Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej kobiet
Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej kobiet (oficjalny skrót MP) – cykliczne, krajowe rozgrywki sportowe, organizowane w latach 1929–2005 przez Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS), a od sezonu 2005/2006 przez Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej SA (od 2 października 2018 pod nazwą Polska Liga Siatkówki SA) dla polskich żeńskich klubów siatkarskich, mające na celu wyłonienie najlepszego z nich. Od samego początku istnienia, Mistrzostwa Polski są najważniejszą rywalizacją w hierarchii polskiej piłki siatkowej.
Do sezonu 1953 zmagania o tytuł mistrza Polski były prowadzone w formie turnieju, który w niektórych sezonach był poprzedzany eliminacjami w okręgach (w ich skład wchodziły po dwa lub trzy województwa). W latach 1929–1935 rywalizacja o MP przeprowadzana była na otwartym powietrzu. W 1937 przeniesiono ją do obiektów zamkniętych (hal sportowych) i na nich z wyjątkiem sezonu 1950[1], toczona jest do czasów obecnych.
W listopadzie 1953 r. Sekcja Piłki Siatkowej przy GKKF (ówczesny organ zarządzający siatkówką i bezpośredni protoplasta PZPS)[2] podjęła decyzję o gruntownej reformie systemu rozgrywek o MP. W miejsce turnieju finałowego, wprowadzono rozgrywki ligowe. Od sezonu 1954 rywalizacja o miano najlepszej drużyny w Polsce toczona jest w formule ligowej:
- od sezonu 1954 do sezonu 1957 nosiła ona miano Klasy wydzielonej (zarządzanej przez PZPS),
- od sezonu 1957/1958 do sezonu 1989/1990 nosiła ona miano I ligi (zarządzanej przez PZPS),
- od sezonu 1990/1991 do sezonu 2004/2005 nosiła ona miano I ligi serii A (zarządzanej przez PZPS),
- od sezonu 2005/2006 do chwili obecnej funkcjonuje jako liga zawodowa, pod następującymi nazwami: Liga Siatkówki Kobiet, PlusLiga Kobiet, Orlen Liga i Tauron Liga. Jest zarządzana przez Polską Ligę Siatkówki SA (do 2 października 2018 pod nazwą Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej SA).
Medalistki
Rok | Mistrz | Wicemistrz | III miejsce | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1929 | AZS Warszawa | WKS Łódź | ||||||||
1930 | AZS Warszawa | HKS Łódź | ||||||||
1931 | AZS Warszawa | HKS Łódź | YMCA Kraków | |||||||
1932 | AZS Warszawa | HKS Łódź | YMCA Kraków | |||||||
1933 | AZS Warszawa | YMCA Kraków | AZS Lwów | |||||||
1934 | AZS Warszawa | AZS Lwów | AZS Wilno | |||||||
1935 | AZS Warszawa | AZS Lwów | Olsza Kraków | |||||||
1936 | ||||||||||
1937 | HKS Łódź | AZS Warszawa | Olsza Kraków | |||||||
1938 | AZS Warszawa | HKS Łódź | Olsza Kraków | |||||||
1939 | AZS Warszawa | HKS Łódź | Olsza Kraków | |||||||
1940-45 | ||||||||||
1946 | Warta Poznań | AZS Warszawa | KS Pomorzanin Toruń | |||||||
1947 | AZS Warszawa | Wisła Kraków | KS Pomorzanin Toruń | |||||||
1948 | AZS Warszawa | HKS Łódź | SKS Warszawa | |||||||
1949 | Chemia Łódź | Grom Gdynia | SKS Warszawa | |||||||
1950 | Chemia Łódź | Spójnia Warszawa | AZS Warszawa | |||||||
1951 | ||||||||||
1952 | AZS-AWF Warszawa | Gedania Gdańsk | Chemia Łódź | |||||||
1953 | Gedania Gdańsk | Spójnia Warszawa | AZS-AWF Warszawa | |||||||
Klasa wydzielona | ||||||||||
1954 | Gedania Gdańsk | Spójnia Warszawa | AZS-AWF Warszawa | |||||||
1955 | AZS-AWF Warszawa | Legia Warszawa | Wisła Kraków | |||||||
1956 | AZS-AWF Warszawa | Legia Warszawa | Wisła Kraków | |||||||
1957 | AZS-AWF Warszawa | Legia Warszawa | Sparta Warszawa | |||||||
I liga | ||||||||||
