Mistrzostwa Polski w Curlingu 2013 odbyły się między 17 a 21 kwietnia 2013 w Hali Widowiskowo-sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków.
Do rywalizacji zgłosiło się łącznie 31 drużyn (10 kobiecych i 21 męskich).
Tytułów mistrzowskich z Mistrzostw Polski 2012 broniły zawodniczki AZS Gliwice Kamikaze (Elżbieta Ran, w tych zawodach jako ŚKC Katowice) i zawodnicy AZS Gliwce Smok (Andrzej Augustyniak).
Zespół Elżbiety Ran obronił złote medale, w finale curlerki ze Śląskiego Klubu Curlingowego Katowice pokonały drużynę Rudzkiego Klubu CurlingowgoPZC (Marta Szeliga-Frynia). Brązowe medale przypadły warszawiankom z City Curling Club (Aneta Lipińska).
Mistrzostwo Polski mężczyzn zdobyła drużyna ŚKC Marlex (Tomasz Zioło) pokonując w ostatnim spotkaniu RKC Halonet (Maciej Cesarz). Na najniższym stopniu podium uplasował się zespół z sopockiego CC Wa ku'ta (Borys Jasiecki).
Reprezentacja na Mistrzostwa Europy w Curlingu 2013
Nominację do reprezentowania Polski na odbywających się w Stavanger Mistrzostwach Europy w Curlingu 2013 otrzymają ekipy, które wygrają Mistrzostwa Polski 2013. Będą one musiały spełnić dodatkowo poniższe warunki[1]:
- Przedstawienie planu przygotowań przed Mistrzostwami (uczestnictwo w przynajmniej dwóch turniejach zagranicznych)
- Zapewnienie sobie strojów reprezentacyjnych
- Pokrycie kosztów dotarci i pobytu w Stavanger
- Uiszczenie opłaty na rzecz Polskiego Związku Curlingu
- Wykonanie badań w COMS
W przypadku, gdy Mistrzowie Polski 2013 nie spełnią tych wymogów nominację nada Polski Związek Curlingu.
Kobiety
Swoje uczestnictwo zgłosiło 10 drużyn. Rozegrana zostanie runda eliminacyjna i finałowa. W drugiej fazie automatycznie znalazły się medalistki Mistrzostw Polski 2012. W rundzie eliminacyjnej 7 zespołów podzielono losowo na grupy A i B, odpowiednio 4 i 3 ekipy. Grupa A rozgrywa dwie sesje spotkań systemem szwajcarskim, grupa B rozgrywa mecze każdy z każdym.
Następnie wyniki poszczególnych grup są łączone i najlepsza drużyna awansuje do rundy finałowej. Pozostałe ekipy rozgrywają dwa kolejne mecze systemem szwajcarskim. Do dalszej części turnieju zakwalifikują się dwie najlepsze.
W rundzie finałowej 6 ekip rozgrywa mecze każdy z każdym, następnie odbywa się Page play-off i mecz o 5. miejsce.
Faza eliminacyjna
Grupa A | POS Łódź Kowalska | Krakowski KC Startek | KS Axel Toruń Poczwórny Axel | Gdańsk KC Redmerska | | Grupa B | Sopot CC Wa ku'ta Serba | AZS Gliwice Rozbitki | City CC Śfiry | |
Etap 1.
Rozgrywki w grupach A i B. Awans jednej drużyny do fazy finałowej.
17 kwietnia 2013; 17:30
| POS Łódź Kowalska | 8:5 | Krakowski KC Startek | |
| KS Axel Toruń Poczwórny Axel | 10:1 | Gdańsk KC Redmerska | |
| Sopot CC Wa ku'ta Serba | 4:6 | AZS Gliwice Rozbitki | |
17 kwietnia 2013; 20:00
| Sopot CC Wa ku'ta Serba | 2:7 | City CC Śfiry | |
18 kwietnia 2013; 10:30
| POS Łódź Kowalska | 12:2 | KS Axel Toruń Poczwórny Axel | |
| AZS Gliwice Rozbitki | 6:6 | City CC Śfiry | |
| Krakowski KC Startek | 11:1 | Gdańsk KC Redmerska | |
Do fazy finałowej awansowała drużyna POS Łódź Kowalska.
