Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Kobiet 2020
| |||
Dyscyplina | |||
---|---|---|---|
Organizator | |||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarz | Dania | ||
Otwarcie | 3 grudnia 2020 | ||
Zamknięcie (finał) | 20 grudnia 2020, Herning | ||
Liczba drużyn | 16 (z 1 konfederacji) | ||
Liczba hal | 2 (w 2 miastach) | ||
I miejsce | |||
II miejsce | |||
III miejsce | |||
Statystyki turnieju | |||
Liczba meczów | 47 | ||
Liczba bramek | 2410 (51,28 na mecz) | ||
Król strzelców | Nora Mørk (52) | ||
Najlepszy zawodnik (MVP) | Estelle Nze-Minko | ||
Strona internetowa |
Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Kobiet 2020 – czternaste mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet, oficjalny międzynarodowy turniej piłki ręcznej o randze mistrzostw kontynentu organizowany przez EHF, mający na celu wyłonienie najlepszej żeńskiej reprezentacji narodowej w Europie. Odbył się w dniach od 3 do 20 grudnia 2020 roku w Danii. Pierwotnie współgospodarzem turnieju miała być Norwegia, ale wycofała się z powodu pandemii COVID-19. W turnieju bierze udział szesnaście zespołów.
Pod koniec sierpnia 2019 roku ogłoszono, że turniej rozpocznie się dzień wcześniej niż pierwotnie planowano, znajdzie się tym samym dodatkowy dzień wolny w trakcie zawodów, jednocześnie została podjęta decyzja o zwiększeniu liczby miast gospodarzy do pięciu[1][2]. Sprzedaż biletów została uruchomiona rok przed rozpoczęciem mistrzostw[3]. Oficjalna piosenka zawodów, We’re In This Together, był wykonywana przez Alexandrę Rotan[4]. Harmonogram rozgrywek opublikowano w połowie czerwca 2020 roku[5][6]. Podczas zawodów planowano używać inteligentnej piłki, brzęczyków sygnalizujących przerwy dla drużyny, systemów śledzenia zawodników oraz ułatwiających pracę sędziów powtórek wideo i technologii określających, czy bramka została zdobyta[7].
Także w połowie czerwca 2020 roku ogłoszono zaangażowanie w prace nad rozegraniem mistrzostw przy zachowaniu reżimu sanitarnego oraz zmniejszonej liczbie widzów[8], to samo stanowisko potwierdzono trzy miesiące później[9].
Tytuł po raz ósmy (jako jedyna reprezentacja) w historii zdobyła reprezentacja Norwegii, która w finale pokonała obrończynie tytułu, Francuzki 22:20[10], natomiast w meczu o brązowy medal Chorwatki po zwycięstwie nad reprezentacją Danii 25:19 po raz pierwszy wywalczyły medal na europejskim czempionacie[11]. Po zakończonym turnieju EHF opublikowała statystyki indywidualne[12][13] i drużynowe[14][15].
Wybór organizatora
W czerwcu 2013 roku EHF ustaliła ramy czasowe wyboru organizatora[16]. Wstępne zainteresowanie organizacją mistrzostw w wyznaczonym terminie 4 września 2013 roku wyraziły dwa kraje: Norwegia i Dania. Ostateczny termin składania oficjalnych aplikacji upływał 10 grudnia 2013 roku, zaś decyzja o wyborze miała zostać podjęta na Kongresie EHF w Dublinie we wrześniu 2014 roku[17]. W wyznaczonym przez EHF terminie potwierdzone zostały kandydatury Norwegii oraz wspólna norwesko-duńska, w ciągu miesiąca miały one zostać wstępnie rozpatrzone przez zarząd tej organizacji[18]. Do ostatniego etapu przeszła jedynie kandydatura obu tych państw[19][20], która została następnie zaakceptowana[21].
Kraje te wspólnie gościły już Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Kobiet 2010.
Obiekty
W dokumentach aplikacyjnych organizatorzy wskazali cztery hale, po dwa w obu państwach-gospodarzach[21], ostatecznie jednak zaplanowano mecze w jeszcze jednej hali w Danii[1]. Na początku września 2020 roku ogłoszono, że wszystkie zaplanowane w Norwegii mecze odbędą się jedynie w Trondheim[22], natomiast z uwagi na rozszerzanie kwarantanny w Frederikshavn podczas pandemii COVID-19 w Danii na początku listopada z grona gospodarzy skreślono to miasto[23]. 23 listopada do miast–organizatorów mistrzostw dołączyło Kolding[24].