1958 | AZS-AWF Warszawa | Wisła Kraków | Gwardia Wrocław | |||||||
1959 | Wisła Kraków | AZS-AWF Warszawa | Start Gdynia | |||||||
1960 | AZS-AWF Warszawa | Wisła Kraków | Gwardia Wrocław | |||||||
1961 | Legia Warszawa | AZS-AWF Warszawa | Wisła Kraków | |||||||
1962 | AZS-AWF Warszawa | Legia Warszawa | Wisła Kraków | |||||||
1963 | AZS-AWF Warszawa | Legia Warszawa | Wisła Kraków | |||||||
1964 | AZS-AWF Warszawa | Legia Warszawa | Start Gdynia | |||||||
1965 | AZS-AWF Warszawa | Legia Warszawa | Wisła Kraków | |||||||
1966 | AZS-AWF Warszawa | Wisła Kraków | Start Łódź | |||||||
1967 | Wisła Kraków | Legia Warszawa | Start Łódź | |||||||
1968 | Start Łódź | Legia Warszawa | Wisła Kraków | |||||||
1969 | Wisła Kraków | Legia Warszawa | Start Łódź | |||||||
1970 | Wisła Kraków | Start Łódź | Legia Warszawa | |||||||
1971 | Start Łódź | Wisła Kraków | Legia Warszawa | |||||||
1972 | Start Łódź | Wisła Kraków | Legia Warszawa | |||||||
1973 | Start Łódź | AZS-AWF Warszawa | Polonia Świdnica | |||||||
1974 | Płomień Milowice | Start Łódź | AZS-AWF Warszawa | |||||||
1975 | Płomień Milowice | AZS-AWF Warszawa | Polonia Świdnica | |||||||
1976 | ChKS Łódź | Wisła Kraków | Start Łódź | |||||||
1977 | Start Łódź | Wisła Kraków | Czarni Słupsk | |||||||
1978 | Czarni Słupsk | Start Łódź | Płomień Milowice | |||||||
1979 | Płomień Milowice | Czarni Słupsk | Start Łódź | |||||||
1980 | Płomień Milowice | Start Łódź | Czarni Słupsk | |||||||
1981 | Płomień Milowice | Wisła Kraków | Czarni Słupsk | |||||||
1982 | Wisła Kraków | ŁKS Łódź | Płomień Milowice | |||||||
1983 | ŁKS Łódź | Czarni Słupsk | Płomień Milowice | |||||||
1984 | Wisła Kraków | Czarni Słupsk | Płomień Milowice | |||||||
1985 | Czarni Słupsk | Wisła Kraków | ŁKS Łódź | |||||||
1986 | Czarni Słupsk | ŁKS Łódź | Gwardia Wrocław | |||||||
1987 | Czarni Słupsk | BKS Stal Bielsko-Biała | ŁKS Łódź | |||||||
1988 | BKS Stal Bielsko-Biała | Czarni Słupsk | Wisła Kraków | |||||||
1989 | BKS Stal Bielsko-Biała | Płomień Milowice | ŁKS Łódź | |||||||
1990 | BKS Stal Bielsko-Biała | Wisła Kraków | Płomień Milowice | |||||||
I liga seria A | ||||||||||
1991 | BKS Stal Bielsko-Biała | Gedania Gdańsk | Czarni Słupsk | |||||||
1992 | Czarni Słupsk | BKS Stal Bielsko-Biała | Stal Mielec | |||||||
1993 | Pałac Bydgoszcz | Wisła Kraków | BKS Stal Bielsko-Biała | |||||||
1994 | Chemik Police | BKS Stal Bielsko-Biała | Stal Mielec | |||||||
1995 | Chemik Police | BKS Stal Bielsko-Biała | Wisła Kraków | |||||||
1996 | BKS Stal Bielsko-Biała | Calisia | Chemik Police | |||||||
1997 | Calisia | Dick Black Andrychów | BKS Stal Bielsko-Biała | |||||||
1998 | Calisia | Dick Black Andrychów | Pałac Bydgoszcz | |||||||
1999 | PTPS Piła | Calisia | Stal Mielec | |||||||
2000 | PTPS Piła | Stal Mielec | BKS Stal Bielsko-Biała | |||||||
2001 | PTPS Piła | Pałac Bydgoszcz | Calisia | |||||||
2002 | PTPS Piła | Skra Warszawa | Pałac Bydgoszcz | |||||||
2003 | BKS Stal Bielsko-Biała | AZS AWF Poznań | Calisia | |||||||
2004 | BKS Stal Bielsko-Biała | Calisia | Stal Mielec | |||||||
2005 | Calisia | Pałac Bydgoszcz | PTPS Piła | |||||||
Liga Siatkówki Kobiet | ||||||||||
2006 | MKS Muszyna | PTPS Piła | Calisia | |||||||
2007 | Calisia | PTPS Piła | BKS Stal Bielsko-Biała | |||||||
2008 | MKS Muszyna | PTPS Piła | Calisia | |||||||
PlusLiga Kobiet | ||||||||||
2009 | MKS Muszyna | BKS Stal Bielsko-Biała | PTPS Piła | |||||||
2010 | BKS Stal Bielsko-Biała | MKS Muszyna | MKS Dąbrowa Górnicza | |||||||
