Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie na torach naturalnych
Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie na torach naturalnych po raz pierwszy odbyły się w 1970 roku, a gospodarzem była austriacka miejscowość Kapfenberg. Organizatorem mistrzostw jest Międzynarodowa Federacja Saneczkarska (FIL).
W dotychczasowych edycjach mistrzostw medale zdobywali tylko zawodnicy pięciu państw: Włoch, Austrii, Rosji, Polski oraz Niemiec.
Edycje
lp. | rok | miasto | państwo |
---|---|---|---|
1. | 1970 | Kapfenberg | Austria |
2. | 1971 | Vandans | Austria |
3. | 1973 | Taisten | Włochy |
4. | 1974 | Niedernsill | Austria |
5. | 1975 | Feld am See | Austria |
6. | 1977 | Seis am Schlern | Włochy |
7. | 1978 | Aurach | Austria |
8. | 1979 | Aosta | Włochy |
9. | 1981 | Niedernsill | Austria |
10. | 1983 | St. Konrad | Austria |
11. | 1985 | Szczyrk | Polska |
12. | 1987 | Jesenice | Jugosławia |
13. | 1989 | Garmisch-Partenkirchen | RFN |
14. | 1991 | Völs am Schlern | Włochy |
15. | 1993 | Stein an der Enns | Austria |
16. | 1995 | Kandałaksza | Rosja |
17. | 1997 | Passeier | Włochy |
19. | 1999 | Szczyrk | Polska |
19. | 2002 | Frantschach | Austria |
20. | 2004 | Hüttau | Austria |
21. | 2006 | Umhausen | Austria |
22. | 2008 | Olang | Włochy |
23. | 2010 | Sankt Sebastian | Austria |
24. | 2012 | Nowouralsk | Rosja |
25. | 2014 | Umhausen | Austria |
26. | 2016 | Passeier | Włochy |
27. | 2018 | Obdach-Winterleiten | Austria |
28. | 2020 | Moskwa | Rosja |
29. | 2022 | Laas | Włochy |
30. | 2024 | Jaufental | Włochy |
Klasyfikacja medalowa
Stan po ME 2024
Miejsce | Państwo | Razem | |||
---|---|---|---|---|---|
1. | Włochy | 52 | 49 | 41 | 142 |
2. | Austria | 33 | 40 | 44 | 117 |
3. | Rosja | 12 | 8 | 11 | 31 |
4. | Polska | 1 | 1 | 1 | 3 |
5. | Niemcy | 0 | 0 | 1 | 1 |
Medaliści
Kobiety
jedynki
Rok: | Złoto: | Srebro: | Brąz: |
1970 | Hannelore Plattner | Klara Niedertscheider | Maria Dibiasi |
1971 | Klara Niedertscheider | Annemarie Ebner | Ruth Oberhöller |
1973 | Elfriede Pirkmann | Berta Pichler | Martha Ruech |
1974 | Klara Niedertscheider | Elfriede Pirkmann | Annemarie Ebner |
1975 | Klara Niedertscheider | Annemarie Ebner | Elfriede Pirkmann |
1977 | Helene Mitterstieler | Elfriede Pirkmann | Rosa Schwingshackl |
1978 | Elfriede Pirkmann | Roswitha Fischer | Ruth Oberhöller |
1979 | Roswitha Fischer | Christa Fontana | Herta Hafner |
1981 | Delia Vaudan | Helene Mitterstieler | Elfriede Pirkmann |
1983 | Ingerborg Innerhofer | Irmgard Lanthaler | Delia Vaudan |
1985 | Delia Vaudan | Irmgard Lanthaler | Herta Hafner |
1987 | Delia Vaudan | Helga Pichler | Irene Koch |
1989 | Delia Vaudan | Jeanette Koppensteiner | Irene Koch |
1991 | Doris Haselrieder | Irene Koch | Delia Vaudan |
1993 | Irene Zechner | Doris Haselrieder | Elvira Holzknecht |
1995 | Irene Zechner | Ljubov Panjutina | Elvira Holzknecht |
1997 | Ljubov Panjutina | Elvira Holzknecht | Sonja Steinacher |
1999 | Sonja Steinacher | Elvira Holzknecht | Christa Gietl |
2002 | Sandra Lanthaler | Jekatierina Ławrientjewa | Sonja Steinacher |
2004 | Jekatierina Ławrientjewa | Christa Gietl | Barbara Abart |
2006 | Christa Gietl | Imelda Gruber | Renate Gietl |
2008 | Jekatierina Ławrientjewa | Renate Kasslatter | Renate Gietl |
2010 | Jekatierina Ławrientjewa | Evelin Lanthaler | Renate Gietl |
2012 | Jekatierina Ławrientjewa | Melanie Batkowski | Evelin Lanthaler |
2014 | Jekatierina Ławrientjewa | Melanie Schwarz | Tina Unterberger |
2016 | Evelin Lanthaler | Greta Pinggera | Jekatierina Ławrientjewa |