Pojemność: 12 500[25] | Pojemność: 8000[26] | Pojemność: 8900[27] | |
Herning | Kolding | ||
Jyske Bank Boxen | Sydbank Arena | ||
Pojemność: 10 000[28] | Pojemność: 5000[29] | Pojemność: 3200[30] | |
Eliminacje
- Osobny artykuł: Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Kobiet 2020 (eliminacje).
Z powodu pandemii COVID-19 zaplanowane na marzec mecze trzeciej i czwartej kolejki zostały początkowo przeniesione na początek czerwca, pozostawiając zaplanowane na koniec maja rozegranie kolejek piątej i szóstej[31], ostatecznie jednak eliminacje zostały odwołane po rozegraniu dwóch rund drugiej fazy. Do turnieju finałowego awansowały drużyny, które uczestniczyły w Mistrzostwach Europy w Piłce Ręcznej Kobiet 2018 – zbiegiem okoliczności zespoły te znajdowały się na dwóch czołowych miejscach swoich grup eliminacyjnych po dwóch rozegranych rundach[32][33].
Zespoły
Kraj | Strefa kwalifikacyjna | Mistrzostwa 2018 |
---|---|---|
Dania | Gospodarz | 8. miejsce |
Norwegia | Gospodarz | 5. miejsce |
Francja | Uczestnictwo w ME 2018 | 1. miejsce |
Rosja | 2. miejsce | |
Holandia | 3. miejsce | |
Rumunia | 4. miejsce | |
Szwecja | 6. miejsce | |
Węgry | 7. miejsce | |
Czarnogóra | 9. miejsce | |
Niemcy | 10. miejsce | |
Serbia | 11. miejsce | |
Hiszpania | 12. miejsce | |
Słowenia | 13. miejsce | |
Polska | 14. miejsce | |
Czechy | 15. miejsce | |
Chorwacja | 16. miejsce |
Losowanie grup
Losowanie grup turnieju głównego zostało zaplanowane na 18 czerwca 2020 roku w Wiedniu. Drużyny zostały podzielone na koszyki na podstawie miejsc zajętych w poprzednich mistrzostwach Europy[34][35]:
- koszyk 1: miejsca 1–4 ME 2018
- koszyk 2: miejsca 5–8 ME 2018
- koszyk 3: miejsca 9–12 ME 2018
- koszyk 4: miejsca 13–16 ME 2018.
|
|
|
|
Losowanie było transmitowane w Internecie. W czterech grupach rozstawione zostały cztery drużyny[35][36][37][38] i do nich zostały dolosowane zostały pozostałe drużyny z poszczególnych koszyków[39][40].
|
|
|
|
Sędziowie
Na początku października 2020 roku EHF ogłosiła listę dziesięciu par sędziowskich nominowanych do prowadzenia rozgrywek mistrzostw – po raz pierwszy w ich historii obsada sędziowska składała się z samych kobiet[41]:
- Ana Vranes i Marlis Wenninger
- Vesna Balvan i Tatjana Praštalo
- Karina Christiansen i Line Hesseldal Hansen
- Charlotte Bonaventura i Julie Bonaventura
- Ioanna Christidi i Ioanna Papamattheou
- Viktorija Kijauskatiė i Aušra Žalienė
- Jelena Mitrovic i Andjelina Kazanegra
- Małgorzata Lidacka i Urszula Lesiak
- Vania Sá i Marta Sá
- Cristina Năstase i Simona Raluca Stancu
- Wiktorija Ałpaidze i Tatjana Bieriezkina
- Vanja Antić i Jelena Jakovljević
Składy
- Osobny artykuł: Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Kobiet 2020 (składy).
Szerokie składy liczące maksymalnie trzydzieści pięć zawodniczek zgodnie z zasadami ustalonymi przez EHF zostały ogłoszone 23 października 2020 roku. Na dzień przed rozpoczęciem zawodów reprezentacje ogłoszą oficjalne szesnastoosobowe składy, z którego w trakcie turnieju mogą wymienić maksymalnie sześć zawodniczek – maksymalnie po dwie w każdej fazie (z możliwością powrotu wcześniej zastąpionej zawodniczki). Z uwagi na pandemię COVID-19 limit ten nie będzie obowiązywał przy potwierdzonych przypadkach zachorowań[42][43].