2011 | MKS Muszyna | Trefl Sopot | BKS Stal Bielsko-Biała | |||||||
2012 | Trefl Sopot | MKS Muszyna | MKS Dąbrowa Górnicza | |||||||
Orlen Liga | ||||||||||
2013 | Trefl Sopot | MKS Dąbrowa Górnicza | MKS Muszyna | |||||||
2014 | Chemik Police | Impel Wrocław | Trefl Sopot | |||||||
2015 | Chemik Police | Trefl Sopot | MKS Muszyna | |||||||
2016 | Chemik Police | Trefl Sopot | Impel Wrocław | |||||||
2017 | Chemik Police | Budowlani Łódź | KS Developres Rzeszów | |||||||
Liga Siatkówki Kobiet | ||||||||||
2018 | Chemik Police | ŁKS Łódź | Budowlani Łódź | |||||||
2019 | ŁKS Łódź | Budowlani Łódź | KS Developres Rzeszów | |||||||
2020 | Chemik Police | KS Developres Rzeszów | ŁKS Łódź | |||||||
Tauron Liga | ||||||||||
2021 | Chemik Police | KS Developres Rzeszów | ŁKS Łódź | |||||||
2022 | Chemik Police | KS Developres Rzeszów | ŁKS Łódź | |||||||
2023 | ŁKS Łódź | KS Developres Rzeszów | Budowlani Łódź | |||||||
2024 | Chemik Police | KS Developres Rzeszów | BKS Stal Bielsko-Biała |
Klasyfikacja medalowa
Msc | Klub | Razem | |||
---|---|---|---|---|---|
1. | AZS-AWF Warszawa | 11 | 4 | 3 | 18 |
2. | AZS Warszawa | 11 | 2 | 1 | 14 |
3. | Chemik Police | 11 | - | 1 | 12 |
4. | BKS Stal Bielsko-Biała | 8 | 5 | 6 | 19 |
5. | Wisła Kraków | 6 | 12 | 9 | 27 |
6. | Start Łódź | 5 | 4 | 5 | 14 |
7. | Czarni Słupsk | 5 | 4 | 4 | 13 |
8. | Płomień Milowice | 5 | 1 | 5 | 11 |
9. | MKS Kalisz | 4 | 3 | 4 | 11 |
10. | PTPS Piła | 4 | 3 | 2 | 9 |
11. | MKS Muszyna | 4 | 2 | 2 | 8 |
12. | ŁKS Łódź | 3 | 3 | 6 | 12 |
13. | Trefl Sopot | 2 | 3 | 1 | 6 |
14. | Gedania Gdańsk | 2 | 2 | - | 4 |
15. | Chemia Łódź | 2 | - | 1 | 3 |
16. | Legia Warszawa | 1 | 10 | 3 | 14 |
17. | HKS Łódź | 1 | 6 | - | 7 |
18. | Pałac Bydgoszcz | 1 | 2 | 2 | 5 |
19. | Warta Poznań | 1 | - | - | 1 |
= | ChKS Łódź | 1 | - | - | 1 |
21. | KS DevelopRes Rzeszów | - | 5 | 2 | 7 |
22. | Spójnia/Sparta Warszawa | - | 3 | 1 | 4 |
23. | Budowlani Łódź | - | 2 | 2 | 4 |
24. | AZS Lwów | - | 2 | 1 | 3 |
25. | Dick Black Andrychów | - | 2 | - | 2 |
26. | Stal Mielec | - | 1 | 4 | 5 |
= | Impel Wrocław | - | 1 | 4 | 5 |
28. | YMCA Kraków | - | 1 | 2 | 3 |
= | MKS Dąbrowa Górnicza | - | 1 | 2 | 3 |
30. | WKS Łódź | - | 1 | - | 1 |
= | Grom Gdynia | - | 1 | - | 1 |
= | Skra Warszawa | - | 1 | - | 1 |
= | AZS AWF Poznań | - | 1 | - | 1 |
34. | Olsza Kraków | - | - | 4 | 4 |
35. | Start Gdynia | - | - | 2 | 2 |
= | SKS Warszawa | - | - | 2 | 2 |
= | Pomorzanin Toruń | - | - | 2 | 2 |
= | Polonia Świdnica | - | - | 2 | 2 |
39. | AZS Wilno | - | - | 1 | 1 |
stan po zakończeniu sezonu 2017/2018
Zobacz też
Uwagi
- ↑ Z powodu reformy systemu rozgrywkowego – od sezonu 1937 turnieje finałowe MP zamiast na boiskach otwartych miały odbywać się w obiektach zamkniętych (halach sportowych).
- ↑ Z powodu trwania działań militarnych II wojny światowej.
- ↑ Zamiast Mistrzostw Polski rozegrano Spartakiadę 1951.
Przypisy
Bibliografia
- Krzysztof Mecner: 80 lat polskiej siatkówki. Olsztyn: Hakus, 2001. ISBN 83-86926-08-2. (pol.).
- Marcin Kalita, Paweł Wołosik, Kamil Drąg, Kamil Składowski: Polska siatkówka. Ringier Axel Springer Polska. ISBN 978-83-7813-410-7.
Linki zewnętrzne
- Oficjalny serwis PZPS
- p
- d
- e
Reprezentacje |
| ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rozgrywki ligowe |
| ||||||||||||
Rozgrywki pucharowe |
| ||||||||||||
Rozgrywki młodzieżowe |
| ||||||||||||
Nagrody i wyróżnienia | |||||||||||||
Pozostałe |
|
- Kluby
- Siatkarze
- Siatkarki
- Trenerzy
- Sędziowie
- Hale