2018 | Evelin Lanthaler | Greta Pinggera | Tina Unterberger |
2020 | Evelin Lanthaler | Jekatierina Ławrientjewa | Tina Unterberger |
2022 | Evelin Lanthaler | Greta Pinggera | Tina Unterberger |
2024 | Evelin Lanthaler | Riccarda Rütz | Jenny Castiglioni |
Mężczyźni
jedynki
Rok: | Złoto: | Srebro: | Brąz: |
1970 | Ernst Stangl | Anton Obernosterer | Gottfried Lexer |
1971 | Anton Obernosterer | Gottfried Lexer | Erwin Eichelberger |
1973 | Ernst Stangl | Josef Trojer | Engelbert Fuchs |
1974 | Enrico Graber | Erwin Eichelberger | Albert Eichelberger |
1975 | Alfred Kogler | Enrico Graber | Helmut Huter |
1977 | Enrico Graber | Werner Belkircher | Damiano Lugon |
1978 | Hubert Mairamhof | Werner Prantl | Alfred Kogler |
1979 | Damiano Lugon | Otto Bachman | Andrea Millet |
1981 | Otto Bachman | Damiano Lugon | Othmar Neulichedl |
1983 | Otto Bachman | Martin Jud | Andreas Jud |
1985 | Manfred Danklmaier | Damiano Lugon | Robert Tomelitsch |
1987 | Manfred Graber | Harald Steinhauser | Erhard Mahlknecht |
1989 | Damiano Lugon | Gerhard Pilz | Manfred Graber |
1991 | Franz Obrist | Erhard Mahlknecht | Harald Steinhauser |
1993 | Anton Blasbichler | Willi Danklmaier | Franz Obrist |
1995 | Manfred Graber | Martin Gruber | Robert Tomelitsch |
1997 | Reinhard Gruber | Manfred Graber | Gerhard Pilz |
1999 | Anton Blasbichler | Robert Batkowski | Gerald Kallan |
2002 | Gerhard Pilz | Robert Batkowski | Gernot Schwab |
2004 | Gerhard Pilz | Andreas Castiglioni | Gerald Kallan |
2006 | Gernot Schwab | Thomas Schopf | Patrick Pigneter |
2008 | Robert Batkowski | Anton Blasbichler | Patrick Pigneter |
2010 | Patrick Pigneter | Thomas Kammerlander | Anton Blasbichler |
2012 | Patrick Pigneter | Michael Scheikl | Hannes Clara |
2014 | Patrick Pigneter | Thomas Kammerlander | Alex Gruber |
2016 | Thomas Kammerlander | Patrick Pigneter | Christian Schopf |
2018 | Thomas Kammerlander | Alex Gruber | Patrick Pigneter |
2020 | Michael Scheikl | Aleksandr Jegorow | Alex Gruber |
2022 | Alex Gruber | Michael Scheikl | Patrick Pigneter |
2024 | Patrick Pigneter | Michael Scheikl | Fabian Brunner |
dwójki
Rok: | Złoto: | Srebro: | Brąz: |
1970 | Anton Obernosterer Josef Lexer | Hans Graber Enrico Graber | Josef Hilgarter Gerhard Sandhofer |
1971 | Siegfried Graber Josef Niedermair | Anton Obernosterer Gabriel Obernosterer | Siegfried Wild Othmar Hofer |
1973 | Paul Mitterstieler Peter Vötter | Anton Obernosterer Gabriel Obernosterer | Friedrich Wurzer Bruno Wurzer |
1974 | Siegfried Wild Othmar Hofer | Robert Jud Enrico Graber | Helmut Kleinhofer Karl Flacher |
1975 | Robert Jud Enrico Graber | Engelbert Fuchs Enrico Graber | Ernst Stangl Erwin Eichelberger |
1977 | Robert Jud Enrico Graber | Johann Mair Michael Plaikner | Hubert Mairamhof Josef Ploner |
1978 | Werner Mücke Helmut Hutter | Hubert Mairamhof Josef Ploner | Gebhard Oberbichler Hubert Außerdorfer |
1979 | Werner Prantl Florian Prantl | Damiano Lugon Andrea Millet | Oswald Pörnbacher Enrico Graber |
1981 | Alfred Kogler Franz Huber | Hubert Mairamhof Herbert Huber | Manfred Danklmaier Willi Danklmaier |
1983 | Andreas Jud Günther Steinhauser | Raimund Pigneter Georg Antholzer | Roland Trattnig Harald Rabitsch |
1985 | Raimund Pigneter Georg Antholzer | Almir Betemps Corrado Hèrin | Andreas Jud Ernst Oberhammer |
1987 | Andreas Jud Ernst Oberhammer | Almir Betemps Corrado Hèrin | Arnold Lunger Günther Steinhauser |
1989 | Arnold Lunger Günther Steinhauser | Manfred Gräber Ernst Marmsoler | Reinhold Buchmann Manfred Als |