Faza wstępna
Grupa A
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | - | +/- | |||
1. | Dania | 3 | 3 | 0 | 0 | 74 | 60 | +14 | 6 |
2. | Francja | 3 | 2 | 0 | 1 | 78 | 65 | +13 | 4 |
3. | Czarnogóra | 3 | 1 | 0 | 2 | 42 | 52 | -10 | 2 |
4. | Słowenia | 3 | 0 | 0 | 3 | 40 | 57 | -17 | 0 |
4 grudnia 2020 18:15 | 24–23 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Vânia Sá Marta Sá ( Portugalia) | |||
Estelle Nze-Minko 1 Kalidiatou Niakaté 3 1× 1× | (11–12) | Jovanka Radičević 5 Majda Mehmedović 5 6× |
4 grudnia 2020 20:30 | 30–23 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Jelena Jakovljević Vanja Antić ( Serbia) | |||
Kathrine Heindahl 2 Lærke Nolsøe 6 5× 1× | (14–12) | Barbara Lazović 5 Nina Zulić 2 5× 2× |
6 grudnia 2020 18:15 | 17–27 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Ioanna Chiristidi Ioanna Papamattheou ( Grecja) | |||
Ana Gros 4 Nina Zulić 2 5× 1× | (6–12) | Alexandra Lacrabère 7 Chloé Bouquet 1 Estelle Nze-Minko 7 8× |
6 grudnia 2020 20:30 | 19–28 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Cristina Năstase Simona Stancu ( Rumunia) | |||
Ema Ramusović 4 1× 1× | (11–13) | Lærke Nolsøe 4 Mia Rej 4 2× |
8 grudnia 2020 18:15 | 26–25 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Vânia Sá Marta Sá ( Portugalia) | |||
Jovanka Radičević 9 Jelena Despotović 6 2× 2× | (15–9) | Nataša Ljepoja 2 Ana Gros 7 2× |
8 grudnia 2020 20:30 | 23–20 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Cristina Năstase Simona Stancu ( Rumunia) | |||
Orlane Kanor 5 Grâce Zaadi 5 4× 1× | (12–11) | Mia Rej 4 Mette Tranborg 3 2× 1× |
Grupa B
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | - | +/- | |||
1. | Rosja | 3 | 3 | 0 | 0 | 85 | 70 | +15 | 4 |
2. | Szwecja | 3 | 1 | 1 | 1 | 76 | 76 | 0 | 3 |
3. | Hiszpania | 3 | 1 | 1 | 1 | 72 | 78 | -6 | 3 |
4. | Czechy | 3 | 0 | 0 | 3 | 69 | 78 | -9 | 0 |
3 grudnia 2020 18:15 | 31–22 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Cristina Năstase Simona Raluca Stancu ( Rumunia) | |||
Władlena Bobrownikowa 4 Darja Dmitrijewa 4 Kristina Kożokarʹ 4 Antonina Skorobogatczenko 4 3× 2× | (13–11) raport | 4 Jennifer Gutiérrez 4 Carmen Martín 4 Nerea Pena 6× 1× |
3 grudnia 2020 20:30 | 27–23 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Vanja Antić Jelena Jakovljević ( Serbia) | |||
Linn Blohm 5 Nathalie Hagman 4 7× 1× | (13–13) raport | Markéta Jeřábková 8 Veronika Malá 4 4× |
5 grudnia 2020 18:15 | 22–24 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Vânia Sá Marta Sá ( Portugalia) | |||
Šárka Marčíková 2 Markéta Jeřábková 6 3× 2× | (13–15) | Ksenija Makiejewa 2 Antonina Skorobogatczenko 2 3× 1× |
5 grudnia 2020 20:30 | 23–23 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Cristina Năstase Simona Stancu ( Rumunia) | |||
Nerea Pena 6 Lysa Tchaptchet 2 4× 2× 1× | (13–10) | Carin Strömberg 2 Melissa Petrén 8 5× 1× |
7 grudnia 2020 18:15 | 27–24 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Vanja Antić Jelena Jakovljević ( Serbia) | |||
Nerea Pena 4 Carmen Martín 12 4× 1× | (11–16) | Veronika Malá 4 Markéta Jeřábková 8 3× 2× |
