8 |
4 | Francja | 2 | 1 | 6 | 9 |
5 | Czechy | 1 | 4 | 1 | 6 |
6 | Serbia | 1 | 2 | 0 | 3 |
7 | Czechosłowacja † | 1 | 1 | 0 | 2 |
8 | Włochy | 0 | 6 | 6 | 12 |
9 | Jugosławia † | 0 | 2 | 2 | 4 |
10 | Belgia | 0 | 2 | 1 | 3 |
11 | Bułgaria | 0 | 1 | 3 | 4 |
12 | Chorwacja | 0 | 1 | 1 | 2 |
Węgry | 0 | 1 | 1 | 2 | |
14 | Białoruś | 0 | 1 | 0 | 1 |
Portugalia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Rumunia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Niemcy | 0 | 1 | 0 | 1 | |
18 | Litwa | 0 | 0 | 1 | 1 |
Polska | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Ukraina | 0 | 0 | 1 | 1 |
- FIBA klasyfikuje rezultaty reprezentacji ZSRR (do 1991), Czechosłowacji (do 1993) oraz Jugosławii (do 1992) jako odrębne w stosunku do obecnych krajów, które zostały z nich wyłonione po rozpadach.
- Serbia jest następcą Jugosławii (1992-2003) oraz Serbii i Czarnogóry (2003-2006).
† – państwa nieistniejące
Nagrody
(do uzupełnienia)
MVP
- 2017: Iliana Rupert (Francja)
- 2016: Luisa Geiselsoder (Niemcy)
- 2015: Ana Ramos (Portugalia)
- 2014: Marija Wadiejewa (Rosja)
- 2013: Ángela Salvadores (Hiszpania)
- 2012: Cecilia Zandalasini (Włochy)
- 2011: Hind Ben Abdelkader (Belgia)
- 2010: Olivia Époupa (Francja)
- 2009: Emma Meesseman (Belgia)
- 2008: Farhiya Abdi (Szwecja)
- 2007: Diandra Tchatchouang (Francja)
- 2006: Katerina Bartonova (Czechy)
- 2004: Alba Torrens (Hiszpania)
- 2003: Anastasija Wieramiejenka (Białoruś)
Składy najlepszych zawodniczek turnieju
|
|
|
Dywizja B
Final Four
(*) – od 2012 trzeci zespół dywizji B również awansuje do dywizji A w kolejnym turnieju.
Występy według krajów
Miejsce | Kraj | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1 | Niemcy | 2 | 1 | 1 | 4 |
2 | Litwa | 2 | 0 | 0 | 2 |
3 | Słowacja | 1 | 1 | 1 | 3 |
4 | Holandia | 1 | 0 | 2 | 3 |
5 | Szwecja | 1 | 0 | 1 | 2 |
6 | Grecja | 1 | 0 | 0 | 1 |
Węgry | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Włochy | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Polska | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Serbia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Ukraina | 1 | 0 | 0 | 1 | |
12 | Anglia | 0 | 2 | 0 | 2 |
13 | Łotwa | 0 | 1 | 2 | 3 |
Rumunia | 0 | 1 | 2 | 3 | |
15 | Portugalia | 0 | 1 | 1 | 2 |
16 | Białoruś | 0 | 1 | 0 | 1 |
Bośnia i Hercegowina | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Bułgaria | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Chorwacja | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Estonia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Finlandia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
22 | Dania | 0 | 0 | 1 | 1 |
Izrael | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Słowenia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Dywizja C
Final Four
Rok | Gospodarz | Mecz o złoto | Mecz o brąz | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Złoto | Wynik | Srebro | Brąz | Wynik | 4. miejsce | ||
2000 | Gibraltar | Cypr | Runda robin | Szkocja | Andora | Runda robin | Islandia |
2002 | Malta | Luksemburg | Runda robin | Islandia | Szkocja | Runda robin | Malta |
2004 | Andora | Luksemburg | Runda robin | Szkocja | Andora | Runda robin | Gibraltar |
2006 | Luksemburg | Szkocja | 53–48 | Luksemburg | Monako | 68–23 | Gibraltar |
2008 | Monako | Islandia | 74–41 | Albania | Szkocja | 68–49 | Malta |
2010 | Andora | Szkocja | 95–32 | Monako | Andora | 49–36 | Cypr |
2011 | Andora | Andora | 61–49 | Cypr | Malta | 49–45 | Monako |
2012 | Gibraltar | Islandia | 57–44 | Cypr | Szkocja | 62–29 | Gibraltar |
2013 | Gibraltar | Cypr | Runda robin | Szkocja | Monako | Runda robin | Gibraltar |
2014 | Malta | Szkocja | Runda robin | Malta | Andora | Rounda robin | Walia |
2015 | Andora | Islandia | 76–39 | Armenia | Malta | 53–35 | Walia |
2016 | Andora | Gruzja | 54–35 | Andora | Malta | 61–28 | Kosowo |
2017 | Gibraltar | Armenia | 63–44 | Malta | Gruzja | 66–45 | Walia |
2018 | Mołdawia | Austria | 69–48 | Szkocja | Gruzja | 51–50 | Mołdawia |
2019 | Mołdawia |
Występy według krajów
Miejsce | Kraj | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1 | Szkocja | 3 | 3 | 3 | 9 |
2 | Islandia | 3 | 1 | 0 | 4 |
3 | Cypr | 2 | 2 | 0 | 4 |
4 | Luksemburg | 2 | 1 | 0 | 3 |
5 | Andora | 1 | 1 | 4 | 6 |
6 | Gruzja | 1 | 0 | 0 | 1 |
7 | Malta | 0 | 1 | 3 | 4 |
8 | Monako | 0 | 1 | 2 | 3 |
9 | Albania | 0 | 1 | 0 | 1 |
Armenia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Zobacz też
Bibliografia
- Klasyfikacja medalistów (ang.)
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona zawodów. u16women.fibaeurope.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-14)]. (ang.)
- p
- d
- e
Międzynarodowa koszykówka żeńska
- FIBA
- Drużyny narodowe
- Igrzyska olimpijskie
- Mistrzostwa świata
- Uniwersjady
- Ranking FIBA
Afryka |
|
---|---|
Ameryka | |
Azja |
|
Europa |
|
Oceania |
|
Inne turnieje |
|
- Nota: Mistrzostwa świata w koszykówce U–21 nie są już rozgrywane.