Etap 2.
Połączenie rozgrywek. Awans dwóch drużyn do fazy finałowej.
18 kwietnia 2013; 15:30
| AZS Gliwice Rozbitki | 12:1 | Krakowski KC Startek | |
| Gdańsk KC Redmerska | 4:9 | Sopot CC Wa ku'ta Serba | |
| City CC Śfiry | 12:1 | KS Axel Toruń Poczwórny Axel | |
Faza finałowa
Drużyna |
ŚKC Kamikaze |
RKC Curlik PZC |
AZS UW Rybicka |
POS Łódź Kowalska |
AZS Gliwice Rozbitki |
City CC Śfiry |
Round Robin
Sesja 1.
19 kwietnia 2013; 10:30
| ŚKC Kamikaze | 5:4 | AZS Gliwice Rozbitki | |
| AZS UW Rybicka | 2:10 | City CC Śfiry | |
| RKC CurlikPZC | 11:2 | POS Łódź Kowalska | |
Sesja 2.
19 kwietnia 2013; 15:30
| POS Łódź Kowalska | 2:7 | City CC Śfiry | |
| RKC CurlikPZC | 5:4 | AZS Gliwice Rozbitki | |
| ŚKC Kamikaze | 5:4 | AZS UW Rybicka | |
Sesja 3.
19 kwietnia 2013; 21:00
| City CC Śfiry | 5:10 | AZS Gliwice Rozbitki | |
| ŚKC Kamikaze | 3:5 | RKC Curlik PZC | |
| POS Łódź Kowalska | 2:9 | AZS UW Rybicka | |
Sesja 4.
20 kwietnia 2013; 10:30
| ŚKC Kamikaze | 6:7 | POS Łódź Kowalska | |
| City CC Śfiry | 4:9 | RKC Curlik PZC | |
| AZS Gliwice Rozbitki | 5:6 | AZS UW Rybicka | |
Sesja 5.
20 kwietnia 2013; 15:30
| AZS UW Rybicka | 2:9 | RKC Curlik PZC | |
| ŚKC Kamikaze | 8:2 | City CC Śfiry | |
| AZS Gliwice Rozbitki | 13:5 | POS Łódź Kowalska | |
Play-off
1-2
21 kwietnia 2013; 9:00
| RKC Curlik PZC | 5:6 | ŚKC Kamikaze | |
3-4
21 kwietnia 2013; 9:00
| City CC Śfiry | 5:4 | AZS UW Rybicka | |
Półfinał
21 kwietnia 2013; 12:30
| RKC Curlik PZC | : | City CC Śfiry | |
Mecz o 5. miejsce
21 kwietnia 2013; 9:00
| AZS Gliwice Rozbitki | : | POS Łódź Kowalska | |
Mały finał
21 kwietnia 2013; 15:00
| City CC Śfiry | : | AZS UW Rybicka | |
Finał
21 kwietnia 2013; 15:00
| ŚKC Kamikaze | 6:5 | RKC Curlik PZC | |
Klasyfikacja końcowa
# | Drużyna |
1 | ŚKC Kamikaze |
2 | RKC Curlik PZC |
3 | City CC Śfiry |
4 | AZS UW Rybicka |
5 | AZS Gliwice Rozbitki |
6 | POS Łódź Kowalska |
| |
7 | Sopot CC Wa ku'ta Serba |
8 | Krakowski KC Startek |
9 | KS Axel Toruń Poczwórny Axel |
10 | Gdańsk KC Redmerska |
Mężczyźni
W konkurencji panów udział bierze 21 zespołów. 6 z nich ma zapewnione miejsce w fazie finałowej na podstawie wyników z Mistrzostw Polski 2012. Pozostałe 15 podzielono losowo na cztery grupy. W pierwszym etapie grupy A, B i C grają dwie serie meczów systemem szwajcarskim a grupa D systemem kołowym.