7 grudnia 2020 20:30 | 30–26 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Ioanna Christidi Ioanna Papamatteou ( Grecja) | |||
Darja Dmitrijewa 6 Julija Manaharowa 4 4× | (15–13) | Melissa Petrén 2 Kristin Thorleifsdóttir 6 1× 4× |
Grupa C
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | - | +/- | |||
1. | Chorwacja | 3 | 2 | 0 | 0 | 51 | 47 | +4 | 6 |
2. | Węgry | 3 | 1 | 0 | 1 | 60 | 50 | +10 | 3 |
3. | Serbia | 3 | 1 | 0 | 1 | 55 | 63 | -8 | 3 |
4. | Holandia | 2 | 0 | 0 | 2 | 50 | 56 | -6 | 0 |
4 grudnia 2020 18:15 | 22–24 | Sydbank Arena, Kolding Sędziowie: Jelena Mitrović Anđelina Kažanegra ( Czarnogóra) | |||
Katrin Klujber 9 Petra Tóvizi 1 6× 1× | (12–12) | Stela Posavec 2 Ćamila Mičijević 4 3× |
5 grudnia 2020 20:30 | 25–29 | Sydbank Arena, Kolding Sędziowie: Viktoria Alpaidze Tatyana Berezkina ( Rosja) | |||
Danick Snelder 5 4× 1× | (15–9) | Katarina Krpež Šlezak 10 4× 3× |
6 grudnia 2020 16:00 | 26–38 | Sydbank Arena, Kolding Sędziowie: Charlotte Bonaventura Julie Bonaventura ( Francja) | |||
Sanja Radosvljević 5 3× | (11–20) | Viktória Lukács 6 Szandra Szöllősi-Zácsik 10 1× |
6 grudnia 2020 18:15 | 27–25 | Sydbank Arena, Kolding Sędziowie: Karina Christiansen Line Hansen ( Dania) | |||
Larissa Kalaus 9 Dora Krsnik 4 4× 1× | (13–14) | Lois Abbingh 5 Kelly Dulfer 5 4× 3× |
8 grudnia 2020 18:15 | 24–25 | Sydbank Arena, Kolding Sędziowie: Karina Christiansen Line Hansen ( Dania) | |||
Slađana Pop-Lazić 3 Katarina Krpež Šlezak 5 3× 1× | (14–14) | Dora Krsnik 6 4× 2× 2× |
8 grudnia 2020 20:30 | 28–24 | Sydbank Arena, Kolding Sędziowie: Charlotte Bonaventura Juile Bonaventura ( Francja) | |||
Kelly Dulfer 8 Bo van Wetering 2 2× 1× | (13–15) | Fanny Helembai 2 1× 1× |
Grupa D
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | - | +/- | |||
1. | Norwegia | 2 | 2 | 0 | 0 | 77 | 45 | +32 | 4 |
2. | Niemcy | 3 | 1 | 1 | 1 | 66 | 82 | -16 | 3 |
3. | Rumunia | 2 | 1 | 0 | 1 | 47 | 46 | +1 | 2 |
4. | Polska | 3 | 0 | 1 | 2 | 67 | 84 | -17 | 1 |
3 grudnia 2020 18:00 | 19–22 | Sydbank Arena, Kolding Sędziowie: Charlotte Bonaventura Julie Bonaventura ( Francja) | |||
Cristina Neagu 4 6× 1× | (10–13) raport | 4 Emily Bölk 4 Julia Maidhof 4 Kim Naidzinavicius 2× 1× |
3 grudnia 2020 20:30 | 35–22 | Sydbank Arena, Kolding Sędziowie: Ioanna Christidi Ioanna Papamattheou ( Grecja) | |||
Henny Ella Reistad 6 Nora Mørk 6 6× | (17–13) raport | 6 Marta Gęga 6× 3× |
5 grudnia 2020 16:00 | 24–28 | Sydbank Arena, Kolding Sędziowie: Karian Christiansen Line Hansen ( Dania) | |||
Aleksandra Rosiak 7 Joanna Szarawaga 2 3× 1× | (15–11) | Cristina Laslo 6 Cristina Neagu 8 2× |
5 grudnia 2020 18:15 | 23–42 | Sydbank Arena, Kolding Sędziowie: Jelena Mitrović Anđelina Kažanegrga ( Czarnogóra) | |||
Emily Bölk 4 Xenia Smits 4 5× | (14–22) | Nora Mørk 12 Stine Skogrand 1 3× 1× |
7 grudnia 2020 18:15 | 21–21 | Sydbank Arena, Kolding Sędziowie: Viktoria Alapzaide Tatyana Berezkina ( Rosja) | |||
Luisa Schulze 3 Marlene Zapf 4 6× 1× | (9–8) | Aleksandra Rosiak 4 Natalia Nosek 3 3× 1× |
7 grudnia 2020 20:30 | 20–28 | Sydbank Arena, Kolding Sędziowie: Jelena Mitrović Anđelina Kažanegra ( Czarnogóra) | |||