1991 | Krzysztof Niewiadomski Oktawian Samulski | Roland Niedermair Ernst Hubert Burger | Georg Eberharter Walter Mauracher |
1993 | Almir Betemps Corrado Hèrin | Jürgen Pezzi Christian Hafner | Reinhold Buchmann Manfred Als |
1995 | Helmut Ruetz Andi Ruetz | Martin Psenner Arthur Künig | Jürgen Pezzi Christian Hafner |
1997 | Helmut Ruetz Andi Ruetz | Martin Psenner Christian Hafner | Reinhard Beer Herbert Kögl |
1999 | Helmut Ruetz Andi Ruetz | Peter Lechner Peter Braunegger | Armin Mair David Mair |
2002 | Wolfgang Schopf Andreas Schopf | Reinhard Beer Herbert Kögl | Andrzej Laszczak Damian Waniczek |
2004 | Pawieł Porszniew Iwan Łazariew | Denis Alimov Roman Molvistov | Wolfgang Schopf Andreas Schopf |
2006 | Pawieł Porszniew Iwan Łazariew | Christian Schatz Gerhard Mühlbacher | Denis Alimov Roman Molvistov |
2008 | Pawieł Porszniew Iwan Łazariew | Patrick Pigneter Florian Clara | Aleksandr Jegorow Piotr Popow |
2010 | Patrick Pigneter Florian Clara | Andrzej Laszczak Damian Waniczek | Aleksandr Jegorow Piotr Popow |
2012 | Pawieł Porszniew Iwan Łazariew | Christian Schopf Andreas Schopf | Christian Schatz Gerhard Mühlbacher |
2014 | Patrick Pigneter Florian Clara | Pawieł Porszniew Iwan Łazariew | Aleksandr Jegorow Piotr Popow |
2016 | Patrick Pigneter Florian Clara | Christian Schopf Andreas Schopf | Pawieł Porszniew Iwan Łazariew |
2018 | Patrick Pigneter Florian Clara | Rupert Brüggler Tobias Angerer | Aleksandr Jegorow Piotr Popow |
2020 | Patrick Lambacher Matthias Lambacher | Pawieł Porszniew Iwan Łazariew | Patrick Pigneter Florian Clara |
2022 | Pawieł Porszniew Iwan Łazariew | Patrick Pigneter Florian Clara | Fabian Achenrainer Simon Achenrainer |
2024 | Maximilian Pichler Nico Edlinger | Matthias Lambacher Peter Lambacher | Tobias Paur Andreas Hofer |
Drużynowo
Rok: | Złoto: | Srebro: | Brąz: |
2010 | Austria 1 Melanie Batkowski Thomas Kammerlander Christian Schopf Andreas Schopf | Włochy 1 Renate Gietl Alex Gruber Patrick Pigneter Florian Clara | Austria 2 Marlies Wagner Gerald Kammerlander Christian Schatz Gerhard Mühlbacher |
2012 | Rosja 1 Jekatierina Ławrientjewa Jurij Tałych Paweł Porszniew Iwan Łazariew | Austria 2 Tina Unterberger Thomas Schopf Christian Schatz Gerhard Mühlbacher | Austria 1 Melanie Batkowski Michael Scheikl Christian Schopf Andreas Schopf |
2014 | Włochy Melanie Schwarz Alex Gruber Patrick Pigneter Florian Clara | Rosja Jekatierina Ławrientjewa Stanisław Kowszik Paweł Porszniew Iwan Łazariew | Austria Tina Unterberger Thomas Kammerlander Christian Schopf Andreas Schopf |
2016 | Włochy I Evelin Lanthaler Alex Gruber Patrick Pigneter Florian Clara | Austria I Tina Unterberger Thomas Kammerlander Christian Schopf Andreas Schopf | Rosja I Jekatierina Ławrientjewa Gregorij Bukin Aleksander Jegorow Piotr Popow |
2018 | Austria Tina Unterberger Thomas Kammerlander Rupert Brüggler Tobias Angerer | Włochy Evelin Lanthaler Alex Gruber Patrick Pigneter Florian Clara | Rosja Daria Maleeva Aleksander Jegorow Paweł Porszniew Iwan Łazariew |
2020 | Włochy Evelin Lanthaler Patrick Pigneter Alex Gruber | Austria Tina Unterberger Michael Scheikl Fabian Achenrainer | Rosja Jekatierina Ławrientjewa Aleksandr Jegorow Aleksiej Martianow |
2022 | Włochy Evelin Lanthaler Alex Gruber | Austria Tina Unterberger Michael Scheikl | Rosja Jekatierina Ławrientjewa Aleksandr Jegorow |
2024 | Włochy Evelin Lanthaler Patrick Pigneter | Austria Riccarda Rütz Michael Scheikl | Niemcy Lisa Walch Bine Mekina |