Po rozegraniu dwóch meczów tabela jest łączona, najlepsza drużyna awansuje do rundy finałowej. Kolejno w drugim etapie pozostałe ekipy grają jeden mecz, w którym przeciwnicy również dobierani są metodą szwajcarską. Z tego etapu kwalifikują się dwa zespoły. Sytuacja powtarza się w etapie trzecim, z którego awansują trzy zespoły.
W fazie finałowej bierze udział 12 drużyn podzielonych na dwie grupy (E i F). W grupach rozgrywana jest Round Robin, a później Page play-off. Dodatkowo będą miały miejsce mecze o 11., 9., 7. i 5. miejsce.
Faza eliminacyjna
Grupa A | MCC Play Hard | RKC Curlik Halonet | AZS Gliwice CK MIRRMiŁ | KS Warszowice I | | Grupa B | City CC Stonehenge | Gdańsk KC Skowroński | MCC Play Curling | Sopot CC Wa ku'ta Bafana Bafana | |
Grupa C | POS Łódź Grzelka | MCC Fazi | Warsaw CC Grey Wolves | Krakowski KC Chudziński | | Grupa D | MCC Polaris | AZS Gliwice Ogień | MKS Axel TrzyDoZera.pl Toruń | |
Etap 1.
17 kwietnia 2013; 15:00
| MCC Play Hard | 1:15 | RKC Curlik Halonet | |
| AZS Gliwice CK MIRRMiŁ | 2:8 | KS Warszowice I | |
| City CC Stonehenge | 2:9 | Gdańsk KC Skowroński | |
| MCC Play Curling | 4:11 | Sopot CC Wa ku'ta Bafana Bafana | |
| MCC Polaris | 11:1 | AZS Gliwice Ogień | |
17 kwietnia 2013; 17:30
| POS Łódź Grzelka | 5:5 | MCC Fazi | |
| Warsaw CC Grey Wolves | 8:5 | Kraków KC Chudziński | |
17 kwietnia 2013; 20:00
| Gdańsk KC Skowroński | 10:2 | Sopot CC Wa ku'ta Bafana Bafana | |
| MCC Polaris | 10:5 | MKS Axel TrzyDoZera.pl Toruń | |
| RKC Curlik Halonet | 8:2 | KS Warszowice I | |
| AZS Gliwice CK MIRRMiŁ | 18:1 | MCC Play Hard | |
18 kwietnia 2013; 8:00
| AZS Gliwice Ogień | 7:2 | MKS Axel TrzyDoZera.pl Toruń | |
| City CC Stonehenge | 14:2 | MCC Play Curling | |
| MCC Fazi | 7:5 | Kraków KC Chudziński | |
| Warsaw CC Grey Wolves | 4:8 | POS Łódź Grzelka | |
Do fazy finałowej awansowała drużyna RKC Curlik Halonet.
Etap 2.
18 kwietnia 2013; 10:30
| POS Łódź Grzelka | 9:2 | AZS Gliwice CK MIRRMiŁ | |
| Gdańsk KC Skowroński | 2:5 | MCC Polaris | |
18 kwietnia 2013; 13:00
| City CC Stonehenge | 5:8 | Sopot CC Wa ku'ta Bafana Bafana | |
| MKS Axel TrzyDoZera.pl Toruń | 13:1 | MCC Play Hard | |
| MCC Fazi | 3:5 | Warsaw CC Grey Wolves | |
| Kraków KC Chudziński | 20:2 | MCC Play Curling | |
| KS Warszowice I | 6:4 | AZS Gliwice Ogień | |
Tabela po etapie 2.:
# | Drużyna | Pkt |
1 | MCC Polaris | 6 |
2 | POS Łódź Grzelka | 5 |
3 | Warsaw CC Grey Wolves | 4 |
4 | KS Warszowice I | 4 |
5 | Gdańsk KC Skowroński | 4 |
6 | Sopot CC Wa ku'ta Bafana Bafana | 4 |
7 | MCC Fazi | 3 |
8 | AZS Gliwice CK MIRRMiŁ | 2 |
9 | AZS Gliwice Ogień | 2 |
10 | City CC Stonehenge | 2 |
11 | MKS Axel TrzyDoZera.pl Toruń | 2 |
12 | Kraków KC Chudziński | 2 |
13 | MCC Play Hard | 0 |
14 | MCC Play Curling | 0 |
Etap 3.