Lorena Ostase 6 Laura Popa 3 3× | (13–13) | Camilla Herrem 6 2× |
Faza zasadnicza
Grupa I
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | - | +/- | |||
1. | Rosja | 4 | 3 | 1 | 0 | 113 | 99 | +14 | 7 |
2. | Francja | 4 | 3 | 1 | 0 | 101 | 96 | +5 | 7 |
3. | Dania | 4 | 3 | 0 | 1 | 106 | 88 | +18 | 6 |
4. | Czarnogóra | 4 | 1 | 0 | 3 | 96 | 101 | -5 | 2 |
3. | Szwecja | 4 | 0 | 1 | 3 | 96 | 108 | -12 | 1 |
4. | Hiszpania | 4 | 0 | 1 | 3 | 94 | 114 | -20 | 1 |
10 grudnia 2020 18:15 | 23–24 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Vanja Antić Jelena Jakovljević ( Serbia) | |||
Ema Ramusović 3 Jelena Despotović 7 3× 1× | (13–13) | Kristina Kozhokar 3 3× 1× |
10 grudnia 2020 20:30 | 26–25 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Małgorzata Lidacka Urszula Lesiak ( Polska) | |||
Laura Flippes 1 Alexandra Lacrabère 5 3× 1× | (16–10) | Ainhoa Hernández 1 3× 1× |
11 grudnia 2020 18:15 | 28–28 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Vânia Sá Marta Sá ( Portugalia) | |||
Océane Sercien-Ugolin 5 5× 2× | (16–19) | Antonina Skorobogatczenko 5 4× 3× |
11 grudnia 2020 20:30 | 24–22 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Viktorija Kijauskatiė Aušra Žalienė ( Litwa) | |||
Mette Tranborg 6 5× 5× | (13–12) | Kristin Thorleifsdóttir 4 1× 1× |
13 grudnia 2020 18:15 | 31–25 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Małgorzata Lidacka Urszula Leisak ( Polska) | |||
Jovanka Radičević 11 3× 2× | (16–10) | Linn Blohm 8 3× |
13 grudnia 2020 20:30 | 34–24 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Cristina Năstase Simona Stancu ( Rumunia) | |||
Mia Rej 6 2× | (17–10) | Alicia Fernández 4 2× |
15 grudnia 2020 16:00 | 26–26 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Viktorija Kijauskaitė Aušra Žalienė ( Litwa) | |||
Jovanka Radičević 7 2× 1× | (11–17) | Nerea Pena 6 3× 1× |
15 grudnia 2020 18:15 | 31–25 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Vanja Antić Jelena Jakovljević ( Serbia) | |||
Estelle Nze-Minko 6 1× 1× | (14–14) | Isabelle Gulldén 5 1× 2× |
15 grudnia 2020 20:30 | 30–3 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Jelena Mitrović Anđelina Kažanegra ( Czarnogóra) | |||
Mie Højlund 7 2× | (13–9) | Darja Dmitrijewa 9 4× |
Grupa II
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | - | +/- | |||
1. | Norwegia | 4 | 4 | 0 | 0 | 138 | 93 | +45 | 8 |
2. | Chorwacja | 4 | 3 | 0 | 1 | 101 | 103 | -2 | 6 |
3. | Niemcy | 3 | 2 | 0 | 1 | 77 | 86 | -9 | 4 |
4. | Holandia | 2 | 1 | 0 | 2 | 45 | 61 | -16 | 2 |
3. | Węgry | 2 | 0 | 0 | 2 | 46 | 52 | -6 | 0 |
4. | Rumunia | 3 | 0 | 0 | 3 | 59 | 75 | -16 | 0 |
10 grudnia 2020 18:15 | 25–20 | Trondheim Spektrum, Trondheim Sędziowie: Viktoria Alapzaide Tatyana Berezkina ( Rosja) | |||
Valentina Blažević 7 Katarina Ježić 4 4× 1× | (14–10) | Cristina Neagu 6 2× 1× |
10 grudnia 2020 20:30 | 25–32 | Trondheim Spektrum, Trondheim Sędziowie: Ioanna Christidi Ioanna Papamattheou ( Grecja) | |||
Angela Malestein 5 5× 4× | (10–16) | Nora Mørk 8 Veronica Kristainsen 1 2× 1× |
12 grudnia 2020 18:15 | 25–32 | Trondheim Spektrum, Trondheim Sędziowie: Karina Christiansen Line Hansen ( Dania) | |||
Katrin Klujber 8 1× 1× | (11–13) | Emily Bölk 5 3× |
12 grudnia 2020 20:30 | 25–36 | Trondheim Spektrum, Trondheim Sędziowie: Charlotte Bonventura Julie Bonventura ( Francja) | |||
Ćamila Mičijević 7 5× 1× | (14–15) | Henny Reistad 7 |
14 grudnia 2020 18:15 | 28–27 | Trondheim Spektrum, Trondheim Sędziowie: Viktoria Alpaidze Tatyana Berezkina ( Rosja) | |||
Lois Abbingh 8 1× | (14–15) | Juila Behnke 4 Kim Naidzinavicius 4 6× 1× |
14 grudnia 2020 20:30 | 26–24 | Trondheim Spektrum, Trondheim Sędziowie: Jelena Mitrović Anđelina Kažanegra ( Czarnogóra) | |||
Nadine Schatzl 7 2× 1× | (13–14) | Lorena Ostase 8 3× |
15 grudnia 2020 16:00 | 35–24 | Trondheim Spektrum, Trondheim Sędziowie: Vânia Sá Marta Sá ( Portugalia) | |||
Bo van Wetering 8 3× 1× | (16–12) | Cristina Laslo 7 1× 2× |
15 grudnia 2020 18:15 | 23–20 | Trondheim Spektrum, Trondheim Sędziowie: Karina Christiansen Line Hansen ( Dania) | |||
Ana Debelić 6 5× 1× | (12–12) | Julia Maidhof 9 5× 1× |
15 grudnia 2020 20:30 | 21–32 | Trondheim Spektrum, Trondheim Sędziowie: Ioanna Christidi Ioanna Papamattheou ( Grecja) | |||
Anikó Kovacsics 7 3× | (9–17) | Nora Mørk 7 1× |
Faza finałowa
Mecz o 5. miejsce
18 grudnia 2020 15:30 | 33–27 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Vânia Sá Marta Sá ( Portugalia) | |||
Polina Wiediochina 6 3× 2× | (18–13) | 10 Lois Abbingh 3× 2× |
Mecze o miejsca 1–4
Półfinały | Finał | |||||
18 grudnia | ||||||
Francja | 30 | |||||
Chorwacja | 19 | |||||
20 grudnia | ||||||
Francja | 20 | |||||
Norwegia | 22 | |||||
Mecz o 3. miejsce | ||||||
18 grudnia | 20 grudnia | |||||
Norwegia | 27 | Chorwacja | 25 | |||
Dania | 24 | Dania | 19 |
18 grudnia 2020 18:00 | 30–19 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Karina Christiansen Line Hansen ( Dania) | |||
trzy zawodniczki 3 1× | (15–5) | 4 cztery zawodniczki 2× 1× |
18 grudnia 2020 20:30 | 27–24 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Cristina Năstase Simona Stancu ( Rumunia) | |||
Nora Mørk 6 1× 1× | (10–13) | 7 Mia Rej 3× 2× |
20 grudnia 2020 15:30 | 25–19 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Jelena Mitrović Anđelina Kažanegra ( Czarnogóra) | |||
Katarina Ježić 5 Stela Posavec 5 1× 1× | (11–11) | Anne Mette Hansen 4 Mette Tranborg 4 2× 1× |
20 grudnia 2020 18:00 | 20–22 | Jyske Bank Boxen, Herning Sędziowie: Wiktorija Ałpaidze Tatjana Bieriezkina ( Rosja) | |||
Pauletta Foppa 5 3× 1× | (10–14) | 4 trzy zawodniczki 3× |
Klasyfikacja końcowa
Miejsce | Reprezentacja | Uwagi |
---|---|---|
Norwegia | awans: MŚ 2021 | |
Francja | awans: MŚ 2021 | |
Chorwacja | awans: MŚ 2021 | |
4. | Dania | awans: MS 2021 |
5. | Rosja | - |
6. | Holandia | - |
7. | Niemcy | - |
8. | Czarnogóra | - |
9. | Hiszpania | - |
10. | Węgry | - |
11. | Szwecja | - |
12. | Rumunia | - |
13. | Serbia | - |
14. | Polska | - |
15. | Czechy | - |
16. | Słowenia | - |
Nagrody indywidualne
Wybór w 40% zależał od oceny internautów, zaś w 60% od oceny ekspertów, a nagrody indywidualne otrzymały[44]:
Najlepsza bramkarka | Najlepsza lewoskrzydłowa | Najlepsza lewa rozgrywająca | Najlepsza środkowa rozgrywająca | Najlepsza obrotowa | Najlepsza prawa rozgrywająca | Najlepsza prawoskrzydłowa | Najlepsza broniąca | MVP |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sandra Toft | Camilla Herrem | Władlena Bobrownikowa | Stine Oftedal | Ana Debelić | Nora Mørk | Jovanka Radičević | Line Haugsted | Estelle Nze Minko |
Przypisy
- ↑ a b New schedule and host city for Women’s EHF EURO 2020. eurohandball.com. [dostęp 2020-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-09-02)]. (ang.).
- ↑ Playing Schedule for 16 Teams (18 Days, 14 Playing Days, 47 Matches). cms.eurohandball.com. [dostęp 2020-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-09-02)]. (ang.).
- ↑ One year countdown begins towards Women's EHF EURO 2020. eurohandball.com. [dostęp 2020-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-04)]. (ang.).
- ↑ Women’s EHF EURO 2020 official song released. eurohandball.com. [dostęp 2020-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-20)]. (ang.).
- ↑ Women’s EHF EURO 2020 schedule set. eurohandball.com. [dostęp 2020-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-21)]. (ang.).
- ↑ OFFICIAL PLAYING SCHEDULE. cms.eurohandball.com. [dostęp 2020-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-02)]. (ang.).
- ↑ EHF Competitions Commission (Meeting no. 12 of the period 2016 – 2021). handball.no. [dostęp 2020-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-13)]. (ang.).
- ↑ Realistic and optimistic: Organisers look ahead to Women's EHF EURO 2020. eurohandball.com. [dostęp 2020-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-21)]. (ang.).
- ↑ HANDBALL IS BACK: WOMEN’S EHF EURO 2020 TO GO AHEAD AS PLANNED. eurohandball.com. [dostęp 2020-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-12)]. (ang.).
- ↑ Adrian Costeiu: Stalwart Norway seal record eighth EHF EURO title. women2020.ehf-euro.com. [dostęp 2020-12-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-20)]. (ang.).
- ↑ Courtney Gahan: Croatian dream ends in bronze medal. women2020.ehf-euro.com. [dostęp 2020-12-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-20)]. (ang.).
- ↑ Individual Statistics. livecache.sportresult.com. [dostęp 2020-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-21)]. (ang.).
- ↑ Goalkeeper Statistics. livecache.sportresult.com. [dostęp 2020-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-21)]. (ang.).
- ↑ Overall Team Statistics. livecache.sportresult.com. [dostęp 2020-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-21)]. (ang.).
- ↑ Team Fair Play. livecache.sportresult.com. [dostęp 2020-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-21)]. (ang.).
- ↑ Bidding opens for future EHF EURO events. eurohandball.com. [dostęp 2013-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-12)]. (ang.).
- ↑ Seven nations bid to host EHF EURO events in 2018 and 2020. eurohandball.com. [dostęp 2013-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)]. (ang.).