18 kwietnia 2013; 15:30
| MCC Play Hard | 5:9 | MCC Play Curling | |
18 kwietnia 2013; 18:30
| Warsaw CC Grey Wolves | 4:5 | KS Warszowice I | |
| Sopot CC Wa ku'ta Bafana Bafana | 3:8 | AZS Gliwice CK MIRRMiŁ | |
| MKS Axel TrzyDoZera.pl Toruń | 4:6 | Kraków KC Chudziński | |
| AZS Gliwice Ogień | 13:6 | City CC Stonehenge | |
| Gdańsk KC Skowroński | 3:8 | MCC Fazi | |
Tabela po etapie 3.:
# | Drużyna | Pkt |
1 | KS Warszowice I | 6 |
2 | MCC Fazi | 5 |
3 | Warsaw CC Grey Wolves | 4 |
4 | AZS Gliwice CK MIRRMiŁ | 4 |
5 | Gdańsk KC Skowroński | 4 |
6 | AZS Gliwice Ogień | 4 |
7 | Kraków KC Chudziński | 4 |
8 | Sopot CC Wa ku'ta Bafana Bafana | 4 |
9 | City CC Stonehenge | 2 |
10 | MKS Axel TrzyDoZera.pl Toruń | 2 |
11 | MCC Play Curling | 2 |
12 | MCC Play Hard | 0 |
Faza finałowa
Round Robin
Grupa E | AZS Gliwice Smok | Sopot CC Wa ku'ta Jasiecki | POS Łódź Janczar | MCC Polaris | KS Warszowice I | Warsaw CC Grey Wolves | | Grupa F | ŚKC Marlex | MKS Axel Dzikowski | KS Warszowice Curlusy Baniate | RKC Curlik Halonet | POS Łódź Grzelka | MCC Fazi | |
Sesja 1.
19 kwietnia 2013; 8:00
| MCC Polaris | 1:4 | AZS Gliwice Smok | |
| Sopot CC Wa ku'ta Jasiecki | 7:5 | POS Łódź Janczar | |
| Warsaw CC Grey Wolves | 3:6 | KS Warszowice I | |
| POS Łódź Grzelka | 2:7 | RKC Curlik Halonet | |
| MKS Axel Dzikowski | 9:5 | KS Warszowice Curlusy Baniate | |
Sesja 2.
19 kwietnia 2013; 10:30
Sesja 3.
19 kwietnia 2013; 13:00
| POS Łódź Grzelka | 6:4 | MKS Axel Dzikowski | |
| ŚKC Marlex | 3:7 | RKC Curlik Halonet | |
| MCC Polaris | 2:7 | Sopot CC Wa ku'ta Jasiecki | |
| Warsaw CC Grey Wolves | 3:9 | AZS Gliwice Smok | |
| KS Warszowice I | 7:4 | POS Łódź Janczar | |
Sesja 4.
19 kwietnia 2013; 15:30
| MCC Fazi | 5:4 | KS Warszowice Curlusy Baniate | |
Sesja 5.
19 kwietnia 2013; 18:30
| MCC Polaris | 8:2 | POS Łódź Janczar | |
| POS Łódź Grzelka | 5:6 | ŚKC Marlex | |
| MCC Fazi | 2:5 | MKS Axel Dzikowski | |
| AZS Gliwice Smok | 8:2 | KS Warszowice I | |
| Sopot CC Wa ku'ta Jasiecki | 9:4 | Warsaw CC Grey Wolves | |
Sesja 6.
19 kwietnia 2013; 21:00
| KS Warszowice Curlusy Baniate | 3:6 | RKC Curlik Halonet | |
Sesja 7.