- ↑ EHF EURO bidding nations confirmed. eurohandball.com. [dostęp 2013-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)]. (ang.).
- ↑ Croatia hosts meeting of EHF Executive Committee. eurohandball.com. [dostęp 2014-08-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)]. (ang.).
- ↑ Norway and Denmark join forces to bid for Women's EHF EURO 2020. eurohandball.com. [dostęp 2014-09-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-10)]. (ang.).
- ↑ a b Joint bid success for Norway and Denmark. eurohandball.com. [dostęp 2014-09-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-10)]. (ang.).
- ↑ TRONDHEIM TO HOST ALL EHF EURO TIES IN NORWAY. eurohandball.com. [dostęp 2020-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-10)]. (ang.).
- ↑ HERNING TO HOST MORE MATCHES AT WOMEN’S EHF EURO 2020. eurohandball.com. [dostęp 2020-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-06)]. (ang.).
- ↑ DENMARK TO HOST ALL GROUPS OF WOMEN’S EHF EURO 2020. eurohandball.com. [dostęp 2020-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-30)]. (ang.).
- ↑ Oslo. women2020.ehf-euro.com. [dostęp 2020-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-02)]. (ang.).
- ↑ Stavanger. women2020.ehf-euro.com. [dostęp 2020-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-02)]. (ang.).
- ↑ Trondheim. women2020.ehf-euro.com. [dostęp 2020-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-02)]. (ang.).
- ↑ Herning. women2020.ehf-euro.com. [dostęp 2020-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-02)]. (ang.).
- ↑ Kolding. women2020.ehf-euro.com. [dostęp 2020-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-03)]. (ang.).
- ↑ Frederikshavn. women2020.ehf-euro.com. [dostęp 2020-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-02)]. (ang.).
- ↑ Coronavirus outbreak: Alternative dates set for upcoming rounds of Women’s EHF EURO 2020 Qualifiers. eurohandball.com. [dostęp 2020-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-03-13)]. (ang.).
- ↑ Information on the future of the European handball season 2019/20. eurohandball.com. [dostęp 2020-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-27)]. (ang.).
- ↑ EHF Competitions Commission (Meeting no. 13 of the period 2016 – 2021). handball.no. [dostęp 2020-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-13)]. (ang.).
- ↑ EHF releases draw procedure for Women’s EHF EURO 2020. eurohandball.com. [dostęp 2020-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-13)]. (ang.).
- ↑ a b DRAW PROCEDURE FOR THE FINAL TOURNAMENT. cms.eurohandball.com. [dostęp 2020-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-13)]. (ang.).
- ↑ Who will play whom? How the Women’s EHF EURO 2020 draw works. eurohandball.com. [dostęp 2020-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-17)]. (ang.).
- ↑ BREAKING DOWN THE DRAW – POTS 1 AND 2. eurohandball.com. [dostęp 2020-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-02)]. (ang.).
- ↑ BREAKING DOWN THE DRAW – POTS 3 AND 4. eurohandball.com. [dostęp 2020-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-02)]. (ang.).
- ↑ Nations learn Women’s EHF EURO 2020 fate. eurohandball.com. [dostęp 2020-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-18)]. (ang.).
- ↑ WOMEN’S EHF EURO 2020 PLAYING GROUPS SET. ihf.info. [dostęp 2020-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-19)]. (ang.).
- ↑ WOMEN’S ONLY: ALL REFEREES FOR EHF EURO 2020 ARE FEMALE. eurohandball.com. [dostęp 2020-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-12)]. (ang.).
- ↑ SQUAD LISTS FOR ALL 16 TEAMS AT EHF EURO 2020 RELEASED. eurohandball.com. [dostęp 2020-11-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-26)]. (ang.).
- ↑ ADJUSTMENTS MADE FOR WOMEN’S EHF EURO 2020 TO GO AHEAD. ihf.info. [dostęp 2020-11-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-05)]. (ang.).
- ↑ EHF EURO 2020 All-star Team unveiled. women2020.ehf-euro.com. [dostęp 2020-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-21)]. (ang.).
Linki zewnętrzne
- Kandydatura Norwegii i Danii. norway2020.no. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-06)]. (ang.)
- Oficjalna strona mistrzostw (ang.)
- p
- d
- e