20 kwietnia 2013; 8:00
| POS Łódź Grzelka | 10:1 | MCC Fazi | |
| KS Warszowice Curlusy Baniate | 8:3 | ŚKC Marlex | |
| MCC Polaris | 8:1 | Warsaw CC Grey Wolves | |
| KS Warszowice I | 8:7 | Sopot CC Wa ku'ta Jasiecki | |
| POS Łódź Janczar | 5:10 | AZS Gliwice Smok | |
Sesja 8.
20 kwietnia 2013; 10:30
| RKC Curlik Halonet | 7:5 | MKS Axel Dzikowski | |
Sesja 9.
20 kwietnia 2013; 13:00
| MCC Polaris | 4:5 | KS Warszowice I | |
| Warsaw CC Grey Wolves | 7:6 | POS Łódź Janczar | |
| AZS Gliwice Smok | 8:10 | Sopot CC Wa ku'ta Jasiecki | |
| POS Łódź Grzelka | 6:2 | KS Warszowice Curlusy Baniate | |
| RKC Curlik Halonet | 7:4 | MCC Fazi | |
Sesja 10.
20 kwietnia 2013; 15:30
| MKS Axel Dzikowski | 3:6 | ŚKC Marlex | |
Tie-breaker
20 kwietnia 2013; 19:00
| KS Warszowice I | : | AZS Gliwice Smok | |
Play-off
E1-F1
21 kwietnia 2013; 9:00
| Sopot CC Wa ku'ta Jasiecki | 1:6 | RKC Curlik Halonet | |
E2-F2
21 kwietnia 2013; 9:00
| ŚKC Marlex | 6:4 | KS Warszowice I | |
Półfinał
21 kwietnia 2013; 12:30
| ŚKC Marlex | 7:5 | Sopot CC Wa ku'ta Jasiecki | |
Mecz o 11. miejsce
21 kwietnia 2013; 12:30
| POS Łódź Janczar | P:W | KS Warszowice Curlusy Baniate | |
Mecz o 9. miejsce
21 kwietnia 2013; 12:30
| MCC Fazi | W:P | Warsaw CC Grey Wolves | |
Mecz o 7. miejsce
21 kwietnia 2013; 12:30
| MKS Axel Dzikowski | 3:7 | MCC Polaris | |
Mecz o 5. miejsce
21 kwietnia 2013; 15:00
| POS Łódź Grzelka | W:P | AZS Gliwice Smok | |
Mały finał
21 kwietnia 2013; 15:00
| Sopot CC Wa ku'ta Jasiecki | W:P | KS Warszowice I | |
Finał
21 kwietnia 2013; 15:00
| RKC Curlik Halonet | 3:7 | ŚKC Marlex | |
Klasyfikacja końcowa
# | Drużyna |
1 | ŚKC Marlex |
2 | RKC Curlik Halonet |
3 | Sopot CC Wa ku'ta Jasiecki |
4 | KS Warszowice I |
5 | POS Łódź Grzelka |
6 | AZS Gliwice Smok |
7 | MCC Polaris |
8 | MKS Axel Dzikowski |
9 | MCC Fazi |
10 | Warsaw CC Grey Wolves |
11 | KS Warszowice Curlusy Baniate |
12 | POS Łódź Janczar |
| |
13 | AZS Gliwice CK MIRRMiŁ |
14 | Gdańsk KC Skowroński |
15 | AZS Gliwice Ogień |
16 | Kraków KC Chudziński |
17 | Sopot CC Wa ku'ta Bafana Bafana |
18 | City CC Stonehenge |
19 | MKS Axel TrzyDoZera.pl Toruń |
20 | MCC Play Curling |
21 | MCC Play Hard |
Przypisy
- ↑ Polski Związek Curlingu: MP 2013 komunikat nr 7. 2013-04-03. [dostęp 2013-04-13].
Linki zewnętrzne
- PZC: MP Seniorów regulamin i harmonogram. 2013-03-25. [dostęp 2013-04-13].
Świat | |
---|
Europa | |
---|
Ameryka | |
---|
Azja i Pacyfik | |
---|
Nierozgrywane | |
---|
←2011/2012 Sezon 2012/2013 w sportach zimowych 2013/2014→